Kanal Tedavisi

Kanal Tedavisi

Birçok insan, ciddi bir diş ağrısı olmadan diş hekimine gitmemektedir. Artık modern teknoloji ve yüksek nitelikli hekimler sayesinde diş hekimi korkusu azalma eğilimi göstermektedir. Geçmişte sıklıkla çekilen dişler, günümüzde kanal tedavisi şeklinde, diş köklerine uygulanan tedaviler ile korunabilmektedir.

Kanal tedavisi nedir daha iyi anlayabilmek için dişlerin yapısını ve katmanlarını bilmek önem taşır. Dişlerin dışarıdan görünen beyaz kısmına taç, diş etleri içerisinde gömülü olan kısmına ise kök adı verilmektedir. Dişler mine, dentin, sement ve pulpa olmak üzere farklı katmanlardan oluşur. Mine taç kısmının en dışında yer alan koruyucu tabakadır. Bu tabaka, sinir hücresi içermediği için ağrıya duyarlı değildir. Dişlerin kök kısımlarında ise mine yoktur, bunun yerine sement adı verilen tabaka bulunur. Sement, minenin diş eti içindeki devamıdır, fakat onun kadar sert ve dayanıklı değildir. Mine ve sement altında ise dentin katmanı bulunur. Dişin merkezinde bulunan ve damar ve sinir uçları içeren kısıma ise pulpa denir.

Dişte oluşan çürükler dentin tabakasını geçmemişse sadece dolgu yapılarak tedavi edilebilir. Fakat çürük ya da enfeksiyon pulpaya kadar ilerlemişse dişi kurtarmak için kanal tedavisi yapmaktan başka çare kalmamış demektir.

Kanal tedavisi nedir?

Kanal tedavisi, çürük, iltihap ya da travma gibi nedenlerle pulpası hasar görmüş dişleri kurtarmak için kullanılan ve diş köküne uygulanan bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi ile çürüme ya da iltihaba neden olan mikroorganizmalar ve diş pulpası özel aletler ile temizlenir ve diş tekrar fonksiyonel hale getirilir. Başarılı bir kanal tedavisi ile enfekte diş kurtarılır ve daha uzun yıllar kullanılması sağlanır. Kanal tedavisinde diş pulpasında bulunan iltihaplı damar ve sinir dokusu çıkarılarak yerine dolgu maddesi yerleştirilir. Bu işlem ile diş kökünde bulunan damar ve sinirlerin geçtiği kanal kapatılır. Kanal tedavisi yapılmış diş artık ağrıya duyarlı değildir.

Kanal tedavisi nasıl yapılır?

Kanal tedavisi, uzman bir diş hekimi tarafından yapılır ve bir dizi işlemden oluşan çeşitli basamakları içerir. Bu basamaklar şu şekilde sıralanabilir:

 • Öncelikle ilgili dişin taç kısmına bir delik açılır.
 • Bu delikten dişin pulpa kısmına ulaşılır.
 • İltihaplı pulpa çıkarılır, diş kökündeki kanallar özel aletlerlerle genişletilir ve diş dolgu malzemesi için uygun bir şekle sokulur.
 • Kırık diş parçası varsa çıkarılır.
 • İşlem tek seansta tamamlanacaksa kalıcı dolgu ile doldurulur.
 • Eğer birkaç seans gerekliyse geçici dolgu kullanılır ve sonraki seanslarda geçici dolgu çıkarılıp gerekli uygulamalar ve tedavi edici pansumanlar yapılır.
 • İşlem tamamlandığında da kalıcı dolgu ya da ihtiyaca göre kişiye özel hazırlanan zirkonyum, porselen gibi maddelerden hazırlanan kaplama yapılır.

Kanal tedavisi ağrılı bir işlem midir?

Kanal tedavisi ile ilgili halk arasında ön yargılar vardır. Özellikle tedavinin ciddi ağrıya neden olduğu görüşü yaygındır. Tedaviden sonra dişin ömründe kısalma olacağı şeklinde yanlış bir inanış da bulunmaktadır. Bu sebeplerle de bireyler tedaviyi erteleme eğilimi gösterirler. Bu davranış neticesinde ise dişteki çürük ve enfeksiyon ilerleyerek kanal tedavisi ile kurtarılması mümkün olmayan noktaya gelinebilmektedir. Oysa kanal tedavisi yapılmadan diş ve çevre dokular bölgesel anestezi ile uyuşturulduğundan herhangi bir ağrı hissedilmesi söz konusu değildir. Kanal tedavisi ile dişlerin ömrü de uzamaktadır.

