Diş Sıkma Tedavisi

Diş Sıkma Tedavisi

Diş Sıkma-Bruksizm

Uyku sırasında dişlerini gıcırdatma olarak bilinen Bruksizm, stresli kent yaşamının neden olduğu rahatsızlıklardan biridir. Kısa vadede çene kaslarını etkileyen ve uzun vadede dişlerin aşınmasına neden olan Bruksizm rahatsızlığının önüne geçilmez ise dişlerdeki hasar her geçen gün artabilir. Diş sıkma problemi yaşayan kişilerin ilk yapması gereken şey bir gece plağı kullanmaktır. Gün içerisinde çene ve baş ağrısı şikâyetlerinden yakınan hastaların gece kullandıkları plaklarla diş sıkma problemi en aza indirilebilmektedir.

Diş Sıkma Neden Olur?

Diş sıkma problemi, çevresel faktörlerden kaynaklanabildiği gibi genel olarak kişisel faktörler nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Bozuk çene yapısı gibi morfolojik faktörler, stres, kaygı bozuklukları gibi psikolojik nedenler, beyin travmaları gibi nörolojik sebepler, uyku bozukluğu durumları, ilaç yan etkileri, genel duygusal kişilik, gün içerisinde yaşanan stres, dengesiz beslenme gibi faktörler, bruksizm problemine neden olabilmektedir. Bazı kişilerde her uyku sırasında diş gıcırdatma yaşanabilirken, bazı kişilerde zaman zaman ortaya çıkabilmektedir.

Diş Sıkma Olarak Bilinen Bruksizm Belirtileri Nelerdir?

Diş sıkma probleminin, uyku sırasında kişinin kendisi tarafından tespit edilebilmesi zor olabilmektedir. Ancak bazı hastalar zaman zaman kendi diş gıcırdatma seslerine uyanabildiklerini aktarmaktadırlar. Hastaların birlikte yaşadıkları kişiler tarafından aktarılan öyküleri ya da uyku sonrasında görülen bazı rahatsızlıklar diş sıkma problemine dair bazı belirtileri tanımaya yardımcı olmaktadır. Uyku sırasında bilinçsiz olarak dişlerini sıkan, diğer bir ifadeyle dişlerini gıcırdatan hastalar ertesi gün kulak ön bölgesinde baş ağrısı şikâyetinden yakınmaktadırlar. Sabahları yaşanan yüz kaslarındaki yorgunluk, boyun ve hatta sırt ağrıları diş gıcırdatma probleminin belirtileri arasında yer alabilmektedir.

Bruksizm Dişlere Zarar Verir mi?

Halk arasında diş gıcırdatma olarak bilinen Bruksizm rahatsızlığı yaşayan kişilerin sık karşılaştığı problemler arasında; dişlerin zamanla aşınması sonucu meydana gelen hassasiyet problemi yer almaktadır. Soğuk ya da sıcağa karşı gelişen bu hassasiyet sonucunda kişilerin yaşam konforu olumsuz etkilenebilmektedir. Tedavi edilmeyen diş gıcırdatma problemi zamanla diş kırıklarına dahi neden olabilmektedir. Diş etlerinde çekilmelere neden olabilen diş sıkma problemi çene takılmalarına da yol açabilmektedir.

Diş Gıcırdatma Tedavisi Mümkün mü?

Dental Group Hospitadent uzman hekimleri tarafından tespit edilen Bruksizm rahatsızlığı, gece plağı ile en aza indirilebilmektedir. Gece plağı dişlerin birbirini aşındırmasını engellediği gibi gıcırdatmayla sonuçlanan yan hareketleri de en aza indirir. Böylece tedavi sürecinde dişlerdeki hasar minimuma iner.

Tedavi Sürecinde Karşılaşılabilecek Problemler Nelerdir?

Diş sıkma probleminin altında yatan neden mutlaka araştırılmalıdır. Dişlerin ilk etapta korumaya alınmasının ardından diş gıcırdatmaya neden olan stres kaynağının tespit edilmesi problemin kalıcı olarak çözülmesini sağlayabilmektedir. Tedavi sürecinde aşırı hasar görmüş çene yapısında ağrıları gidermek için kas gevşetici ilaçlardan yardım alınabilmektedir. Plak kullanımı ile aşama kaydedilmeyen vakalarda ileri tedavi yöntemleri için hastalardan radyolojik görüntüleme testleri istenebilmektedir. Yanlış diş tedavilerinin neden olduğu diş sıkma problemleri tespit edildiğinde hastalara en uygun diş tedavisi uygulanarak problemin altında yatan neden tamamen ortadan kaldırılabilmektedir.

