Inley Dolgu Nedir? Nasıl Uygulanır?

Tedaviler

Inley Dolgu Nedir? Nasıl Uygulanır?

Inley dolgu dişteki çürüklerin ya da hasar görmüş bölgelerin onarımında kullanılan bir dolgu yöntemidir. Restoratif bir diş tedavisi olan bu dolgu işlemi, dişin çürüyen kısmının çıkarılması ve temizlenmesinin ardından kalan boşluğu doldurmak amacıyla uygulanır. Inley dolgular, dişin çürük kısımlarına ve boşluk alana göre özel olarak hazırlanır. Bazı diş dolgu uygulamalarında olduğu gibi diş yapısının şekillendirilmesine ihtiyaç duyulmaz.

Dişe tam olarak nüfuz eden inley dolgu dayanıklılık beklentisini karşılayan dolgu türlerinden biridir. Diş ve diş etlerine mükemmel bir uyum sağlayan bu dolgu çoğunlukla dişin mine tabakası ile dentin tabakasının arasına uygulanır. Dolgunun uygulanabilmesi için dişin hasar gören kısmı dışında kalan bölümünün yeterli oranda güçlü olması gerekir. Inley dolguların kimler için uygun olduğuna, fiyatlarına ve merak edilen diğer konulara değinmeden önce “nasıl yapılır” sorusunu yanıtlayalım.

Inley Dolgu Nasıl Yapılır?

Genel olarak inley dolgu iki farklı aşamada gerçekleştirilir. Bu aşamaları dolgu uygulamasının öncesi ve sonrası olarak adlandırabiliriz. İlk muayenede ağız ve diş sağlığı kontrolden geçirilir. Çürük dişler tespit edilir ve çürük tedavisi gerçekleştirilir. Şayet gerekiyorsa dişe kanal tedavisi uygulanır. Diş hekimi tarafından dişe en uygun dolgu seçeneği belirlenir ve diş dolgu için hazır hale getirilir.

Sonrasında ölçü alınması işlemine geçilir. Diş çürükten temizlendikten sonra geçici dolgu materyali ile doldurulur. Alınan ölçüye uygun olarak dolgunun laboratuvar ortamında hazırlanması sağlanır. Dolgu hazır hale geldikten sonra geçici dolgu çıkarılır ve kalıcı dolgu ağız içerisinde prova edilir. Bir sorun olmaması durumunda dişe uygulanır. Inley dolgular adeziv sistem ile dişe entegre edilir. Uygulanan yöntem sayesinde dolgunun komşu dişlerle de bütünleşmesi sağlanmış olur. Son aşamada dolguya cila ile polisaj uygulaması yapılır ve işlem tamamlanır.

Inley Dolgunun Avantajları

Kısa zamanda inley dolgu yönteminin önemli bir popülerlik yakalaması, sağladığı avantajlardan kaynaklanıyor. Öncelikle son derece estetik bir dolgu yöntemi olduğunu belirtmek gerekir. Diş dolgusunda estetik görünüme önem verenler için ideal bir seçenektir. Uzun bir kullanım ömrü sunması da dolgunun ön plana çıkan avantajlarından biridir. Kısa vadede dolgunun yenilenmesine ihtiyaç duyulmaz.

Sağlam olan komşu dişlere herhangi bir zarar vermez. Komşu dişlerin korunmasını sağlar ve inley dolgu işleminin yapılması için dişlerin kesilmesine, inceltilmesine de ihtiyaç yoktur. Dolayısıyla bu açıdan bakıldığında da dolgu işleminin diğer dişlere hiçbir zarar vermediğini söyleyebiliriz. Bu dolgu materyali dişlerin çiğneme direncine karşı son derece dayanıklıdır. Çiğnemeden kaynaklanan basınca dirençli olması sağlamlığının göstergelerinden biridir. Doğal diş renginde uygulanabilir olması ise dolgunun dışarıdan bakıldığında ayırt edilmesini engeller. Inley dolguların temelde porselen materyalden üretildiğini eklemek gerekir. Porselen, ışık geçirgenliği yüksek bir malzemedir ve bu da doğal görünümünü korumasını sağlar. Zamanla renklenmeye sebebiyet vermiyor olduğunu da eklemek isteriz. Yemek parçacıklarının tutunması zordur ve hastaların ağız ile diş temizliğini düzenli olarak yapmaları durumunda bakteri plak oluşumu riski düşüktür.

Kısa bir sürede tamamlanıyor olması, zaman sorunu yaşayan hastalar açısından önem taşır. Bu dolgular sadece 2 seansta tamamlanır. İşlemde kullanılan malzemeden kaynaklı olarak sıcak ve soğuk hassasiyeti oluşmaz. Diş boşluğuna gayet iyi bir tutunma sağlıyor olması da önem taşır. Aynı zamanda bu özelliği sayesinde kenar sızıntıları da meydana gelmez.

Inley Dolgu Fiyatları Ne Kadar?

Hastalar için net bir inley dolgu fiyatından söz edemeyiz. Çünkü dişin durumu, kaç adet dişe dolgu yapılacağı ve bu dişlerin hangileri olduğu gibi çeşitli unsurlara bağlı olarak fiyatlar değişiyor. Diş hekimi tarafından uygulanan tedavi detayları ve diş hekiminin deneyimi de fiyatları etkileyebilen faktörlerdir. Son olarak dolgu materyalinin kalitesinin de değişebildiğini eklemek gerekir. Randevu alarak basit bir muayeneden geçmeniz, çürük diş olup olmadığının belirlenmesini sağlar ve fiyat bilgisi size iletilir.

