Estetik Diş Dolgusu

Estetik Diş Dolgusu

Estetik dolgu ya da diş hekimliğinde kullanılan adıyla kompozit dolgu, hastanın orijinal diş rengine göre ayarlanan ve bu sebeple görsel olarak doğal diş minesinden ayırt edilemeyen dolgulara verilen isimdir. Bu dolgular uzman bir diş hekimi tarafından şekil ve renk olarak doğal diş formunda olacak şekilde tasarlanır. Dolgu renginin kişinin diş rengiyle birebir uyumlu olması, dolgu sınırlarının belli olmaması ve böylece dışarıdan bakıldığında dişe dolgu yapıldığının çıplak gözle anlaşılmaması amaçlanır. Estetik dolgular sayesinde herkes doğal ve güzel bir gülüşe sahip olabilmektedir.

Estetik bilincinin gelişmesiyle birlikte artık bireyler sadece fonksiyonel sorunlar nedeniyle değil, estetik nedenlerle de diş hekimlerine başvurmaktadır. Hospitadent, kullandığı son teknoloji dolgu malzemeleri ve uzman kadrosuyla tüm şubelerinde estetik dolgu hizmeti vererek herkesin doğal ve güzel bir gülüşe sahip olmasını olanaklı hale getirmektedir.

Estetik dolgu nedir?

Kusursuz bir gülüşe sahip olmak isteyen bireyler tarafından tercih edilen estetik dolgular, ön dişlerde olduğu kadar artık arka dişlerde de kullanılmaktadır. Dişlerdeki çürüklerin tedavisinde eskiden koyu renkli olan ve estetik açıdan hoş durmayan amalgam dolgular kullanılmaktaydı. Günümüzde bunların yerine dişlerle aynı renge sahip kompozit dolgular tercih edilmektedir.

Kompozit dolgular eskiden sadece ön dişlerde tercih edilmesine karşın ilerleyen teknoloji ile birlikte çiğnemeye dayanıklı son derece sağlam kompozit dolgular elde edilmeye başlanmış ve artık tüm dişlerde kullanılmaya uygun hale getirilmiştir. Estetik dolgu malzemesi olarak kullanılan kompozit reçine, içerisinde silikon dioksit içeren plastik karışımdır.

Halk arasında beyaz dolgu olarak isimlendirilen kompozit dolgu, hamur kıvamında iken dişlere doldurulur ve halojen ya da LED ışıkla ışınlanmak suretiyle sertleştirilir. Diş dokusuna kimyasal olarak bağlandığından basınç ve aşınmaya son derece dayanıklıdır. Kompozit dolgular sadece dolgu amacıyla değil dişlerdeki estetik kusurları düzeltmek için de kullanılmaktadır.

Estetik dolgu nasıl yapılır?

Estetik dolgu, tek seansta tamamlanabilen; pratik, sağlam ve doğal görünümlü bir dolgu uygulamasıdır. Alanında uzman bir diş hekimi tarafından yapıldığında son derece sağlam ve estetik bir görünüm elde edilmektedir. Estetik dolgu uygulaması sırasında bir dizi işlem yapılması gerekmektedir:

 1. İlk olarak bölgesel anestezi ile dolgu yapılacak bölgenin uyuşturulması işlemi uygulanır. Yüzeysel çürüklerde anestezi gereksinimi olmayabilir; fakat genellikle dolgu öncesi bölgesel anestezi yapılarak hastanın ağrı ve acı duymaması sağlanır. Bu sayede diş hekimi de hastaya acı çektirme endişesi olmadan, rahatlıkla işlemi gerçekleştirebilmektedir.
 2. Çürük diş dokusu bu amaçla tasarlanmış özel aletler kullanılarak temizlenir.
 3. Açılan kavite dolgu maddesinin daha iyi yapışması için diş hekimi tarafından özel olarak şekillendirilir. Kompozit dolgu yapılacak bölgeye bağlanma yüzeyini artırmak amacı ile bizotaj adı verilen işlem uygulanır. Bizotaj, dolgu kenarlarının yuvarlanması suretiyle yüzey genişletme işlemi yapılmasıdır. Bu sayede dolgu daha kuvvetli şekilde diş dokusuna bağlanmış olacaktır.
 4. Dişin pulpa adı verilen merkezde bulunan kısmı ağrıya duyarlı sinirler barındırmaktadır. Pulpanın uyaranlara hassasiyetini azaltmak için dolgu amacıyla açılan kavitenin tabanına ağrı iletimini azaltıcı materyaller yerleştirilir.
 5. Çürük, dişin yan duvarlarına da ulaşmışsa dolgunun düzgün olması ve taşmaması için dolgu kalıbı kullanılır.
 6. Dişe asidik bir madde sürülerek diş minesindeki yüzey pürüzlü hale getirilir. Böylece dolgu bağlanma yüzeyi daha da artırılmış olur. Sonrasında da asidik madde yıkanarak ağızdan temizlenir.
 7. Diş yüzeyine dişle dolgu malzemesinin bağlanmasını sağlayan bonding adı verilen bir uygulama yapılır.
 8. Kompozit dolgu malzemesi uygun kıvam ve renkte hazırlanır ve ince katmanlar halinde açılan boşluğa yerleştirilip her defasında ışınlanarak sertleşmesi sağlanır.
 9. Son olarak kalıp kullanılmışsa çıkarılır, dişteki fazlalıklar ve varsa yükseklik düzeltilip törpü aletiyle pürüzsüz hale getirilir.
 10. Dolgu yapılan dişler cilalanarak işlem tamamlanır.