Diş Gıcırdatma Problem Olmaktan Çıkıyor

İleri teknolojiye sahip cihazların ve malzemelerin kullanıldığı Dental Group Hospitadent şubelerine diş gıcırdatma şikâyeti ile başvuran kişiler ilk etapta uzman hekimler tarafından muayene edilir. Gerekli durumlarda radyolojik testlerle dişlerin durumu tespit edilir. Varsa diş çatlakları ya da çene yapısı görüntülenir. Hastaların dişlerine ve çene yapılarına uygun gece plağı uygulaması ile tedavi süreci başlatılır. Uzman diş hekiminin uygun gördüğü tedavi süreci boyunca dişlerin zarar görmesi engellenir. Dental Group Hospitadent hekimleri, diş sıkma probleminin altında yatan nedenin tespiti için hastalarına gerekli yönlendirmeyi yaparak yardımcı olmaktadır.

Tedavi Özeti

İşlem Sayısı 2
İşlem Süresi 30 Dakika
Anestezi Yöntemi Yok
Hassasiyet Süreci Yok
İşe Dönme Süreci Hemen
Tam İyileşme Süreci 6-8 Hafta
Sonuçların Kalıcılığı 6 Ay
Yeme - İçme Süreci Hemen

Not: *Bu sayfada yer alan bilgiler ve tavsiyeler sadece bilgilendirme amaçlıdır.Tanı ve tedavileri için mutlaka doktorunuza başvurun. Süreç ve tedaviler hakkında daha ayrıntılı bilgi, öncesi ve sonrası görselleri talep edebileceğiniz WhatsApp hattımıza ulaşın.

Sıkça Sorulan Sorular

Diş Sıkma tedavisi nedir?

Uyku sırasında dişlerini gıcırdatma olarak bilinen diş sıkma (Bruksizm), stresli kent yaşamının neden olduğu rahatsızlıklardan biridir.

Diş Sıkma tedavisi nasıl yapılır?

Dental Group Hospitadent uzman hekimleri tarafından tespit edilen Bruksizm rahatsızlığı, gece plağı ile en aza indirilebilmektedir. Gece plağı dişlerin birbirini aşındırmasını engellediği gibi gıcırdatmayla sonuçlanan yan hareketleri de en aza indirir. Böylece tedavi sürecinde dişlerdeki hasar minimuma iner.

Diş Sıkma tedavisi süreci nedir?

Diş sıkma tedavisinde süreç ağız içi, diş ve çene eklemi muayenesi sonucu diş doktoru tarafından problemin teşhis edilip sonrasında gece plağı ya da botox uygulaması ile problemin çözülmesidir.

Diş Sıkma tedavisi gerektiğini nasıl anlarsınız?

Diş sıkma problemi, çevresel faktörlerden kaynaklanabildiği gibi genel olarak kişisel faktörler nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Bozuk çene yapısı gibi morfolojik faktörler, stres, kaygı bozuklukları gibi psikolojik nedenler, beyin travmaları gibi nörolojik sebepler, uyku bozukluğu durumları, ilaç yan etkileri, genel duygusal kişilik, gün içerisinde yaşanan stres, dengesiz beslenme gibi faktörler, bruksizm problemine neden olabilmektedir.

Diş Sıkma hastalığı tedavisi ihmal edilirse ne olur?

Tedavi edilmeyen diş sıkma hastalığı tedavisi problemi zamanla diş kırıklarına dahi neden olabilmektedir. Diş etlerinde çekilmelere neden olabilen diş sıkma problemi çene takılmalarına da yol açabilmektedir.

Diş Sıkma tedavisi kaç seanstır?

Diş sıkma tedavisi 2 seanstır.

Diş Sıkma tedavisi yöntemleri nelerdir?

Diş sıkma tedavisi yöntemleri gece plağı ya da botox uygulamasıdır.