Kanal tedavisi hangi durumlarda gereklidir? 

Kök kanal tedavisi de denilen kanal tedavisi çürük bir dişi kurtarmak için uygulanan son çaredir. Kanal tedavisinin gerekli olduğu durumlar;

 1. Diş iltihabı tedavi edilmediğinde, bakteriler ilerleyerek diş köklerine kadar ulaşır. Bu aşamada son çare olarak kanal tedavisine başvurulur.
 2. Dişte pulpaya kadar ilerlemiş kırık ve çatlak varsa kanal tedavisi gereklidir.
 3. Başarısız dolgular ve ilerlemiş diş eti hastalıklarında da kanal tedavisi gerekli olabilir.

Dişinize kanal tedavisi gerektiğini nasıl anlarsınız?

 • Eğer herhangi bir uyaran olmadığı halde dişiniz ağrıyorsa,
 • Sıcak ve soğuk yiyecek ve içecekler tükettiğinizde diş sızlaması yaşıyorsanız,
 • Yüzünüzde apse ve buna bağlı şişlik oluşmuşsa,
 • Diş hekimi tarafından çekilen diş röntgeninde diş pulpasına ulaşmış enfeksiyon görünüyorsa kanal tedavisi yapılması gereklidir.

Kanal tedavisi başarısız olabilir mi?

Hijyen kurallarına uygun ve steril şartlarda alanında uzman bir diş hekimi tarafından yapılan kanal tedavilerinde başarısız olma olasılığı çok düşüktür. Fakat düşük de olsa başarısız tedavi olasılığı vardır. Kanal tedavisinin başarısız olduğu durumlardan bazıları;

 • Tedavi sırasında diş kökünde tam olarak temizlenmeyen sinir dokusu kalması,
 • Dolgunun tam yapılamadığı durumlarda dolgu aralarında kalan boşluklardan bakterilerin diş köküne sızması ve iltihap gelişmesi durumu,
 • Tedavi sırasında dişte çatlak ya da kırık oluşumu şeklinde sıralanabilir.
 • Tedavi başarısız olduğunda ilgili dişte ağrı, diş kökünde ağrı, şişlik, kızarıklık gibi iltihap belirtileri görülür.

Kanal tedavisinin avantajları nelerdir?

Kanal tedavisi ile kaybedilme tehlikesi olan dişlerin kurtarılarak uzun süre daha ağızda kalması sağlanmış olur. Böylece protez ya da köprü gibi uygulamaların olumsuz etkileri de engellenmiş olmaktadır. Diş canlı olmasa da çiğneme fonksiyonunu yerine getirmeye devam edecektir ve böylece o bölgedeki kemiklerin kullanmamaya bağlı erimesi önlenmiş olacaktır.

Kanal tedavisi sürecinde nelere dikkat edilmeli?

Kanal tedavisi sonrasında uygulanan bölgesel anestezinin etkisi geçinceye kadar bir şey yiyip içmemek gerekir. Çünkü anestezi bölgesi hissiz olduğundan kendinize zarar verme olasılığınız yüksektir. Özellikle sıcak içecekler içmeniz ağız içinde yanık oluşumuyla sonuçlanabilir. Tedavi edilen tarafla bir şeyler çiğnemeniz durumunda da yanağınızı, dilinizi ısırarak yaralanmalara neden olabilirsiniz.

Birden fazla seansta tamamlanan tedavilerde kullanılan geçici dolgular sağlam olmadığından seans aralarında bu dişlerle sakız çiğnemekten, kuruyemiş gibi sert yiyecekler yemekten kaçınmak önemlidir. Geçici dolgunun herhangi bir nedenle düşmesi durumunda yeni dolgu için derhal diş hekimine başvurulmalıdır. Çünkü açıkta kalan bölgede iltihap gelişebilir ve dişte kırılmalar meydana gelebilir. Bu da tedavinin daha da uzamasıyla ve hatta dişinizi kaybetmenizle sonuçlanabilir.

Kanal tedavisi sonrasında ya da tedavi sırasında seanslar arasında dişlerinizde hafif bir ağrı olabilir. Yine sıcak ve soğuk yiyecekler tüketildiğinde hassasiyet görülebilir. Bu durum tedavi bittikten birkaç gün sonra kendiliğinden geçecektir. Bu süreçte ağrı ve hassasiyet için doktorunuzun önerdiği bir ağrı kesici ilaç kullanabilirsiniz.

