Yer Tutucu Tedavisi

Yer Tutucu Tedavisi

Süt dişlerinin en önemli fonksiyonlarından biri, sürmelerine kadar altlarında bulunan daimi dişlerin yerlerini korumaktır. Süt dişlerin dökülüp daimi dişlerin çıkması çok hassas bir süreçtir ve bu süreçte yapılacak yanlış bir müdahale ileride ciddi boyutlarda ortodonti sorunlarına sebep olmaktadır. Bu sebeple süt dişlerinin korunması, çürüklerin önüne geçilmesi, erken kayıp yaşanması durumunda ise yerlerinin korunması özellikle diş estetiği açısından oldukça mühimdir.

Erken Süt Dişi Kaybı Nedir?

Süt dişleri; enfeksiyon, aşırı ilerleyen çürük, diş kökü erimesi, yetersiz anne sütü alımı, genetik faktörler, yanlış biberon ve emzik kullanımı, parmak emme gibi nedenlerden dolayı olması gerekenden daha erken kaybedilebilir. Bu kayıplar ilerleyen yıllarda birçok ortodonti sorununa yol açabileceği için uzmanlar tarafından yer tutucu kullanılmasının zorunluluğu sıklıkla dile getirilmektedir.

Yer Tutucu Nedir?

Yer tutucular, sürme zamanından önce kaybedilen süt dişlerin yerine yapılan hareketli ya da sabit olabilen yardımcı aygıtlardır. Yer tutucular, kaybedilen dişlerin boşluğuna komşu olan dişlerin kaymasını ve üst veya alt karşısına denk gelen dişin uzamasını önlemek amacıyla yapılır. Böylece diş çarpıkları, ağız kapatma bozuklukları, konuşma ve çiğneme fonksiyonları düzenlenir.

Her Süt Dişi Kaybında Yer Tutucu Gerekli midir?

Zamanından önce kaybedilen süt dişin altındaki daimi dişte kök oluşumu yarıyı geçmiş ise yer tutucuya ihtiyaç duyulmayabilir. Yine kapanış ilişkisine göre diş hekiminin yer tutucuyu gerekli görmediği durumlar olabilir.

Yer Tutucu Nasıl Yapılır?

Yer tutucu aygıt, kişiye özel ve kişinin ağız içi ölçülerine uygun olarak diş hekimi onayıyla Dental Group Hospitadent’in yüksek teknolojiye sahip ortodonti laboratuvarlarında hazırlanır.

Yer Tutucu Çeşitleri Nelerdir?

Çocuğun yaş ve kişisel özelliklerine uygun olarak seçilen iki çeşit yer tutucu vardır: Hareketli, takıp çıkarılabilen yer tutucular ve sabit yer tutucular.

Hareketli yer tutucular takıp çıkarılabilen apareylerdir. Bunun sorumluluğunu alabilecek, yaş olarak daha büyük çocuklarda kullanılırlar. Hareketli yer tutucular, klinikte çocuğun ağız ölçüsü alınarak, akrilik bir maddeden, ağza uyumlu olarak yapılan aygıtlardır. Tek dişten daha büyük boşlukların olduğu ve çenenin her iki tarafında da eksik diş olması durumunda tercih edilir. Gün boyu takılır eğer istenirse yemek esnasında çıkarılabilir.

Sabit yer tutucular, alınan ölçülere göre kişiye uygun olarak tasarlanır ve dişe yapıştırılır. Sabittir, ancak diş hekimi kontrolünde çıkarılabilir. Diş hekimi kontrollerinde daimi dişin sürmeye başladığı tespit edildiğinde çıkarılır. Tek taraflı diş eksikliğinde ve çocuğun yaşının küçük olduğu durumlarda sabit yer tutucu kullanımı tercih edilir. Ayrıca ektodermal displazi (kalıtımsal bir gelişim bozukluğu hastalığı) gibi sendromlara bağlı olarak dişlerin oluşmaması durumunda ya da travma gibi ön dişlere kadar ilerleyen büyük kayıplarda yer tutucu yerine geçici diş protezleri kullanılır.

