Çocuklarda Yer Tutucu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Çocuklarda Yer Tutucu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yer tutucu nedir?

Süt dişlerinin çürük, enfeksiyon ya da diş travmaları nedeniyle erken kaybedilmesi sonucu oluşacak yer kaybını önlemek için yapılan sabit veya hareketli aygıtlardır.

Yer tutucu neden yapılır?

Süt dişlerinin zamanından önce kaybedilmesi komşu dişlerin çekim boşluğuna doğru hareket etmesine ve boşluğun kapanmasına neden olmaktadır. Bu durum da yer kayıplarının ve çapraşıklıkların oluşması ile sonuçlanmaktadır. Bu nedenle alttaki sürekli diş sürene kadar kaybedilen dişin oluşturduğu boşluğu korumak amacıyla mutlaka bir yer tutucu yapılmalıdır.

Süt dişlerinde eksik olan çocukları hangi uzmana götürmek gerekir?

Sadece süt dişlerinin eksikliğinde değil ayrıca çocukların süt ve sürekli dişlerinin sağlıklı olarak korunması; çürük, travma, kalıtımsal ve benzeri etkenlerin bu dişlerde oluşturduğu sorunların giderilmesi amacıyla mutlaka bir pedodontiste başvurulmalıdır.

Yer tutucu her eksik süt diş için uygulanabilir mi?

Genel olarak her eksik süt dişi için uygulanabilmekte fakat vakadan vakaya değişebilmektedir. Çocukların diş gelişimine, kayıp diş sayısına ve yerine göre kullanılacak olan yer tutucunun tipi değişebilmektedir. Yer tutucunun uygulanabilmesinde çocuğun yaşı da önem teşkil etmektedir.

blog icerik 12367905878 Çocuklarda Yer Tutucu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Süt dişinin eksik olması önemli bir problem midir?

Son derece önemli bir problemdir. Süt dişleri sürekli dişler sürene kadar doğal yer tutucu olarak görev almaktadırlar. Eğer süt dişleri herhangi bir sebepten dolayı erken kaybedilir ise; diğer dişler bu boşluğa doğru kayarak çekilmiş süt dişinin yerini kapatacaktır. Bu durum alttan sürecek olan sürekli dişin ideal yerinden sürmesine engel olacaktır. Eğer sürekli diş, sürmesi gereken yerden süremez ise dişlerde çapraşıklığa ve bu da ortodontik problemlere neden olabilmektedir.

Yer tutucu yapılmadığında ileride ne gibi sıkıntılar yaşanabilir?

Yer tutucular, çekim boşluğunun diğer dişler tarafından kapatılmasını önlemekte ve sürekli diş sürene kadar bu boşluğu koruyarak ideal pozisyonda sürekli dişin sürmesini sağlamaktadır. Yer tutucu yapılmadığı taktirde diğer dişler boşluğa doğru hareket edecekler ve çekim boşluğunun yerini kapatacaklardır. Bu da sürekli dişin ideal pozisyonda sürememesine ve ileride çapraşıklık gibi ortodontik problemlerin oluşmasına neden olacaktır. Çapraşıklık nedeniyle güzel bir diş dizisi oluşumu önlenecek, dişlerin fırçalanması zorlaşacak ve dişlerin ara yüzlerinde diş çürüğü oluşma riski artacaktır.

Yer tutucu işlemi için ne kadar süre gereklidir?

Yer tutucu işlemi için 2 kısa seans yeterlidir. İlk seansta çocuktan ölçü aldıktan sonra diş teknisyenleri yer tutucuyu hazırlar. İkinci seansta hazır edilen yer tutucu çocuğun ağzına hekim tarafından uygulanır. Uygulanması ve kullanımı oldukça kolaydır.

Yer tutucu pahalı bir işlem midir?

Yer tutucu uygulaması ileride yaşanacak sıkıntılar göze alındığında pahalı bir işlem değildir.

Bağcılar Hospitadent
Başhekim Dt. Oğuz KARA