Emax Kaplama Nasıl Yapılır? Ömrü Ne Kadar?

Tedaviler

emax kaplama

Emax Kaplama Nasıl Yapılır? Ömrü Ne Kadar?

Emax kaplama dayanıklılığı estetik görünümle buluşturan, özel bir seramik materyal kullanılarak gerçekleştirilen diş kaplama yöntemidir. Doğal bir görünüm sunarken aynı zamanda sağlamlık beklentisini de büyük ölçüde karşılıyor. Tamamen seramikten hazırlanıyor olması nedeniyle bu diş kaplamaların metal içermediğini, ışık geçirgenliğinin gayet ideal düzeyde olduğunu ekleyelim.

Yüksek estetik ile birlikte uzun ömürlü bir kullanım imkanı da sunan bu kaplamalar insan vücudu ile tamamen uyumlu malzemeden hazırlanıyor. Geniş bir renk skalası sunduğundan kişinin doğal dişleri ile uyumlu olan bir renk tonunun tercih edilmesine olanak tanıyor. E-max kaplamanın tercih edilme nedenlerine, hangi durumlarda tercih edildiğine ve merak edilen diğer konulara da değineceğiz. Ancak öncesinde nasıl uygulandığını aktaralım.

Emax Kaplama Nasıl Uygulanır?

Üretiminde yüksek kalitede monolitik lityum disilat blok kullanılan emax kaplama CAD-CAM frez sistemiyle yapılıyor ve kişiye özel olarak laboratuvar ortamında hazırlanıyor. Bu nedenle üretimin her hasta için ayrı olarak yapıldığını belirtelim. Öncesinde ise hastanın diş ölçülerinin alınması gerekir. Diş ölçüsü klasik kalıp yardımıyla ya da dijital yolla alınabiliyor. Seçtiğiniz kliniğe bağlı olarak ölçü alınması yöntemi değişebilir ancak bu işlemin acı vermediğini bilmenizde fayda var.

Ölçülere göre özel olarak hazırlanan kaplamalar dişe mükemmel bir şekilde uygulanır. Metal içermiyor olması nedeniyle dişlerde ağırlık hissi yaratmaz. Aynı zamanda dişe tam oturmaması ya da boşluk kalması gibi sıkıntıların yaşanmadığını da eklemeliyiz. Hasta açısından zorlayıcı bir boyutu yoktur. Kaplamaların hazırlanması için çok uzun süre beklenmesi de gerekmez.

Emax Kaplama Hangi Durumlarda Uygulanır?

emax kaplama hangi durumlarda uygulanır

Pek çok durumda emax kaplama işleminden faydalanılabilir. En sık hangi durumlarda uygulandığını ise bazı örneklerle açıklayabiliriz.

Sararmış Dişler

Dişlerde sararma pek çok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Kimi zaman diş beyazlatma yöntemi ile başarı sağlanamaz ve bu gibi durumlarda diş kaplama seçenekleri değerlendirilir. Genetik unsurlara bağlı olarak da sarı diş görünümü olabileceğini unutmamak gerekir. Bu diş kaplamalar kırılma ve bükülmeye karşı dirençlidir. Daha beyaz ve daha güzel görünen dişler için güvenle tercih edilebilir.

Eğri Dişler

Çok fazla olmaması kaydıyla dişlerde hafif eğrilikler bulunması durumunda da e-max kaplamanın uygulanmasında bir sakınca bulunmaz. Genellikle ön dişlerde hafif eğrilik olması durumunda dişin yapısını restore etmek için devreye bu diş kaplamalar girebiliyor. Gülüş tasarımı uygulamalarında da gayet başarılı bir sonuç sunuyor.

Kanal Tedavili Dişler

 Dişe daha önce kanal tedavisinin uygulanmış olması ya da sadece çürük tedavisi ve dolgu yapılması durumunda da e-max kaplamaların uygulanması mümkündür. Kanal tedavisinin yapılması durumunda diş biraz daha kırılgan bir yapıya sahip olabilir. Ancak sağlam yapısı ile bu diş kaplamalar zayıf olan dişlerin onarımında güvenle kullanılabiliyor.

