Çene Kırığı Tedavisi

Çene Kırığı Tedavisi

Düşme, trafik kazası ya da iş kazaları sonucunda meydana gelen çene kırıkları, kişilerin hayatını olumsuz yönde etkileyen ve acil tedavi gerektiren sağlık problemleri arasında yer almaktadır. Dental Group Hospitadent şubelerine çene kırığı şikayeti ile gelen hastalar ilk olarak yeme, içme ve konuşma ihtiyacı gibi gündelik ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla tedavi sürecine alınmaktadır. Çene kırıklarının belirtileri arasında ağrı, şişlik, çiğnemede zorluk ve ağızda görülen kanamalar olabilmektedir. Bölgeye göre değişkenlik gösteren çene kırıkları, üst çenede meydana geldiği takdirde yüzde de şişme görülebilir.

Çene Kırıkları Tedavilerinde Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

Ameliyat gerektirmeyen çene kırığı durumlarında, ağız içinden gerçekleştirilen kesi ile ulaşılan kırık bölgesinde titanyum plaklar ya da vidalar ile tedavi uygulanabilir. Ayrıca modern tıbbın sağladığı imkânlardan olan eriyebilen plak ve vidalar da tercih edilebilmektedir. Dişlere ve çeneye uygulanan teller ile çenenin stabilizasyonu sağlanabilir. Hastanın vücudundan alınan kemik dokusu ya da hazır kemik tozu ile eksik kemik dokusunun tamamlanmasına yardımcı olunabilir. Çok parçalı kırık durumlarında ya da yanlış kaynama gibi olumsuz durumlarda detaylı bir tedavi sürecinin gerektiği unutulmamalıdır.

Çene Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Çene kırığı tedavisi yaklaşık 4 hafta sürmektedir. İyileşme süreci ise kırığın büyüklüğüne ve meydana getirdiği hasara göre değişkenlik gösterse de 8 haftayı bulabilmektedir. Hastanın muayeneden sonraki ilk tedavisi anestezi ile başlar. Bu sayede hastanın ağrı çekmesi engellenir. Hastanın dişleri birbirine kavuşmuyorsa, ilk etapta bu konuda gerekli tedavi uygulanır. Anestezi etkisi altındaki hasta herhangi bir ağrı duymadan tedaviye alınır. Çenedeki hasarın durumuna göre öncelikle kemikler yerine oturtulur. Kemik kaybı yaşanmışsa bu yöndeki tedavi kapsamında metal parçalar ya da kemik eklenmesiyle bu sorun çözüme kavuşturulur. Tel kullanılarak çenenin bağlanması sağlanır.

Çene Kırıklarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyat gerçekleşen durumlarda, hastanın tedavisine uzman doktorun önerisi ile antibiyotikle devam edilebilir. Antibiyotik kullanımı sürecinde hastanın ilaç kullanımını aksatmaması sağlıklı bir tedavi sürecinin yaşanmasını sağlar. Cerrahi müdahaleden sonraki ilk 48 saat kırık gerçekleşmiş olan bölgeye buz uygulaması yapılması hastayı rahatlatacak uygulamalar arasında yer almaktadır. 48 saat geçtikten sonra ise sıcak uygulamaya devam edilmesi önerilmektedir. Hastanın bu süre boyunca aldığı gıdaların sıvı formda olması gerekmektedir. Hastane ortamındaki muayene ve sonrasında gerçekleşen tedavinin ardından hastanın ağız bakımına her zamankinden daha fazla özen göstermesi gerekir.

Çene Kırıklarında Estetik Müdahale Gerekir mi?

