Diş implanti çene kemiğinin erimesini engelliyor!

Diş implanti çene kemiğinin erimesini engelliyor!

Diş implantlarının titanyum olarak adlandırılan biyolojik olarak dokuyla uyumlu ve alerji yapmayan malzemeden üretildiğini söyleyen Dental Group Hospitadent Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Dr. Merve Erişen, ”Diş implantı, çene kemiğine yerleştirilen yapay diş kökü olarak tanımlanır. İmplant, üzerine yapılan kaplamayla birlikte, doğal dişi en iyi şekilde taklit eder. Bir veya birden fazla dişini kaybetmiş bireylerde diş eksikliğine bağlı yitirilen çiğneme fonksiyonu ve estetiği geri kazandırır.” diye konuştu.

Diş İmplantının Avantajları Saymakla Bitmiyor

‘’Sağlıklı dişler varlıklarını sürdürdükleri müddetçe çene kemiğinde erime olmaz ancak diş kaybı sonrası ilgili bölgelerde çene kemiği hacminde azalma görülebilir. Eksik dişimizin yerine gelen implant, çene kemiğimizi destekleyerek kemik erimesine engel olur. Bu nedenle implantlar, doğal dişleri taklit eden protezler oldukları için diş eksikliğine bağlı kemik erimelerini önlemeleri açısından büyük öneme sahiptir.

İmplantların bir diğer avantajı da, sabit protez yapılamadığı, tamamen dişsiz ya da dişsiz sonlanan çenelerde sabit protez yapmayı mümkün kılmasıdır. Böylece bireyler sabit protezlere göre daha düşük konforlu olan hareketli (takılıp, çıkarılabilen) protez kullanmaya mecbur kalmamaktadırlar.

Köprü protezine göre en önemli avantajı ise implant yapılacak bölgedeki komşu dişlerin kesilmesine gerek olmamasıdır. Dolayısıyla implant yapılırken komşu dişlere müdahale edilmez.

blog icerik 60933465395 Diş implanti çene kemiğinin erimesini engelliyor!

Tam dişsiz çenelerde “damak” olarak bilinen tam protezlerin, çiğneme ve konuşma gibi fonksiyonlar esnasında hareketini önlemek için implantlardan faydalanılabilir. Böylece sabit implant protezine uygun olamayan çenelerde, az sayıda implanttan destek alınarak yapılacak implant üstü tam protezlerle de hastanın konforu arttırılarak başarılı sonuçlar elde etmek mümkündür.’’

İmplant Yaptırırken Bunlara Dikkat Edin!

Kaliteli bir  implantın kemikle sorunsuzca birleşeceğini ve ileri dönemlerde sorun yaşama ihtimalinin düşük olacağını belirten Dr. Erişen, ”Dikkat edilmesi gereken unsurların başında implantı uygulayacak hekimin alanında tecrübeli bir uzman olmasına ve her şeyden önce hastaya güven vermesine dikkat edilmelidir. Uygulayacağı implant markasını paylaşmaktan çekinen kliniklere karşı dikkatli olunmalıdır. Kaliteli implant kullanan klinikler implantın markasını hastayla paylaşmaktan çekinmezler, üstelik herhangi bir aşamada implantla ilişkili olası sorunlar için ömür boyu garanti belgesi verirler.  Yaptıracağınız implantın ömür boyu garanti kapsamında olacağından emin olmalısınız.” diye konuştu.