Gülüş Tasarımı (Estetiği) Nedir? Nasıl Yapılır?

Tedaviler

gülüş tasarımı

Gülüş Tasarımı (Estetiği) Nedir? Nasıl Yapılır?

Gülüş tasarımı daha estetik ve doğal bir gülüşe sahip olmak isteyenlerin tercih ettiği, estetik diş hekimliği alanında büyük ilgi gören uygulamalardan biridir. Her hasta için gülüş tasarımının ayrı olarak planlanması ve uygulanması gerekir. Bu açıdan bakıldığında kişiye özel tasarlanan diş hekimliği uygulamalarından biri olduğu da söylenebilir. Sadece kadınların değil erkeklerin de son yıllarda daha fazla ilgi gösterdiği gülüş tasarımıyla daha çekici, daha estetik ve daha güzel bir gülüş elde etmek mümkün oluyor.

Multidisipliner bir yaklaşımla gerçekleştirilen gülüş tasarımının hastanın talepleri de dikkate alınarak gerçekleştirilen bir uygulama olduğunu ekleyelim. Elbette mevcut diş ya da diş eti sorunlarının giderilmesi gibi işlemleri de kapsıyor. Bu nedenle her hasta için belirlenen sabit uygulamalar devreye girmiyor. Hastanın ağız ve diş yapısına bağlı olarak hangi işlemlerin yapılması gerektiği belirleniyor. Bir planlama dahilinde bu işlemler hayata geçiriliyor.

Gülüş tasarımına dair merak ettiğiniz tüm soruların yanıtını aktaracağız ve fiyatların neden değişkenlik gösterdiği konusuna da değineceğiz. Ancak öncesinde hangi işlemlerin bu uygulamaya dahil edildiği konusunu ele alalım.

Gülüş Tasarımı (Estetiği) Hangi İşlemleri İçerir?

Kişinin daha estetik ve daha güzel bir gülüşe sahip olması için yapılması gereken işlemler değişebilir. Estetik diş hekimliğinde gülüş tasarımı uygulamalarının kapsamının kişiye göre belirlenmesi de bundan kaynaklanır. Örneğin kişinin ideal diş beyazlığına sahip olması durumunda diş beyazlatma işleminin bu kapsama dahil edilmesine gerek duyulmaz. Ancak çürük diş sorunu varsa tedavinin mutlaka gülüş estetiği kapsamına dahil edilmesi gerekir.

Bu örnekten de anlaşılabileceği gibi hastanın ihtiyaçları ve talepleri bir arada değerlendirilerek gülüş tasarımının içereceği işlemlere karar verilir. Elbette hastanın yüz hatları, yaşı, cinsiyeti, diş yapısı gibi unsurlar da göz önünde bulundurulur. Sıklıkla tercih edilen işlemler ise şöyledir:

 • Çürük diş tedavisi
 • Diş eti hastalıklarının tedavisi
 • Diş temizliği
 • Diş eti estetiği uygulamaları
 • Diş beyazlatma işlemleri
 • Eksik diş sorununu gidermeye yönelik tedaviler
 • Çapraşık diş sorunu varsa ortodontik tedaviler
 • Diş kaplama uygulamaları
 • Çene eklem bozukluklarının tespit edilmesi ve gidermeye yönelik tedaviler

Bu listede yer alan işlemlerden de anlaşılabileceği gibi hastanın ağız ve diş yapısıyla ilgili sorunlarının giderilmesi önceliklidir. Sonrasında daha güzel bir gülüş için yapılması gereken işlemler devreye girer. Tüm bunlar bir bütün olarak ele alınır ve diş hekimi tarafından belirlenen bir planlama doğrultusunda uygulamalar gerçekleştirilir.

Gülüş Tasarımı (Estetiği) Nasıl Yapılır?

Gülüş tasarımının hasta için ne ifade ettiği önem taşıyor. Hastanın bu işlemden neler beklediği ve ihtiyaçlarının neler olduğu net bir biçimde belirlenmelidir. Bu nedenle hasta ile gülüş estetiği hakkında görüşülmesi, taleplerinin değerlendirilmesi ilk aşama olarak düşünülebilir. Bu tasarım çalışması kapsamında video ve fotoğraf çekimleri yapılarak dijital ortama aktarılır. Ağız içi ölçülerin de alınması gerekir. Özel yazılımlar ile dijital ortama aktarılan görseller üzerinde bir tasarım çalışması yapılır. Bu tasarım çalışması hastanın daha güzel bir gülüşe kavuşması için yapılması gereken işlemlerin belirlenmesi için önemlidir.

