Onley Dolgu

Tedaviler

Onley Dolgu

İnley ve Onley – Seramik Dolgu

Modern diş tedavi seçenekleri arasında yer alan Inley ve Onley seramik dolgu uygulaması, standart dolgu tedavileri ile tam kron arasında bir dolgu çeşididir. İnley ve Onley seramik dolgu, tam kron uygulaması gerektirmeyen ancak klasik dolgu yöntemleriyle de doldurulamayacak derecede harap olmuş dişler için en uygun tedavi yöntemidir. Inley ve Onley seramik, fiberle güçlendirilmiş kompozitten yapılmaktadır. Temas halindeki dişlerin porselen olması durumunda uygun materyal de tercih edilebilmektedir.

İnley ve Onley Arasındaki Farklar

İnley ve Onley seramik dolgular kapladıkları alan bakımından farklılık gösterirler. Onley seramik dolgu uygulaması geniş diş yüzeylerinde uygulanırken, İnley seramik dolgu ise nispeten daha küçük alanlara uygulanan dolgulardır. İnley dolgular dişlerin çiğneme yüzeyinde bulunan tepecikler arasında yer alırlar. Onley seramik dolgular ise bir ya da birden fazla tepeciği kapsayacak şekilde yapılır. Kanal tedavisi görmüş dişlerde ya da ileri derecede çürümüş dişlerde yeterli miktarda diş dokusu bulunmaz. Çevre dişlerle temas kuracak fazla doku bulunmadığı için yenilen gıdalar dişler arasında birikmeye neden olur. Ancak laboratuvar ortamında model üzerinde çalışılan İnley ve Onley seramikler çevre dişlerle temas oluşturacak şekilde tasarlandıkları için klasik dolgu malzemesine oranla daha dayanıklı bir kaplama ortaya çıkmış olur.

İnley ve Onley Seramik Kaplamaların Avantajları Nelerdir?

İnley ve Onley dolgular estetik ve uzun ömürlüdür. Seramik dolgular kompozit içeriğe sahip olan dolgulardan daha dayanıklıdır. Biyolojik olarak iyi uyum sağlar ve alerjik reaksiyona neden olmazlar. Kompozit dolgularda orta ve geç dönemde meydana gelen aşınma ve deformasyon sorunlarının hiçbiri seramik İnley ve Onley dolgularda yaşanmamaktadır. Diş yapısına birebir uyumlu olarak hazırlanan seramik dolgular standart dolgular gibi ilerleyen dönemlerde kenar sızıntılarına neden olmaz. Kaplama oldukça kaliteli şekilde cilalı olduğu için bakteri oluşumuna neden olmaz. Seramik İnley ve Onley dolgular, dişte sağlam kalan zayıf dokuyla uyum sağlayarak, uzun yıllar kullanıma izin verir.

İnley ve Onley Seramik Kaplama Ne Kadar Sürer?

İnley ve Onley seramik dolgu, dolgu uygulamasından öncesi ve sonrası olmak üzere iki farklı aşamada gerçekleştirilir. Diş hekimi ilk muayenede hastanın ihtiyacı olan İnley ya da Onley dolgu türüne karar verir. Diş eğer çürük ise temizlenir. Daha önce kanal tedavisi görmüş ise diş hazır hale getirilir. Ölçü alınır. Seramik dolgu yapılacak olan diş geçici dolgu malzemesi ile doldurulur. O sırada da laboratuvar ortamında seramik İnley ya da Onley diş kaplaması hazır hale getirilir. İkinci seansta hazır hale gelmiş olan seramik diş ağız içinde prova edilir. Eğer her şey planlandığı gibi ilerler ise seramik dolgu hekim tarafından adeziv sistemle yerine entegre edilir ve çevre dişler ile bütünleşmesi sağlanır. Son uygulama olarak dolgunun üzerine cila ve polisaj uygulaması yapılır.

Dental Group Hospitadent’te Güvenli İnley ve Onley Seramik Dolgu Tedavisi

Hastaya en uygun tedavi yönteminin uygulandığı Hospitadent şubelerinde İnley ve Onley seramik dolgu işlemleri de hastaların konforu göz önüne alınarak gerçekleştirilir. Dental Group Hospitadent şubelerine başvuran hastalardan dolgu tedavisi gereken durumlarda ölçü alınarak İnley ya da Onley seramik dolgular laboratuvarda hazırlanır. Bir sonraki seansta hasta doğal dişleriyle biyolojik olarak oldukça fazla uyum sağlayan seramik dişlerine sahip olur. İleri teknolojiye sahip cihazlar ve malzemeler kullanan Dental Group Hospitadent, hasta konforunu ve memnuniyetine önem vermektedir. Kişiye özel hijyenik malzemelerin kullanıldığı tüm Dental Group Hospitadent şubelerinde görev yapan alanında uzman hekimler, hastalar ile iş birliği içerisinde tüm süreci yönetirler.

Tedavi Özeti

İşlem Sayısı

2-3

İşe Dönme Süreci

Hemen

İşlem Süresi

10 Gün

Tam İyileşme Süreci

Hemen

Anestezi Yöntemi

Lokal Anestezi

Sonuçların Kalıcılığı

5 Yıl

Hassasiyet Süreci

Yok

Yeme - İçme Süreci

2 Saat Sonra

Not: *Bu sayfada yer alan bilgiler ve tavsiyeler sadece bilgilendirme amaçlıdır.Tanı ve tedavileri için mutlaka doktorunuza başvurun. Süreç ve tedaviler hakkında daha ayrıntılı bilgi, öncesi ve sonrası görselleri talep edebileceğiniz WhatsApp hattımıza ulaşın.

Bütün İşimiz Diş

gs Onley Dolgu

Hızlı Randevu İçin

Formu Doldurun