Diş Sıkma tedavisi işlem süresi ne kadardır?

Diş sıkma tedavisi 2 seanstır. Seans yaklaşık 30 dakika sürmektedir.

Diş Sıkma tedavisi kaç gün sürer?

Diş sıkma tedavisi 1-2 gün sürmektedir.

Diş Sıkma tedavisinde hangi tür anestezi kullanılmaktadır?

Diş sıkma tedavisinde anestezi uygulanmamaktadır.

Diş Sıkma tedavisinde hassasiyet süreci kaç gündür?

Diş sıkma tedavisinde herhangi bir hassasiyet süreci yoktur.

Diş Sıkma tedavisinde tam iyileşme süreci kaç gündür?

Diş sıkma tedavisinde tam iyileşme süreci 6-8 haftadır.

Diş Sıkma tedavisinde sonuçlar kalıcı mıdır, tekrar etme olasılığı var mı?

Diş sıkma tedavisinin kalıcılığı 6 aydır.

Diş Sıkma tedavisi sırasında ağrı hissedilir mi?

Diş sıkma tedavisi sırasında ağrı hissedilmemektedir.

Diş Sıkma tedavisi sonrasında ağrı hissedilir mi?

Diş sıkma tedavisi sonrasında ağrı hissedilmemektedir.

Diş Sıkma tedavisi sonrası ne zaman iş hayatına / sosyal hayata dönülebilir?

Diş sıkma tedavisi sonrasında hemen iş hayatına/sosyal hayata dönülebilir.

Diş Sıkma tedavisi her hastaya uygulanabilir mi?

Diş sıkma tedavisi hekimin uygun gördüğü tüm hastalara uygulanabilmektedir.

Diş Sıkma tedavisi fiyatları nedir, tedavi fiyatı neye göre değişir?

Diş sıkma tedavisinde fiyat hasta ağız içi durumuna göre değişmektedir.

Diş Sıkma tedavisinin avantajları nelerdir?

Kişinin diş sıkmasından kaynaklı diş kırılmalarını, diş eti çekilmesini ve diş sıkmaya bağlı diş kayıplarını engeller.

Diş Sıkma tedavisinin zararı var mıdır?

Diş sıkma tedavisi doğru yöntemlerle uygulandığı zaman herhangi bir riski yoktur.

Diş Sıkma tedavisinin riski var mıdır?

Diş sıkma tedavisi doğru yöntemlerle uygulandığı zaman herhangi bir riski yoktur.

Diş Sıkma hastalığının sebepleri nelerdir?

Diş sıkma problemi, çevresel faktörlerden kaynaklanabildiği gibi genel olarak kişisel faktörler nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Bozuk çene yapısı gibi morfolojik faktörler, stres, kaygı bozuklukları gibi psikolojik nedenler, beyin travmaları gibi nörolojik sebepler, uyku bozukluğu durumları, ilaç yan etkileri, genel duygusal kişilik, gün içerisinde yaşanan stres, dengesiz beslenme gibi faktörler, bruksizm problemine neden olabilmektedir. Bazı kişilerde her uyku sırasında diş gıcırdatma yaşanabilirken, bazı kişilerde zaman zaman ortaya çıkabilmektedir.

Diş Sıkma tedavi hangi durumlarda uygulanır?

Yorgunluk, stres ya da farklı bir psikolojik durumlardan kaynaklı diş sıkma rahatsızlığı görülen kişilere diş sıkma tedavisi uygulanır.

Diş Sıkma bu işlemin ömrü ne kadardır?

Diş sıkma tedavisinin kalıcılığı 6 aydır.

Diş Sıkma tedavisi için yurtdışından gelen hastalar kaç günlerini ayırmalıdırlar?

Diş sıkma tedavisi için yurt dışından gelecek olan kişiler 1-2 gününü işlem için ayırmalıdır.

Diş Sıkma tedavisi hangi doktora gidilir?

Diş sıkma tedavisi için uzman bir hekime başvurulabilir. Eğer diş sıkma probblemi çene ekleminde de sıkıntı oluşturduysa çene eklemi uzmanına gidilmesi gerekmektedir.

Diş Sıkma tedavisi için kaç gün ya da kaç saat ayırmalıyım?