Hasta ile diş hekiminin yapılacak olan gülüş tasarımı çalışması konusunda mutabık olması durumunda uygulama aşamalarına geçilebilir. Öncelikle mevcut problemlerin giderilmesi gerekir. Bu problemler genellikle çürük diş, eksik diş ya da dişlerde çapraşık görünüm gibi sorunlar olabiliyor. Bu problemleri gidermeye yönelik tedavilere hemen başlanır.  Tedavilerin tamamlanmasının ardından hastanın ihtiyaçlarına bağlı olarak diş beyazlatma ya da diş kaplama gibi daha önceden belirlenen işlemler gerçekleştirilir. Bazı hastalarda gülüş tasarımının dudak ve yüze yapılan dolgu işlemleri ile desteklenmesi de tercih edilebiliyor.

Altın Oran Nedir?

Hastalar gülüş estetiği uygulamalarını araştırdıklarında diş estetiğinde altın oran kavramıyla karşılaşabiliyorlar. Altın oranın 0.618,1 ve 1.618 arasındaki matematiksel oran olarak tanımlanabileceğini ve 1.618 ϕ Phi sembolü ile ifade edildiğini belirtelim.  Doğada var olan kusursuz geometrinin sayısıdır ve gülüş tasarımında da simetri elde etmek için bu orandan faydalanılır. Bu kapsamda üst kesici dişlerin genişliği ve yüksekliği, yüzün yüksekliğinin 16’da 1’i olarak şekilde tasarım yapılır.

Dijital Gülüş Tasarımının Avantajları Nelerdir?


Dijital gülüş tasarımı uygulamaları, işlemler yapılmadan önce kişinin nasıl bir gülüşe sahip olacağını önceden görmesini sağlar. Bu da en önemli kazanımların başında gelir. Günümüzde özel olarak hazırlanan yazılımlar ve son teknoloji bilgisayar uygulamaları sayesinde çekilen video ve fotoğrafların üzerinde gerçekçi değişiklikler yapılabiliyor. Bu da hastaların henüz işlemlere başlanmadan sonucu dijital ortamda görmesini sağlıyor. Dolayısıyla tedavilere başlanmadan hastanın sonucu görmesi, kendini daha iyi hissetmesini ve daha kararlı olmasını da beraberinde getiriyor.

Elbette bu durumun sağladığı bir diğer avantaj da hastanın işlemler sonucunda bir sürpriz ile karşılaşma olasılığının ortadan kalkmasıdır. Hasta memnuniyeti garantili işlemler arasında değerlendirilmesi de bundan kaynaklanır. Hastanın ağız ve diş sağlığının korunması ise bu işlemlerin temel hedefidir. Yapılan uygulamalar ağız ve diş sağlığına zarar vermeyen işlemler olduğundan güvenle tercih edilebilir. Gülüş tasarımına başlanmadan önce diş hekiminiz ile görüşmeniz ve merak ettiğiniz tüm soruları yöneltmeniz önemlidir. Bu sayede aklınızda bir soru işareti kalmayacağı için kendinizi daha rahat hissetmeniz de mümkün olacaktır.

Dijital Gülüş Tasarımı Ne Kadar Sürer?

Tedavi süresinin her hastada aynı olması mümkün değildir. Çünkü daha önce de değindiğimiz gibi gülüş tasarımı uygulaması kapsamında hangi işlemlerin yapılacağı kişiden kişiye değişiyor. Bazı hastalarda tek bir diş çürüğünün tedavi edilmesi gerekirken bazı hastalarda birkaç dişte çürük oluyor ve haliyle daha fazla sayıda dişe müdahale edilmesi gerekiyor. Bu örnekten de anlaşılabileceği gibi toplamda ne kadar zaman gerektiği konusunda net bir süreden söz etmek doğru olmayacaktır. Ancak gerekli tasarım çalışmasının dijital ortamda yapılmasının ardından diş hekiminiz size tahmini bir süre bilgisi verebilir.

Dijital Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır?

