Lumineers Kaplama Nedir? Nasıl Yapılır?

Tedaviler

Lumineers Kaplama Nedir? Nasıl Yapılır?

Lumineers kaplama diş görünümünü değiştirmek isteyenler için tercih edilebilecek ideal diş kaplama yöntemlerinden biridir. Son derece ince bir kaplama materyalinin kullanıldığı bu yöntem sağladığı bazı avantajlar ile ön plana çıkıyor. Özellikle gayet doğal bir görünüm sunması, estetik açıdan beklentileri karşılamasını sağlıyor. Bununla birlikte metal materyal içermiyor olması da metale karşı alerjisi olanlar için bu diş kaplamaları cazip kılıyor.

Beyaz, parlak ve doğal görünen bir diş yapısına kavuşmak isteyenler rotasını lumineers kaplama seçeneğine çevirebilir. Uzun kullanım ömrü isteyenler için de en doğru tercihlerden biri olan bu diş kaplamaların 20 yıl gibi uzun bir süre rahatlıkla kullanılabildiğini ekleyelim. Porselen diş kaplamalar ile arasında ne gibi farkların olduğunu, bu diş kaplamanın sağladığı kazanımları ve fiyatlar konusunu ele alacağız. Öncesinde herkesin merak ettiği unsurların başında gelen “nasıl uygulanır” sorusunu yanıtlayalım.

Lumineers Kaplama Nasıl Uygulanır?

İlk olarak lumineers kaplama işleminin hiçbir şekilde acı ya da ağrıya neden olmadığını belirtmeliyiz. Bu işlemde hastaya neden anestezi uygulanmadığı, diş bölgesinin uyuşturulmadığı sorusunun yanıtı da acı vermiyor olmasıdır. Dolayısıyla diş kaplama yaptırmak isteyenlerin gayet konforlu bir süreçte bu işlemden faydalandığını söyleyebiliriz.

Elbette uygulamaya başlanmadan önce hastanın ayrıntılı bir ağız ve diş muayenesinden geçmesi gerekir. Ağız ve diş sağlığı ile ilgili bir sorun olup olmadığına bakılır. Eğer tedavi gerektiren bir sağlık sorunu yoksa diş kaplama aşamasına geçilebilir. Uygulamanın yapılması için dişlerin kesilmediğini ve dişlere inceltme yapılmadığını da eklemek isteriz. Dişlere aşındırma işlemi sadece ender durumlarda yapılır. Dişte bir çıkıntı olması gibi zamanlarda aşındırmaya gerek duyulur. Bunun dışında aşındırma işleminin yapılmasına da gerek duyulmaz.

İşlemden önce dişlerden ölçü alınır çünkü lumineers kaplamalar hastaya özel olarak hazırlanıyor. Alınan ölçülere birebir uygun şekilde laboratuvar ortamında hazırlanan kaplamaların dişe uygulanmaya hazır bir formda olması gerekir. Diş kaplamanın hazırlanması için bir süre bekleniyor ve bu süre laboratuvarın yoğunluğuna göre birkaç haftayı bulabiliyor. Kaplamalar hazır olduğunda bir sonraki seansa başlanır.

Bu seansta diş kaplamalar medikal yapıştırıcı materyal ile dişe sabitlenir. Bu işlemde kullanılan yapıştırıcı malzemenin dişlere, diş etlerine ya da ağız içi dokulara herhangi bir zararı olmaz. Tamamen zararsız bir yapıştırıcı malzemedir ve güçlü bir tutuş özelliğine de sahiptir. Böylelikle çiğneme ve ısırma gibi eylemler sırasında da diş kaplamaların çıkması, düşmesi gibi problemler yaşanmaz.

Kaplamaların dişe sabitlenmesiyle birlikte işlem de tamamlanmış olur. Hastalar günlük hayatlarına hemen geri dönebilirler. İğnesiz, acısız ve dolayısıyla konforlu bir süreçte tamamlanan bu işlem için siz de vakit kaybetmeden randevu alabilirsiniz.

