6 Soruda Ağız Kanseri ve Tümörler

6 Soruda Ağız Kanseri ve Tümörler

Ağız Boşluğu Ve Çene Kemiği Tümörleri Nedir?

Ağız boşluğunda ve çene bölgesinde görülen tümörler, yumuşak dokudan veya sert dokudan kaynaklanan, iyi huylu veya kotu huylu olabilen, bas boyun tümörleri kategorisinde değerlendirilen patolojilerdir.

Ağız Ve Çene Kemiği Tümörlerinin Nedenleri Nelerdir?

Tüm tümörlerde ve kötü huylu tümörlere verilen isim olan kanser türlerinde olduğu gibi temel etken genetik yatkınlıktır.

Ancak ağız kanserlerinin ve tümörlerinin yaklaşık %75’i tütün, uyuşturucu madde veya yoğun alkol kullanımı ile ilişkilendirilir. Bununla beraber kötü ağız hijyeni, sağlıklı olmayan protezlerin tekrarlayan irritasyonu, kötü beslenme ve bazı enfeksiyonlar kanser nedeni olarak gösterilebilir.

Ağız Kanserlerinin Belirtileri Nelerdir?

İyi huylu tümörler tükürük bezlerinden, diş etinden, kemik veya diş dokusundan kaynaklanabilir. Teşhisi ancak hekim tarafından alınan biyopsi ile konulabilir.

Genellikle şişlik, ağrı, mevcut protezlerin ağıza oturmaması, fonksiyon kaybı gibi belirtiler gösterir. Ağız kanserleri genellikle uzun sure iyileşmeyen yaraların, beyaz – kırmızı lekelerin, aft olarak geçiştirilen ancak prekanseröz olarak değerlendirilen oluşumların tedavi edilmemesi sonucu gelişebilir. Belirtileri dokuda sislik, kanama, ağrı, fonksiyon kaybı olarak özetlenebilir.

Ağız Ve Çene Kemiği hangi uzman tarafından yapılır?

Ağız kanserlerinin tedavisi basit bir tedavi değildir. Onkolog, kulak burun boğaz uzmanı, diş hekimi koordinasyonunda uzun süreli tedaviyi ve sonrasında takibi gerektirir.

agiz kurulugu 86432 b 6 Soruda Ağız Kanseri ve Tümörler

Ağız Ve Çene Kemiği Tümörlerinin Tedavileri Nasıl Yapılır?

Tümörlerin tedavisinde ilk işlem biyopsidir. Tümörün iyi huylu ya da kötü huylu olmasına göre tedavi seçenekleri değişir.

İyi huylu tümörlerde hastalıklı dokunun cerrahi olarak çıkartılması genellikle yeterlidir. Ancak kötü huylu tümörlerin yani ağız kanserlerinin tedavisi daha komplikedir.

Tedavisinde öncelikle tümörlü dokunun cerrahi olarak çıkartılması, tümör tipine ve konumuna göre kemoterapi veya radyoterapi uygulamaları, oluşan defektlerin otojen (hastanın kendi dokusuyla), alloplastik (greft gibi hayvan veya sentetik kaynaklı materyallerle) ya da protetik maddeler ile tedavisi ve hastanın devamlı kontrolü seklinde bir yol izlenir. Ayrıca tümör oluşmasına neden olacak faktörün yapılabiliyorsa tespit edilmesi, elimine edilmesi de çok önemlidir.

Ağız ve Çene Kemiği Tümörleri tedavi edilmediğinde ne gibi sonuçlar ortaya çıkar?

Tedavi edilmeyen ağız kanserleri hastanın hayatını kaybetmesine neden olacak kadar ilerleyebilir. Kesinlikle tedavi gerektirmektedir. Bununla beraber erken teşhis edilen ağız kanserlerinin yaklaşık %95’i basari ile tedavi edilebilmektedir.

Pendik Hospitadent
Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı
Dr. Esra ALPKILIÇ BAŞKIRT