Yer tutucular çocuğun çene gelişimini olumsuz yönde etkilemez. Ancak büyüme çağındaki çocuğun çene yapısı da büyüyüp gelişeceği için yer tutucular bir süre sonra ağız ile uyumunu kaybedebilir. Bu durumda ölçü alınarak yeniden yapılması gerekir.

Yer Tutucu Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  • Yer tutucu kullanan çocukların ağız ve diş temizliğine özen göstermesi gerekir. Aksi halde bu aparey etrafında biriken besin yeni çürükler oluşturabilir.
  • İlk kullanılmaya başlanıldığı zamanlarda ağız içi yaraları gibi sorunlar oluşursa derhal hekime başvurulmalıdır.
  • Her gün düzenli olarak kullanılması önemlidir. Kullanıma ara verilmesi durumunda aparey ile ağız içi uyumu sekteye uğrayabilir.
  • Uyku öncesinde çıkarılarak temizlenmeli ve su içinde muhafaza edilmelidir. Uzun süre kuru kalırsa ağız ile uyumunu kaybeder.

Erken süt dişi kaybı ileriye dönük ciddi ortodonti sorunlarına yol açabileceği için ihmal edilmemesi gereken bir sağlık sorunudur. Böyle bir durumla karşılaşan ebeveynin en kısa zamanda çocuğunu diş hekimine götürmesi gerekmektedir. Yer tutucu uygulaması Dental Group Hospitadent’in uzman kadrosu tarafından tüm şubelerde yapılmaktadır.

Tedavi Özeti

İşlem Sayısı 3
İşlem Süresi 2 Saat
Anestezi Yöntemi Yok
Hassasiyet Süreci Yok
İşe Dönme Süreci Hemen
Tam İyileşme Süreci 1 Hafta
Sonuçların Kalıcılığı Ömür Boyu
Yeme - İçme Süreci Hemen

Not: *Bu sayfada yer alan bilgiler ve tavsiyeler sadece bilgilendirme amaçlıdır.Tanı ve tedavileri için mutlaka doktorunuza başvurun. Süreç ve tedaviler hakkında daha ayrıntılı bilgi, öncesi ve sonrası görselleri talep edebileceğiniz WhatsApp hattımıza ulaşın.

Sıkça Sorulan Sorular

Yer Tutucu nedir? Dişte yer tutucu nedir?

Yer tutucular, kaybedilen dişlerin boşluğuna komşu olan dişlerin kaymasını ve üst veya alt karşısına denk gelen dişin uzamasını önlemek amacıyla yapılan bir tedavi yöntemidir.

Yer Tutucu tedavisi ilk muayenesinde ne yapılır?

Yer tutucu tedavisinde ilk muayene de hasta ağız içi durumu kontrol edildikten sonra işlem için uygun olup olmadığına karar verilir.

Yer Tutucu tedavisi nasıl yapılır? Yer tutucu nasıl takılır? Çocuk Diş yer tutucu nasıl takılır? Diş yer tutucu nasıl takılır?

Yer tutucu aygıt, kişiye özel ve kişinin ağız içi ölçülerine uygun olarak diş hekimi onayıyla Dental Group Hospitadent’in yüksek teknolojiye sahip ortodonti laboratuvarlarında hazırlanır.

Yer Tutucu Diş tedavisi süreci nedir?

Yer tutucu tedavi süreci 2-3 seastır. Bir seans yaklaşık 2 saat sürmektedir.

Diş Yer Tutucu tedavisi gerektiğini nasıl anlarsınız?

Süt dişi normal zamanından önce kaybedilen durumlarda diş yer tutucu tedavisi uygulanabilir.

Çocuk Diş Yer Tutucu tedavisi kaç seanstır?

Çocuk diş yer tutucu tedavisi 2-3 seanstır.

Çocuklarda Yer Tutucu tedavisi yöntemleri nelerdir?

Çocukkarda yer tutucu tedavisinde öncelikle ağız içinden bir ölçü alınır. Alınan ölçü laboratuvara gönderilir ve dişlere uygun bir yer tutucu tasarlanır.

