Dolgu

Tedaviler

Dolgu

Dolgu Tedavisi Nedir?

Dişlerde zamanla yemek artıklarından, hijyen eksikliğinden tahribat oluşumu gerçekleşebilir. Bu tahribatın artmaması için dişlerin normal fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için yapılan işleme dolgu denir. Dolgu çürümüş olan dişin temizlenmesi ile ortaya çıkan boşluğun malzeme ile doldurulmasıdır. 

Dolgu Çeşitleri

Kompozit Dolgu: 

Diş yapısında ve renginde meydana gelen bozukluklardan ve diş kırılmalarında tercih edilen dolgu çeşididir. Diş rengine en yakın dolgu olduğundan ön dişlere daha çok tercih edilir. Estetik açıdan da oldukça doğal görünüme sahiptir. 

Amalgam Dolgu:

Gümüş dolgu olarak da bilinen amalgam dolgu yapısında bakır ve çinko barındırır. Genelde arka dişlere uygulamada tercih edilir. Dayanıklılığı en iyi dolgu çeşididir.

Porselen Dolgu(Inley-Onley):

Dişe yapıştırılarak yapılan porselen dolgu ölçü alınarak yapılır. Diş rengine en yakın dolgu çeşididir.

Dolgu Nasıl Uygulanır?

Öncelikle dolgu yapılacak dişin bulunduğu bölgeye lokal anestezi enjekte edilir. Sonrasında dolgu yapılacak dişteki çürük ve dişin etrafı temizlenir. Boşluk dolgu için hazırlanmış olur ve dolgu yerleştirilir. Son olarak dişteki dolgu cilalanır.

Dolgu Tedavisi Avantajları

Tahrip olmuş dişlerin tedavi edilerek sağlıklı dişlere kavuşmasını sağlar. Dişlerde oluşan boşlukların doldurulmasına yardımcı olur. Çürük ve kırılmış dişlerin normal haline dönmesinde etkilidir. Diş renginin ve şeklinin düzeltilmesini sağlar. Kişilerde alerjiye sebep olmamakla normal diş dokularına uyumludur. Gülüş tasarımını destekleyerek estetik bir görüntü oluşmasına yardımcı olur.

Dolgu Tedavisi Dezavantajları

Dolgu tedavisi tahribatı büyük olan dişler de kalıcılığı fazla olmayabilir. Bunun için farklı tedavilere alternatif oluşturulabilir.

Tedavi Özeti

İşlem Sayısı

2-3

İşe Dönme Süreci

Hemen

İşlem Süresi

10 Gün

Tam İyileşme Süreci

Hemen

Anestezi Yöntemi

Lokal Anestezi

Sonuçların Kalıcılığı

5 Yıl

Hassasiyet Süreci

Yok

Yeme - İçme Süreci

2 Saat Sonra

Not: *Bu sayfada yer alan bilgiler ve tavsiyeler sadece bilgilendirme amaçlıdır.Tanı ve tedavileri için mutlaka doktorunuza başvurun. Süreç ve tedaviler hakkında daha ayrıntılı bilgi, öncesi ve sonrası görselleri talep edebileceğiniz WhatsApp hattımıza ulaşın.

Bütün İşimiz Diş

Hızlı Randevu İçin

Formu Doldurun

    Whatsapp
    Telefon
    Fiyat Sor