Diş Tedavisinde Akupunktur

Diş tedavilerinde son dönemlerin en favori uygulamalarından biri haline gelmiş olan akupunktur, aslında 5000 yıllık bir uzak doğu tedavi yöntemi olarak bilinmektedir. Günümüze kadar modern tıp alanında da tavsiye edilen bir tedavi yöntemi haline gelmiş olan akupunktur, son yıllarda diş tedavilerinde de adından sıkça bahsettirmektedir. Yan etkisinin olmaması ve laboratuvar testleriyle kanıtlanmış olan olumlu etkileri dolayısıyla hastalar tarafından ilgiyle karşılanan akupunktur, diş hekimlerinin de gerekli durumlarda önerdiği uygulamalar arasında yer almaktadır.

Akupunktur Nedir?

Vücudun kaybettiği enerji dengesini yerine getirebilmek için kullanılan akupunktur, vücut enerji sisteminde belli noktaların iğne kullanılarak uyarılmasıyla, bozulmuş olan enerji sistemini yeniden düzenlenmesini sağlamaktadır. Vücudun belli noktalarındaki enerji noktalarına baskı ile masaj yapılarak da akupunktur uygulaması gerçekleştirilebilmektedir. Vücudun kendi kendini iyileştirmesi sistemine dayanan akupunktur, dışarıdan herhangi bir kimyasal uyarana ya da yardımcı maddeye ihtiyaç duymadığı için dünyada bilinen en doğal tedavi yöntemlerinden biridir. Çin tıbbında çok sık kullanılan akupunktur yöntemi yüzyıllar boyunca denenmiş ve tüm dünyada olumlu sonuçlar alınabilen tedavi yöntemlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Akupunktur, diş hastalıklarında ağrı gibi şikâyetlerin giderilmesinin yanı sıra kalıcı olarak tedavi etme amacıyla da kullanılmaktadır.

Diş Tedavisinde Akupunktur

Akupunktur ile anestezi, yüksek kan basıncının düşürülmesi ya da kasların gevşetilmesi gibi doğrudan uygulamaların yanı sıra diş ile ilgili problemlerde de akupunkturdan verimli sonuçlar alınabilmektedir. Yapılan birçok bilimsel deney, akupunkturun vücut sinir sistemini harekete geçirdiği ve bazı salgıların salınmasını tetiklediği için kendi kendini iyileştirme özelliğine sahip olduğunu göstermiştir. Diş çekimi sırasında anestezi amacıyla ya da kanal tedavisi sonrasında oluşabilecek ağrıların giderilmesinde de akupunktur yapılabilmektedir.

Diş Tedavisinde Akupunktur Uygulama Alanları

Çene eklemi rahatsızlıklarında, diş cerrahisi ve implant sonrası rahatsızlıklarda, ağrı gidermede ve diğer dişsel rahatsızlıklarda akupunktur tedavisi uygulanabilir. Hızlı olduğu kadar ekonomik bir tedavi yöntemidir. Çene eklemlerinde ağrı ve şiş durumlarında, hareket kısıtlılığı ve çene açma zorluğu olan durumlarda, çiğneme sırasında kaslarda ağrı ya da çene eklemi rahatsızlıkları nedeniyle oluşan işitme kaybı tedavilerinde ve kulak çınlaması problemlerinde tercih edilebilmektedir. Diş tedavisinde akupunktur yönteminin cerrahi alanlarda da faydaları görülmektedir. İmplant sonrası gelişen aşırı duyarlılık ya da uyuşukluk ve ağrı gibi durumlarda akupunktur uygulanabilmektedir.

Diş Sıkma ve Gıcırdatma Problemlerinde Akupunktur

Sebebi belli olan ya da olmayan diş ağrılarının yanı sıra diş sıkma ve gıcırdatma problemlerinde de tercih edilebilen akupunktur uygulaması ağız kuruluğu, horlama ya da tükürük problemlerinde de uygulanabilmekte ve olumlu sonuçlar alınabilmektedir. Diş hekimi korkusundan tat ve koku alma bozukluklarına kadar farklı birçok paradental rahatsızlıklarda uygulanabilen akupunktur sebebi belli olmayan atipik yüz ağrılarının giderilmesinde de tercih edilmektedir. Hospitadent şubelerinde, belirtilen tüm bu diş rahatsızlıklarının giderilmesinde akupunktur tedavi yöntemi uygulanabilmektedir.

Dental Group Hospitadent’te Akupunktur Tedavisi

Diş hekimi korkusu yaşayan kişilerde olumlu sonuçlar elde edildiği bilinen akupunktur tedavisi ile ağrısız ve acısız bir şekilde diş hekimi korkunuzu da yenebilirsiniz. Özellikle uzun yıllar diş hekimi korkusu nedeniyle dişlerine gereken özeni gösteremeyen kişiler akupunktur tedavisi ile bu korkularının üstesinden gelebilmektedirler. Teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek, dünyanın tıp alanında gelişmiş ülkelerinde kullanılan tedavi yöntemlerini kendi hastanelerinde uygulayan Dental Group Hospitadent, alternatif tıp alanında olumlu sonuçları laboratuvar testleriyle kanıtlanmış tedavi yöntemlerini de kullanmaktadır. Hızlı, güvenilir ve ekonomik bir yöntem olan akupunktur Dental Group Hospitadent şubelerinde görev yapan uzman diş hekimleri tarafından uygulanan tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır.




ÜCRETSİZ

SORU SORUN!

×MENÜ Anasayfa Kurumsal Hizmetlerimiz Hekimlerimiz Kampanyalar Makaleler İletişim