Yer Tutucu tedavisi işlem süresi ne kadardır?

Yer tutucu tedavi süreci 2-3 seastır. Bir seans yaklaşık 2 saat sürmektedir.

Diş Yer Tutucu tedavisi kaç gün sürer?

Diş yer tutucu tedavisinde süreç 2-3 seastır. Bir seans yaklaşık 2 saat sürmektedir.

Sabit Yer Tutucu tedavisinde hangi tür anestezi kullanılmaktadır?

Sabit yer tutucu tedavisinde herhangi bir anestezi kullanılmamaktadır.

Yer Tutucu Diş tedavisinde hassasiyet süreci kaç gündür?

Yer tutucu tedavisinde herhangi bir hassasiyet süreci bulunmamaktadır.

Yer Tutucu Diş tedavisinde tam iyileşme süreci kaç gündür?

Yer tutucu tedavisinde tam iyileşme süreci 7 gündür.

Dişte Yer Tutucu tedavisinde sonuçlar kalıcı mıdır, tekrar etme olasılığı var mı?

Yer tutucu tedavisinde sonuçlar kalıcıdır. Zamanı gelince diş hekiminin tavsiyesi üzerine yer tutucu çıkartılabilir.

Dişte Yer Tutucu tedavisi sırasında ağrı hissedilir mi?

Dişte yer tutucu tedavisi sırasında herhangi bir ağrı hissedilmemektedir.

Yer Tutucu tedavisi sonrasında ağrı hissedilir mi?

Yer tutucu işlemi sonrasında herhangi bir ağrı oluşmamaktadır. Ağrınız olduğunda hekiminize danışarak ağrı kesici kullanabilirsiniz.

Diş Yer Tutucu tedavisi sonrası ne zaman yemek yenilebilir?

Dişte yer tutucu uygulamasından sonra istenilen zaman yemek yenilebilir.

Yer Tutucu Diş tedavisi sonrası ne zaman sıvı tüketilebilir?

Yer tutucu diş işleminden sonra istenilen zaman sıvı tüketilebilir.

Yer Tutucu tedavisi sonrası ne zaman su içilebilir?

Yer tutucu tedavisinde işlem sonrası istenilen zaman su içilebilir.

Yer Tutucu tedavisi sonrası ne zaman dişimi fırçalayabilirim?

Yer tutucu tedavisinden sonra istenilen zaman diş fırçalanabilir.Yer tutucu kullanan çocukların ağız ve diş temizliğine özen göstermesi gerekir

Yer Tutucu tedavisi sonrası ne zaman fındık, fıstık vb kuruyemiş yenilebilir?

Yer tutucu tedavisi sonrasında fındık fıstık vb. sert ve kabuklu kuruyemiş tüketimi önerilmemektedir.

Yer Tutucu Diş tedavisi sonrası ne zaman iş hayatına / sosyal hayata dönülebilir?

Yer tutucu diş tedavisinden hemen sonra iş hayatına / sosyal hayata dönülebilir.

Yer Tutucu tedavisi sonrası ne zaman spor yapabilirim?

Yer tutucu tedavisinden hemen sonra istenilen zaman spor yapılabilir.

Yer Tutucu tedavisi sonrası ne zaman denize, saunaya girebilirim?

Yer tutucu tedavisinden hemen sonra istenilen zaman denize, saunaya girilebilir.

Yer Tutucu tedavisi sonrası ağrım olursa ağrı kesici kullanabilir miyim?

Yer tutucu tedavisi sonrasında çok şiddetli olmayan ağrılar hissedebilirsiniz. Ağrınızın durumuna göre hekiminize danışarak ağrı kesici kullanabilirsiniz.

Diş Yer Tutucu tedavisi sonrası yapılması gerekenler nelerdir?

Yer tutucu kullanan çocukların ağız ve diş temizliğine özen göstermesi gerekir. Aksi halde bu aparey etrafında biriken besin yeni çürükler oluşturabilir.
İlk kullanılmaya başlanıldığı zamanlarda ağız içi yaraları gibi sorunlar oluşursa derhal hekime başvurulmalıdır.
Her gün düzenli olarak kullanılması önemlidir. Kullanıma ara verilmesi durumunda aparey ile ağız içi uyumu sekteye uğrayabilir.
Uyku öncesinde çıkarılarak temizlenmeli ve su içinde muhafaza edilmelidir. Uzun süre kuru kalırsa ağız ile uyumunu kaybeder.