Estetik dolguların avantajları nelerdir?

Estetik dolguların hem uygulama sırasında, hem de sonraki aşamalarda çeşitli avantajlara sahip olduğu söylenebilir. Uygulama sırasındaki en önemli avantajlarından ilki pratik ve hızlı bir şekilde yapılabilmesidir. Beyaz dolgu;

 • Aynı seansta çok sayıda dişe uygulanabilmekte ve tedavi tek seansta tamamlanabilmektedir.
 • Rengi kişinin doğal diş rengine göre ayarlanabildiğinden son derece estetik bir görünüm sunar.
 • Tedaviden kısa süre sonra hastalar tarafından kullanılabilmesi önemli bir avantajdır.
 • Cila ve temizlik için yeni bir seansa gereksinim yoktur ve dolgunun yapıldığı seansta bu işlemler de uygulanabilir. Bu da zamandan tasarruf sağlar.
 • Amalgam dolgulara göre estetik olarak son derece iyi sonuçlar elde edilir.
 • Dişle kimyasal bağla bağlandığından son derece dayanıklıdır ve amalgam dolgularda görülen bağlantı yerlerinden çürüme olasılığı daha düşüktür.
 • Amalgam dolguların aksine estetik dolgunun ön dişler de dahil tüm dişlere uygulanması mümkündür.
 • Amalgam dolgular metal olduklarından genleşerek dişte çatlaklara neden olabilirler. Ayrıca içerdikleri civa nedeniyle sağlık riski oluşturabilecekleri düşünülmektedir.
 • Kompozit dolgu, porselen ve altın dolgulara göre daha ekonomiktir ve tek seansta tamamlanabilmektedir.

Estetik dolgunun dezavantajları var mıdır?

Estetik dolgular dişleri boyama özelliği olan çay, kahve, kola, sigara gibi maddelerin kullanımı sonucu renk değişikliğine ve lekelenmeye uğrayabilmektedir. Bu nedenle estetik dolgu yaptırdıysanız bu tür dişleri boyama özelliği olan maddelerden uzak durmanız gerekmektedir. Özellikle ön dişlerde dolgunuz varsa renk değişimi hiç de hoş olmayan bir görüntüye neden olacaktır. Dolgu işleminden sonraki ilk 48 saat renk değişimine en hassas dönemdir ve özellikle bu süre zarfında ilgili maddelerden uzak durmak daha önemli olmaktadır.

Kompozit dolgu tedavisinden sonra dişlerde hassasiyet gelişebilir. Bu durum genellikle kısa süreli olsa da bazı vakalarda uzun süre geçmeyen hassasiyet yaratabilmektedir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız diş hekiminize görünmeniz gerekecektir.

Kompozit dolgular son derece sağlam olmasına rağmen halen daha doğal diş minesinin dayanıklılığında değillerdir. Bu sebeple fındık kırmak, tırnak yemek, gazoz kapağı açmak, kalem ısırmak gibi davranışlar dolgunun zarar görmesiyle sonuçlanacaktır.

Çok fazla doku kaybına uğramış, kanal tedavisi görmüş dişlerde kompozit dolgular yetersiz kalmakta porselen, zirkonyum gibi maddelerden kaplama yapılması gerekebilmektedir. Nadir de olsa kompozit dolgularda sertleşme esnasında bir miktar büzülme olabilmektedir. Bu da bitişiğindeki dişlerle dolgulu diş arasında boşluk oluşmasına ve dolgunun yetersiz kalmadına neden olmaktadır. 

Kompozit dolgu maddesi yıllar içinde de büzülme eğilimi gösterir. Bunun sonucunda dişle dolgu maddesi arasında boşluklar oluşur ve bu durum sızıntıya yol açar. Bu sızıntı, dişlerde çürüklerin oluşumuna zemin hazırlar. Bu sebeple belli aralıklarla diş hekimi kontrollerine gidilmeli ve gerekli durumlarda dolguların yenilenmesi sağlanmalıdır.