Kırık Dişler

Bazen dişte geniş bir çürük olması ya da travmalar dişin kırılması ile sonuçlanıyor. Dişinde kırık olanlar da diş kaplama yönteminden faydalanabilir. Kırık ile birlikte dişinde çatlak olanların da faydalanabileceği bir diş kaplama yöntemi olduğunu ekleyelim.

Emax Kaplama Dişin Tercih Edilme Nedenleri

Öncelikle emax kaplama yönteminin çoğunlukla ön dişler için tercih edildiğini belirtelim. Estetik açıdan beklentileri karşılıyor olması bunda önemli bir etkendir. Işığı yansıtma özelliği sayesinde doğal bir parlaklık da sunar. Farklı ışık kaynaklarında da doğal dişler ile benzer bir görüntü sunmayı başarıyor.  Bu diş kaplamanın metal alt yapı barındırmıyor olması da tercih edilme nedenlerinden biridir. Diş etlerinde renklenmeye yol açmaz.

Üretiminde kullanılan malzemenin dayanıklı olması, çiğneme kuvvetine karşı yeterli düzeyde direnç göstermesini sağlar. Son derece ince bir şekilde uygulanabilmesi ise dişte daha az oranda inceltme yapılmasını mümkün kılar.

Emax Porselen Avantajları Nelerdir?

En önemli avantajı kuşkusuz estetik açıdan güzel bir görünüm sunuyor olmasıdır. Metal içermemesi nedeniyle vücutta alerjik reaksiyon riski doğurmaz ve bu yönüyle de emax kaplama sıklıkla tercih ediliyor. Diş etlerinde ya da diş kenarlarında mor bir renklenmeye yol açmaması da önemli bir avantaj olarak düşünülebilir. Diş yapısına zarar vermez ve diş ile % 100 uyumlu bir malzemedir. Işık geçirgenliğinin olması ise dişte mat bir görüntüye neden olmaz.

Bu arada renk skalasının son derece geniş olduğunu da eklemek gerekir. Kaygan ve pürüzsüz bir yapıya sahiptir ve bu da dişlerin daha güzel görünmesini destekler. Tartar oluşumu riski daha düşüktür ve bu yönü de diş eti hastalıkları oluşması riskinin daha az olduğu anlamına gelir.

Emax Porselen Neden Tüm Dişlere Uygulanmıyor?

Uzun diş kayıpları olan kişiler için emax kaplama ideal bir seçim olmayacaktır. Çünkü bu diş kaplama uzun diş boşluğu yapımı için uygun değildir. Bununla birlikte arka öğütücü dişlerde de metal içerikli kaplamaların tercih edilmesi daha doğru olur. Bu dişlerle gıdalara daha fazla basınç uygulanması gerekir ve dolayısıyla metal destekli olan kaplamalar daha sağlam yapıda olduğundan tercih edilir.

Emax Kaplama Ne Kadar Süre Kullanılır?

emax kaplama ne kadar sürede kullanılır

Ağız ve diş temizliğinin ihmal edilmemesi durumunda emax kaplama kullanım süresinin gayet uzun olduğunu söyleyebiliriz. Ancak herkes için geçerli olan sabit bir kullanım süresinden söz etmek güçtür. Bu diş kaplamalar estetik açıdan harika bir görüntü sunmakla birlikte özen ve dikkat de gerektirir. Mutlaka düzenli olarak ağız ve diş temizliğinin doğru yöntemlerle yapılması, rutin diş kontrollerinin aksatılmaması gerekir.

Gözlük sapı ya da kalem ısırma gibi alışkanlıklar varsa derhal terk edilmelidir. Sert kabuklu gıdaların dişle ısırılmaması, kırılmaması gerekir. Tüm bu davranışlar diş kaplamalara zarar verir ve kullanım sürelerinin kısalmasına yol açar. Genel olarak kullanım süresinin 5 yıl ile 10 yıl arasında olduğunu söyleyebiliriz.