Dişte Yer Tutucu tedavisi her hastaya uygulanabilir mi?

Zamanından önce kaybedilen süt dişin altındaki daimi dişte kök oluşumu yarıyı geçmiş ise yer tutucuya ihtiyaç duyulmayabilir. Yine kapanış ilişkisine göre diş hekiminin yer tutucuyu gerekli görmediği durumlar olabilir. Muayene sonrasında tedavinin uygulanıp uygulanamayacağıyla ilgili hekim bilgi vermektedir.

Yer Tutucu Diş tedavisi için en uygun yaş hangisi?

Yer tutucu diş tedavisinde en uygun yaş aralığı 0-13 yaştır.

Yer Tutucu Diş hangi durumlarda bu tedavi uygulanmaz?

Yer tutucu diş tedavisinde alttan diş çıkma üzereyse ya da diş görünüyorsa yer tutucu tedavisi uygulanmamaktadır.

Diş Yer Tutucu fiyatları nedir? Yer Tutucu fiyatları? Çocuk diş yer tutucu fiyatları?

Yer tutucu fiyatları her hastanın ağız içi durumuna ve uygulanacak olan tedaviye göre değişmektedir.

Yer Tutucu tedavisinin avantajları nelerdir?

Yer tutucular, kaybedilen dişlerin boşluğuna komşu olan dişlerin kaymasını ve üst veya alt karşısına denk gelen dişin uzamasını önlemek amacıyla yapılır. Böylece diş çarpıkları, ağız kapatma bozuklukları, konuşma ve çiğneme fonksiyonları düzenlenir.

Yer Tutucu Diş tedavi hangi durumlarda uygulanır?

Yer tutucular, sürme zamanından önce kaybedilen süt dişlerin yerine yapılan hareketli ya da sabit olabilen yardımcı aygıtlardır. Yer tutucular, kaybedilen dişlerin boşluğuna komşu olan dişlerin kaymasını ve üst veya alt karşısına denk gelen dişin uzamasını önlemek amacıyla yapılır. Böylece diş çarpıkları, ağız kapatma bozuklukları, konuşma ve çiğneme fonksiyonları düzenlenir.

Diş Yer Tutucu işlemin ömrü ne kadardır?

Yer tutucu tedavisinde sonuçlar kalıcıdır. Zamanı gelince diş hekiminin tavsiyesi üzerine yer tutucu çıkartılabilir.

Yer Tutucu tedavisi sonrası dişte kırılma, düşme vb gibi durumlar olur mu?

Yer tutucu uygulamasının herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Yaş ilerledikçe yer tutucu, dişe küçük gelebilir,mesafesi kısalabilir bu durumlarda hekiminize vakit kaybetmeden başvurmanız gerekmektedir.

Yer Tutucu tedavisi için yurtdışından gelen hastalar kaç günlerini ayırmalıdırlar?

Yer tutucu tedavisi için yurt dışından gelen hastalar ortalama 7 gününü işlem için ayırmalıdır.

Yer Tutucu tedavisi için kaç gün ya da kaç saat ayırmalıyım?

Yer tutucu işlemi 2-3 seanstan oluşmaktadır. İşlem için yaklaşık 7 gün ayırmak gerekmektedir.

Yer Tutucu tedavisi sonrası dişlerimi nasıl fırçalamalıyım?

Yer tutucu tedavisi sonrasında hekiminizin bilgilendirdiği şekilde dişlerinizi fırçalamalısınız.

Yer Tutucu Diş tedavisi sonrası ilk olarak ne zaman kontrole gitmeliyim?

Yer tutucu diş tedavisinden 7 gün sonra hekim uygun görürse kontrole gelinebilir.

Diş Yer Tutucu tedavisi sonrası hangi sıklıkla bakıma / kontrole gitmeliyim?