Çene kırığı gerçekleşen hasarın boyutuna göre farklı müdahaleler gerektirebilir. Diş kayıpları durumlarında eksik dişlerin tamamlanması ya da ciltte meydana gelen yaralanmalarda bazen dikişli tedaviye ihtiyaç duyulabilir. Bazı durumlarda hastanın yüzünde iz kalmaması için estetik uygulama gerekebilir. Bu konuda uzman doktorun yönlendirmesi ile sorunun üstesinden gelebilmek mümkündür. Öte yandan eriyebilen dikiş de tercih edilebilmektedir. İleri teknolojiye sahip cihaz ve malzemeler kullanarak hastaların ihtiyaç duyduğu tedavi yöntemlerini uygulayan Dental Group Hospitadent uzman hekimleri, hastalarının konforu adına gereken durumlarda ara randevularla sürecin takibini ve hastanın kontrolünü yapabilir.

Çene Kırıklarında Ağız Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Diş fırçalama alışkanlığının yanı sıra gargara yapılması da önerilmektedir. Olası bir enfeksiyonun önüne geçmek için hastanın uzman hekimin tüm uyarılarını dikkate alması bu sürecin sağlıklı şekilde tamamlanmasına katkıda bulunur. İlk 7 günden sonra kırığın gerçekleştiği bölgede fark edilen anormal şişlik durumlarında doktora başvurulması gerekmektedir. Olası kanama durumlarında ise telaşa kapılmadan ve kırık bölgesini hareket ettirmeden doktorunuza başvurmanız önerilmektedir. Tedavi sürecinde hastanın çene kırık bölgesini hareket ettirmemesi ve uzman hekimin reçete ettiği tavsiyelere uyması tedavi sürecini hızlandırmaktadır.

Tedavi Özeti

İşlem Sayısı 2-3
İşlem Süresi 2-3 Ay
Anestezi Yöntemi Yok
Hassasiyet Süreci 1 Hafta
İşe Dönme Süreci 1 Gün Sonra
Tam İyileşme Süreci 2 Ay
Sonuçların Kalıcılığı Ömür Boyu
Yeme - İçme Süreci Hemen

Not: *Bu sayfada yer alan bilgiler ve tavsiyeler sadece bilgilendirme amaçlıdır.Tanı ve tedavileri için mutlaka doktorunuza başvurun. Süreç ve tedaviler hakkında daha ayrıntılı bilgi, öncesi ve sonrası görselleri talep edebileceğiniz WhatsApp hattımıza ulaşın.

Sıkça Sorulan Sorular

Çene Kırığı Tedavisi nedir?

Çene kırığı, çene bütünlüğünü oluşturan kemiklerin bütünlüğünün bozulmasıdır. Kişiler bu durumda yeme-içme, konuşma ve çiğneme fonksiyonlarını yerine getiremeyebilir.

Çene Kırığı Tedavisi ilk muayenede ne yapılır?

Çene kırığı muayenesinde hastanın hikayesi alınır. Kırığın oluşma sebebi, boyutu gibi bilgiler öğrenilir. Hastanın kullandığı ilaçlar, hastalıklar ile ilgili bilgi edinilir.

Çene Kırığı nasıl tedavi edilir?

Çene kırığının tedavisi kırığın tipi, kırık sayısı, ve hastanın sağlık durumuna göre şekillenir. Çene kırığı tedavisinde kırık olan bölge hareketsiz bırakılarak kırığın iyileşmesi amaçlanır. Bazı kırıklar da ise tel ve plak yardımı ile de tedavi edilebilir.

Çene Kırığı tedavisi gerektiğini nasıl anlarsınız?

Çene kırığı belirtileri, çiğneme ve yeme güçlüğü, şişlik, morarma, kanama, hareket etme sırasında ağr, hissizlik, şekil bozukluluğudur. Bunlardam bir kaç tanesi mecvut ise bir diş hekimine başvurmakta fayda bulunmaktadır.

Çene Kırığı tedavi edilmezse ne olur?

Çene kırığı tedavisi tedavi edilmezse diş kaybı ve işlev kaybı olabileceğinden kısa sürede iyileşme gerçekleşecekken daha uzun süreli bir tedaviye ihtiyç duyulabilir.

Çene Kırığı tedavisi kaç seanstır?

Çene kırığı tedavisi 2 ya da 3 seanstır.