Emax Kaplamanın Avantajları Neler?

Genel olarak emax kaplama avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Metal alaşım içermez ve bu sayede diş eti hizasında mor ya da gri bir renklenmeye neden olmaz.
 • Alerjik reaksiyon riski barındırmaz.
 • Renk skalasının geniş olması, kişinin doğal diş görüntüsüne en yakın rengin seçilmesine olanak tanır.
 • Aşınmaya karşı oldukça dirençlidir ve bu yönü de kullanım süresinin uzun olmasını beraberinde getirir.
 • Alternatiflerine nazaran sıvı emme özelliği çok daha düşüktür.
 • Özel üretim teknolojisi sayesinde plak birikimi çok daha az olur. Dolayısıyla periodontal olarak gayet sağlıklı olduğu söylenebilir.
 • Özel bir yapıştırıcı malzeme ile dişe uygulanır. Bu özel materyal zamanla renk ve şekil değişimi yaşanmasına yol açmaz.
 • Işık geçirgenliğinin yüksek olması opak değil şeffafa yakın bir görüntü sunmasını sağlar. Bu da doğal diş görünümü elde edilmesine olanak tanır.

Emax Kaplamanın Dezavantajları Neler?

Arka öğütücü dişlerde tercih edilmemesi emax kaplama dezavantajlarından biridir. Metal yapı barındıran diş kaplamalar ile kıyaslandığında maliyeti biraz daha yüksektir.

Emax Kaplama Fiyatları Ne Kadardır?

Kaç adet dişe ve hangi dişlere uygulama yapılacağına bağlı olarak emax kaplama fiyatları değişiyor. Bu nedenle sabit bir fiyattan söz etmek bu diş kaplamadan faydalanmak isteyenler için yanıltıcı olacaktır. Bazı durumlarda diş kaplamalardan önce çürük tedavisi gibi çeşitli işlemlerin yapılması gerekebiliyor. Elbette bu da fiyatları etkileyen bir husustur. Net bir fiyat bilgisi için randevu talep edebilir, bize hemen ulaşabilirsiniz.

Merak edenler için –> Gülüş tasarımı

Zirkonyum Mu Emax Kaplama Mı?

Öncelikle her ikisinin de metal destekli olmadığını belirtmeliyiz. Doğallık konusunda her iki diş kaplama da beklentileri karşılayabiliyor. Ancak net olarak farkı anlamak için emax kaplama ve zirkonyum kaplamalarda kullanılan malzemelerin ayrı ayrı ele alınması gerekir.

Köprü bölgelerinde çoğunlukla zirkonyum kaplamalar tercih ediliyor. Bunun nedeni kuvvet dengesi açısından zirkonyumun emax kaplamadan daha uygun olmasıdır. Fakat ön dişlerde de emax daha sık tercih edilen bir seçeneğe dönüşüyor. Bu noktada her iki diş kaplamanın özelliklerini gözden geçirmek gerekir.

Emax diş kaplama;

 • Dayanıklıdır, doğal dişe benzer bir görüntü sunar.
 • Yarı saydam bir görüntüsü vardır ve doğal dişten ayırt edilmesi zordur.
 • Zirkonyumdan daha saydam olması, ışığı daha fazla geçirmesi anlamına da gelir.
 • Metal içermez.
 • Diş eti çekilmesi olsa dahi ortaya çıkacak bir metal kısım bu diş kaplamada bulunmaz.
 • Zirkonyum ile kıyaslandığında daha ince çalışmaya uygundur.
 • Her bir kaplama materyali hastaya özel olarak üretilir. Bu da dişe mükemmel bir uyum sağlamasına olanak tanır.