Estetik dolgunun ömrü ne kadardır?

Estetik dolguların dişlere, diş etlerine ya da genel sağlığa olumsuz bir etkisi yoktur. Dişlere dolgu yapıldıktan sonra dişlerin özenle fırçalanması ve düzenli olarak diş ipi kullanılması ağız ve diş sağlığını korumada önemlidir. Kompozit dolgular doğru kullanıldığı sürece uzun yıllar sağlam kalmaktadır. Son teknolojiye hazırlanan dolgu malzemesi sayesinde oldukça dayanıklı bir yapıya sahip olsa da halen doğal dişler kadar sağlam yapıda değildir. Bu nedenle özellikle sert besinlerle zorlandığında ömürleri kısalabilmektedir. Örneğin bu dişlerle buz kırılması dolguya zarar verebilir. Estetik dolguların kullanım süresi çeşitli faktörlere dayalı olarak değişiklik gösterir. Bu faktörlerden bazıları;

 • Dolgu maddesi olarak kullanılan malzemenin kalitesi,
 • Dolgunun uygulanma şekli ve büyüklüğü,
 • Hastanın diş bakım ve beslenme alışkanlıkları şeklinde sıralanabilir.

Estetik dolgular, sayılan faktörlere bağlı olarak 8-10 sene ya da daha fazla sürelerle kullanılabilmektedir. Yapılış süresi de diş sayısına ve dişlerin durumuna göre değişmekte olup, muayene sonrası Diş Hekimi tarafından belirlenmektedir.

Estetik dolgu hangi durumlarda yapılır?

Estetik dolgu, dolgu gereksinimi olan tüm durumlarda uygulanabilmektedir. Dişlerde oluşan çürüklerde, kırık ya da aşınmış dişlerin tedavisinde ya da renk değişikliğine uğramış dişlerin rengini düzeltmek amacıyla estetik dolgu yapılabilir. Dişler arasındaki boşlukları kapatmak ya da kanal tedavisi sonrası dişleri doldurmak için de kompozit dolgu kullanılmaktadır.

Tedavi Özeti

İşlem Sayısı 1
İşlem Süresi 1 Saat
Anestezi Yöntemi Lokal Anestezi
Hassasiyet Süreci 1 Hafta
İşe Dönme Süreci Hemen
Tam İyileşme Süreci 1 Hafta
Sonuçların Kalıcılığı 2 Yıl
Yeme - İçme Süreci 2 Saat Sonra

Not: *Bu sayfada yer alan bilgiler ve tavsiyeler sadece bilgilendirme amaçlıdır.Tanı ve tedavileri için mutlaka doktorunuza başvurun. Süreç ve tedaviler hakkında daha ayrıntılı bilgi, öncesi ve sonrası görselleri talep edebileceğiniz WhatsApp hattımıza ulaşın.

Sıkça Sorulan Sorular

Estetik Diş Dolgusu nedir?

Dişlerdeki çürüklerin tedavisinde eskiden koyu renkli olan ve estetik açıdan hoş durmayan amalgam dolgular kullanılmaktaydı. Günümüzde bunların yerine dişlerle aynı renge sahip kompozit dolgular tercih edilmektedir.

Estetik Diş Dolgusu ilk muayenede ne yapılır?

Estetik diş dolgusunda genel bir muayene yapılır ve estetik dolgu uygulanacak dişler belirlenir.

Estetik Diş Dolgusu nasıl yapılır?

Estetik diş dolgusunda, dolgu malzemesi uygun olan renkte ve kıvamda hazırlanarak açılan diş boşluğuna yerleştirilir. Dolgunun ideal sertliğe ulaşması için her defasında ışınlanması gerekir.

Estetik Diş Dolgusu tedavisi süreci nedir?

Estetik diş dolgusu tedavisi tek seansta yaklaşık bir saatte gerçekleşmektedir.

Estetik Diş Dolgusu tedavisi gerektiğini nasıl anlarsınız?

Estetik diş dolgusu, zamana bağlı olarak dişlerde oluşan çürük, kırılma ve aşınma durumlarında tercih edilebilir.

Ön Diş Estetik Dolgusu ne kadar dayanır?

Ön diş estetik dolgusunun kalıcılığı ağız bakım hijyenine göre değişmektedir. Dolgunun ortlama kalıcılığı 2 yıldır.

Estetik Diş Dolgusu tedavisi kaç seanstır?

Estetik diş dolgusu tek seanstır.

Estetik Diş Dolgusu tedavisi yöntemleri nelerdir?