Yer tutucu diş tedavisinden sonra 6 ayda 1 kontrole gelinmesi gerekir.

Yer Tutucu tedavisi sonrası dişlerime nasıl bakmalıyım?

Yer tutucu kullanan çocukların ağız ve diş temizliğine özen göstermesi gerekir. Aksi halde bu aparey etrafında biriken besin yeni çürükler oluşturabilir.

Yer Tutucu tedavisinde başarı oranı nedir, yüksek midir?

Dental Group Hospitadent hem bütün ağız ve diş sağlığı tedavilerinizde hem de tedavi sonrası kontrollerinizde, uzman hekim kadrosuyla, uygulanan tedavilerde başarı oldukça yüksektir.

Tedavi Özeti

İşlem Sayısı 3
İşlem Süresi 2 Saat
Anestezi Yöntemi Yok
Hassasiyet Süreci Yok
İşe Dönme Süreci Hemen
Tam İyileşme Süreci 1 Hafta
Sonuçların Kalıcılığı Ömür Boyu
Yeme - İçme Süreci Hemen

Not: *Bu sayfada yer alan bilgiler ve tavsiyeler sadece bilgilendirme amaçlıdır.Tanı ve tedavileri için mutlaka doktorunuza başvurun. Süreç ve tedaviler hakkında daha ayrıntılı bilgi, öncesi ve sonrası görselleri talep edebileceğiniz WhatsApp hattımıza ulaşın.

Sıkça Sorulan Sorular

Yer Tutucu nedir? Dişte yer tutucu nedir?

Yer tutucular, kaybedilen dişlerin boşluğuna komşu olan dişlerin kaymasını ve üst veya alt karşısına denk gelen dişin uzamasını önlemek amacıyla yapılan bir tedavi yöntemidir.

Yer Tutucu tedavisi ilk muayenesinde ne yapılır?

Yer tutucu tedavisinde ilk muayene de hasta ağız içi durumu kontrol edildikten sonra işlem için uygun olup olmadığına karar verilir.

Yer Tutucu tedavisi nasıl yapılır? Yer tutucu nasıl takılır? Çocuk Diş yer tutucu nasıl takılır? Diş yer tutucu nasıl takılır?

Yer tutucu aygıt, kişiye özel ve kişinin ağız içi ölçülerine uygun olarak diş hekimi onayıyla Dental Group Hospitadent’in yüksek teknolojiye sahip ortodonti laboratuvarlarında hazırlanır.

Yer Tutucu Diş tedavisi süreci nedir?

Yer tutucu tedavi süreci 2-3 seastır. Bir seans yaklaşık 2 saat sürmektedir.

Diş Yer Tutucu tedavisi gerektiğini nasıl anlarsınız?

Süt dişi normal zamanından önce kaybedilen durumlarda diş yer tutucu tedavisi uygulanabilir.

Çocuk Diş Yer Tutucu tedavisi kaç seanstır?

Çocuk diş yer tutucu tedavisi 2-3 seanstır.

Çocuklarda Yer Tutucu tedavisi yöntemleri nelerdir?

Çocukkarda yer tutucu tedavisinde öncelikle ağız içinden bir ölçü alınır. Alınan ölçü laboratuvara gönderilir ve dişlere uygun bir yer tutucu tasarlanır.

Yer Tutucu tedavisi işlem süresi ne kadardır?

Yer tutucu tedavi süreci 2-3 seastır. Bir seans yaklaşık 2 saat sürmektedir.

Diş Yer Tutucu tedavisi kaç gün sürer?

Diş yer tutucu tedavisinde süreç 2-3 seastır. Bir seans yaklaşık 2 saat sürmektedir.

Sabit Yer Tutucu tedavisinde hangi tür anestezi kullanılmaktadır?

Sabit yer tutucu tedavisinde herhangi bir anestezi kullanılmamaktadır.

Yer Tutucu Diş tedavisinde hassasiyet süreci kaç gündür?

Yer tutucu tedavisinde herhangi bir hassasiyet süreci bulunmamaktadır.