Diş sıkma tedavisi için 1-2 gün ayırmak gerekir.

Diş Sıkma tedavisi sonrası ilk olarak ne zaman kontrole gitmeliyim?

Diş sıkma tedavisinden sonra 6 ayda bir kotntrole gelinmesi gerekir.

Diş Sıkma tedavisinde başarı oranı nedir, yüksek midir?

Dental Group Hospitadent hem bütün ağız ve diş sağlığı tedavilerinizde hem de tedavi sonrası kontrollerinizde, uzman hekim kadrosuyla, uygulanan tedavilerde başarı oldukça yüksektir.

Tedavi Özeti

İşlem Sayısı 2
İşlem Süresi 30 Dakika
Anestezi Yöntemi Yok
Hassasiyet Süreci Yok
İşe Dönme Süreci Hemen
Tam İyileşme Süreci 6-8 Hafta
Sonuçların Kalıcılığı 6 Ay
Yeme - İçme Süreci Hemen

Not: *Bu sayfada yer alan bilgiler ve tavsiyeler sadece bilgilendirme amaçlıdır.Tanı ve tedavileri için mutlaka doktorunuza başvurun. Süreç ve tedaviler hakkında daha ayrıntılı bilgi, öncesi ve sonrası görselleri talep edebileceğiniz WhatsApp hattımıza ulaşın.

Sıkça Sorulan Sorular

Diş Sıkma tedavisi nedir?

Uyku sırasında dişlerini gıcırdatma olarak bilinen diş sıkma (Bruksizm), stresli kent yaşamının neden olduğu rahatsızlıklardan biridir.

Diş Sıkma tedavisi nasıl yapılır?

Dental Group Hospitadent uzman hekimleri tarafından tespit edilen Bruksizm rahatsızlığı, gece plağı ile en aza indirilebilmektedir. Gece plağı dişlerin birbirini aşındırmasını engellediği gibi gıcırdatmayla sonuçlanan yan hareketleri de en aza indirir. Böylece tedavi sürecinde dişlerdeki hasar minimuma iner.

Diş Sıkma tedavisi süreci nedir?

Diş sıkma tedavisinde süreç ağız içi, diş ve çene eklemi muayenesi sonucu diş doktoru tarafından problemin teşhis edilip sonrasında gece plağı ya da botox uygulaması ile problemin çözülmesidir.

Diş Sıkma tedavisi gerektiğini nasıl anlarsınız?

Diş sıkma problemi, çevresel faktörlerden kaynaklanabildiği gibi genel olarak kişisel faktörler nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Bozuk çene yapısı gibi morfolojik faktörler, stres, kaygı bozuklukları gibi psikolojik nedenler, beyin travmaları gibi nörolojik sebepler, uyku bozukluğu durumları, ilaç yan etkileri, genel duygusal kişilik, gün içerisinde yaşanan stres, dengesiz beslenme gibi faktörler, bruksizm problemine neden olabilmektedir.

Diş Sıkma hastalığı tedavisi ihmal edilirse ne olur?

Tedavi edilmeyen diş sıkma hastalığı tedavisi problemi zamanla diş kırıklarına dahi neden olabilmektedir. Diş etlerinde çekilmelere neden olabilen diş sıkma problemi çene takılmalarına da yol açabilmektedir.

Diş Sıkma tedavisi kaç seanstır?

Diş sıkma tedavisi 2 seanstır.

Diş Sıkma tedavisi yöntemleri nelerdir?

Diş sıkma tedavisi yöntemleri gece plağı ya da botox uygulamasıdır.

Diş Sıkma tedavisi işlem süresi ne kadardır?

Diş sıkma tedavisi 2 seanstır. Seans yaklaşık 30 dakika sürmektedir.

Diş Sıkma tedavisi kaç gün sürer?

Diş sıkma tedavisi 1-2 gün sürmektedir.

Diş Sıkma tedavisinde hangi tür anestezi kullanılmaktadır?

Diş sıkma tedavisinde anestezi uygulanmamaktadır.

Diş Sıkma tedavisinde hassasiyet süreci kaç gündür?

Diş sıkma tedavisinde herhangi bir hassasiyet süreci yoktur.

