Küretaj Tedavisi

Tedaviler

Küretaj Tedavisi

Küretaj Tedavisi Nedir?

Küretaj tedavisi, diş eti rahatsızlıklarının önlenebilmesi amacıyla gerçekleştirilen hastalıklı ve hasar görmüş dişin derinlemesine temizlenmesi işlemidir. Diş etlerinin dişlerle birleştiği noktalarda oluşan tartar ve bakterilerin temizlenmesinde oldukça önem sahibi olan küretaj tedavisi genellikle diş taşı temizliği ile karıştırılabilmektedir. Diş taşı temizliğinde diş yüzeyi temizlenirken küretaj tedavisinde dişin köküne doğru ilerlemeye başlamış bakteriler temizlenmektedir.

Küretaj Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Küretaj tedavisi, genellikle diş hekimlerine diş etlerinde kanama, şişme ya da morarma şikayetleriyle başvuran hastalara uygulanmaktadır. Bu semptomların geç fark edilmesi daha basit bir işlem olan diş taşı temizliğinden ziyade küretaj işlemini gerekli kılmaktadır. Hastalar altı ayda bir rutin olarak diş hekimi kontrolüne gider ve muayene olursa diş etlerinde rahatsızlıkların ortaya çıkması engellenmiş olur.

Küretaj Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

Tüm diş tedavilerinde olduğu gibi küretaj tedavisinin en temel avantajı ağız ve diş sağlığını korumaktır. Bununla birlikte daha majör hale gelmeden diş eti rahatsızlıklarının önüne geçilmiş olunur. Ağız içerisinde oluşan bakterilerin temizlenmesi diğer ağız ve diş rahatsızlıklarının önüne geçmekte ve bununla birlikte oluşabilecek sağlık problemlerini önlemektedir. Çene kemiği sağlığını koruyarak kemik erimesi ve diş kaybı gibi problemleri de engellemektedir.

Küretaj Tedavisi Nasıl Yapılır?

Küretaj tedavisi genellikle lokal anestezi altında yapılmaktadır. Hasta anestezi altına girdikten sonra yapılacak ilk işlem, ölü dokuyu ve bakterileri temizleyebilmek adına diş eti ceplerine keskin kesici bir aletin sokulması şeklindedir. Aynı işlem tüm diş ve diş eti cepleri için ölü doku ve bakteriler temizlenene kadar uygulanmakta ve derinlemesine bir diş taşı temizliği yapılmaktadır. İşlem sırasında çıkarılan bakterileri temizlemek amacıyla ağız sıklıkla bir solüsyonla yıkanmaktadır. İşlem sona erdiğinde diş etleri tartar ve bakteri oluşumuna engel olacak şekilde düzeltilmektedir.

Tedavi Özeti

İşlem Sayısı

2-3

İşe Dönme Süreci

Hemen

İşlem Süresi

10 Gün

Tam İyileşme Süreci

Hemen

Anestezi Yöntemi

Lokal Anestezi

Sonuçların Kalıcılığı

5 Yıl

Hassasiyet Süreci

Yok

Yeme - İçme Süreci

2 Saat Sonra

Not: *Bu sayfada yer alan bilgiler ve tavsiyeler sadece bilgilendirme amaçlıdır.Tanı ve tedavileri için mutlaka doktorunuza başvurun. Süreç ve tedaviler hakkında daha ayrıntılı bilgi, öncesi ve sonrası görselleri talep edebileceğiniz WhatsApp hattımıza ulaşın.

Bütün İşimiz Diş

gs Küretaj Tedavisi

Hızlı Randevu İçin

Formu Doldurun