Diş Taşı Temizliği / Tartar Tedavisi

Tedaviler

Diş Taşı Temizliği / Tartar Tedavisi

Dişlerinize gerekli özeni gösterseniz bile ağzınızda bakterilerin olması kaçınılmazdır. Bu durum zamanla diş taşı oluşumuna neden olabilir. Diş taşı, gerekli önlemler alınmadığında ciddi diş ve diş eti sorunlarına neden olabilecek bir sorundur. Uzman hekimler tarafından yapılan detertraj yani diş taşı temizliği, ağız sağlığınızı ve gülüşünüzü korumaya yardımcı olur.

Diş taşı Nedir, Nasıl Oluşur?

Plak, dişlerinizi toplayıp biriktiren milyonlarca bakteri içeren yapışkan bir tabakadır. Diş plağındaki bakteriler, fırçalama ve diş ipi kullanarak düzenli olarak temizlenmezse, diş çürüklerine ve diş eti hastalıklarına neden olabilir. Dişlerinizi yeterince fırçalamaz ya da diş ipi kullanmazsanız, plak sertleşerek diş taşı haline gelebilir. Diş eti hastalıklarının en önemli nedenlerinden biridir. Ağız sağlığı üzerinde olumsuz etkileri nedeniyle, dişlerde diş taşı birikmesine izin verilmemelidir.

Diş taşı Ağız Sağlığını Nasıl Etkiler?

Diş eti çizgisi boyunca biriken yoğun diş taşı tabakası, diş eti hastalıkları başta olmak üzere ağız sağlığının kötüleşmesine neden olabilir. Diş taşı, gerektiği gibi fırçalamayı ve diş ipi kullanmayı zorlaştırır. Yeterli hijyenin sağlanamaması sonucunda artan bakteri faaliyetleri, diş etlerinizin şişmesine, kızarmasına ve fırçalama sonucunda kanamalara neden olabilir. Bu, diş eti iltihabı olarak bilinen en hafif diş eti hastalığının tipik belirtisidir. Ağız sağlığı kötüleşirse, diş kaybına dahi yol açabilecek ciddi hastalıklar görülebilir. Aşırı plak ve diştaşı birikimi kötü nefes kokusunun nedenlerinden biridir. Diştaşı ayrıca kozmetik problemler de yaratabilir. Gözenekli bir yapıya sahip olduğundan, lekeleri kolayca emebilir. Çay veya kahve gibi yüksek oranda pigmentli içecek içildiğinde rengi kararabilir.

Diştaşı Nasıl Temizlenir?

Plak tabakası katılaşarak diştaşı haline geldiğinde, artık diş fırçası ile çıkartılamaz. Diştaşı ağız sağlığını tehdit eden bir durumdur ve evde detertraj (diş taşı temizliği) yapmanın güvenli bir yolu yoktur. Diştaşlarını temizlediğini iddia edilen ürünlerin, doğal bile olsa kullanımı önerilmemektedir. Detertraj işlemini güvenli bir şekilde, diş etlerine zarar vermeden yapmak uzmanlık gerektirir. Bu nedenle diş taşı temizliği özel aletlerle, sadece uzman diş hekimleri tarafından yapılmalıdır. Hospitadent’in alanında uzman hekimleri ve son teknolojiye sahip donanımları ile detertraj işlemini güvenli ve etkin bir şekilde yaptırabilirsiniz.

Diştaşı Nasıl Önlenir?

Diş taşı sadece diş hekiminiz tarafından güvenle temizlenebilir. Bununla birlikte diş taşı oluşumunu engellemek için gerekli adımları atabilirsiniz. En iyi çözüm, dişlerinizde diş taşı oluşmasına izin vermemektir. İyi bir ağız hijyeni rutini ile plakları sertleşmeden temizleyebilir, ağız sağlığınızı korumaya yardımcı olabilirsiniz.

  • Dişlerinizi yumuşak kıllı bir diş fırçası ile düzenli olarak, günde iki kez, 2 dakika fırçalayın. Kısa süreli fırçalama, plağı temizleyemediği için diş taşı oluşumunu da önleyemez.
  • Diş ipi kullanın. Diş fırçası, diş ve diş eti arasında kalan yüzeylere yeterince ulaşamaz. Diş fırçası ile aranız ne kadar iyi olursanız olun, dişlerinizin arasındaki plağı çıkarmanın ve bu erişilmesi zor bölgelerden diş taşını uzak tutmanın tek yolu diş ipi kullanmaktır.
  • Florürlü diş macunlarını seçin. Florür, diş minesindeki hasarının onarılmasına yardımcı olur.
  • Beslenmenize dikkat edin. Sağlıklı beslenmeye ve yediğiniz şekerli yiyecekleri sınırlamaya çalışın. Şekerli ve nişastalı gıdalar, ağızda bakteri gelişimini hızlandırırlar.
  • Sigara içmeyin. Çalışmalar, sigara içen veya diğer tütün ürünlerini kullanan insanların diş taşı oluşma olasılığının daha yüksek olduğunu göstermektedir.

Mükemmel fırçalama ve diş ipi alışkanlığınız olsa bile, ağzınızda bakterileri tamamen yok edemezsiniz. Bu nedenle diş sağlığınızı korumak ve oluşabilecek herhangi bir plak tabakasını veya diş taşını gidermek için diş hekiminizi düzenli aralıklarla ziyaret etmelisiniz. Detertraj işlemini, tüm Dental Group Hospitadent şubelerinde, uzman hekimlerimize güvenle yaptırabilirsiniz.

Tedavi Özeti

İşlem Sayısı

2-3

İşe Dönme Süreci

Hemen

İşlem Süresi

10 Gün

Tam İyileşme Süreci

Hemen

Anestezi Yöntemi

Lokal Anestezi

Sonuçların Kalıcılığı

5 Yıl

Hassasiyet Süreci

Yok

Yeme - İçme Süreci

2 Saat Sonra

Not: *Bu sayfada yer alan bilgiler ve tavsiyeler sadece bilgilendirme amaçlıdır.Tanı ve tedavileri için mutlaka doktorunuza başvurun. Süreç ve tedaviler hakkında daha ayrıntılı bilgi, öncesi ve sonrası görselleri talep edebileceğiniz WhatsApp hattımıza ulaşın.

Bütün İşimiz Diş

gs Diş Taşı Temizliği / Tartar Tedavisi

Hızlı Randevu İçin

Formu Doldurun