Çocuklarda Fissür Örtücü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Çocuklarda Fissür Örtücü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Fissür örtücü nedir?

Fissür örtücüler, azı dişlerinin çürümeye en yatkın yüzeyleri olan çiğneme yüzeylerindeki derin ve ince olukların kapatıcı ve flor salgılamasını nedeniyle çürük önleyici ince bir şeffaf cila ile kaplanmasıdır.

Fissür örtücü kaç yaşından itibaren uygulanabilir?

Fissür örtücüler öncelikle kalıcı azı dişlerine uygulanmaları nedeniyle bu dişlerin yaklaşık sürme zamanı olan 6 yaşından itibaren uygulanabilir. Bazı özel durumlarda süt dişlerini de uygulanması gerekebilir. Bu durumda daha erken yaşlar söz konusu olabilir.

Çocuklarda fissür örtücü ihtiyacı nasıl anlaşılır?

Her çocuğun fissür örtücü ihtiyacı vardır. Çürüme başlamamış bütün sağlıklı azı dişlerine uygulanmalıdır.

Fissür örtücülerin ömrü ne kadardır?

Tanısı doğru konmuş ve iyi şartlarda doğru uygulanmış bir fissür örtücünün ömrü çok uzundur ve tekrarlanması gerekmez. Ancak genel anlamda dolgular içinde söz konusu edilebilecek bir 5 yıldan bahsedilebilir.

Fissür örtücü işlemi ağrılı bir tedavi midir?

Fissür örtücü uygulamaları kesinlikle ağrısız ve uygulaması kolay işlemlerdir, bu nedenle bir çocuğun diş tedavileri ile fissür örtücü uygulaması ile tanışması çocuğun dental işlemleri için pozitif yaklaşımda sağlayacaktır.

Fissür örtücü işlemi ne kadar sürede yapılır?

Bu uygulamalar çok kısa sürede yapılır. Bu nedenle genelde 4 azı dişine aynı seansta fissür örtücü uygulanabilir. Bu süre yaklaşık 4 diş için yaklaşık 30 dk kadar süren seans gerektirir.

Fissür örtücü işlemi pahalı bir işlem midir?

Fissür örtücü işlemi kesinlikle pahalı bir işlem olamayıp tam tersine yararları göz önünde bulunduğunda son derece ucuz işlemdir. Ağız ve diş sağlığı açısında gerekli olan koruyucu diş hekimliği uygulamalarının başında yer almalarının yani sıra uzun dönemli değerlendirmelerde ekonomik olarak çok yararlı olduklarının tespit edilmiş olması nedeniyle artık gelişmiş ülkelerde zorunlu koruyucu diş sağlığı hizmetleri olarak kabul edilmektedir.

Mecidiyeköy Hospitadent
Başhekim Dt. Yiğit Emrah KURT