Kanal tedavisi ne kadar sürer?

Kanal tedavisi genellikle uyuşturma işlemi, diş kökünün temizlenmesi ve dolgu da dahil olmak üzere yaklaşık olarak 1-1,5 saat sürmektedir. Fakat bazı durumlarda tedavi için birden fazla seans da gerekli olabilmektedir. Örneğin dişteki enfeksiyon ilerlemiş ve çevre dokulara yayılmışsa birden fazla seans gerekli olacaktır.

Kanal tedavisi başarısız olursa ne yapılır?

Bu durumda diş açılarak tedavi baştan aynı şekilde tekrar yapılır. Gerekirse diş kökünü mikroorganizmalardan arındırmak için 2-3 seans süren pansuman ve kanal yıkama uygulamaları yapılır. Seans aralarında diş geçici dolgu ile doldurulur. Pansuman tedavisi tamamlandığında kalıcı dolgu ya da kaplama ile işlem tamamlanır.

Kanal tedavisi sonrası diş bakımı nasıl olmalıdır?

Kanal tedavisi ile kurtarılan diş uygun ve iyi bir bakımla yıllarca, bazen ömür boyu bile kullanılabilir. Tedavi sonrası dişler günde en az iki kere fırçalanmalı ve arayüz bakımı için mutlaka diş ipi kullanılmalıdır. Diş hekimine daha sık gidilerek gerekli kontroller yaptırılmalıdır. Kanal tedavisi olan diş kırılgan olabileceği için kabuklu fındık, buz gibi sert yiyecekleri çiğnemekten kaçınılmalıdır.

Hospitadent; uzman kadrosu ve en son teknolojiye uygun ekipmanıyla tüm şubelerinde kanal tedavisi de dahil olmak üzere ağız ve diş sağlığı ile ilgili her konuda yanınızda.

Tedavi Özeti

İşlem Sayısı 1-2
İşlem Süresi 1 Saat
Anestezi Yöntemi Lokal Anestezi
Hassasiyet Süreci 2-3 Gün
İşe Dönme Süreci Hemen
Tam İyileşme Süreci 1 Hafta
Sonuçların Kalıcılığı 2 Yıl
Yeme - İçme Süreci 2 Saat Sonra

Not: *Bu sayfada yer alan bilgiler ve tavsiyeler sadece bilgilendirme amaçlıdır.Tanı ve tedavileri için mutlaka doktorunuza başvurun. Süreç ve tedaviler hakkında daha ayrıntılı bilgi, öncesi ve sonrası görselleri talep edebileceğiniz WhatsApp hattımıza ulaşın.

Sıkça Sorulan Sorular

Kanal Tedavisi nedir? Kanal tedavisi ne demek? Dişte kanal tedavisi nedir?

Kanal tedavisi, çürük, iltihap ya da travma gibi nedenlerle pulpası hasar görmüş dişleri kurtarmak için kullanılan ve diş köküne uygulanan bir tedavi yöntemidir.

Endodonti Kanal Tedavisi ilk muayenede ne yapılır?

Endodonti kanal tedavisi işleminde ilk muayene de röntgen çekildikten sonra diş kök durumu incelenir ve hangi dişlere kanal tedavisi uygulanacağı belirlenir.

Kanal tedavisi nasıl yapılır? Diş kanal tedavisi nasıl yapılır?

Dişte kanal tedavisi nasıl yapılır? Kanal tedavisi nasıl olur? Dişe kanal tedavisi nasıl yapılır? İltihaplı dişe kanal tedavisi nasıl yapılır? Dişlerde kanal tedavisi nasıl yapılır? Kanal diş tedavisi nasıl yapılır? ve daha fazlası için kanal tedavisinde dişin taç kısmına bir delik açılır. Bu delikten dişin pulpa kısmına ulaşılır. İltihaplı pulpa çıkarılır, diş kökündeki kanallar özel aletlerlerle genişletilir ve diş dolgu malzemesi için uygun bir şekle sokulur. Kırık diş parçası varsa çıkarılır.İşlem tek seansta tamamlanacaksa kalıcı dolgu ile doldurulur. Eğer birkaç seans gerekliyse geçici dolgu kullanılır ve sonraki seanslarda geçici dolgu çıkarılıp gerekli uygulamalar ve tedavi edici pansumanlar yapılır. İşlem tamamlandığında da kalıcı dolgu ya da ihtiyaca göre kişiye özel hazırlanan zirkonyum, porselen gibi maddelerden hazırlanan kaplama yapılır.