Lumineers Kaplamalar Hangi Dişlerde Uygulanır?

En önemli özelliklerden biri de lumineers kaplama işleminin tüm dişlere uygulanabilmesidir. Sadece ön dişlere uygulanabilen bir kaplama olmaması önem taşıyor. Çünkü tüm dişlerine kaplama yaptırmak isteyenler için bu uygulama cazip bir seçeneğe dönüşüyor. Dişlerinde hafif düzeyde bir çapraşıklık olanlar da bu uygulamadan faydalanabilir. Dişte çatlak, kırık ya da renklenme problemleri bulunanlar için de tercih edilebilecek bir yöntemdir. Bazı kişilerde diş aralarında hafif ayrıklık olabiliyor. Bu ayrık görünümü kamufle etmek için de diş kaplama seçeneğine yönelmek mümkündür.

Lumineers Kaplama Avantajları

 • Pek çok diş kaplama yöntemi ile kıyaslandığında bu işlemin bazı avantajlarının olduğunu söyleyebiliriz. Bu avantajların başında gelen ise lumineers kaplama için dişlerin kesilmesine, inceltilmesine ve aşındırma yapılmasına ihtiyaç duyulmamasıdır. Bu özelliği aynı zamanda hastaya anestezi uygulanmasına da gerek kalmaması anlamına geliyor. Doğal diş yapısına herhangi bir müdahale olmadan, doğrudan dişe uygulanabilirler.
 • Hızlı bir şekilde uygulanabilir olması da bu işlemin sağladığı avantajlar arasında yer alıyor. Zamansızlık sorunu olanlar kısa sürede diş kaplama işleminden faydalanabiliyor ve iş hayatına, günlük hayatına geri dönebiliyor.
 • İstendiğinde kaplamalar dişe hiçbir zarar vermeden çıkarılabiliyor ve bu da acısız, ağrısız bir şekilde gerçekleşiyor.
 • Porselen materyalden üretilmiş olmaları nedeniyle doğal ve estetik bir görünüm sergiliyor. Porselen, ışık geçirgenliği yüksek olan bir materyaldir ve bu da kaplamaların doğal görünmesini sağlar.
 • İnce ancak bir o kadar da dirençli bir kaplamadır. Uzun yıllar hiçbir sorun yaşanmadan kullanılabiliyor olmaları bu özelliğinden kaynaklanır.
 • Kişinin ağız ve diş temizliğine dikkat etmesi durumunda bu kaplamalar çok uzun süre kullanılmakla birlikte renklenme ya da sararma sorunu yaşatmaz. İlk günkü beyaz ve parlak görünümünü uzun süre koruyabilir.

Lumineers Kaplama Kimlere Uygulanabilir?

Kimlerin bu uygulamadan faydalanabileceğinizi kısaca özetleyelim.

 • Dişinde renk değişikliği isteyenler, bu işlemden faydalanabilir. Daha beyaz ve daha parlak bir diş görünümüne kavuşmak için diş beyazlatma yöntemlerine alternatif olarak diş kaplama seçeneği de tercih edilebilir.
 • Diş aralarında boşluk olanlar ve bu görünümden rahatsızlık duyanlar da işlemden faydalananlar arasında yer alıyor. Diş ayrıklığının çok ileri düzeyde olmaması durumunda bu uygulama devreye girebilir.
 • Dişlerinde lekelenmeler olanlar da uygun adaylardan biridir. Lekelerin giderilemiyor olması durumunda bu görüntüyü kamufle etmek için lumineers kaplamalardan faydalanılabilir.
 • Daha pürüzsüz bir diş görünümünü hedefleyenler için lumineers kaplama

ideal bir seçenektir. Mükemmel ve doğal bir diş görünümü sunan bu kaplamalar daha estetik bir gülümsemeye kavuşmayı da sağlar.