Dijital gülüş tasarımı aşamaları şöyledir:

 • Ağız ve diş yapısı muayene edilir, mevcut sorunlar tespit edilir.
 • 3D ağız içi tarayıcısı ile dişlerin dijital ölçüsü alınır.
 • Özel stüdyo ortamında hastanın yüz fotoğrafları ya da videosu çekilir.
 • Dijital ortamda gülüş tasarımının yapılması sağlanır ve hastanın da görüşü alınarak son şekli verilir.
 • Ağız ve diş yapısı ile ilgili sorunlar giderilir, gerekli tedaviler yapılır.
 • Daha estetik bir gülüş elde etmek için gerekli olan diğer uygulamalar gerçekleştirilir.

Gülüş Tasarımı (Estetiği) Herkese Yapılabilir Mi?


Çok daha hoş bir gülüşe sahip olmayı kuşkusuz herkes ister. Artık gülüş tasarımı çeşitli sorunlar yaşayanlar için de uygulanabiliyor. Ancak öncesinde mutlaka problemlerin giderilmesi gerekiyor. Aşağıdaki sorunları yaşayanlar gülüş tasarımından faydalanabilir:

 • Diş dizilimi ile alakalı sorunu olanlar
 • Dişlerin boylarında düzensizlik olanlar
 • Diş lekesi ya da dişlerinde renk değişimleri olanlar
 • Eksik diş sorunu bulunanlar
 • Diş etlerinin görünümüyle ilgili problem yaşayanlar
 • Diş eti ile diş arasındaki orantıdan rahatsızlık duyanlar

Randevu alarak basit bir muayeneden geçmeniz, gülüş tasarımının uygulamaları için uygun bir aday olup olmadığınızı öğrenmenizi sağlar.

Gülüş Tasarımı (Estetiği) Fiyatları Ne Kadardır?

Eğer gülüş tasarımı fiyatları konusunda bir araştırma yaparsanız karşınıza geniş bir fiyatlandırma aralığı çıkacaktır. Bunun nedeni her hasta için sabit ve net bir fiyatlandırmanın söz konusu olmamasıdır. Hangi işlemlerin yapılacağına bağlı olarak fiyatlar değişebiliyor ve mevcut sorunlar da öncelikle bazı tedavilerin yapılmasını gerektiriyor. Örneğin birkaç dişte çürük olması ve eksik diş sorunu olması halinde öncelikle bu problemlerin giderilmesi gerekir. Haliyle bu hastalar için fiyat bir miktar daha yüksek olacaktır. Bir planlama yapılmadan fiyat verilmesi, gülüş tasarımından faydalanmak isteyenler için yanıltıcı olabilir.

Gülüş Tasarımında Önemli Olan Faktörler

Bazı faktörler gülüş tasarımı uygulamalarında önemlidir. Bunun ilki yaş denebilir. Diş hekiminin uzmanlığı, tecrübesi de hastanın beklentilerinin karşılanması noktasında önemli bir husus olarak karşımıza çıkar. Bu uygulamalarda temel amaç hastanın yüzüne en uygun olan diş ve diş eti görünümünü elde etmek oluyor. Elbette gelişen teknolojiler sayesinde dijital ortamda kusursuz bir tasarım yapılması mümkündür. Ancak bu tasarımın hayata geçirildiği noktada diş hekiminin deneyiminin ve uzmanlığının da önemli olduğunu belirtmek gerekir.

Hastanın bazı işlemlere sıcak bakmaması durumunda istenen estetik gülüş görünümü yakalanamaz. Örneğin dişte leke olması ve hastanın diş temizliğini istememesi halinde gülüşün estetik ve güzel görünmesi konusu da sekteye uğrayacaktır. Bu nedenle hastanın yapılması gereken işlemler konusunda diş hekimi ile hemfikir olması da gülüş tasarımında önem taşıyor.

Gülüş Tasarımı (Estetiği) Yaparken Nelere Dikkat Edilir?

Hastanın ağız ve diş sağlığının korunması, mevcut rahatsızlıkların giderilmesi ve tedavilerin yapılması, gülüş estetiği uygulamalarında dikkat edilen unsurlardan biridir. Yapılan işlemlerde dikkat edilen unsurlara şu örnekleri verebiliriz:

 • Hastanın yüz şekli
 • Dudak yapısı
 • Dişlerin uzunluğu ve genişliği
 • Diş diziliminde sorun olup olmadığı
 • Diş etinin özellikleri
 • Dudaklar ve dişler arasındaki uyum
 • Hastanın beklentileri, talepleri

Hem kadınlarda hem de erkeklerde tüm bu faktörler dikkate alınıyor. Hastanın memnuniyeti de ön planda tutulan unsurlardan biridir. Bu nedenle hastanın bu uygulamalardan neler beklediği de ön planda tutularak bir tasarım çalışması yapılır.

