İmplant Çeşitleri

İmplant Çeşitleri

Diş implant tedavileri için uygulanan bir takım implant çeşitleri vardır. Bu diş implant çeşitleri hastanın durumuna ya da spesifik isteklerine göre farklı türlerde uygulanabilir. Diş implant tedavileri sırasında hastaya uygulanacak olan diş implant çeşitleri hasta ve uzman bir diş hekimi tarafından gerekli bilgiler incelendikten sonra özenle seçilmelidir. Sonrasında hasta ve diş hekimi tarafından özenle seçilmiş olan bu diş implant çeşitleri hastaya önceden belirlenmiş ve planlanmış olan tedavi yöntemi kullanılarak dikkatli bir şekilde uygulanmalıdır.

İmplant çeşitleri ve fiyatları hastanın sağlık durumu, istediği operasyon, bu operasyonun uygulanabilirlik düzeyi ve buna benzer faktörlere bağlı olarak değişim gösterebilir. Buna ek olarak implant çeşitleri ve fiyatları üzerinde etkili olan bir başka önemli faktör ise operasyonu uygulayacak olan diş hekimi olacaktır.

blog icerik 62574311239 İmplant Çeşitleri

Uzman diş hekimleri tarafından uzun süredir uygulanan diş implant tedavileri günümüzde eskiye nazaran son derece rahat ve ağrısız işlemlerdir. Diş implant operasyonları dişlerinde çatlak, kırık gibi durumlar yaşayan ya da çürük gibi sebepler ile dişlerini kaybetmiş kişilere uygulanan son derece etkili ve verimli operasyonlardır.

İmplantasyon ya da kaplama diş isimleri ile de bilinen diş implant operasyonları farklı türler ve yöntemlerde uygulanabilirler. Günümüzde son derece gelişmiş bir tedavi yöntemi olan diş implant tedavilerinin bilinen bir çok türü vardır.

Bu diş implant türlerinden ilki Subperiostal implantlar denilen ve diş kemiği üzerinden ölçü alarak gerçekleştirilen implant operasyonlarıdır. İnce metal alaşımlardan oluşan subperiostal implant modelleri yapıları ve görünümleri ile adeta bir göğüs kafesini anımsatırlar. Aslında bu implant türlerinin çalışma prensipleri de göğüs kafesi ile benzer bir biçimde ağırlığı daha büyük bir alana eşit bir biçimde yayabilmeyi hedefler.

İmplant çeşitleri arasından bir diğer tedavi yöntemi ise endostal implantlardır. Endostal implantlar genel anlamda bir ya da daha fazla dişini kaybetmiş olan, yani diş kaybı durumu yaşamakta olan hastalara uygulanırlar. Bu implant çeşitleri çene kemiğinin içerisinde uygulanırlar ve son derece etkili impant çeşitleri olarak bilinirler.

Sıkça uygulanan implant çeşitleri arasında gelen bir başka tedavi yöntemi ise endodontik stabilizörler olarak da bilinen endodontik implantlardır. Bu implant çeşitleri daha çok kaplama işlemlerinde kullanılırlar ve zayıf yapıda olan dişleri kullanmak için uygulanırlar.

Günümüzde artık pek uygulanmayan implant çeşitleri arasında gelen intramukozal implantlar titanyum kaplama implantlardır ve genelde protezlerdeki retinasyonu artırmak için uygulanırlar.

Bu implant çeşitleri arasında yapılacak olan seçim hastanın sahip olduğu sağlık sıkıntısına ya da dişlerinde düzeltmek, tedavi etmek istediği işlemlere göre değişim gösterebilir. Hastaya uygulanması planlanan implant çeşitleri hasta ve doktor tarafından öncesinde belli görüşmeler yapılarak belirlenir. Sonrasında belirlenmiş olan bu implant çeşitleri hastaya uzman bir diş hekimi tarafından dikkatli bir şekilde uygulanır.