Estetik diş dolgusunda, dolgu malzemesi uygun olan renkte ve kıvamda hazırlanarak açılan diş boşluğuna yerleştirilir. Dolgunun ideal sertliğe ulaşması için her defasında ışınlanması gerekir.

Estetik Diş Dolgusu tedavisi işlem süresi ne kadardır?

Estetik diş dolgusu tek seanstır. İşlem süresi 1 saattir.

Estetik Diş Dolgusu tedavisi kaç gün sürer?

İşlem gün içerisinde yaklaşık 1 saatte uygulanmaktadır.

Estetik Diş Dolgusu tedavisinde hangi tür anestezi kullanılmaktadır?

Estetik diş dolgusunda lokal anestezi uygulanmaktadır.

Estetik Diş Dolgusu tedavisinde hassasiyet süreci kaç gündür?

Estetik diş dolgu tedavisi sonrasında sıcak ve soğuk hassasiyetinin yaşanması çok normaldir.

Estetik Diş Dolgusu tedavisinde tam iyileşme süreci kaç gündür?

Estetik diş dolgusu tedavisinde bir iyileşme süreci yoktur. Kişi günlük yaşantısına hemen dönebilmektedir.

Estetik Diş Dolgusu tedavisinde sonuçlar kalıcı mıdır, tekrar etme olasılığı var mı?

Dolgunun ortlama kalıcılığı 2 yıldır. Ön diş estetik dolgusunun kalıcılığı ağız bakım hijyenine göre değişmektedir.

Estetik Diş Dolgusu tedavisi için uygun bir mevsim var mı?

Estetik diş dolgusu istenilen her mevsim uygulanabilir.

Estetik Diş Dolgusu tedavisi sırasında ağrı hissedilir mi?

Estetik diş dolgusu sırasında anestezi uygulanacağı için herhangi bir ağrı hissedilmemektedir.

Estetik Diş Dolgusu tedavisi sonrasında ağrı hissedilir mi?

Estetik diş dolgusu sonrasında herhangi bir ağrı olmamaktadır. İşlem sonrasında kısa süren hassasiyetler yaşanabilmektedir.

Estetik Diş Dolgusu tedavisi sonrası ne zaman yemek yenilebilir?

Estetik diş dolgusu tedavisinden 2 saat sonra yemek yenilebilir.

Estetik Diş Dolgusu tedavisi sonrası ne zaman sıvı tüketilebilir?

Estetik diş dolgusu tedavisinden 2 saat sonra sıvı tüketilebilir.

Estetik Diş Dolgusu tedavisi sonrası ne zaman su içilebilir?

Estetik diş dolgusu tedavisinden 2 saat sonra su içilebilir.

Estetik Diş Dolgusu tedavisi sonrası asitli içecek tüketmeli miyiz?

Asitli içecekler dişlere ve diş etlerine zarar verdiğinden asitli içecek tüketimi önerilmemektedir.

Estetik Diş Dolgusu tedavi sonrası beslenmem nasıl olmalı?

Estetik diş dolgusu tedavisinden sonra kahve, çay, asitli içecek, sigara gibi diş rengimizi etkileyecek yiyecek ve içecekleri tüketmekten kaçınmak gerekir.

Estetik Diş Dolgusu tedavisi sonrası ne zaman dişimi fırçalayabilirim?

Estetik diş dolgusu tedavisinden 2 saat sonra diş fırçalanabilir.

Estetik Diş Dolgusu tedavisi sonrası ne zaman diş ipi kullanabilirim?

Estetik diş dolgusu tedavisinden 2 saat sonra diş ipi kullanılabilir.

Estetik Diş Dolgusu tedavisi sonrası ne zaman fındık, fıstık vb kuruyemiş yenilebilir?

Estetik diş dolgusundan sonra kabuklu fındık, fıstık gibi kuru yemişleri tüketmek dolgumuza zarar verebilir.

Estetik Diş Dolgusu tedavisi sonrası ne zaman iş hayatına / sosyal hayata dönülebilir?

Estetik diş dolgusu sonrasında iş hayatına/sosyal hayata hemen dönülebilmektedir.,

Estetik Diş Dolgusu tedavisi sonrası ağrım olursa ağrı kesici kullanabilir miyim?

Estetik diş dolgusu sonrası herhangi bir ağrı olmamaktadır. Ancak ağrı hissettiğiniz durumlar da hekiminize danışarak ağrı kesici kullanabilirsiniz.

Estetik Diş Dolgusu tedavisi öncesi yapılması gerekenler nelerdir?

Estetik diş dolgusu tedavisi öncesinde dişte bulunan çürüklerin temizlenmesi gerekmektedir.

Estetik Diş Dolgusu tedavisi sonrası yapılması gerekenler nelerdir?

