Pembe Estetik (Diş Eti Estetiği) Nasıl Yapılır?

Tedaviler

Pembe Estetik (Diş Eti Estetiği) Nasıl Yapılır?

Pembe estetik diş etlerine uygulanan estetik müdahaledir. Güzel ve estetik bir gülüşe sahip olmak için en az dişler kadar diş etlerinin de mükemmel görünmesi gerekir. Aynı zamanda diş eti ile diş uzunluğu arasında bir uyum olması, gülümseme sırasında diş etlerinin ideal oranda görünmesi de önemlidir. Tüm bunlarla birlikte diş etlerinin sağlıklı görünmesi de istenir. Diş eti estetiği ise tüm bu ihtiyaçları karşılamak amacıyla gerçekleştirilen operasyondur.

Diş etlerinin dişler arasında simetrik bir şekilde uzanması, dişler arasında kalan boşlukları bir miktar doldurması gereklidir. Gülüşün güzel görünmesi ancak bu şekilde mümkün olabilir. Estetik bir gülüşte dişler, dudaklar, diş etleri ve bu üç bölge arasındaki ilişki büyük bir önem taşır. Bu ilişkiyi sağlamak adına da pembe estetik tercih edilebilir. Diş eti estetiğinin avantajları, nasıl yapıldığı, iyileşme süreci gibi merak edilen tüm konulara değineceğiz. İlk olarak neden diş eti estetiğinin yapıldığı konusunu ele alalım.

Pembe Estetik (Diş Estetiği) Neden Yapılır?

Öncelikle pembe estetik çeşitli diş eti rahatsızlıklarının giderilmesi için yapılabilir. Diş etlerinde sık sık şişme, kanama, morarma olanlar için uygulanabilecek müdahale yöntemlerinden biri estetik girişimlerdir. Bunun yanı sıra daha estetik bir gülüşe sahip olmak amacıyla da diş eti estetiği yapılabilir.

Pembe Estetik (Diş Estetiği) Nasıl Yapılır?

Hangi amaçla yapıldığına ve uygulanan tekniğe bağlı olarak pembe estetik kapsamında yapılan müdahale değişir. Tüm işlemler lokal anestezi altında gerçekleştirilir ve diş etine yapılan müdahale esnasında kişinin bir acı, ağrı hissetmesi engellenir. Bu nedenle pembe estetik işleminin hasta açısından acısız bir süreçte tamamlandığını belirtebiliriz. İşlemler tamamlandığında ve anestezinin etkisi geçtiğinde hafif bir acı hissedilebilir. Bu durum normaldir ve geçici olduğunu da eklemek gerekir.

Pembe Estetik (Diş Estetiği) Avantajları

Diş etleri, ağız ve diş sağlığı açısından oldukça önemlidir. Uygulanan pembe estetik de ağız ve diş sağlığını mühim katkılar yapar. Sağladığı avantajlara şu örnekleri verebiliriz:

 • Diş eti iltihaplanması riskini azaltır.
 • Dişlerin simetrik görünmesine katkıda bulunur.
 • Diş eti dokusu ile renginin uyumlu görünmesine katkıda bulunur.
 • Çürük oluşumu ve buna bağlı olarak meydana gelebilecek diş kaybı riskini azaltır.
 • Diş eti çekilmesini önlemeye yardımcı olur.
 • Estetik açıdan daha güzel bir görünüm sunar.
 • Diş etinden kaynaklanabilecek kötü koku problemini giderir.
 • Dişleri destekleyen dokuların daha güçlü olmasına katkı sağlar.
 • Diş uzunluğunun diğer dişler ile daha uyumlu olmasını sağlar.

Pembe Estetik Türleri Nelerdir?

Pek çok farklı yöntemle pembe estetik uygulanabilir. Tedavi çeşitlerine şu örnekler verilebilir:

Rejeneratif İşlem

Diş eti iltihabı rahatsızlığının diş etlerine zarar vermesi nedeniyle uygulanan estetik girişimdir. Bu yöntemde bazı mekanizmalar uyarılır ve böylelikle bir destek yapının oluşması sağlanır.

