5 Maddede Florür Vernik Uygulaması

5 Maddede Florür Vernik Uygulaması

Florür Vernik Uygulaması Nedir?

Florür vernik uygulaması, koruyucu ağız ve diş sağlığı tedavileri arasında yer almaktadır. Florür vernik uygulamasıyla diş mine yapısının güçlendirilip çürüğe dayanıklı hale gelmesi böylece çürük oluşumunun önlenmesi amaçlanır. Florürün çürüğü %30-%40 oranlarında engellediği klinik araştırmalarca görülmüştür. Yılda 2 kereden daha fazla uygulanması yüksek risk grubundaki kişilerde diş çürüklerini etkin şekilde önler.

Florür Vernik Uygulaması Zararlı Mıdır?

Florür Vernik uygulamasının hiçbir zararı olmadığı gibi oldukça güvenli bir uygulamadır. Diş yüzeyine sürüldüğünde tükürükle temas ederek kısa sürede kuruyup sertleştiğinden yutulum ve flor toksisite riski yok denecek kadar azdır. Bu sebeple 6 yaş altı çocuklar da güvenle kullanılabilir.

Florür Vernik Uygulaması Kimlere Uygulanır?

Bebeklik çağından itibaren güvenle uygulanabilir. Çürük riski taşıyan çocuklarda özellikle de biberon çürüklerini önlemek için çocuklarda, fissür çürüklerinde, ikincil çürüklerde, ortodonti uygulamalarında, açığa çıkmış diş köklerinde, başlangıç çürüğü dediğimiz beyaz lezyonlu olduğu durumlarda hassasiyeti olan dişlere uygulanır.

Florür Vernik Uygulaması Nasıl Uygulanır?

Pamuk rulolar ile tükürük izolasyonu sağlanır, diş yüzeyi hafif nemli olmalıdır. Tek kullanımlık fırçalar yardımıyla, vernik ince bir tabaka halinde diş yüzeyine uygulanır. Bazı vernikler diş yüzeyinde geçici sarı renklenme oluşturabilir. Daha sonra diş kendi rengini alacaktır.

Florür Vernik Uygulamasından Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Florür vernik diş yüzeyine ince bir tabaka halinde sürüldükten sonra sürülen tabakanın bozulmaması için uygulamadan sonra en az 2 saat bir şey yenilmemesi ve içilmemesi gerekmektedir.

Uygulamanın yapıldığı gün kişi dişlerini fırçalamamalıdır. Ertesi günden itibaren düzenli fırçalamaya devam edilmelidir.

Bağcılar Hospitadent
Başhekim Dt. Oğuz KARA