Estetik diş dolgusu sonrasında anestezinin etkisi geçtikten sonra yemek yenmeli ve sıvı tüketilmelidir. Aynı zamanda ağız bakım hijyenine dikkat edilmesi tedavi açısından oldukça önemlidir.

Estetik Diş Dolgusu tedavisi her hastaya uygulanabilir mi?

Estetik diş dolgusu 15-16 yaştan itibaren ağız içi durumu uygun olan her hastaya uygulanabilmektedir.

Estetik Diş Dolgusu tedavisi için en uygun yaş hangisi?

Estetik diş dolgusu 15-16 yaştan itibaren uygulanabilmektedir.

Estetik Diş Dolgusu hangi durumlarda uygulanmaz?

Diş çürüğünün büyüklüğüne göre ve ağız içinde dolguyu tutacak bir madde olmadığı zaman estetik diş dolgu tedavisi uygulanmamaktadır.

Estetik Diş Dolgusu fiyatları? Tedavi fiyatı neye göre değişir?

Estetik diş dolgusu dolgunun yüzeyine ve uygulanacak olan diş sayısına göre değişmektedir.,

Estetik Diş Dolgusu tedavisinin avantajları nelerdir?

Estetik diş dolgusu tedavisinde dolgunun rengi kişinin doğal diş rengine göre ayarlanabildiğinden son derece estetik bir görünüm sunması hasta için oldukça avantajlıdır.

Estetik Diş Dolgusu tedavisinin zararı var mıdır?

Estetik diş dolgusunun herhangi bir zararı yoktur.

Estetik Diş Dolgusu tedavisinin riski var mıdır?

Estetik diş dolgusu tedavisinin herhangi bir riski yoktur.

Estetik Diş Dolgusu tedavisi hangi durumlarda uygulanır?

Dişlerde oluşan çürüklerde, kırık ya da aşınmış dişlerin tedavisinde ya da renk değişikliğine uğramış dişlerin rengini düzeltmek amacıyla estetik dolgu yapılabilir.

Estetik Diş Dolgusu ömrü ne kadardır?

Dişlere dolgu yapıldıktan sonra dişlerin özenle fırçalanması ve düzenli olarak diş ipi kullanılması ağız ve diş sağlığının korunması durumunda estetik diş dolgusu uzun yıllar kullanılabilir.

Estetik Diş Dolgusu tedavisi sonrası dişte kırılma, düşme vb gibi durumlar olur mu?

Doğru bir şekilde uygulanan estetik diş dolgusunda herhangi bir düşme yaşanmamaktadır.

Estetik Diş Dolgusu tedavisi sonrası ağız kokusu normal mi?

Estetik diş dolgusu sonrası ağız da herhangi bir koku oluşmamaktadır.

Estetik Diş Dolgusu tedavisi için yurtdışından gelen hastalar kaç günlerini ayırmalıdırlar?

Estetik diş dolgusu için yurtdışından gelen hastalar işlemini bir günde tamamlayabilmektedir

Estetik Diş Dolgusu tedavisi için kaç gün ya da kaç saat ayırmalıyım?

Estetik diş dolgusu için 1 saat ayırmak yeterlidir.

Estetik Diş Dolgusu tedavisi sonrası şişlik, morluk olur mu, olursa kaç günde iner, geçer?

Estetik diş dolgu tedavisi sonrası herhangi bir şişlik, morluk oluşmamaktadır.

Estetik Diş Dolgusu tedavisi sonrası ödem olur mu, olursa kaç günde vücuttan atılır?

Estetik diş dolgusu sonrasında herhangi bir ödem oluşmamaktadır.

Estetik Diş Dolgusu tedavisi sonrası dişlerimi nasıl fırçalamalıyım?

Dişlerinizin iç yüzeyini dikey ve dairesel hareketlerle temizleyin. Diş fırçasını ileri-geri hareket ettirerek dişlerin iç yüzeyini temizleyebilirsiniz

Estetik Diş Dolgusu tedavisi sonrası diş fırçası ve diş macunu öneriniz var mı?

Aşırı düzeyde aşındırıcı içeren diş macunlarından uzak durmakta fayda vardır. Bu tip diş macunları diş üzerinde çizikler oluşmasına neden olabilir.

Estetik Diş Dolgusu tedavisi sonrası ne zaman gargara yapabilirim?

Estetik diş dolgusu tedavisinden 2 saat sonra gargara yapılabilir.

Estetik Diş Dolgusu tedavisi sonrası kanama olursa ne yapmalıyım?

Estetik diş dolgusu sonrası herhangi bir kanama olmamaktadır.

Estetik Diş Dolgusu tedavisi sonrası ilk olarak ne zaman kontrole gitmeliyim?

İlk olarak bir hafta sonrasında kontrole gelinmesi gerekmektedir.