Gingivektomi İşlemi

 Diş eti büyümesi sorunu yaşandığında tercih edilebilen bir yöntemdir. Diş eti büyümesine bağlı olarak yoğun cep oluşumu meydana gelebilir. Bunu önlemek amacıyla da diş eti estetiği gerçekleştirilebilir. Gerekli müdahale yapıldıktan sonra diş etine uygun bir form kazandırılır.

Gingivoplasti İşlemi

Diş etinin fazla görünmesi ya da düzensiz görünmesi gibi durumlarda tercih edilen bir işlemdir. Lokal anestezi altında gerçekleştirildiği için diş etlerine yapılan müdahaleler sırasında hastanın acı ya da ağrı hissetmesi engellenir.

Kron Boyunu Uzatma İşlemi

Dişlerin daha uzun görünmesi istendiğinde uygulanan bir işlemdir. Lazer kullanılarak da yapılabilir ve daha uzun diş boyu görüntüsü elde edilebilir.

Botoks İşlemi

Özellikle herhangi bir nedenle cerrahi müdahale uygulanamayan kişiler için gerçekleştirilen işlemdir. Botoks ile bazı diş eti problemlerinin ortadan kaldırılması mümkün olabilir.

Pembe Estetik Öncesi Yapılan İşlemler Nelerdir?

Diş etlerine herhangi bir müdahalede bulunmadan önce şayet varsa ağız ve diş sağlığı ile alakalı sorunların giderilmesi gereklidir. Bu nedenle çürük tedavisi, kanal tedavisi, dolgu işlemi ya da diş taşı temizliği gibi işlemler pembe estetik öncesinde yapılabilir. Bununla birlikte diş etlerinde iltihaplanma olması gibi bir durum tespit edilirse müdahale öncesinde hastanın ilaç alması gerekebilir. İlaç tedavisi sonrasında diş eti estetiğinin yapılması daha doğru olacaktır. Diş eti estetiğinden önce hangi işlemlerin yapılması gerektiğine yapılan muayene sonrasında karar verilir.

Pembe Estetik Tedavisi Hangi Durumlarda Yapılır?

Diş eti estetiği sadece daha güzel bir gülüş elde etmek için uygulanmaz, pek çok farklı durumda pembe estetik yapılabilir. Bu durumlara ise aşağıdaki örnekleri gösterebiliriz:

 • Diş çarpıklığından kaynaklı olarak diş etlerinde bozulmalar meydana gelmiş olması
 • İltihaplanma ve şişme meydana gelmiş olan diş etlerinin tedavisi
 • Koyu renk almış ve mor renge bürünmüş diş etlerinin tedavisi
 • Diş eti çekilmesinin engellenmesi ya da durdurulması
 • Diş eti büyümesinin durdurulması
 • Gülümseme halinde diş etlerinin olması gerekenden daha fazla görünmesi
 • Diş etlerinden kaynaklı olarak diş boyunun olduğundan daha kısa görünmesi

Elbette yukarıda sıraladığımız durumlar dışında daha farklı bir nedene bağlı olarak da diş eti estetiğinin uygulanması mümkündür.

Diş Estetiğini Bozan Rahatsızlıklar Nelerdir?

Ağız sağlığının en önemli parçalarından biri de diş eti sağlığıdır. Diş eti ile ilgili yaşanan problemler diş sağlığını da etkisi altına alır. Dolayısıyla sağlıksız diş etlerine sahip olan kişilerin sağlıklı dişlere sahip olduğundan söz etmek uzun vadede mümkün olmayacaktır. Diş etleriyle ilgili yaşanan problemler zamanla dişlerde de çeşitli sıkıntılar yaşanmasına neden olabilir.

Diş eti problemleri ise pek çok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkabiliyor. Bu nedenler arasında genetik faktörler de bulunuyor. Aynı zamanda çevresel faktörler nedeniyle de diş etlerinde bazı sorunlar ortaya çıkabilir. Hem çevresel hem de genetik unsurlar nedeniyle yaşanan diş eti sorunları karşısında pembe estetik uygulanabilir.