Kanal tedavisi ne işe yarar?

Kanal tedavisi hasar görmüş dişleri kurtarmak için tercih edilen bir tedavidir.

Kanal tedavisi kaç seans yapılır? Kanal tedavisi kaç seans sürer?

Dişe kanal tedavisinde süreç dişteki hasara göre değişmektedir. 1-2 seansta işlem tamamlanmaktadır.

Kanal tedavisi ne kadar sürer? Kanal tedavisi kaç dakika sürer?

Dişe kanal tedavisi 1-2 seansta tamamlanmaktadır. Seans yaklaşık 1 saat sürmektedir. Bu süre hastaya göre değişkenlik göstermektedir.

Kanal tedavisi yapılan diş kırılırsa ne yapılır?

Kanal tedavisi sonrası bazı dişlerde kırılma olabiliyor. Bu durumda hekiminize başvurmanız önerilmektedir.

Dişte Kanal tedavisinde hangi tür anestezi kullanılmaktadır?

Kanal tedavisinde lokal anestezi kullanılmaktadır.

Kanal tedavisi sonrası hassasiyet ne kadar sürer?

Kanal tedavisi sonrası 2-3 gün hassasiyet süreci olmaktadır.

Lezyonlu Kanal tedavisinde tam iyileşme süreci kaç gündür?

Lezyonlu kanal tedavisinde iyileşme süreci 7 gündür.

Dişte Kanal tedavisinde sonuçlar kalıcı mıdır, tekrar etme olasılığı var mı?

Doğru yöntemlerle yapılan kanal tedavisi iyi bir ağız hijyeniyle birlikte ömür boyu kullanabilir.

Kanal tedavisi için uygun bir mevsim var mı?

Kanal tedavisi istenilen her mevsim uygulanabilir.

Dişe Kanal tedavisi sırasında ağrı hissedilir mi?

Kanal tedavisi sırasında anestezi uygulanacağı için herhangi bir ağrı hissedilmemektedir.

Kanal tedavisi olan diş ağrır mı?

Kanal tedavisi yapıldıktan sonra birkaç hafta hafif ağrılar oluşabilmektedir.

Kanal tedavisi sonrası ne zaman yemek yenir? Kanal tedavisi sonrası yemek ne zaman yenir?

Kanal tedavisi işleminden 2 saat sonra yemek yenilebilir.

Kanal tedavisi sonrası ne zaman sıvı tüketilebilir?

Kanal tedavisinden 2 saat sonra sıvı tüketilebilir.

Kanal tedavisi sonrası su içilir mi?

Kanal tedavisinden 2 saat sonra su içilebilir.

Kanal tedavisi sonrası asitli içecek tüketmeli miyiz?

Kanal tedavisinden sonra 7 gün boyunca asitli yiyecek ve içeceğin tüketilmemesi gerekmektedir.

Kanal tedavi sonrası ne yenir?

Kanal tedavisinden sonra sert olmayan yumuşak besinler tüketilebilir.

Kanal tedavisi sonrası ne zaman dişimi fırçalayabilirim?

Kanal tedavisinden 2 saat sonra diş fırçalayabilirsiniz.

Kanal tedavisi sonrası ne zaman fındık, fıstık vb kuruyemiş yenilebilir?

Kanal tedavili dişin daha hızlı iyileşebilmesi adına bir süre kabuklu ve sert yiyecekler tüketmemeye özen göstermelisiniz.

Kanal tedavisi sonrası ne zaman iş hayatına / sosyal hayata dönülebilir?

Kanal tedavisinde anestezinin etkisi geçtikten sonra kişi iş hayatına/sosyal hayata hemen dönebilir.

Kanal tedavisi ağrısı olursa ağrı kesici kullanabilir miyim?

Kanal tedavisinden sonra hekiminize danışarak ağrı kesici kullanabilirsiniz.

Kanal tedavisi öncesi yapılması gerekenler nelerdir?

Kanal tedavisi öncesi yapılması gereken özel bir şey bulunmamaktadır.

Kanal tedavisi sonrası yapılması gerekenler nelerdir?

Kanal tedavisi sonrası hekiminiz belirteceği şeylere dikkat etmeli alkol, sigara gibi zarar veren maddelerden uzak durmalısınız.

Dişte Kanal tedavisi her hastaya uygulanabilir mi?