Zirkonyum diş kaplama;

 • İnsan vücuduna kolaylıkla uyum sağlayan bir materyaldir.
 • Diş hekimliği dışında farklı tıbbi prosedürlerde de kullanılır.
 • Kaplamalar, dişi saran bölgede zirkonyum ve üzerinde de porselen olacak şekilde, iki farklı malzemenin birlikte kullanılmasından elde edilir.
 • Gayet uzun ömürlü bir kullanım sunar.
 • Aşınmaya karşı yüksek mukavemet özelliği sergiler.
 • Emax ile kıyaslandığında daha opak bir görüntü sunar. Bunun nedeni emax kaplamaların ışık geçirgenliğinin zirkonyum diş kaplamalara nazaran daha fazla olmasıdır.

Hangi diş kaplamanın sizin için daha uygun olduğu konusunda diş hekiminize danışmanızı öneririz. Basit bir muayene sonrasında dişlerin yapısı da dikkate alınarak diş hekiminiz tarafından size öneride bulunulur.

Emax Kaplama Tedavi Süresi Ne Kadar?

Her hasta için emax kaplama tedavi süresi değişebilir ancak genellikle 2 ya da en fazla 3 seansta bu uygulama tamamlanır. Ancak hastalarda çürük diş sorunu olması gibi durumlarda öncelikle bu sağlık sorunlarının tedavi edilmesi gerekir. Sonrasında diş kaplama uygulamasına geçilmesi lazım. Dolayısıyla çürük tedavisi, implant uygulaması gibi daha farklı tedavilerin yapılması gerekiyorsa toplam tedavi süresi uzayabilir. Genel kontrolden ve görüntüleme tetkiklerinden sonra diş hekiminiz toplam süre ve seans sayısı hakkında size bilgi verecektir.

Bilgi sahibi olun –> Zirkonyum kaplama

Emax Kaplama Sararır Mı?

Diş kaplama yöntemlerinde kullanılan malzemeler özenle seçiliyor. Bu nedenle emax kaplama da dahil olmak üzere pek çok kaplamada sararma sorunu pek yaşanmaz.

Emax Kaplama Kimlere Yapılmaz?

Öncelikle emax kaplama uygulamasının genellikle estetik amaçlı olarak yani görsel açıdan tercih edilen bir işlem olduğunu belirtmeliyiz. Şayet ağız içerisinde çok sayıda çürük diş ya da kırık diş varsa bu yöntem ideal bir seçim olmayacaktır. Diş eti çekilmesi ya da diş eti iltihaplanması problemi yaşayanlar için de uygun bir metot değildir. Öncelikle ağız içerisinde mevcut olan sorunların giderilmesi gerekir. Sonrasında diş kaplama seçenekleri değerlendirilebilir.

Daha önce de değindiğimiz gibi bu diş kaplama yönteminin tüm dişlere uygulanması da önerilmiyor. İçerisinde metal olmaması nedeniyle çiğneme basıncının daha fazla olduğu arka dişlere uygulanması önerilmez. Eğer tüm dişlere kaplama yaptırmak istiyorsanız bu durumda da söz konusu yöntemin sizin için uygun olmadığını belirtmeliyiz.

Son olarak ağız içerisinde çok sayıda eksik diş olması durumunda da e-max kaplamanın uygulanması tavsiye edilmez. Diş kaplama çeşitleri hakkında merak ettiğiniz konuları ve sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

İlginizi çekebilir –> Porselen kaplama

Tedavi Özeti

İşlem Sayısı

2-3

İşe Dönme Süreci

Hemen

İşlem Süresi

10 Gün

Tam İyileşme Süreci

Hemen

Anestezi Yöntemi

Lokal Anestezi

Sonuçların Kalıcılığı

5 Yıl

Hassasiyet Süreci

Yok

Yeme - İçme Süreci

2 Saat Sonra

Not: *Bu sayfada yer alan bilgiler ve tavsiyeler sadece bilgilendirme amaçlıdır.Tanı ve tedavileri için mutlaka doktorunuza başvurun. Süreç ve tedaviler hakkında daha ayrıntılı bilgi, öncesi ve sonrası görselleri talep edebileceğiniz WhatsApp hattımıza ulaşın.

Bütün İşimiz Diş

gs Emax Kaplama Nasıl Yapılır? Ömrü Ne Kadar?

Hızlı Randevu İçin

Formu Doldurun