Sıklıkla yaşanan diş eti sorunlarına şu örnekleri verebiliriz:

 • Genetik unsurlar
 • Yanlış beslenme alışkanlıkları
 • Yirmilik dişlerle ilgili sorunlar
 • Tütün ürünleri ve alkol kullanımı
 • Bazı ilaçların kullanılması
 • Ağız ve diş temizliğinin, bakımının ihmal edilmesi
 • Diş sıkma gibi bazı alışkanlıklar

Sıraladığımız bu unsurların her biri diş etlerine çeşitli açılardan zarar verir. Diş etlerinde ortaya çıkabilen sorunlar ise genellikle şunlardır:

 • Diş etlerinde kanama
 • Diş eti çekilmesi
 • Diş etlerinde iltihaplanma meydana gelmesi
 • Diş etlerinin şişmesi ya da sarkması
 • Diş etlerinde hassasiyet gelişmesi
 • Diş etlerinde çürüme olması
 • Diş etlerinde genellikle mor renkte bir renklenme olması

Kişinin rutin diş hekimi kontrollerini aksatmaması halinde bu sorunlar erken dönemde tespit edilir ve gerekli tedavi seçenekleri uygulanır. Ancak ihmal edilmesi halinde diş eti problemleri hızla ilerleyebilir.

Pembe Estetik Zararlı Mıdır?

Doğru şekilde uygulanması durumunda pembe estetik asla zararlı değildir. Aksine bu diş estetiği teknikleri mevcut diş eti problemlerini gidermek amacıyla uygulanır. Sağlıklı bir diş eti yapısına kavuşmanın tek yolu diş eti estetiği olabiliyor. Pembe estetiğin sıklıkla uygulanmasındaki en büyük etmen ağız ve diş yapısına herhangi bir zarar vermiyor olmasıdır. Dolayısıyla kolaylıkla tercih edilebilen tedavi seçenekleri arasında yer aldığını belirtebiliriz.

Çoğu zaman çeşitli diş eti problemlerini gidermek amacıyla uygulanıyor olsa da sadece daha estetik ve daha güzel bir gülüşe sahip olmak maksadıyla da diş eti estetiği uygulanabilir. Ayrıca pembe estetiğin psikolojik açıdan da kişinin kendini daha iyi hissetmesini sağladığını ekleyelim. Diş eti sorunlarından kaynaklı olan özgüven sorunlarını ortadan kaldırabiliyor.

Pembe Estetik Kaç Günde İyileşir?

Sıklıkla gündeme gelen ve merak edilen hususlardan biri de pembe estetik sonrasında iyileşme süreci oluyor. Her hastada iyileşme sürecinin aynı olmadığını belirtmek gerekir. Diş etlerine hangi teknikle müdahale yapıldığı ve diş eti dokularının mevcut durumu gibi hususlar iyileşme süresinde etkili oluyor. Çoğunlukla iyileşme süresi 7 gün ile 10 gün arasındadır. Çok ender durumlarda bu süre 15 güne kadar uzayabilir.

Eğer birkaç seans halinde tedavi uygulanıyorsa seanslar arasında bakım yapmak ve ağız temizliğini ihmal etmemek son derece önemlidir. Tedavinin tamamlanmasının ardından iyileşme dönemi boyunca da ağız ve diş temizliğinin, bakımının ihmal edilmemesi gerekir.

Bu sayede enfeksiyon gibi çeşitli risklerin ortadan kaldırılması mümkün olacaktır. Bu süreçte hastalar diş etlerine zarar verebilecek her türlü hareketten uzak kalmalıdır. Diş hekimi tarafından önerilen ilaçlar varsa mutlaka düzenli olarak kullanılmalıdır. Tüm bunlara dikkat edilmesi ve ağız temizliğine özen gösterilmesi halinde sorunsuz bir iyileşme döneminin yaşanması mümkün olacaktır.

Pembe Estetik Kimlere Yapılır?