Diş Sıkma tedavisinde tam iyileşme süreci kaç gündür?

Diş sıkma tedavisinde tam iyileşme süreci 6-8 haftadır.

Diş Sıkma tedavisinde sonuçlar kalıcı mıdır, tekrar etme olasılığı var mı?

Diş sıkma tedavisinin kalıcılığı 6 aydır.

Diş Sıkma tedavisi sırasında ağrı hissedilir mi?

Diş sıkma tedavisi sırasında ağrı hissedilmemektedir.

Diş Sıkma tedavisi sonrasında ağrı hissedilir mi?

Diş sıkma tedavisi sonrasında ağrı hissedilmemektedir.

Diş Sıkma tedavisi sonrası ne zaman iş hayatına / sosyal hayata dönülebilir?

Diş sıkma tedavisi sonrasında hemen iş hayatına/sosyal hayata dönülebilir.

Diş Sıkma tedavisi her hastaya uygulanabilir mi?

Diş sıkma tedavisi hekimin uygun gördüğü tüm hastalara uygulanabilmektedir.

Diş Sıkma tedavisi fiyatları nedir, tedavi fiyatı neye göre değişir?

Diş sıkma tedavisinde fiyat hasta ağız içi durumuna göre değişmektedir.

Diş Sıkma tedavisinin avantajları nelerdir?

Kişinin diş sıkmasından kaynaklı diş kırılmalarını, diş eti çekilmesini ve diş sıkmaya bağlı diş kayıplarını engeller.

Diş Sıkma tedavisinin zararı var mıdır?

Diş sıkma tedavisi doğru yöntemlerle uygulandığı zaman herhangi bir riski yoktur.

Diş Sıkma tedavisinin riski var mıdır?

Diş sıkma tedavisi doğru yöntemlerle uygulandığı zaman herhangi bir riski yoktur.

Diş Sıkma hastalığının sebepleri nelerdir?

Diş sıkma problemi, çevresel faktörlerden kaynaklanabildiği gibi genel olarak kişisel faktörler nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Bozuk çene yapısı gibi morfolojik faktörler, stres, kaygı bozuklukları gibi psikolojik nedenler, beyin travmaları gibi nörolojik sebepler, uyku bozukluğu durumları, ilaç yan etkileri, genel duygusal kişilik, gün içerisinde yaşanan stres, dengesiz beslenme gibi faktörler, bruksizm problemine neden olabilmektedir. Bazı kişilerde her uyku sırasında diş gıcırdatma yaşanabilirken, bazı kişilerde zaman zaman ortaya çıkabilmektedir.

Diş Sıkma tedavi hangi durumlarda uygulanır?

Yorgunluk, stres ya da farklı bir psikolojik durumlardan kaynaklı diş sıkma rahatsızlığı görülen kişilere diş sıkma tedavisi uygulanır.

Diş Sıkma bu işlemin ömrü ne kadardır?

Diş sıkma tedavisinin kalıcılığı 6 aydır.

Diş Sıkma tedavisi için yurtdışından gelen hastalar kaç günlerini ayırmalıdırlar?

Diş sıkma tedavisi için yurt dışından gelecek olan kişiler 1-2 gününü işlem için ayırmalıdır.

Diş Sıkma tedavisi hangi doktora gidilir?

Diş sıkma tedavisi için uzman bir hekime başvurulabilir. Eğer diş sıkma probblemi çene ekleminde de sıkıntı oluşturduysa çene eklemi uzmanına gidilmesi gerekmektedir.

Diş Sıkma tedavisi için kaç gün ya da kaç saat ayırmalıyım?

Diş sıkma tedavisi için 1-2 gün ayırmak gerekir.

Diş Sıkma tedavisi sonrası ilk olarak ne zaman kontrole gitmeliyim?

Diş sıkma tedavisinden sonra 6 ayda bir kotntrole gelinmesi gerekir.

Diş Sıkma tedavisinde başarı oranı nedir, yüksek midir?

Dental Group Hospitadent hem bütün ağız ve diş sağlığı tedavilerinizde hem de tedavi sonrası kontrollerinizde, uzman hekim kadrosuyla, uygulanan tedavilerde başarı oldukça yüksektir.

Sosyal Medya Hesapları