Dişte kanal tedavisi diş kökünde çürüme, hasar bulunan herkese uygulanabilir.

Kanal tedavisi kaç yaşında yapılır? Kanal tedavisi için en uygun yaş hangisi?

3-4 yaş itibari ile gerekli görülen herkese kanal tedavisi işlemi uygulanabilir.

Kanal tedavisi hangi durumlarda yapılır?

Diş iltihabı tedavi edilmediğinde, bakteriler ilerleyerek diş köklerine kadar ulaşır. Bu aşamada son çare olarak kanal tedavisine başvurulur. Başarısız dolgular ve ilerlemiş diş eti hastalıklarında da kanal tedavisi gerekli olabilir.

Kanal tedavisi hangi durumlarda yapılmaz?

Kanal tedavisi iltihapl dişlerde ya da çekim gerektiren durumlar da uygulanmamaktadır.

Kanal tedavisi fiyat nedir? Kanal tedavisi fiyatları nedir? Diş kanal tedavisi ücreti nedir?

Kanal tedavisi fiyatları, dişte kanal tedavisi fiyatları, kanal tedavisi ücreti, kanal tedavisi fiyatı ne kadar? ve daha fazlası için kanal tedavisi ücreti kök durumuna göre değişmektedir.

Kanal tedavisi avantajları nelerdir?

Kanal tedavisi ile kaybedilme tehlikesi olan dişlerin kurtarılarak uzun süre daha ağızda kalması sağlanmış olur. Böylece protez ya da köprü gibi uygulamaların olumsuz etkileri de engellenmiş olmaktadır. Diş canlı olmasa da çiğneme fonksiyonunu yerine getirmeye devam edecektir ve böylece o bölgedeki kemiklerin kullanmamaya bağlı erimesi önlenmiş olacaktır.

Kanal tedavisi zararı var mıdır?

Kanal tedavisi doğru yöntemlerle yapıldığında ve ağız hijyenine dikkat edildiğinde herhangi bir zararı yoktur.

Hangi dişe kanal tedavisi yapılır? Kanal tedavisi hangi dişlere yapılır?

Kanal tedavisi çürük veya kırılmış dişlere uygulanmaktadır.

Kanal tedavisi ömrü ne kadardır? Kanal tedavisi ne kadar dayanır?

Kanal tedavisi yapılan dişin ömrü, doğru yöntemlerle yapıldıysa iyi bir ağız hijyeniyle birlikte ömür boyu kullanabilir.

Kanal tedavisi sonrası dişte kırılma, düşme vb gibi durumlar olur mu?

Kanal tedavisi sonrası bazı dişlerde kırılma olabiliyor. Bu durumda hekiminize başvurmanız önerilmektedir.

Kanal tedavisi sonrası ağız kokusu normal mi?

Kanal tedavisinde çürük dişler tedavi edildiği için herhangi bir ağız kokusu oluşmamaktadır.

Kanal tedavisi için yurtdışından gelen hastalar kaç günlerini ayırmalıdırlar?

Kanal tedavisi sonrası yurt dışından gelecek olan hastalar birkaç gününü işlem için ayırmalıdır.

Kanal tedavisi diş için kaç gün ya da kaç saat ayırmalıyım?

Kanal tedavisi süresi her hastanın diş durumuna göre değişmektedir. İşlem tek seansta da tamamlanabilirken 2-3 seansta uzayabilmektedir.

Kanal tedavisi sonrası şişlik ne zaman geçer?

Kanal tedavisi sonrası şişlik 1-2 gün içinde inmektedir.

Kanal tedavisi olan diş iltihaplanırsa ne yapmalı? Kanal tedavisi apse nasıl geçer?

Kanal tedavisi yapılan diş iltihaplanırsa ya da kanal tedavisi enfeksiyonu diş hekimine danışıldıktan sonra hekiminin önerdiği antibiyotik ile iltihap kurutulmalı ve kanal olan diş tekrar tedavi edilmeli.

Kanal tedavisi sonrası diş fırçalama nasıl yapılır?

Kanal tedavisi sonra dişlerimizi normal fırçalamaya devam etmeliyiz. Diş fırçasının yetişemediği yerlerde ise diş ipi kullanmaya özen göstermeliyiz.

Kanal tedavisi sonrası ne zaman gargara yapabilirim?

Kanal tedavisi işleminden 2 saat sonra gargara yapılabilir.

Kanal tedavisi sonrası kanama olursa ne yapmalıyım?

Kanal tedavisi bittikten sonra herhangi bir kanama oluşmamaktadır.