Çene Kırığı tedavisi işlem süresi ne kadardır?

Çene kırığı tedavisi işlem süresi 2 ile 3 ay devam etmektedir.

Çene Kırığı tedavisi kaç gün sürer?

Çene kırığı tedavisi 2 ya da 3 ay sürmektedir.

Çene Kırığı tedavisinde hangi tür anestezi kullanılmaktadır?

Çene kırığı tedavisinde anestezi yöntemi genellikle uygulanmamaktadır.

Çene Kırığı tedavisinde hassasiyet süreci kaç gündür?

Çene kırığı tedavisinde hassasiyet süreci 1 hafta sürmektedir.

Çene Kırığı ne kadar sürede iyileşir? Çene kırığı iyileşme süresi ne kadar?

Çene kırığı tedavisinde iyileşme süresi 2 aydır.

Çene Kırığı tedavisi sırasında ağrı hissedilir mi?

Çene kırığı tedavisi sırasında ağrı hissedilmemektedir. 

Çene Kırığı tedavisi sonrasında ağrı hissedilir mi?

Çene kırığı tedavisi sonrasında ağrı tedaviye göre değişmektedir. Ağrı olduğu durumlarda hekiminize danışarak ağrı kesici kullanabilirsiniz.

Çene Kırığı tedavisi sonrası ne zaman yemek yenilebilir?

Çene kırığı tedavisi sonrası hemen yemek yenebilir.

Çene Kırığı tedavisi sonrası ne zaman sıvı tüketilebilir?

Çene kırığı tedavisi sonrası hemen sıvı tüketilebilir.

Çene Kırığı tedavisi sonrası ne zaman su içilebilir?

Çene kırığı tedavisi sonrası hemen su içilebilir.

Çene Kırığı tedavi sonrası beslenmem nasıl olmalı?

Çene kırığı tedavisi sonrası kabuklu ve sert yiyecekler tüketilmemesi tavsiye edilir.

Çene Kırığı tedavisi sonrası ne zaman dişimi fırçalayabilirim?

Çene kırığı tedavisi sonrası hemen diş fırçalanabilir.

Çene Kırığı tedavisi sonrası ne zaman diş ipi kullanabilirim?

Çene kırığı tedavisi sonrası hemen diş ipi kullanılabilir.

Çene Kırığı tedavisi sonrası ne zaman iş hayatına / sosyal hayata dönülebilir?

Çene kırığı tedavisi sonrası iş ve sosyal hayata 1 gün sonra dönülebilir.

Çene Kırığı tedavisi sonrası ağrım olursa ağrı kesici kullanabilir miyim?

Çene kırığı tedavisi sonrasında ağrınızın şiddetine göre hekiminize danışıp ağrı kesici kullanabilirsiniz.

Çene Kırığı tedavisi sonrası yapılması gerekenler nelerdir?

Çene kırığı tedavisi sonrası diş fırçalama alışkanlığının yanı sıra gargara yapılması da önerilmektedir. Olası bir enfeksiyonun önüne geçmek için hastanın uzman hekimin tüm uyarılarını dikkate alması bu sürecin sağlıklı şekilde tamamlanmasına katkıda bulunur. İlk 7 günden sonra kırığın gerçekleştiği bölgede fark edilen anormal şişlik durumlarında doktora başvurulması gerekmektedir. Olası kanama durumlarında ise telaşa kapılmadan ve kırık bölgesini hareket ettirmeden doktorunuza başvurmanız önerilmektedir. Tedavi sürecinde hastanın çene kırık bölgesini hareket ettirmemesi ve uzman hekimin reçete ettiği tavsiyelere uyması tedavi sürecini hızlandırmaktadır.

Çene Kırığı tedavisi her hastaya uygulanabilir mi?

Çene kırığı tedavisi uzman hekim muayenesi sonrası hekimin uygun gördüğü her hastaya uygulanabilir.

Çene Kırığı tedavisi için en uygun yaş hangisi?

