Rubber Dum Uygulaması

Tedaviler

Rubber Dum Uygulaması

Endodontik tedavilerde kullanılmak üzere geliştirilmiş olan Rubber-Dam, esnek plastik malzemeden üretilmiş olan elastik ince bir örtüdür. Hastanın tedavisi sırasında tamamen kuru ortam gerekliliği söz konusu ise Rubber-Dam kullanılması tercih edilmektedir. Inley-Onley, estetik dolgu gibi restorasyonlarda, kanal tedavilerinde, diş beyazlatma uygulamalarında ve amalgam dolgu çıkarılırken tercih edilen Rubber-Dam, dişlerle tükürük arasında bir bariyer görevi görmektedir. Hastanın uygulama yapılacak dişi haricindeki tüm ağız bölgesini ekarte etmeye yarayan bu ince örtü sayesinde hijyenik ve daha aydınlık bir çalışma ortamı sağlanmış olmaktadır.

Rubber-Dam Kullanımının Avantajları Nelerdir?

Rubber-Dam, hem hasta hem de diş hekiminin konforu açısından gerekli bir uygulamadır. Kullanılan malzemelerin hastanın ağız içi ile temasının engellenmesi ya da aletlerin uygulama yapılan diş dışındaki yumuşak dokularla temasının kesilmesi bu sayede mümkün olabilmektedir. Kullanılan solüsyonların hasta tarafından yutulmasını engelleyen Rubber-Dam sayesinde hastanın konforu sağlanırken diş hekiminin de tedavi alanını daha rahat görmesi sağlanabilmektedir. Adeziv uygulamalar sırasında ağız içindeki nem kontrolünün sağlanması adına Rubber-Dam kullanılması oldukça faydalıdır. Diş eti ve ağız içindeki yumuşak dokuların kullanılan kimyasal materyallerden korunması bu sayede sağlanabilir. Hastanın ağzının hekimin daha iyi görebilmesini sağlaması ve hastanın ağzını daha uzun süre açık tutabilmesini sağlaması açısından da Rubber-Dam oldukça kullanışlıdır. Rubber-Dam kullanımının yapılan restorasyonun performansı açısından olumlu katkılar sunduğu görülmüştür.

Rubber-Dam Nasıl Kullanılır?

Rubber-Dam uygulaması uzman diş hekimi tarafından gerçekleştirilir. İnce elastik örtü üzerinde uygulama yapılacak olan diş bölgesi işaretlenerek delik açılması sağlanır. Konforlu bir şekilde çalışmak için bu deliklerden ortaya çıkarılan dişler üzerine metal tutucular yerleştirilir. Lastik örtünün gerilmesi ile tedavi sırasında oluşan kimyasal sıvılar ağız içine giremez, ağızda oluşan tükürük ise çalışma sahasına ulaşamaz. Bakterilerden ekarte edilen ortamın enfeksiyona maruz kalma olasılığı da minimuma indirgenmiş olur. Öte yandan, örtü üzerinde biriken çalışma sıvısı diş hekimi ya da yardımcısı tarafından örtü üzerinden kolaylıkla alınabilir. Bu hem konforlu bir çalışma ortamı sağlar, hem de hasta ve hekim arasındaki infektif ajanların potansiyel geçişini en aza indirger.

Rubber-Dam Kullanımı Rahatsızlık Verir mi?

Bazı yanlış algıların aksine Rubber-Dam kullanımının tecrübe eden hastalar tarafından konforlu bulunduğu bildirilmiştir. Diş tedavisi sırasında hastaların Rubber-Dam kullanımından herhangi bir rahatsızlık duymadıkları, diş hekimlerinin ise daha konforlu çalıştıkları saptanmıştır. Bilimsel araştırmalara göre Rubber-Dam kullanımı, tedavinin sağlıklı yürütülebilmesi açısından oldukça büyük önem taşımaktadır. Son yıllarda Rubber-Dam kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte, bu konudaki bilinç ve yaklaşım da daha olumlu sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Dental Group Hospitadent ve şubelerinde gelişmiş teknolojik cihazların kullanılmasının yanı sıra hastanın konforu ve tedavi sürecinin sağlıklı yürütülebilmesi adına en efektif çözüm yolları uygulanmaktadır. Kaliteli malzemelerin kullanıldığı ve kişiye özel çözümlerin sunulduğu tedaviler sırasında Dental Group Hospitadent uzman hekimleri ve hastaların uyumunun, tedavi sürecini hızlandırdığı görülmektedir.

Rubber-Dam ile Cıva Buharının İzolasyonu Sağlanabiliyor

Rubber-Dam kullanımının, özellikle amalgam dolguların sökülmesi sırasında açığa çıkan cıva buharının izolasyonunda oldukça etkili olduğu saptanmıştır. Rubber-Dam kullanılarak gerçekleştirilen amalgam restorasyonların çıkarılması sırasında açığa çıkan cıvanın hastalar üzerindeki olumsuz etkileri bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu bilimsel araştırmalara göre, tedavi sırasında Rubber-Dam kullanan hastaların kan plazmalarındaki cıva değerlerinin, Rubber-Dam kullanılmadan gerçekleştirilen uygulamalara maruz kalan hastaların kan plazmalarındaki cıva değerlerinden daha düşük olduğu gözlenmiştir. Diş sağlığına önem veren Dental Group Hospitadent uzman hekimleri, hastalarına estetik gülüşler armağan ederken genel sağlık durumlarını etkileyebilecek zararlı etkilerden de korumaya özen göstermektedir. Dental Group Hospitadent hastalarına sağlıklı günler ve gülüşler diler.

Tedavi Özeti

İşlem Sayısı

2-3

İşe Dönme Süreci

Hemen

İşlem Süresi

10 Gün

Tam İyileşme Süreci

Hemen

Anestezi Yöntemi

Lokal Anestezi

Sonuçların Kalıcılığı

5 Yıl

Hassasiyet Süreci

Yok

Yeme - İçme Süreci

2 Saat Sonra

Not: *Bu sayfada yer alan bilgiler ve tavsiyeler sadece bilgilendirme amaçlıdır.Tanı ve tedavileri için mutlaka doktorunuza başvurun. Süreç ve tedaviler hakkında daha ayrıntılı bilgi, öncesi ve sonrası görselleri talep edebileceğiniz WhatsApp hattımıza ulaşın.

Bütün İşimiz Diş

gs Rubber Dum Uygulaması

Hızlı Randevu İçin

Formu Doldurun