Estetik Diş Dolgusu tedavisi sonrası hangi sıklıkla bakıma / kontrole gitmeliyim?

Estetik diş dolgusunda 6 ayda bir kontrole gelinmesi gerekmektedir.

Estetik Diş Dolgusu tedavisi sonrası dişlerime nasıl bakmalıyım?

Düzenli olarak diş fırçalamaya, asitli yiyecek ve içecek kullanımına dikkat etmek ileride oluşabilecek diş taşı ve diş eti problemlerine önlem almamızı sağlar.

Estetik Diş Dolgusu tedavisinde iyileştiğimi nasıl anlarım?

Estetik diş dolgusu sonrası kişi günlük yaşantısına hemen devam edebilir.

Estetik Diş Dolgusu tedavisinde başarı oranı nedir, yüksek midir?

Dental Group Hospitadent hem bütün ağız ve diş sağlığı tedavilerinizde hem de tedavi sonrası kontrollerinizde, uzman hekim kadrosuyla, uygulanan tedavilerde başarı oldukça yüksektir.

Tedavi Özeti

İşlem Sayısı 1
İşlem Süresi 1 Saat
Anestezi Yöntemi Lokal Anestezi
Hassasiyet Süreci 1 Hafta
İşe Dönme Süreci Hemen
Tam İyileşme Süreci 1 Hafta
Sonuçların Kalıcılığı 2 Yıl
Yeme - İçme Süreci 2 Saat Sonra

Not: *Bu sayfada yer alan bilgiler ve tavsiyeler sadece bilgilendirme amaçlıdır.Tanı ve tedavileri için mutlaka doktorunuza başvurun. Süreç ve tedaviler hakkında daha ayrıntılı bilgi, öncesi ve sonrası görselleri talep edebileceğiniz WhatsApp hattımıza ulaşın.

Sıkça Sorulan Sorular

Estetik Diş Dolgusu nedir?

Dişlerdeki çürüklerin tedavisinde eskiden koyu renkli olan ve estetik açıdan hoş durmayan amalgam dolgular kullanılmaktaydı. Günümüzde bunların yerine dişlerle aynı renge sahip kompozit dolgular tercih edilmektedir.

Estetik Diş Dolgusu ilk muayenede ne yapılır?

Estetik diş dolgusunda genel bir muayene yapılır ve estetik dolgu uygulanacak dişler belirlenir.

Estetik Diş Dolgusu nasıl yapılır?

Estetik diş dolgusunda, dolgu malzemesi uygun olan renkte ve kıvamda hazırlanarak açılan diş boşluğuna yerleştirilir. Dolgunun ideal sertliğe ulaşması için her defasında ışınlanması gerekir.

Estetik Diş Dolgusu tedavisi süreci nedir?

Estetik diş dolgusu tedavisi tek seansta yaklaşık bir saatte gerçekleşmektedir.

Estetik Diş Dolgusu tedavisi gerektiğini nasıl anlarsınız?

Estetik diş dolgusu, zamana bağlı olarak dişlerde oluşan çürük, kırılma ve aşınma durumlarında tercih edilebilir.

Ön Diş Estetik Dolgusu ne kadar dayanır?

Ön diş estetik dolgusunun kalıcılığı ağız bakım hijyenine göre değişmektedir. Dolgunun ortlama kalıcılığı 2 yıldır.

Estetik Diş Dolgusu tedavisi kaç seanstır?

Estetik diş dolgusu tek seanstır.

Estetik Diş Dolgusu tedavisi yöntemleri nelerdir?

Estetik diş dolgusunda, dolgu malzemesi uygun olan renkte ve kıvamda hazırlanarak açılan diş boşluğuna yerleştirilir. Dolgunun ideal sertliğe ulaşması için her defasında ışınlanması gerekir.

Estetik Diş Dolgusu tedavisi işlem süresi ne kadardır?

Estetik diş dolgusu tek seanstır. İşlem süresi 1 saattir.

Estetik Diş Dolgusu tedavisi kaç gün sürer?

İşlem gün içerisinde yaklaşık 1 saatte uygulanmaktadır.

Estetik Diş Dolgusu tedavisinde hangi tür anestezi kullanılmaktadır?

Estetik diş dolgusunda lokal anestezi uygulanmaktadır.

Estetik Diş Dolgusu tedavisinde hassasiyet süreci kaç gündür?

Estetik diş dolgu tedavisi sonrasında sıcak ve soğuk hassasiyetinin yaşanması çok normaldir.

Estetik Diş Dolgusu tedavisinde tam iyileşme süreci kaç gündür?

Estetik diş dolgusu tedavisinde bir iyileşme süreci yoktur. Kişi günlük yaşantısına hemen dönebilmektedir.