Çene kırığı tedavisi uzman hekim muayenesi sonrası hekimin uygun gördüğü her hastaya uygulanabilir.

Çene Kırığı tedavisi fiyatları nedir, tedavi fiyatı neye göre değişir?

Çene kırığı tedavisi fiyatları, kırığın durumuna göre değişiklik göstermektedir. Uzman hekim muayenesi sonrası net fiyat bilgisi verilebilir.

Çene Kırığı tedavisinin avantajları nelerdir?

Çene kırığı tedavisi sonrası kişiler normal yeme-içme, konuşma ve çiğneme fonksiyonlarını yerine getirebilirler. Sağlıklı çene yapısını geri kazanmalarına yardımcı olur.

Çene Kırığı tedavisinin zararı var mıdır?

Çene kırığı tedavisinin zararı ön görülememektedir.

Çene Kırığı hastalığının sebepleri nelerdir?

Çene kırığı hastalığının sebepleri, travmalar, trafik kazaları, çarpma ve darbe alma durumlarıdır.

Çene Kırığı tedavi hangi durumlarda uygulanır?

Çene kırığı tedavisi travma, trafik kazası veya çarpma, darbe alma durumları yaşan kişilere uygulanabilir.

Çene Kırığı tedavisi için yurtdışından gelen hastalar kaç günlerini ayırmalıdırlar?

Çene kırığı tedavisi için yurtdışından gelen hastaların 2 ya da 3 ay ayırmaları gerekmektedir.

Çene Kırığı tedavisi için kaç gün ya da kaç saat ayırmalıyım?

Çene kırığı tedavisi için kişilerin 2 ya da 3 ayını ayırmaları gerekmektedir.

Çene Kırığı tedavisi sonrası ilk olarak ne zaman kontrole gitmeliyim?

Çene kırığı tedavisi sonrası 1 hafta içinde kontrole gidilmesinde fayda bulunmaktadır.

Çene Kırığı tedavisinde iyileştiğimi nasıl anlarım?

Çene kırığı tedavisinde kişiler yeme-içme, konuşma ve çiğneme fonksiyonları kazandıysa ağrıları giderildiyse uzman hekim onayı ile iyileşmiş sayılırlar.

Çene Kırığı tedavisinde başarı oranı nedir, yüksek midir?

Dental Group Hospitadent tüm şubelerinde yaptığı çene kisti operasyonlarında başarılı sonuçlar almıştır. Dental Group Hospitadent, deneyimli diş hekimi kadrosuyla dental teknoloji alanında meydana gelen tüm ilerlemeleri takip etmekte ve son teknoloji ürünü cihazlarla çalışarak hasta memnuniyetini ön planda tutmaktadır.

Tedavi Özeti

İşlem Sayısı 2-3
İşlem Süresi 2-3 Ay
Anestezi Yöntemi Yok
Hassasiyet Süreci 1 Hafta
İşe Dönme Süreci 1 Gün Sonra
Tam İyileşme Süreci 2 Ay
Sonuçların Kalıcılığı Ömür Boyu
Yeme - İçme Süreci Hemen

Not: *Bu sayfada yer alan bilgiler ve tavsiyeler sadece bilgilendirme amaçlıdır.Tanı ve tedavileri için mutlaka doktorunuza başvurun. Süreç ve tedaviler hakkında daha ayrıntılı bilgi, öncesi ve sonrası görselleri talep edebileceğiniz WhatsApp hattımıza ulaşın.

Sıkça Sorulan Sorular

Çene Kırığı Tedavisi nedir?

Çene kırığı, çene bütünlüğünü oluşturan kemiklerin bütünlüğünün bozulmasıdır. Kişiler bu durumda yeme-içme, konuşma ve çiğneme fonksiyonlarını yerine getiremeyebilir.

Çene Kırığı Tedavisi ilk muayenede ne yapılır?

Çene kırığı muayenesinde hastanın hikayesi alınır. Kırığın oluşma sebebi, boyutu gibi bilgiler öğrenilir. Hastanın kullandığı ilaçlar, hastalıklar ile ilgili bilgi edinilir.