Gülüş Tasarımında Yüz Şekli Önemli Mi?

Gülüş tasarımında yüz şekli önemli mi

Elbette gülüş tasarımı uygulamalarında yüz şekli önemlidir. Ancak bunu sadece bazı yüz şekillerine sahip olmak durumunda gülüş tasarımından faydalanıldığı şeklinde algılamamalısınız. Yüz şekliniz ne olursa olsun, bu özel uygulamalar sizin için de hayata geçirilebilir. Yüzün dişler ve gülüş ile bir bütün içerisinde olduğunu unutmamalısınız. Bu bütünlüğü bozmadan ve hatta yüz şekline daha uygun bir gülüş tasarımının elde edilmesi ise çok daha çekici bir gülüşe sahip olabilirsiniz.

İlginizi çekebilir –> Porselen Kaplama

Gülüş Estetiği İle Hastanın Kazanımları

En önemli kazanım kuşkusuz hastanın hayal ettiği estetik gülüşe kavuşuyor olmasıdır. Pek çok hastada gülüş estetiği sonrasında özgüven sorunlarının da ortadan kalktığını gözlemlemek mümkün olabiliyor. Çünkü çürük diş, lekeli diş ya da diş eksikliği gibi sorunları olanlar gülümsemekten çekiniyor. Toplum içerisinde gülerken eliyle ağzını kapatma gibi davranışlara yönelebiliyor. Oysa gülüş tasarımıyla tüm bu sorunların giderilmesi mümkündür.

Dudaklar ve yüz ile uyumlu bir gülüş tasarımının yapılıyor olması da önemli bir kazanım olarak düşünülmelidir. Dişlerin daha beyaz, daha temiz ve daha parlak bir görünüm kazanması da göz ardı edilemeyecek kadar önem taşıyor. Hastanın ağız ve diş sağlığı açısından gerekli kontrollerden de geçmesi sağlanıyor. Kimi zaman hastanın farkında olmayan bir diş çürüğü, yapılan kontrolde fark edilebiliyor. Derhal müdahale edilerek çürük tedavisi uygulanıyor.

Dolayısıyla gülüş tasarımının estetik açıdan olduğu kadar ağız ve diş sağlığı açısından da hastaya fayda sağladığını belirtebiliriz. Gülüş tasarımına dair merak ettiğiniz tüm konuları ve soruları yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Merak edenler için –> Estetik diş dolgusu

Dijital Gülüş Tasarımı Güvenilir mi?

Dijital gülüş tasarımının en büyük faydası tedaviler ve estetik girişimler sonunda elde edilecek görüntünün sürecin daha en başından tahmin edilebilir olmasıdır. Hastanın elde edilecek sonucu en baştan görmesi ve isteği değişimi şekillendirebilmesi tedavi sonunda herhangi bir sürprizle karşılaşmayı engellemektedir. Bu şekilde hasta memnuniyeti çok daha yüksek bir noktaya çıkarılabilmektedir.

Hospitadent yenilikçi anlayışıyla teknolojinin geldiği son noktadan faydalanarak, bütün şubeleri ve nitelikli uzman kadrosuyla dijital gülüş estetiği dahil bütün ağız ve diş sağlığı tedavilerinizde sizlerin yanında.

 

Bilgi sahibi olun –> Zirkonyum Kaplama

 

Dış kaynak: https://butunisimizdis.com/dijital-gulus-tasarimi

Tedavi Özeti

İşlem Sayısı

2-3

İşe Dönme Süreci

Hemen

İşlem Süresi

10 Gün

Tam İyileşme Süreci

Hemen

Anestezi Yöntemi

Lokal Anestezi

Sonuçların Kalıcılığı

5 Yıl

Hassasiyet Süreci

Yok

Yeme - İçme Süreci

2 Saat Sonra

Not: *Bu sayfada yer alan bilgiler ve tavsiyeler sadece bilgilendirme amaçlıdır.Tanı ve tedavileri için mutlaka doktorunuza başvurun. Süreç ve tedaviler hakkında daha ayrıntılı bilgi, öncesi ve sonrası görselleri talep edebileceğiniz WhatsApp hattımıza ulaşın.

Bütün İşimiz Diş

gs Gülüş Tasarımı (Estetiği) Nedir? Nasıl Yapılır?

Hızlı Randevu İçin

Formu Doldurun