Emax Kaplama

Emax Kaplama

Emax Kaplama Nedir?

Diş hekimliğinde hastalara doğal ve estetik görünüm sağlayabilmek amacıyla çeşitli kaplama malzemeleri kullanılmaktadır. Emax denilen kaplama malzemesi, herhangi bir metal destek kullanılmadan seramiğin pişirilmesi ile elde edilen ve bu şekilde dayanıklılığı arttıran porselen bir malzemedir. Tamamıyla seramiğin pişirilmesi ile elde edilen emax diş kaplama diğer adıyla full porselen diş olarak da adlandırılmaktadır. Gücü ve güzelliği bir araya getiren bu seramik malzeme emax; metal içeriğinin bulunmaması ve ışık geçirgenliğinin fazla olması gibi sebeplerle diş hekimlerinin çok fazla tercih ettiği estetik malzemeler arasında yer almaktadır.

Bu blog yazımızda emax crown hakkında aklınıza takılan emax kaplama nedir, emax kaplama fiyatları gibi sorularınızı cevapladık.

Emax Kaplama Hangi Dişlere Uygulanabilir?

Emax kaplamalar, metal içeriğin bulunmaması, ışık geçirgenliğinin fazla olması, kişiye doğal ve estetik bir görünüm sağlaması ve bunun yanı sıra uzun ömürlü olması gibi sebeplerle diş hekimleri tarafından sıklıkla ön kesici dişlere uygulanmaktadır. Ağız içinde bulunan ve fazla kuvvet uygulanmayan dişlere de yapılabilmektedir. Emax kaplamanın diğer tercih edildiği alanlar da aşağıdaki gibidir.
Sararmış Dişler: Tüketilen yiyecek, içecekler ve yaşa bağlı olarak rengi değişmiş olan dişler de emax kaplamanın uygulama alanına girmektedir.

Eğri Dişler: Şekli bozulmuş, dizilişi ve pozisyonu kusurlu olan, eğrilmiş dişlerin yapısını düzenleme ve restorasyonunda da tercih edilen bir kaplama türüdür.
Kırık Dişler: Derin diş çürüklerinden dolayı hasar görmüş ya da travma sebepli kırılmış dişlerin tedavisinde de kullanılmaktadır.
Kanal Tedavisi Uygulanmış Dişler: Kanal tedavisi uygulanan dişler rengi değişme ve kırılma eğiliminde olabilmektedir. Bu tarzda kırılmaya eğilimli ve rengi değişmiş dişlerin onarımında da emax crown / kaplama tercih edilmektedir.

Emax Kaplama Avantajları

Emax kaplamanın en büyük avantajlarından birisi estetik görünümüdür. Bunun yanı sıra içerisinde metal malzeme bulunmayışından dolayı hastada herhangi bir reaksiyona sebep olmayacak olması emax kaplamayı güvenilir kılmaktadır. İnsan vücuduna ve kemik yapısına uygun oluşu tercih edilme sebepleri arasında yer almaktadır. Estetik olmasının yanı sıra ışık geçirgenliğinin fazla olması ve doğal dişe yakın görünümü bu kaplamayı önemli kılmaktadır. Emax diş kaplama cam seramikten meydana gelmektedir ve bu sayede çiğneme davranışına karşı yeterli dayanıklılığa sahiptir. Dayanıklılığı uzun ömürlü olmasına destek olmaktadır. Emax kaplamanın kaygan yüzeyi diş üzerinde tartar oluşumunu engellemekte ve böylelikle diş eti rahatsızlıkların ortaya çıkmasını engellemektedir.

Emax Kaplama Dezavantajları

İçeriğinde metal malzeme kullanılmamasından dolayı diş hekimleri arka öğütücü dişlerde kullanmayı tercih etmez. Metal kullanılan kaplamalara göre biraz daha maliyetli olabilmektedir ancak estetik görünümü sayesinde bu maliyet göze çarpmamaktadır.

Emax Kaplama Ne Kadar Süre Kullanılır?

Her ne kadar kişinin kullanımına göre değişiklik gösterecek olsa da düzenli bir şekilde ağız bakımı yapıldığı ve diş hekimine kontrole gidildiği takdirde uzun yıllar problemsiz bir şekilde kullanılabilmektedir.

blog icerik 65013786516 Emax Kaplama

Emax Kaplama Nasıl Uygulanır?

Diş hekimleri tarafından pratik bir şekilde uygulanabilen emax kaplama için öncelikle dişler muayene esnasında detaylı bir şekilde incelenmekte, hastanın ihtiyacı ve isteğine göre hangi dişlere emax kaplama yapılacağına karar verilmektedir. Ardında emax diş kaplama yapılmasına karar verilen dişlerin ölçüsü alınmakta ve hazırlanmak üzere laboratuvara gönderilmektedir. Hazırlanma süresi kaç adet dişe uygulanacağına göre değişiklik göstermektedir. Herhangi bir ağız ve diş problemi olmadığı takdirde kaplamalar hazır olduktan sonra hastanın dişlerine uygulanmaktadır. Siz de daha sağlıklı ve estetik gülüşlere sahip olmak için randevu alarak muayene olabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz.

Emax Kaplama Fiyatları

Emax diş fiyatları belirlenirken, kullanılacak olan kaplamanın materyali ve kalitesi, kaç dişe uygulanacağı gibi etkenler fiyat üzerinde etkilidir. Ek olarak kaplamanızın kalitesi ve sayısı da fiyat konusunda değişikliğe sebep olabilir.