Çene Kırığı nasıl tedavi edilir?

Çene kırığının tedavisi kırığın tipi, kırık sayısı, ve hastanın sağlık durumuna göre şekillenir. Çene kırığı tedavisinde kırık olan bölge hareketsiz bırakılarak kırığın iyileşmesi amaçlanır. Bazı kırıklar da ise tel ve plak yardımı ile de tedavi edilebilir.

Çene Kırığı tedavisi gerektiğini nasıl anlarsınız?

Çene kırığı belirtileri, çiğneme ve yeme güçlüğü, şişlik, morarma, kanama, hareket etme sırasında ağr, hissizlik, şekil bozukluluğudur. Bunlardam bir kaç tanesi mecvut ise bir diş hekimine başvurmakta fayda bulunmaktadır.

Çene Kırığı tedavi edilmezse ne olur?

Çene kırığı tedavisi tedavi edilmezse diş kaybı ve işlev kaybı olabileceğinden kısa sürede iyileşme gerçekleşecekken daha uzun süreli bir tedaviye ihtiyç duyulabilir.

Çene Kırığı tedavisi kaç seanstır?

Çene kırığı tedavisi 2 ya da 3 seanstır.

Çene Kırığı tedavisi işlem süresi ne kadardır?

Çene kırığı tedavisi işlem süresi 2 ile 3 ay devam etmektedir.

Çene Kırığı tedavisi kaç gün sürer?

Çene kırığı tedavisi 2 ya da 3 ay sürmektedir.

Çene Kırığı tedavisinde hangi tür anestezi kullanılmaktadır?

Çene kırığı tedavisinde anestezi yöntemi genellikle uygulanmamaktadır.

Çene Kırığı tedavisinde hassasiyet süreci kaç gündür?

Çene kırığı tedavisinde hassasiyet süreci 1 hafta sürmektedir.

Çene Kırığı ne kadar sürede iyileşir? Çene kırığı iyileşme süresi ne kadar?

Çene kırığı tedavisinde iyileşme süresi 2 aydır.

Çene Kırığı tedavisi sırasında ağrı hissedilir mi?

Çene kırığı tedavisi sırasında ağrı hissedilmemektedir. 

Çene Kırığı tedavisi sonrasında ağrı hissedilir mi?

Çene kırığı tedavisi sonrasında ağrı tedaviye göre değişmektedir. Ağrı olduğu durumlarda hekiminize danışarak ağrı kesici kullanabilirsiniz.

Çene Kırığı tedavisi sonrası ne zaman yemek yenilebilir?

Çene kırığı tedavisi sonrası hemen yemek yenebilir.

Çene Kırığı tedavisi sonrası ne zaman sıvı tüketilebilir?

Çene kırığı tedavisi sonrası hemen sıvı tüketilebilir.

Çene Kırığı tedavisi sonrası ne zaman su içilebilir?

Çene kırığı tedavisi sonrası hemen su içilebilir.

Çene Kırığı tedavi sonrası beslenmem nasıl olmalı?

Çene kırığı tedavisi sonrası kabuklu ve sert yiyecekler tüketilmemesi tavsiye edilir.

Çene Kırığı tedavisi sonrası ne zaman dişimi fırçalayabilirim?

Çene kırığı tedavisi sonrası hemen diş fırçalanabilir.

Çene Kırığı tedavisi sonrası ne zaman diş ipi kullanabilirim?

Çene kırığı tedavisi sonrası hemen diş ipi kullanılabilir.

Çene Kırığı tedavisi sonrası ne zaman iş hayatına / sosyal hayata dönülebilir?

Çene kırığı tedavisi sonrası iş ve sosyal hayata 1 gün sonra dönülebilir.

Çene Kırığı tedavisi sonrası ağrım olursa ağrı kesici kullanabilir miyim?

Çene kırığı tedavisi sonrasında ağrınızın şiddetine göre hekiminize danışıp ağrı kesici kullanabilirsiniz.