Öncelikle diş etlerinde herhangi bir sorun olması mutlaka pembe estetik uygulanması gerektiği anlamına gelmez. Diş eti estetiği, diş eti hastalıklarının tek tedavi seçeneği değildir. Bu nedenle daha farklı tedavi seçenekleri de devreye girebilir. Sadece bazı durumlarda başarılı bir sonuç elde edebilmek için bu tedavi seçeneğine yönelmek gerekiyor.

Kimlere diş eti estetiğinin yapıldığı konusunda ise sizlere kısa bir listeden söz edebiliriz.

 • Diş eti seviyeleri birbirinden farklı olanlar
 • Diş eti seviyesi normalden daha kısa ya da daha uzun olanlar
 • Diş etlerinde iltihaplanma olanlar
 • Diş etlerinde asimetri olanlar
 • Diş etinin estetik görünümü iyi olmayanlar
 • Diş eti çekilmesi nedeniyle diş kökleri açığa çıkmış olanlar
 • Diş etlerinde renk pigmentasyonu olanlar
 • Diş etlerinde büyüme olanlar
 • Diş etlerinde cepler oluşmuş olanlar

Bu örnekleri çoğaltmak mümkündür, diş etleriyle ilgili farklı bir tedaviyle düzeltilemeyecek olan sorunların bu estetik girişimle tamamen ortadan kaldırılması mümkün olur. Doğru yöntemle uygulanması durumunda bu estetik müdahalenin başarı oranı son derece yüksektir.

Pembe Estetik Tedavisi Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hastalar pembe estetik sonrasında dişlerini düzenli olarak fırçalamaya mutlaka devam etmelidir. Diş hekimi tarafından aksi bir uyarıda bulunulmadığı sürece rutin ağız ve diş temizliğine devam edilmesi son derece önemlidir. Sadece yumuşak bir diş fırçası kullanılmalı ve dişler nazik hareketler ile temizlenmelidir. Diş aralarının temizliği için de diş ipi kullanımına önem verilmelidir. Bununla birlikte diş hekimi tarafından önerilen gargaranın da düzenli biçimde kullanılması önemlidir. Bazı hastaların işlem sonrası kısa bir süreliğine ilaç kullanması gerekebilir.

Diş Eti Estetiği Kalıcı Mıdır?

Uygulanan pembe estetik sonuçları kalıcıdır. Hangi teknik tercih edilmiş olursa olsun sonuçların kalıcı olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca diş eti estetiğinin hangi amaçla ya da hangi sağlık sorunu nedeniyle yapıldığının da bu konuda bir önemi bulunmaz. Uygulanan teknikten ya da yapılan müdahaleden bağımsız olarak diş eti estetiği, sonuçları kalıcı olan estetik girişimlerden biridir.

Pembe Estetik Fiyatları

Her hasta için pembe estetik fiyatları aynı olamaz çünkü hastaların yaşadıkları mevcut diş eti problemi, bu problemin boyutları değişir. Bu estetik girişimde uygulanan teknikler de değişir ve diş hekiminin deneyimi gibi hususlar da fiyatlar üzerinde etkili olur. Diş eti estetiği hakkında merak ettiğiniz tüm soruları yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Tedavi Özeti
İşlem Sayısı

2-3

İşe Dönme Süreci

Hemen

İşlem Süresi

10 Gün

Tam İyileşme Süreci

Hemen

Anestezi Yöntemi

Lokal Anestezi

Sonuçların Kalıcılığı

5 Yıl

Hassasiyet Süreci

Yok

Yeme - İçme Süreci

2 Saat Sonra

Not: *Bu sayfada yer alan bilgiler ve tavsiyeler sadece bilgilendirme amaçlıdır.Tanı ve tedavileri için mutlaka doktorunuza başvurun. Süreç ve tedaviler hakkında daha ayrıntılı bilgi, öncesi ve sonrası görselleri talep edebileceğiniz WhatsApp hattımıza ulaşın.

gs Pembe Estetik (Diş Eti Estetiği) Nasıl Yapılır?

Hızlı Randevu İçin

Formu Doldurun