Yer Tutucu Diş tedavisinde tam iyileşme süreci kaç gündür?

Yer tutucu tedavisinde tam iyileşme süreci 7 gündür.

Dişte Yer Tutucu tedavisinde sonuçlar kalıcı mıdır, tekrar etme olasılığı var mı?

Yer tutucu tedavisinde sonuçlar kalıcıdır. Zamanı gelince diş hekiminin tavsiyesi üzerine yer tutucu çıkartılabilir.

Dişte Yer Tutucu tedavisi sırasında ağrı hissedilir mi?

Dişte yer tutucu tedavisi sırasında herhangi bir ağrı hissedilmemektedir.

Yer Tutucu tedavisi sonrasında ağrı hissedilir mi?

Yer tutucu işlemi sonrasında herhangi bir ağrı oluşmamaktadır. Ağrınız olduğunda hekiminize danışarak ağrı kesici kullanabilirsiniz.

Diş Yer Tutucu tedavisi sonrası ne zaman yemek yenilebilir?

Dişte yer tutucu uygulamasından sonra istenilen zaman yemek yenilebilir.

Yer Tutucu Diş tedavisi sonrası ne zaman sıvı tüketilebilir?

Yer tutucu diş işleminden sonra istenilen zaman sıvı tüketilebilir.

Yer Tutucu tedavisi sonrası ne zaman su içilebilir?

Yer tutucu tedavisinde işlem sonrası istenilen zaman su içilebilir.

Yer Tutucu tedavisi sonrası ne zaman dişimi fırçalayabilirim?

Yer tutucu tedavisinden sonra istenilen zaman diş fırçalanabilir.Yer tutucu kullanan çocukların ağız ve diş temizliğine özen göstermesi gerekir

Yer Tutucu tedavisi sonrası ne zaman fındık, fıstık vb kuruyemiş yenilebilir?

Yer tutucu tedavisi sonrasında fındık fıstık vb. sert ve kabuklu kuruyemiş tüketimi önerilmemektedir.

Yer Tutucu Diş tedavisi sonrası ne zaman iş hayatına / sosyal hayata dönülebilir?

Yer tutucu diş tedavisinden hemen sonra iş hayatına / sosyal hayata dönülebilir.

Yer Tutucu tedavisi sonrası ne zaman spor yapabilirim?

Yer tutucu tedavisinden hemen sonra istenilen zaman spor yapılabilir.

Yer Tutucu tedavisi sonrası ne zaman denize, saunaya girebilirim?

Yer tutucu tedavisinden hemen sonra istenilen zaman denize, saunaya girilebilir.

Yer Tutucu tedavisi sonrası ağrım olursa ağrı kesici kullanabilir miyim?

Yer tutucu tedavisi sonrasında çok şiddetli olmayan ağrılar hissedebilirsiniz. Ağrınızın durumuna göre hekiminize danışarak ağrı kesici kullanabilirsiniz.

Diş Yer Tutucu tedavisi sonrası yapılması gerekenler nelerdir?

Yer tutucu kullanan çocukların ağız ve diş temizliğine özen göstermesi gerekir. Aksi halde bu aparey etrafında biriken besin yeni çürükler oluşturabilir.
İlk kullanılmaya başlanıldığı zamanlarda ağız içi yaraları gibi sorunlar oluşursa derhal hekime başvurulmalıdır.
Her gün düzenli olarak kullanılması önemlidir. Kullanıma ara verilmesi durumunda aparey ile ağız içi uyumu sekteye uğrayabilir.
Uyku öncesinde çıkarılarak temizlenmeli ve su içinde muhafaza edilmelidir. Uzun süre kuru kalırsa ağız ile uyumunu kaybeder.

Dişte Yer Tutucu tedavisi her hastaya uygulanabilir mi?

Zamanından önce kaybedilen süt dişin altındaki daimi dişte kök oluşumu yarıyı geçmiş ise yer tutucuya ihtiyaç duyulmayabilir. Yine kapanış ilişkisine göre diş hekiminin yer tutucuyu gerekli görmediği durumlar olabilir. Muayene sonrasında tedavinin uygulanıp uygulanamayacağıyla ilgili hekim bilgi vermektedir.