Kanal tedavisi sonrası ilk olarak ne zaman kontrole gitmeliyim?

Kanal tedavisinden 1 hafta sonra kontrole gelinmesi gerekmektedir.

Kanal tedavisi sonrası hangi sıklıkla bakıma / kontrole gitmeliyim?

Kanal tedavisi sonrası 6 ayda bir kontrole gelinmesi gerekmektedir.

Kanal tedavisi ne kadar sürede iyileşir? Kanal tedavisi kaç günde iyileşir?

Kanal tedavisi sonrası tam iyileşme süreci 7 gündür.

Kanal tedavisinde başarı oranı nedir, yüksek midir?

Dental Group Hospitadent hem bütün ağız ve diş sağlığı tedavilerinizde hem de tedavi sonrası kontrollerinizde, uzman hekim kadrosuyla, uygulanan tedavilerde başarı oldukça yüksektir.

Tedavi Özeti

İşlem Sayısı 1-2
İşlem Süresi 1 Saat
Anestezi Yöntemi Lokal Anestezi
Hassasiyet Süreci 2-3 Gün
İşe Dönme Süreci Hemen
Tam İyileşme Süreci 1 Hafta
Sonuçların Kalıcılığı 2 Yıl
Yeme - İçme Süreci 2 Saat Sonra

Not: *Bu sayfada yer alan bilgiler ve tavsiyeler sadece bilgilendirme amaçlıdır.Tanı ve tedavileri için mutlaka doktorunuza başvurun. Süreç ve tedaviler hakkında daha ayrıntılı bilgi, öncesi ve sonrası görselleri talep edebileceğiniz WhatsApp hattımıza ulaşın.

Sıkça Sorulan Sorular

Kanal Tedavisi nedir? Kanal tedavisi ne demek? Dişte kanal tedavisi nedir?

Kanal tedavisi, çürük, iltihap ya da travma gibi nedenlerle pulpası hasar görmüş dişleri kurtarmak için kullanılan ve diş köküne uygulanan bir tedavi yöntemidir.

Endodonti Kanal Tedavisi ilk muayenede ne yapılır?

Endodonti kanal tedavisi işleminde ilk muayene de röntgen çekildikten sonra diş kök durumu incelenir ve hangi dişlere kanal tedavisi uygulanacağı belirlenir.

Kanal tedavisi nasıl yapılır? Diş kanal tedavisi nasıl yapılır?

Dişte kanal tedavisi nasıl yapılır? Kanal tedavisi nasıl olur? Dişe kanal tedavisi nasıl yapılır? İltihaplı dişe kanal tedavisi nasıl yapılır? Dişlerde kanal tedavisi nasıl yapılır? Kanal diş tedavisi nasıl yapılır? ve daha fazlası için kanal tedavisinde dişin taç kısmına bir delik açılır. Bu delikten dişin pulpa kısmına ulaşılır. İltihaplı pulpa çıkarılır, diş kökündeki kanallar özel aletlerlerle genişletilir ve diş dolgu malzemesi için uygun bir şekle sokulur. Kırık diş parçası varsa çıkarılır.İşlem tek seansta tamamlanacaksa kalıcı dolgu ile doldurulur. Eğer birkaç seans gerekliyse geçici dolgu kullanılır ve sonraki seanslarda geçici dolgu çıkarılıp gerekli uygulamalar ve tedavi edici pansumanlar yapılır. İşlem tamamlandığında da kalıcı dolgu ya da ihtiyaca göre kişiye özel hazırlanan zirkonyum, porselen gibi maddelerden hazırlanan kaplama yapılır.

Kanal tedavisi ne işe yarar?

Kanal tedavisi hasar görmüş dişleri kurtarmak için tercih edilen bir tedavidir.

Kanal tedavisi kaç seans yapılır? Kanal tedavisi kaç seans sürer?

Dişe kanal tedavisinde süreç dişteki hasara göre değişmektedir. 1-2 seansta işlem tamamlanmaktadır.

Kanal tedavisi ne kadar sürer? Kanal tedavisi kaç dakika sürer?

Dişe kanal tedavisi 1-2 seansta tamamlanmaktadır. Seans yaklaşık 1 saat sürmektedir. Bu süre hastaya göre değişkenlik göstermektedir.

Kanal tedavisi yapılan diş kırılırsa ne yapılır?

Kanal tedavisi sonrası bazı dişlerde kırılma olabiliyor. Bu durumda hekiminize başvurmanız önerilmektedir.