Inley Dolgu Kimlere Önerilir?

Bu dolgu yöntemi oldukça geniş bir hasta grubu için uygundur. Diş çürüklerinin bulunması, inley dolgu uygulamasına engel olmaz. Çürük temizlenir ve ardından dolgu işlemi gerçekleştirilir. Kırık dişe sahip olmak ya da diş minesinde hasarların bulunması gibi durumlarda da bu dolgu yöntemi rahatlıkla uygulanabilir. Geniş çürük alanların olması, dişte geniş boşluk oluşması anlamına gelir. Fakat bu durumda da inley dolguların gayet başarılı bir biçimde uygulandığını eklemeliyiz. Diş hekiminiz tarafından yapılacak basit bir kontrol sonrasında bu dolgu için uygun bir aday olup olmadığınız size iletilecektir.

Inley Dolgu İşleminin Diğer Diş Dolgularından Farkı Nedir?

Öncelikle inley dolgu işleminin diğer dolgu tekniklerinden çok daha farklı bir uygulama olduğunu belirtmeliyiz. Koruyucu ve estetik yönü oldukça güçlü bir dolgu yöntemidir. Dişin hasar gören ve çürük olan kısmının onarılmasında etkili bir dolgu tekniğidir. Kullanılan materyal dayanıklı olduğundan sağlamlık açısından beklentileri karşılar.

Bazı dolgular gibi dişe uygulanarak şekil verilmez. Laboratuvar ortamında dişe uygun ölçülerde hazırlanır. Dişin şekline ve boyutuna göre üretiliyor olması da inley dolgu yönteminin diğer dolgulardan farkıdır. Bazı dolgu yöntemlerde çürük temizlenir ve aynı seansta hemen dolgu işlemine geçilir. Ancak bu dolgu metodunda iki seans gereklidir. Nedeni ise ilk seansta alınan ölçülere göre dolgu materyalinin laboratuvarda üretiliyor olmasıdır. Son olarak estetik kaygıları olanlar için gayet ideal bir dolgu yöntemi olduğunu söyleyebiliriz.

Inley Dolgular Nasıl Yerleştirilir?

Bu dolgu yönteminin kuron kaplamalar ile benzer bir metotla gerçekleştirildiğini söyleyebiliriz. Ancak kuron kaplamalardaki gibi dişin şekillendirilmesine ihtiyaç duyulmaz. Doğal diş yapısı mümkün olduğunda korunmaya çalışılır. Klasik dolgu yöntemlerinde olduğu gibi inley dolgu yönteminde de dişin çevresinde meydana gelen çürük alanlar temizlenir. Dijital modelleme yardımı ile dişin kalıbı alınır ve bu ölçüler çerçevesinde laboratuvar ortamında özel olarak dolgunun hazırlanması sağlanır. Dolgu materyali seramik ya da reçine gibi sağlam materyaller kullanılarak hazırlanır. Özel ölçülerde hazırlanmış olması nedeniyle dişteki boşluğa da mükemmel bir şekilde uyum sağlar.

Bilgi sahibi olun –> Onley Dolgu

Inley Dolguların Ömrü Ne Kadardır?

Tüm dolgu yöntemleri gibi inley dolgu kullanım ömrü de kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Genellikle bu dolguların 10 yıl gibi bir süre boyunca kullanılması amaçlanır. Ancak kişinin dolgu uygulamasından sonra ağız ve diş temizliğine, bakımına özen göstermesi durumunda dolguların kullanım ömrünün daha uzun olması mümkün olur. Bunun ihmal edilmesi halinde de dolgunun kullanım ömrü kısalabilir. Elbette hastaların rutin diş kontrollerini aksatmıyor olmaları da dolgunun kullanım ömrü konusunda önem taşır.

Inley ve Onley Arasındaki Farklar

Uygulandıkları bölge ve çürüğün dişte ne kadarlık bir alanı kapladığına bağlı olarak inley dolgu ile onley dolgular bazı açılardan farklılık sergiler. Öncelikle inley dolgu işlemi, çürüğün diş tepeciklerini kapsamadığı durumlarda uygulanır. Onley dolgular ise dişin üst kısmında yer alan çürükler nedeniyle uygulanan bir dolgudur. Onley dolgular daha büyük alanlarda meydana gelen boşlukların giderilmesinde tercih edilir. Bir başka deyişle onley dolguların daha geniş alanlara yayılarak uygulanabilen bir dolgu olduğunu söyleyebiliriz.

Siz de diş dolguları ve özellikle inley dolgular hakkında merak ettiğiniz soruları yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Tıkla öğren –> Estetik Diş Dolgusu

Tedavi Özeti

İşlem Sayısı

2-3

İşe Dönme Süreci

Hemen

İşlem Süresi

10 Gün

Tam İyileşme Süreci

Hemen

Anestezi Yöntemi

Lokal Anestezi

Sonuçların Kalıcılığı

5 Yıl

Hassasiyet Süreci

Yok

Yeme - İçme Süreci

2 Saat Sonra

Not: *Bu sayfada yer alan bilgiler ve tavsiyeler sadece bilgilendirme amaçlıdır.Tanı ve tedavileri için mutlaka doktorunuza başvurun. Süreç ve tedaviler hakkında daha ayrıntılı bilgi, öncesi ve sonrası görselleri talep edebileceğiniz WhatsApp hattımıza ulaşın.

Bütün İşimiz Diş

gs Inley Dolgu Nedir? Nasıl Uygulanır?

Hızlı Randevu İçin

Formu Doldurun