Porselen kaplamalarla kıyaslandığında yapım süreci ve yapıştırma işlemi daha detaylı olduğu için biraz daha pahalı bir işlem olduğunu söyleyebiliriz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Emax Diş Kaplama nedir? / Emax Kaplama Nedir?

Emax denilen kaplama malzemesi, herhangi bir metal destek kullanılmadan seramiğin pişirilmesi ile elde edilen ve bu şekilde dayanıklılığı arttıran porselen bir malzemedir. Tamamıyla seramiğin pişirilmesi ile elde edilen emax kaplama diğer adıyla full porselen diş olarak da adlandırılmaktadır.

Emax Kaplama İlk Muayenede Ne Yapılır?

Diş hekimleri tarafından pratik bir şekilde uygulanabilen emax kaplama için öncelikle dişler muayene esnasında detaylı bir şekilde incelenmekte, hastanın ihtiyacı ve isteğine göre hangi dişlere emax kaplama yapılacağına karar verilmektedir.

Emax Kaplama Nasıl Yapılır? / Emax Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

Emax kaplama yapılmasına karar verilen dişlerin ölçüsü alınmakta ve hazırlanmak üzere laboratuvara gönderilmektedir. Hazırlanma süresi kaç adet dişe uygulanacağına göre değişiklik göstermektedir. Herhangi bir ağız ve diş problemi olmadığı takdirde kaplamalar hazır olduktan sonra hastanın dişlerine uygulanmaktadır.

Emax Kaplama Tedavisi Süreci Nedir?

Emax kaplama 2-3 seansa gerçekleşmekte ve işlem için ortama 10 gün ayırmak gerekmektedir.

Emax Diş Kaplama Tedavisi Gerektiğini Nasıl Anlarsınız?

Dişler de sararma ya da eğrilik bulunduğu durumlarda emax diş kaplama yapılabilir.

Emax Diş Kaplama Tedavisi Kaç Seanstır?

Emax diş kaplama tedavisi 2-3 seans sürmektedir.

Emax Kaplama Tedavisi Yöntemleri Nelerdir?

Emax kaplama yapılmasına karar verilen dişlerin ölçüsü alınmakta ve hazırlanmak üzere laboratuvara gönderilmektedir. Hazırlanma süresi kaç adet dişe uygulanacağına göre değişiklik göstermektedir. Herhangi bir ağız ve diş problemi olmadığı takdirde kaplamalar hazır olduktan sonra hastanın dişlerine uygulanmaktadır.

Emax Diş Kaplama Tedavisi İşlem Süresi Ne Kadardır?

Emax diş kaplama tedavisi için ortalama 10 gün ayırmak yeterlidir.

Emax Diş Kaplama Tedavisinde Hangi Tür Anestezi Kullanılmaktadır?

Emax diş kaplama tedavisinde lokal anestezi kullanılmaktadır.

Emax Diş Kaplama Tedavisinde Hassasiyet Süreci Kaç Gündür?

Emax diş kaplama tedavisinde herhangi bir hassasiyet oluşmamaktadır. Dişlere alışma süresi yaklaşık 5 gündür.

Emax Kaplama Tedavisinde Sonuçlar Kalıcı Mıdır, Tekrar Etme Olasılığı Var Mı?

Her ne kadar kişinin kullanımına göre değişiklik gösterecek olsa da düzenli bir şekilde ağız bakımı yapıldığı ve diş hekimine kontrole gidildiği takdirde uzun yıllar problemsiz bir şekilde kullanılabilmektedir.

Emax Diş Kaplama Tedavisi Sırasında Ağrı Hissedilir Mi?

Emax diş kaplama tedavisi sırasında anestezi uygulandığı için herhangi bir ağrı hissedilmemektedir.

Emax Kaplama Tedavisi Sonrasında Ağrı Hissedilir Mi?

Emax kaplama tedavisi sonrasında herhangi bir ağrı hissedilmemektedir.

Emax Kaplama Tedavisi Sonrası Ne Zaman Yemek Yenilebilir?

Emax kaplama tedavisinden 2 saat sonra yemek yenilebilir.

Emax Diş Kaplama Tedavisi Sonrası Ne Zaman Sıvı Tüketilebilir?

Emax diş kaplama tedavisinden 2 saat sonra sıvı tüketilebilir.

Emax Kaplama Tedavisi Sonrası Ne Zaman Dişimi Fırçalayabilirim?

Emax kaplama tedavisinden 2 saat sonra dişimizi fırçalayabiliriz.

Emax Kaplama Tedavisi Sonrası Ne Zaman Fındık, Fıstık vb. Kuruyemiş Yenilebilir?

Emax kaplama tedavi sonrası dişimizle fındık, fıstık kırma kaplamalarımıza zarar verebilir.

Emax Kaplama Tedavisi Öncesi Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Emax kaplama tedavi öncesinde diş etinde sıkıntı olan kişiler öncesinde diş eti tedavisi görmeleri gerekmektedir.

Emax Diş Kaplama Tedavisi Her Hastaya Uygulanabilir Mi?

Emax diş kaplaması diş kaygıları yaşayan 18 yaşından büyük diş gelişimini tamamlamış hemen hemen tüm hastalarda rahatlıkla uygulanabilmektedir.

Emax Diş Kaplama Tedavisinin Riski Var Mıdır?

Emax kaplama tedavisinin herhangi bir riski yoktur.

Emax Kaplama Tedavisi Sonrası Dişte Kırılma, Düşme vb. Gibi Durumlar Olur Mu?

Zaman içerisinde kaplama aşındığında, kaplama altındaki diş çürüdüğünde ya da yapıştırıcı özelliğini kaybetti durumlar da dişin düşme tehlikesi olabilir.