Dişte Kanal tedavisinde hangi tür anestezi kullanılmaktadır?

Kanal tedavisinde lokal anestezi kullanılmaktadır.

Kanal tedavisi sonrası hassasiyet ne kadar sürer?

Kanal tedavisi sonrası 2-3 gün hassasiyet süreci olmaktadır.

Lezyonlu Kanal tedavisinde tam iyileşme süreci kaç gündür?

Lezyonlu kanal tedavisinde iyileşme süreci 7 gündür.

Dişte Kanal tedavisinde sonuçlar kalıcı mıdır, tekrar etme olasılığı var mı?

Doğru yöntemlerle yapılan kanal tedavisi iyi bir ağız hijyeniyle birlikte ömür boyu kullanabilir.

Kanal tedavisi için uygun bir mevsim var mı?

Kanal tedavisi istenilen her mevsim uygulanabilir.

Dişe Kanal tedavisi sırasında ağrı hissedilir mi?

Kanal tedavisi sırasında anestezi uygulanacağı için herhangi bir ağrı hissedilmemektedir.

Kanal tedavisi olan diş ağrır mı?

Kanal tedavisi yapıldıktan sonra birkaç hafta hafif ağrılar oluşabilmektedir.

Kanal tedavisi sonrası ne zaman yemek yenir? Kanal tedavisi sonrası yemek ne zaman yenir?

Kanal tedavisi işleminden 2 saat sonra yemek yenilebilir.

Kanal tedavisi sonrası ne zaman sıvı tüketilebilir?

Kanal tedavisinden 2 saat sonra sıvı tüketilebilir.

Kanal tedavisi sonrası su içilir mi?

Kanal tedavisinden 2 saat sonra su içilebilir.

Kanal tedavisi sonrası asitli içecek tüketmeli miyiz?

Kanal tedavisinden sonra 7 gün boyunca asitli yiyecek ve içeceğin tüketilmemesi gerekmektedir.

Kanal tedavi sonrası ne yenir?

Kanal tedavisinden sonra sert olmayan yumuşak besinler tüketilebilir.

Kanal tedavisi sonrası ne zaman dişimi fırçalayabilirim?

Kanal tedavisinden 2 saat sonra diş fırçalayabilirsiniz.

Kanal tedavisi sonrası ne zaman fındık, fıstık vb kuruyemiş yenilebilir?

Kanal tedavili dişin daha hızlı iyileşebilmesi adına bir süre kabuklu ve sert yiyecekler tüketmemeye özen göstermelisiniz.

Kanal tedavisi sonrası ne zaman iş hayatına / sosyal hayata dönülebilir?

Kanal tedavisinde anestezinin etkisi geçtikten sonra kişi iş hayatına/sosyal hayata hemen dönebilir.

Kanal tedavisi ağrısı olursa ağrı kesici kullanabilir miyim?

Kanal tedavisinden sonra hekiminize danışarak ağrı kesici kullanabilirsiniz.

Kanal tedavisi öncesi yapılması gerekenler nelerdir?

Kanal tedavisi öncesi yapılması gereken özel bir şey bulunmamaktadır.

Kanal tedavisi sonrası yapılması gerekenler nelerdir?

Kanal tedavisi sonrası hekiminiz belirteceği şeylere dikkat etmeli alkol, sigara gibi zarar veren maddelerden uzak durmalısınız.

Dişte Kanal tedavisi her hastaya uygulanabilir mi?

Dişte kanal tedavisi diş kökünde çürüme, hasar bulunan herkese uygulanabilir.

Kanal tedavisi kaç yaşında yapılır? Kanal tedavisi için en uygun yaş hangisi?

3-4 yaş itibari ile gerekli görülen herkese kanal tedavisi işlemi uygulanabilir.

Kanal tedavisi hangi durumlarda yapılır?

Diş iltihabı tedavi edilmediğinde, bakteriler ilerleyerek diş köklerine kadar ulaşır. Bu aşamada son çare olarak kanal tedavisine başvurulur. Başarısız dolgular ve ilerlemiş diş eti hastalıklarında da kanal tedavisi gerekli olabilir.

Kanal tedavisi hangi durumlarda yapılmaz?

Kanal tedavisi iltihapl dişlerde ya da çekim gerektiren durumlar da uygulanmamaktadır.

Kanal tedavisi fiyat nedir? Kanal tedavisi fiyatları nedir? Diş kanal tedavisi ücreti nedir?