Çene Kırığı tedavisi sonrası yapılması gerekenler nelerdir?

Çene kırığı tedavisi sonrası diş fırçalama alışkanlığının yanı sıra gargara yapılması da önerilmektedir. Olası bir enfeksiyonun önüne geçmek için hastanın uzman hekimin tüm uyarılarını dikkate alması bu sürecin sağlıklı şekilde tamamlanmasına katkıda bulunur. İlk 7 günden sonra kırığın gerçekleştiği bölgede fark edilen anormal şişlik durumlarında doktora başvurulması gerekmektedir. Olası kanama durumlarında ise telaşa kapılmadan ve kırık bölgesini hareket ettirmeden doktorunuza başvurmanız önerilmektedir. Tedavi sürecinde hastanın çene kırık bölgesini hareket ettirmemesi ve uzman hekimin reçete ettiği tavsiyelere uyması tedavi sürecini hızlandırmaktadır.

Çene Kırığı tedavisi her hastaya uygulanabilir mi?

Çene kırığı tedavisi uzman hekim muayenesi sonrası hekimin uygun gördüğü her hastaya uygulanabilir.

Çene Kırığı tedavisi için en uygun yaş hangisi?

Çene kırığı tedavisi uzman hekim muayenesi sonrası hekimin uygun gördüğü her hastaya uygulanabilir.

Çene Kırığı tedavisi fiyatları nedir, tedavi fiyatı neye göre değişir?

Çene kırığı tedavisi fiyatları, kırığın durumuna göre değişiklik göstermektedir. Uzman hekim muayenesi sonrası net fiyat bilgisi verilebilir.

Çene Kırığı tedavisinin avantajları nelerdir?

Çene kırığı tedavisi sonrası kişiler normal yeme-içme, konuşma ve çiğneme fonksiyonlarını yerine getirebilirler. Sağlıklı çene yapısını geri kazanmalarına yardımcı olur.

Çene Kırığı tedavisinin zararı var mıdır?

Çene kırığı tedavisinin zararı ön görülememektedir.

Çene Kırığı hastalığının sebepleri nelerdir?

Çene kırığı hastalığının sebepleri, travmalar, trafik kazaları, çarpma ve darbe alma durumlarıdır.

Çene Kırığı tedavi hangi durumlarda uygulanır?

Çene kırığı tedavisi travma, trafik kazası veya çarpma, darbe alma durumları yaşan kişilere uygulanabilir.

Çene Kırığı tedavisi için yurtdışından gelen hastalar kaç günlerini ayırmalıdırlar?

Çene kırığı tedavisi için yurtdışından gelen hastaların 2 ya da 3 ay ayırmaları gerekmektedir.

Çene Kırığı tedavisi için kaç gün ya da kaç saat ayırmalıyım?

Çene kırığı tedavisi için kişilerin 2 ya da 3 ayını ayırmaları gerekmektedir.

Çene Kırığı tedavisi sonrası ilk olarak ne zaman kontrole gitmeliyim?

Çene kırığı tedavisi sonrası 1 hafta içinde kontrole gidilmesinde fayda bulunmaktadır.

Çene Kırığı tedavisinde iyileştiğimi nasıl anlarım?

Çene kırığı tedavisinde kişiler yeme-içme, konuşma ve çiğneme fonksiyonları kazandıysa ağrıları giderildiyse uzman hekim onayı ile iyileşmiş sayılırlar.

Çene Kırığı tedavisinde başarı oranı nedir, yüksek midir?

Dental Group Hospitadent tüm şubelerinde yaptığı çene kisti operasyonlarında başarılı sonuçlar almıştır. Dental Group Hospitadent, deneyimli diş hekimi kadrosuyla dental teknoloji alanında meydana gelen tüm ilerlemeleri takip etmekte ve son teknoloji ürünü cihazlarla çalışarak hasta memnuniyetini ön planda tutmaktadır.

Sosyal Medya Hesapları