Yer Tutucu Diş tedavisi için en uygun yaş hangisi?

Yer tutucu diş tedavisinde en uygun yaş aralığı 0-13 yaştır.

Yer Tutucu Diş hangi durumlarda bu tedavi uygulanmaz?

Yer tutucu diş tedavisinde alttan diş çıkma üzereyse ya da diş görünüyorsa yer tutucu tedavisi uygulanmamaktadır.

Diş Yer Tutucu fiyatları nedir? Yer Tutucu fiyatları? Çocuk diş yer tutucu fiyatları?

Yer tutucu fiyatları her hastanın ağız içi durumuna ve uygulanacak olan tedaviye göre değişmektedir.

Yer Tutucu tedavisinin avantajları nelerdir?

Yer tutucular, kaybedilen dişlerin boşluğuna komşu olan dişlerin kaymasını ve üst veya alt karşısına denk gelen dişin uzamasını önlemek amacıyla yapılır. Böylece diş çarpıkları, ağız kapatma bozuklukları, konuşma ve çiğneme fonksiyonları düzenlenir.

Yer Tutucu Diş tedavi hangi durumlarda uygulanır?

Yer tutucular, sürme zamanından önce kaybedilen süt dişlerin yerine yapılan hareketli ya da sabit olabilen yardımcı aygıtlardır. Yer tutucular, kaybedilen dişlerin boşluğuna komşu olan dişlerin kaymasını ve üst veya alt karşısına denk gelen dişin uzamasını önlemek amacıyla yapılır. Böylece diş çarpıkları, ağız kapatma bozuklukları, konuşma ve çiğneme fonksiyonları düzenlenir.

Diş Yer Tutucu işlemin ömrü ne kadardır?

Yer tutucu tedavisinde sonuçlar kalıcıdır. Zamanı gelince diş hekiminin tavsiyesi üzerine yer tutucu çıkartılabilir.

Yer Tutucu tedavisi sonrası dişte kırılma, düşme vb gibi durumlar olur mu?

Yer tutucu uygulamasının herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Yaş ilerledikçe yer tutucu, dişe küçük gelebilir,mesafesi kısalabilir bu durumlarda hekiminize vakit kaybetmeden başvurmanız gerekmektedir.

Yer Tutucu tedavisi için yurtdışından gelen hastalar kaç günlerini ayırmalıdırlar?

Yer tutucu tedavisi için yurt dışından gelen hastalar ortalama 7 gününü işlem için ayırmalıdır.

Yer Tutucu tedavisi için kaç gün ya da kaç saat ayırmalıyım?

Yer tutucu işlemi 2-3 seanstan oluşmaktadır. İşlem için yaklaşık 7 gün ayırmak gerekmektedir.

Yer Tutucu tedavisi sonrası dişlerimi nasıl fırçalamalıyım?

Yer tutucu tedavisi sonrasında hekiminizin bilgilendirdiği şekilde dişlerinizi fırçalamalısınız.

Yer Tutucu Diş tedavisi sonrası ilk olarak ne zaman kontrole gitmeliyim?

Yer tutucu diş tedavisinden 7 gün sonra hekim uygun görürse kontrole gelinebilir.

Diş Yer Tutucu tedavisi sonrası hangi sıklıkla bakıma / kontrole gitmeliyim?

Yer tutucu diş tedavisinden sonra 6 ayda 1 kontrole gelinmesi gerekir.

Yer Tutucu tedavisi sonrası dişlerime nasıl bakmalıyım?

Yer tutucu kullanan çocukların ağız ve diş temizliğine özen göstermesi gerekir. Aksi halde bu aparey etrafında biriken besin yeni çürükler oluşturabilir.

Yer Tutucu tedavisinde başarı oranı nedir, yüksek midir?

Dental Group Hospitadent hem bütün ağız ve diş sağlığı tedavilerinizde hem de tedavi sonrası kontrollerinizde, uzman hekim kadrosuyla, uygulanan tedavilerde başarı oldukça yüksektir.

Sosyal Medya Hesapları