Kanal tedavisi fiyatları, dişte kanal tedavisi fiyatları, kanal tedavisi ücreti, kanal tedavisi fiyatı ne kadar? ve daha fazlası için kanal tedavisi ücreti kök durumuna göre değişmektedir.

Kanal tedavisi avantajları nelerdir?

Kanal tedavisi ile kaybedilme tehlikesi olan dişlerin kurtarılarak uzun süre daha ağızda kalması sağlanmış olur. Böylece protez ya da köprü gibi uygulamaların olumsuz etkileri de engellenmiş olmaktadır. Diş canlı olmasa da çiğneme fonksiyonunu yerine getirmeye devam edecektir ve böylece o bölgedeki kemiklerin kullanmamaya bağlı erimesi önlenmiş olacaktır.

Kanal tedavisi zararı var mıdır?

Kanal tedavisi doğru yöntemlerle yapıldığında ve ağız hijyenine dikkat edildiğinde herhangi bir zararı yoktur.

Hangi dişe kanal tedavisi yapılır? Kanal tedavisi hangi dişlere yapılır?

Kanal tedavisi çürük veya kırılmış dişlere uygulanmaktadır.

Kanal tedavisi ömrü ne kadardır? Kanal tedavisi ne kadar dayanır?

Kanal tedavisi yapılan dişin ömrü, doğru yöntemlerle yapıldıysa iyi bir ağız hijyeniyle birlikte ömür boyu kullanabilir.

Kanal tedavisi sonrası dişte kırılma, düşme vb gibi durumlar olur mu?

Kanal tedavisi sonrası bazı dişlerde kırılma olabiliyor. Bu durumda hekiminize başvurmanız önerilmektedir.

Kanal tedavisi sonrası ağız kokusu normal mi?

Kanal tedavisinde çürük dişler tedavi edildiği için herhangi bir ağız kokusu oluşmamaktadır.

Kanal tedavisi için yurtdışından gelen hastalar kaç günlerini ayırmalıdırlar?

Kanal tedavisi sonrası yurt dışından gelecek olan hastalar birkaç gününü işlem için ayırmalıdır.

Kanal tedavisi diş için kaç gün ya da kaç saat ayırmalıyım?

Kanal tedavisi süresi her hastanın diş durumuna göre değişmektedir. İşlem tek seansta da tamamlanabilirken 2-3 seansta uzayabilmektedir.

Kanal tedavisi sonrası şişlik ne zaman geçer?

Kanal tedavisi sonrası şişlik 1-2 gün içinde inmektedir.

Kanal tedavisi olan diş iltihaplanırsa ne yapmalı? Kanal tedavisi apse nasıl geçer?

Kanal tedavisi yapılan diş iltihaplanırsa ya da kanal tedavisi enfeksiyonu diş hekimine danışıldıktan sonra hekiminin önerdiği antibiyotik ile iltihap kurutulmalı ve kanal olan diş tekrar tedavi edilmeli.

Kanal tedavisi sonrası diş fırçalama nasıl yapılır?

Kanal tedavisi sonra dişlerimizi normal fırçalamaya devam etmeliyiz. Diş fırçasının yetişemediği yerlerde ise diş ipi kullanmaya özen göstermeliyiz.

Kanal tedavisi sonrası ne zaman gargara yapabilirim?

Kanal tedavisi işleminden 2 saat sonra gargara yapılabilir.

Kanal tedavisi sonrası kanama olursa ne yapmalıyım?

Kanal tedavisi bittikten sonra herhangi bir kanama oluşmamaktadır.

Kanal tedavisi sonrası ilk olarak ne zaman kontrole gitmeliyim?

Kanal tedavisinden 1 hafta sonra kontrole gelinmesi gerekmektedir.

Kanal tedavisi sonrası hangi sıklıkla bakıma / kontrole gitmeliyim?

Kanal tedavisi sonrası 6 ayda bir kontrole gelinmesi gerekmektedir.

Kanal tedavisi ne kadar sürede iyileşir? Kanal tedavisi kaç günde iyileşir?

Kanal tedavisi sonrası tam iyileşme süreci 7 gündür.

Kanal tedavisinde başarı oranı nedir, yüksek midir?

Dental Group Hospitadent hem bütün ağız ve diş sağlığı tedavilerinizde hem de tedavi sonrası kontrollerinizde, uzman hekim kadrosuyla, uygulanan tedavilerde başarı oldukça yüksektir.

Sosyal Medya Hesapları