Bişektomi / Hollywood Yanağı

Tedaviler

Bişektomi / Hollywood Yanağı

Eski çağlardan itibaren güzellik denildiğinde yüz şekilleri arasında  matematiksel bir oran olan ”altın oran” aranır. Yüzdeki bu altın oranın bileşenlerinden biri de yanak şeklidir. Kimi zaman kişilerin kilo problemleri olmamasına karşın, genellikle genetik yatkınlıktan dolayı yanakları normalden daha dolgun gözükür ve bu estetik açıdan birtakım problemlere neden olur. Bu problemlerin çözümü ve yanak şeklinin ideal görüntüye kavuşturulması ”bişektomi” operasyonuyla mümkündür.   

Yanak inceltme operasyonu olarak da nitelendirilebilen bişektomi tedavisi son yıllarda en çok ilgi gören estetik uygulamalardan biri olmasının yanı sıra yüz gençleştirilmesi ve gülüş tasarımına dair diğer uygulamalarla da kombine olarak uygulanabilir.

Bişektomi Nedir?

Elmacık kemiklerin belirginliği ve hatların keskinliği yüz estetiğinde çok büyük öneme sahiptir. İki yanaktaki elmacık kemikler ve çene ucunun beraber oluşturduğu üçgene ”gençlik üçgeni” adı verilir ve bu noktalardaki belirginlik kişinin yüz estetiğini büyük ölçüde değiştirir. Kimi zaman fazla dolgun yanak görüntüsüyle elmacık kemiklerin oluşturduğu hatlar kaybolur ve kişi daha yuvarlak yüz hatlarına sahip olur. Bu durum yalnızca fazla kiloyla alakalı olmayıp genetik etkenler de belirleyici olabilir. Ergenlik dönemi sonrasında belirli bir süre bu görüntü normal kabul edilebilirken daha sonrasında estetik olarak rahatsız edici hale gelebilir. Böyle durumlarda uygulanan ve yanaktan belli miktarda yağ dokusunun cerrahi olarak uzaklaştırıldığı tedavi yöntemine ”Bişektomi” adı verilir.

Bişektomi Nasıl Yapılır?

Öncelikle kişinin uzman hekim tarafından muayenesi ve operasyon açısından uygunluğu belirlenir. Bişektomi başka bir yüz gençleştirme uygulaması ile kombine olarak uygulanmayacaksa genellikle işlem ağız içerisinden gerçekleştirilir. Bunun için ilk olarak ağız içerisinde işlem yapılacak iç yanak dokusuna anestezi uygulanır. Daha sonra ufak bir kesiyle ”Buccal Fat” olarak adlandırılan yanak içi yağ dokusuna ulaşılır ve bu dokunun bir kısmı yanak bölgesinden uzaklaştırılarak elmacık kemikler daha belirgin hale getirilir. Bu aşamada en önemli noktalardan biri iki yanakta da benzer görünümün sağlanması ve gerekli simetrik görüntünün yakalanmasıdır. İdeal görüntü yakalandıktan sonra ağız içerisindeki kesi uygulanan bölgeler dikişlerle kapatılır. Kimi zaman alınan yağ dokusu ya da başka bir takım dolgu maddeleri elmacık kemik üstündeki bölgeye eklenerek yanaklarda daha keskin hatlar oluşturulması sağlanabilir.

Bişektomi Tedavisinden Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Genellikle bişektomi uygulamalarından sonra kişi, direkt olarak normal hayatına dönebilir. Her cerrahi girişimde olduğu gibi bişektomi operasyonu sonrası da hekim tarafından antibiyotik, ağrı kesici ve ağız gargarası kullanımı önerilebilir. İlk birkaç gün operasyon sonrası ödeme bağlı bir miktar ağrı ve şişlik gözlemlenebilir. Soğuk kompres uygulamasıyla ödem gelişme riski azaltılabilir. Kesi ağız içinden yapıldığı için bir süre doktorun beslenmeyle ilgili yönlendirmelerinde dikka edilmelidir. Yaklaşık bir hafta içerisinde bu sıkıntılar ortadan kalkar ve ağız içi dikişlerin alınmasıyla tedavi tamamlanmış olur. Bişektominin sonuçları ise tam anlamıyla yaklaşık altı ay içerisinde görülebilir. 

Bişektomi Kimlere Yapılabilir?

Yanaklarındaki kiloya bağlı olmayan yağ dokusu fazlalığından rahatsız olan her kişiye bişektomi yani yanak inceltme operasyonu yapılabilir. Bunun yanı sıra bişektomi operasyonu için genellikle 25 yaş sınır olarak kabul edilir. Bunun sebebi 25 yaşına kadar kişilerin yüz şekillerinin tam olarak oturmaması ve yanak şekillerinin bu yaşa kadar değişkenlik gösterebilmesidir. Daha sonrasında ise kişilerin yüz şekilleri ve yanak yapılarında pek fazla değişim görülmez.

Dental Group Hospitadent uzman hekim kadrosu, son teknolojiye uygun ekipmanları ve en güncel tedavi yöntemleriyle ağız ve diş sağlığı tedavilerinizin yanı sıra gülüşünüzün tamamlayıcısı olan bişektomi, dermal dolgu, gülüş tasarımı gibi estetik uygulamalarda da yanınızda. Dental Group Hospitadent’in sunduğu tedaviler ve estetik uygulamalar, tüm şubelerde aynı kalite standartlarında, başarıyla uygulanıyor.

Tedavi Özeti

İşlem Sayısı

2-3

İşe Dönme Süreci

Hemen

İşlem Süresi

10 Gün

Tam İyileşme Süreci

Hemen

Anestezi Yöntemi

Lokal Anestezi

Sonuçların Kalıcılığı

5 Yıl

Hassasiyet Süreci

Yok

Yeme - İçme Süreci

2 Saat Sonra

Not: *Bu sayfada yer alan bilgiler ve tavsiyeler sadece bilgilendirme amaçlıdır.Tanı ve tedavileri için mutlaka doktorunuza başvurun. Süreç ve tedaviler hakkında daha ayrıntılı bilgi, öncesi ve sonrası görselleri talep edebileceğiniz WhatsApp hattımıza ulaşın.

Bütün İşimiz Diş

gs Bişektomi / Hollywood Yanağı

Hızlı Randevu İçin

Formu Doldurun