Estetik Diş Dolgusu tedavisinde sonuçlar kalıcı mıdır, tekrar etme olasılığı var mı?

Dolgunun ortlama kalıcılığı 2 yıldır. Ön diş estetik dolgusunun kalıcılığı ağız bakım hijyenine göre değişmektedir.

Estetik Diş Dolgusu tedavisi için uygun bir mevsim var mı?

Estetik diş dolgusu istenilen her mevsim uygulanabilir.

Estetik Diş Dolgusu tedavisi sırasında ağrı hissedilir mi?

Estetik diş dolgusu sırasında anestezi uygulanacağı için herhangi bir ağrı hissedilmemektedir.

Estetik Diş Dolgusu tedavisi sonrasında ağrı hissedilir mi?

Estetik diş dolgusu sonrasında herhangi bir ağrı olmamaktadır. İşlem sonrasında kısa süren hassasiyetler yaşanabilmektedir.

Estetik Diş Dolgusu tedavisi sonrası ne zaman yemek yenilebilir?

Estetik diş dolgusu tedavisinden 2 saat sonra yemek yenilebilir.

Estetik Diş Dolgusu tedavisi sonrası ne zaman sıvı tüketilebilir?

Estetik diş dolgusu tedavisinden 2 saat sonra sıvı tüketilebilir.

Estetik Diş Dolgusu tedavisi sonrası ne zaman su içilebilir?

Estetik diş dolgusu tedavisinden 2 saat sonra su içilebilir.

Estetik Diş Dolgusu tedavisi sonrası asitli içecek tüketmeli miyiz?

Asitli içecekler dişlere ve diş etlerine zarar verdiğinden asitli içecek tüketimi önerilmemektedir.

Estetik Diş Dolgusu tedavi sonrası beslenmem nasıl olmalı?

Estetik diş dolgusu tedavisinden sonra kahve, çay, asitli içecek, sigara gibi diş rengimizi etkileyecek yiyecek ve içecekleri tüketmekten kaçınmak gerekir.

Estetik Diş Dolgusu tedavisi sonrası ne zaman dişimi fırçalayabilirim?

Estetik diş dolgusu tedavisinden 2 saat sonra diş fırçalanabilir.

Estetik Diş Dolgusu tedavisi sonrası ne zaman diş ipi kullanabilirim?

Estetik diş dolgusu tedavisinden 2 saat sonra diş ipi kullanılabilir.

Estetik Diş Dolgusu tedavisi sonrası ne zaman fındık, fıstık vb kuruyemiş yenilebilir?

Estetik diş dolgusundan sonra kabuklu fındık, fıstık gibi kuru yemişleri tüketmek dolgumuza zarar verebilir.

Estetik Diş Dolgusu tedavisi sonrası ne zaman iş hayatına / sosyal hayata dönülebilir?

Estetik diş dolgusu sonrasında iş hayatına/sosyal hayata hemen dönülebilmektedir.,

Estetik Diş Dolgusu tedavisi sonrası ağrım olursa ağrı kesici kullanabilir miyim?

Estetik diş dolgusu sonrası herhangi bir ağrı olmamaktadır. Ancak ağrı hissettiğiniz durumlar da hekiminize danışarak ağrı kesici kullanabilirsiniz.

Estetik Diş Dolgusu tedavisi öncesi yapılması gerekenler nelerdir?

Estetik diş dolgusu tedavisi öncesinde dişte bulunan çürüklerin temizlenmesi gerekmektedir.

Estetik Diş Dolgusu tedavisi sonrası yapılması gerekenler nelerdir?

Estetik diş dolgusu sonrasında anestezinin etkisi geçtikten sonra yemek yenmeli ve sıvı tüketilmelidir. Aynı zamanda ağız bakım hijyenine dikkat edilmesi tedavi açısından oldukça önemlidir.

Estetik Diş Dolgusu tedavisi her hastaya uygulanabilir mi?

Estetik diş dolgusu 15-16 yaştan itibaren ağız içi durumu uygun olan her hastaya uygulanabilmektedir.

Estetik Diş Dolgusu tedavisi için en uygun yaş hangisi?

Estetik diş dolgusu 15-16 yaştan itibaren uygulanabilmektedir.

Estetik Diş Dolgusu hangi durumlarda uygulanmaz?

Diş çürüğünün büyüklüğüne göre ve ağız içinde dolguyu tutacak bir madde olmadığı zaman estetik diş dolgu tedavisi uygulanmamaktadır.

Estetik Diş Dolgusu fiyatları? Tedavi fiyatı neye göre değişir?

Estetik diş dolgusu dolgunun yüzeyine ve uygulanacak olan diş sayısına göre değişmektedir.,

Estetik Diş Dolgusu tedavisinin avantajları nelerdir?

