Çocuklarda Siyah Diş Lekeleri

Çocuklarda Siyah Diş Lekeleri

Çocuklar ne zaman diş fırçalamaya başlatılmalı?

İlk dişler ağız içinde göründüğü aylardan itibaren (6-8 ay) dişlerin temizlenmesi işlemine başlanılmalıdır. Sabah kahvaltı sonrası ve gece uykusu öncesinde temiz bir tülbent, gazlı bez ya da parmak fırçası yardımıyla dişler ebeveynler tarafından temizlenmelidir.

2,5-3 yaşlarında süt azı dişlerin de çıkmasıyla birlikte çocuk, diş fırçası yardımıyla dişlerinin fırçalanması işlemi işlemine alıştırılmaya başlanmalı ve fırçalama işleminin çocuğun fırçalaması ile tamamlanamayacağı unutulmamalıdır. Bu nedenle ebeveynlerin yardımı ile çocukların ulaşmasının zor olduğu arka dişlerin fırçalanmasına özen gösterilmelidir.

Gece çocuklara süt içirmek dişlere zararlı mıdır?

Çocukların geceleri süt içerek uyuması ya da süt içtikten sonra ağzında süt kalıntıları ile uyuması dişleri için zararlıdır. Bunun nedeni, sütün şeker ilave edilmemesi halinde bile yapısında kendisine özel şeker içermesidir. Sütün kendi yapısındaki bu şeker diş çürütücü özeliktedir ve geceleri tükürük akışının da azalması sebebiyle diş yüzeyinden uzaklaştırılamamaktadır. Bu etkenler sonucunda özellikle diş ve diş eti birleşim yerlerinden başlamak üzere diş çürükleri oluşmaya başlamaktadır. Sonuç olarak, özellikle kesici dişlerde izlenen ‘biberon çürüğü’ olarak adlandırılan tablo oluşmaktadır. Bu nedenle, süt içiminin gece boyunca sürmesi engellenmeli, süt içtikten sonra en ideali dişler fırçalanarak temizlenmelidir ya da hiçbiri mümkün değilse en azından su ile çalkalanmalı ya da süt içtikten sonra su içirilmelidir.

Çocukların dişlerinde siyah lekeler neden oluşur? Nelere dikkat edilmelidir?

Dişlerde izlenen renk değişiklikleri çeşitlilik göstermektedir ve dişlerde izlenen siyah lekeler, bebeklik ve erken çocukluk döneminde ilaç kullanıma bağlı (demir preparatları, demir içeren vitamin şurupları gibi) lekeler olabileceği gibi, diş çürüğü başlangıcında izlenen lekeler de olabilmektedir. Böyle lekeler fark edildiğinde diş hekimine başvurarak sebebinin araştırılması gerekmektedir.

Çocukların dişlerinde oluşan siyah lekelerin dişlere zararı var mıdır?

Mevcut lekeler çürük başlangıç aşamalarında izlenen siyah lekeler ise diş çürüğü oluşumu ve ilerlemesine sebep vereceği için tedavisinin gerçekleştirilmeli ve çürüğün ilerlemesi önlenmelidir. Başlangıç çürüğü olmayan siyah lekeler ise estetik açıdan kötü göründüğü için ve çürük oluşum lekelerinin izlenmesini önleyebileceği için temizlenmesinde fayda vardır.

Çocukların dişlerinde oluşan siyah lekelerin tedavisi var mıdır?

Mevcut lekeler çürük başlangıcı ise gerekli dolgu işlemleri yapılarak çürüğün ilerlemesi önlenebilir, başlangıç çürüğü olmayan siyah lekelerin ise temizlenerek ve fırçalamanın da düzenli hale gelmesiyle dişlerden uzaklaştırılması mümkündür.

Fatih Hospitadent
Başhekim Dt. Ayça TENLİ KURT