İmplant Diş Nedir?

İmplant Diş Nedir?

Kaplama diş, ya da porselen diş olarak da bilinen implant diş modelleri uzun yıllardır diş problemi yaşayan kişilere güvenle uygulanan tedaviler arasında en başta gelenlerdendir. Diş yapısında kırık, çatlak, çürük ya da herhangi bir bozukluk bulunan ve takma diş gibi geleneksel yöntemleri tercih etmeyen kişiler implant diş modelleri bazlı bir tedavi şeklini tercih edebilir.

İmplant diş, diş dokusunda çatlak, kırık, çürük, gereksiz boşluk ve benzeri durumları çözmek için uygulanır. Üst paragrafta da belirtildiği gibi yöntem çalışırlığını sayısız kez kanıtlamıştır ve artık klasik bir tedavi olarak kabul edilir. Dişlerinde bu şikayetlerden en az birine sahip bir hasta için tavsiye edilecek ilk tedavi yöntemi kesinlikle implant ya da kaplama diş tedavileri olacaktır.
Hem sağlıklı hem de estetik anlamda göze hitap edebilen güçlü dişlere sahip olmak isteyen hastalar için implant ya da kaplama diş, hem çok etkili, hem çok zor olmayan, hastayı da hekimi de çok yormayan ve her gruptan insanın ulaşabileceği bir diş tedavisidir. Kaplama diş tedavisinin günümüzde hala tespit edilen bir yan etkisi ve zararı bulunmamaktadır. Son derece güvenli bir işlemdir.
İmplant Diş Tedavisi

Uzun yıllardır dişlerinde çatlak, kırık, çürük ya da şekil bozukluğu yaşayan kişiler için implant diş modelleri sık sık tercih edilen, sık sık uygulanan tedavi yöntemlerinden biridir. Peki ya implant diş nasıl yapılır, implant diş tedavisi zor bir tedavi midir? Bu sorulara basitçe cevap vermek gerekirse, implant diş modelleri uygulaması hastanın taleplerine ve dişlerinin durumuna göre zorluk anlamında değişim gösterebilse de genel anlamda kolaylıkla uygulanabilen bir tedavidir.


İmplant diş operasyonu çeşitli nedenlerle dişlerinin şekli bozulmuş, kırılmış ya da çürümüş hastalara sıklıkla uygulanan bir işlemdir. Bu işlemde diş, diş hekiminin uygun gördüğü bir takım maddeler kullanılarak restore edilir. İmplant diş yaptırdığınız işlem ve hekime göre değişmekle birlikte genel anlamda tüm insan gruplarına uygulanır. Çok pahalı bir estetik operasyonu değildir. Ancak buna karşın Tom Cruise gibi mükemmel gülümsemeye sahip Hollywood aktörlerine bile uygulanmıştır.
İmplant diş özellikle diş şeklinde bozukluklar olan, diş çürümesi durumu yaşayan ya da dişerinde kırık, çatlak gibi hasarlar bulunan hastalar için uygulanan en etkili çözümlerden biridir. Bu sebeple dünya çapında sık sık gerçekleştirilen bir işlemdir. Eğer siz de bu problemlerden muzdaripseniz bir implant diş operasyonu geçirmek, dişleriniz için yapabileceğiniz en iyi şeyler arasında ilk sırada gelir.

Diş hekimleri tarafından uzun yıllardır uygulanan bu işlem yıllar içinde teknolojinin de gelişmesi ile oldukça kolaylaşmış, günümüzde ise el değmeden bile gerçekleştirilebilecek bir seviyeye ulaşmıştır.
İmplant diş modelleri uygulamanın birden fazla yöntemi vardır. Bu yöntemlerden en kolayı dişi doğrudan çekip yerine implant diş modelleri takmaktır. Bu hem doktor hem de hasta için en kolay implant diş modelleri tedavisidir. Bu yöntem herhangi bir cerrahi işlem ya da dikiş işlemi gerektirmez.
Buna karşın kapalı teknik adı verilen başka bir implant diş modelleri tedavisi daha bulunur. Bu yöntem uygulanırken hastanın implant uygulanacak, yani flep adı verilen bölgesi açılmadan bir lazer aracılığı ile bölgeye bir oyuk açılır. Sonrasında ise daha öncesinde kararlaştırılan implant diş modelleri hastanın oyuk açılan bölgesine yerleştirilir.
Üçüncü yöntem ise yalnızca mini implant uygulamalarında tercih edilir. Bu yöntem uygulanırken hastanın mukozası üzerinden implant direk yerleştirilir.

Dördüncü ve son yöntem ise cerrahi bir ameliyat gerektiren ve nispeten demode olan bir yöntemdir. Bu yöntemde hastanın implant diş modelleri yerleştirmek istediği çene kemiği bölgesine uygun bir delik açılır, implant diş modelleri bu bölgeye yerleştirilir, sonrasında ise bölge dikiş atılarak geri kapatılır.

İmplant diş opersayonu çeşitli nedenlerle dişlerinin şekli bozulmuş, kırılmış ya da çürümüş hastalara sıklıkla uygulanan bir işlemdir. Bu işlemde diş, diş hekiminin uygun gördüğü bir takım maddeler kullanılarak restore edilir. İmplant diş yaptırdığınız işlem ve hekime göre değişmekle birlikte genel anlamda tüm insan gruplarına uygulanır. Çok pahalı bir estetik operasyonu değildir.
İmplant diş fiyatları 2022 yılında geçtiğimiz yıllarda da olduğu gibi bir takım değişim ve düzenlemelerden geçti. Uygulamak istediğiniz implant diş modelleri, tedavi şekli ve buna benzer faktörlere göre implant diş fiyatları değişim gösterebilmektedir.