Estetik diş dolgusu tedavisinde dolgunun rengi kişinin doğal diş rengine göre ayarlanabildiğinden son derece estetik bir görünüm sunması hasta için oldukça avantajlıdır.

Estetik Diş Dolgusu tedavisinin zararı var mıdır?

Estetik diş dolgusunun herhangi bir zararı yoktur.

Estetik Diş Dolgusu tedavisinin riski var mıdır?

Estetik diş dolgusu tedavisinin herhangi bir riski yoktur.

Estetik Diş Dolgusu tedavisi hangi durumlarda uygulanır?

Dişlerde oluşan çürüklerde, kırık ya da aşınmış dişlerin tedavisinde ya da renk değişikliğine uğramış dişlerin rengini düzeltmek amacıyla estetik dolgu yapılabilir.

Estetik Diş Dolgusu ömrü ne kadardır?

Dişlere dolgu yapıldıktan sonra dişlerin özenle fırçalanması ve düzenli olarak diş ipi kullanılması ağız ve diş sağlığının korunması durumunda estetik diş dolgusu uzun yıllar kullanılabilir.

Estetik Diş Dolgusu tedavisi sonrası dişte kırılma, düşme vb gibi durumlar olur mu?

Doğru bir şekilde uygulanan estetik diş dolgusunda herhangi bir düşme yaşanmamaktadır.

Estetik Diş Dolgusu tedavisi sonrası ağız kokusu normal mi?

Estetik diş dolgusu sonrası ağız da herhangi bir koku oluşmamaktadır.

Estetik Diş Dolgusu tedavisi için yurtdışından gelen hastalar kaç günlerini ayırmalıdırlar?

Estetik diş dolgusu için yurtdışından gelen hastalar işlemini bir günde tamamlayabilmektedir

Estetik Diş Dolgusu tedavisi için kaç gün ya da kaç saat ayırmalıyım?

Estetik diş dolgusu için 1 saat ayırmak yeterlidir.

Estetik Diş Dolgusu tedavisi sonrası şişlik, morluk olur mu, olursa kaç günde iner, geçer?

Estetik diş dolgu tedavisi sonrası herhangi bir şişlik, morluk oluşmamaktadır.

Estetik Diş Dolgusu tedavisi sonrası ödem olur mu, olursa kaç günde vücuttan atılır?

Estetik diş dolgusu sonrasında herhangi bir ödem oluşmamaktadır.

Estetik Diş Dolgusu tedavisi sonrası dişlerimi nasıl fırçalamalıyım?

Dişlerinizin iç yüzeyini dikey ve dairesel hareketlerle temizleyin. Diş fırçasını ileri-geri hareket ettirerek dişlerin iç yüzeyini temizleyebilirsiniz

Estetik Diş Dolgusu tedavisi sonrası diş fırçası ve diş macunu öneriniz var mı?

Aşırı düzeyde aşındırıcı içeren diş macunlarından uzak durmakta fayda vardır. Bu tip diş macunları diş üzerinde çizikler oluşmasına neden olabilir.

Estetik Diş Dolgusu tedavisi sonrası ne zaman gargara yapabilirim?

Estetik diş dolgusu tedavisinden 2 saat sonra gargara yapılabilir.

Estetik Diş Dolgusu tedavisi sonrası kanama olursa ne yapmalıyım?

Estetik diş dolgusu sonrası herhangi bir kanama olmamaktadır.

Estetik Diş Dolgusu tedavisi sonrası ilk olarak ne zaman kontrole gitmeliyim?

İlk olarak bir hafta sonrasında kontrole gelinmesi gerekmektedir.

Estetik Diş Dolgusu tedavisi sonrası hangi sıklıkla bakıma / kontrole gitmeliyim?

Estetik diş dolgusunda 6 ayda bir kontrole gelinmesi gerekmektedir.

Estetik Diş Dolgusu tedavisi sonrası dişlerime nasıl bakmalıyım?

Düzenli olarak diş fırçalamaya, asitli yiyecek ve içecek kullanımına dikkat etmek ileride oluşabilecek diş taşı ve diş eti problemlerine önlem almamızı sağlar.

Estetik Diş Dolgusu tedavisinde iyileştiğimi nasıl anlarım?

Estetik diş dolgusu sonrası kişi günlük yaşantısına hemen devam edebilir.

Estetik Diş Dolgusu tedavisinde başarı oranı nedir, yüksek midir?

Dental Group Hospitadent hem bütün ağız ve diş sağlığı tedavilerinizde hem de tedavi sonrası kontrollerinizde, uzman hekim kadrosuyla, uygulanan tedavilerde başarı oldukça yüksektir.

Sosyal Medya Hesapları