 • Dişlerde inceltme yapılması konusunda endişe duyanlar da bu grupta yer alır. Lumineers kaplamalar için dişe aşındırma, inceltme uygulanmaz ve diş kesilmez.

Lumineers ve Porselen Kaplamaların Arasındaki Fark Nedir?

Porselen diş kaplamada kullanılan plaklar ile lumineers kaplama işleminde kullanılan plakların kalınlığı farklıdır. Bu işlemde çok daha ince yapıdaki diş kaplama plakları kullanılır. Bir diğer fark da dişte inceltme uygulamasıdır. Porselen kaplamalar için hafif düzeyde de olsa dişlerde inceltme yapılması gerekir. Ancak lumineers kaplama için buna gerek duyulmaz. Parlaklık, doğallık ve estetik görünüm gibi konularda bu iki diş kaplama arasında belirgin bir fark yoktur.

Lumineers Kaplamanın Ömrü Ne Kadardır?

Hasta, lumineers kaplama sonrasında ağız ve diş temizliğine, bakımına özen gösterirse bu kaplamalar 20 yıla kadar uzayabilen bir süre boyunca kullanılır. Elbette bunun için düzenli olarak diş hekimi kontrollerine gidilmesi, diş fırçalama işleminin ihmal edilmemesi ve sert cisimlere karşı dişlerin korunması gerekir.

Lumineers Kaplama Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlk olarak ağız hijyenine mutlaka dikkat edilmelidir. Bu nedenle lumineers kaplama sonrasında diş temizliğinin aksatılmamasını tavsiye ederiz. Dişe renk veren gıdaların aşırı oranda tüketilmesinden de uzak durulmalıdır. Doğal dişlerin korunması için uyulması gereken kurallar bu kaplamaların ardından da geçerlidir. Kalem ya da gözlük sapı ısırma, diş gıcırdatma gibi davranışlardan kaçınılması gerekir. Lumineers kaplamaların spesifik bir bakım gerektirmediğini de ekleyelim.

İlginizi çekebilir –> Zirkonyum Kaplama

Lumineers Kaplamalar Çıkarılabilir midir?

Elbette lumineers kaplama istendiğinde çıkarılabilir. Tıpkı kaplamaların uygulanmasında olduğu gibi çıkarılması sırasında da dişlere hiçbir şekilde zarar gelmez. Diş kaplamaların çıkarılması ağrılı ya da acı veren bir işlem değildir.

Tıkla öğren –> implant

Lumineers Kaplama Fiyatları Ne Kadardır?

Her hasta için lumineers kaplama fiyatları aynı olamaz çünkü hangi dişlere ve kaç adet dişe uygulama yapılacağına göre fiyatlar değişir. İşlem öncesi çürük tedavisi gibi bir tedavinin uygulanıp uygulanmayacağı da fiyatları etkileyen unsurlar arasında yer alır. Bu konuda sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Bilgi sahibi olun –> Lamine Diş Kaplama

Tedavi Özeti

İşlem Sayısı

2-3

İşe Dönme Süreci

Hemen

İşlem Süresi

10 Gün

Tam İyileşme Süreci

Hemen

Anestezi Yöntemi

Lokal Anestezi

Sonuçların Kalıcılığı

5 Yıl

Hassasiyet Süreci

Yok

Yeme - İçme Süreci

2 Saat Sonra

Not: *Bu sayfada yer alan bilgiler ve tavsiyeler sadece bilgilendirme amaçlıdır.Tanı ve tedavileri için mutlaka doktorunuza başvurun. Süreç ve tedaviler hakkında daha ayrıntılı bilgi, öncesi ve sonrası görselleri talep edebileceğiniz WhatsApp hattımıza ulaşın.

Bütün İşimiz Diş

gs Lumineers Kaplama Nedir? Nasıl Yapılır?

Hızlı Randevu İçin

Formu Doldurun