İmplant Fiyatlarını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

İmplant Fiyatlarını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

İmplant fiyatları eksik diş probleminden kurtulmak isteyenlerin sıklıkla merak ettiği hususlardan biridir. Son dönemde implant tedavisinden faydalananların sayısı artıyor. Özellikle protez diş kullanmak istemeyenler için çok daha cazip bir seçeneğe dönüşen bu tedavi sayesinde eksik dişlerin tamamlanması mümkün olabiliyor. Aynı zamanda özellikle ön dişler için implant yapılması durumunda kişinin daha estetik ve daha güzel görünen bir diş yapısına sahip olması da mümkün hale geliyor.

Çene kemiğine yerleştirilen bir protez ve kişiye özel olarak hazırlanan bir diş ile gerçekleştirilen bu tedavi sonrasında implant ile gerçek dişleri ayırt etmenin bir hayli zor olduğunu söyleyebiliriz. Son derece doğal bir netice sunuyor olması da bu tedavinin sıklıkla tercih edilmesinin nedenleri arasında yer alıyor. Bu noktada hastaların implant fiyatları hakkında merak ettiği tüm soruları hemen açıklamaya başlayalım.

blog icerik 88969310251 İmplant Fiyatlarını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

İmplant Fiyatlarını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Hastalar genellikle implant fiyatları konusunda net ve sabit bir rakam duymak isteyebiliyor. Ancak tahmin edilebileceği gibi fiyat konusunda sabit bir rakamdan söz etmek mümkün değildir. Çünkü bu fiyatlar çok sayıda farklı nedene bağlı olarak değişebiliyor. Dolayısıyla hastaların yaptıkları fiyat araştırmasında karşılarına birbirinden farklı rakamların çıkması da gayet normal bir durumdur. Fiyatları etkileyen unsurların neler olduğu konusunda en önemli parametrenin kullanılan implant olduğunu belirtebiliriz.

Vidaya benzer bir yapıya sahip olan bu materyal günümüzde pek çok farklı firma tarafından üretiliyor. Haliyle firmalar bu tıbbi ürünleri farklı fiyatlarla kullanıma sunabiliyor. Bu durum implant fiyatları üzerinde etkili olan unsurlardan biridir. Titanyum materyal kullanılarak üretilen implant malzemenin hangi firmanın ürün olduğu, bu işlem için ayrılması gereken bütçeyi de etkisi altına alıyor. Bu noktada da kaliteden de söz etmekte fayda olacaktır.

Farklı firmalar tarafından üretilen implantların hepsinin aynı kalitede olduğunu belirtmek güç. Yüksek kalite düzeyinde olan tıbbi ürünler daha yüksek fiyatlara sahip olabiliyor. Ancak daha uzun süre kullanılabilmesi ya da daha memnun edici bir sonuç sağlaması da söz konusu oluyor. Düşük kalitede olan ürünlerin fiyatları da biraz daha düşük rakamlara tekabül ediyor. Sonuç olarak kullanılan bu materyalin kalitesinin de fiyatı etkileyen bir diğer unsur olduğunu söyleyebiliriz.

İmplant tedavisini gerçekleştirecek olan diş hekiminin deneyimi de fiyatta belirleyici bir unsurdur. Bununla birlikte kaç adet eksik diş olduğu ya da bir başka deyişle kaç adet implant yapılacağı da implant fiyatları üzerinde etkili olan unsurlar listesinde yer alıyor. Şayet kullanılacak olan implant yurt dışından ithal ediliyorsa devreye döviz kurları da giriyor. Haliyle döviz kurları da fiyat üzerinde etkili oluyor ve fiyatın değişkenlik göstermesi sonucunu doğuruyor.

Genel olarak implant fiyatlarını etkileyen unsurların tümünü kısa bir liste şeklinde aktarabiliriz:

  • Türk Diş Hekimleri Birliği tarafından belirlenen taban fiyatları listesi
  • Kullanılacak implantın hangi firma tarafından üretildiği
  • İmplant tedavisini yapan diş hekiminin deneyimi
  • Hastanın genel olarak ağız ve diş sağlığı durumu
  • Hastanın çene ve çene kemiği yapısı
  • Kaç adet implant tedavisinin yapılacağı
  • İmplant tedavisini yapacak kliniğin fiyatlandırma politikası
  • Ödeme şekli (Sadece bazı klinikler için geçerli unsurdur)

Bu tedaviden faydalanmak isteyen hastalar net bir fiyat bilgisi almak isteyebilir. Bu durumda randevu alarak muayeneden geçilmesi gerekir. Sonrasında ise fiyat belirlenerek hastaya bu konuda bilgi verilir. Hastanın onaylaması durumunda tedaviye derhal başlanır.

Yerli İmplant Fiyatları Ne Kadar?

Elbette ülkemizde de implant üretimi gerçekleştiren bazı firmalar mevcut. Aralarında kalite düzeyi yüksek olan implant çeşitleri üreten firmaların da olduğunu söyleyebiliriz. Yerli üretim olarak da adlandırılan bu implant fiyatları yurt dışında ithal edilen implantlara nazaran çok daha düşük rakamlara tekabül ediyor. Çünkü döviz kurlarına bağlı olarak fiyatlarda daima bir değişim meydana gelmiyor. Bu nedenle fiyatların da biraz daha düşük olduğunu belirtmek mümkündür. Hastalar gönül rahatlığı ile yerli üretim olan implant çeşitlerini de tercih edebilir. Bu konuda diş hekiminize danışabilirsiniz. Diş hekiminizin önerdiği bir implantın kullanılmasını da sağlayabilirsiniz.

Tek Diş İmplant Fiyatları 2021 Ne Kadar?

Kimi zaman hastaların sadece tek bir diş eksiği oluyor. Bu durumda tek diş implant fiyatları da merak edilebiliyor. Ancak fiyat bilgisi verilebilmesi için eksik dişin çene kemiğinin neresinde olduğunun da bilinmesi gerekir. Bunun için de basit bir muayeneden geçilmesine ihtiyaç olacaktır. Şayet çene kemiğinin arka kısmında yer alan bir diş için implant yapılacaksa estetik kaygılar da daha az oluyor. Fiyatlar biraz daha düşük olabilir. Ancak ön dişler daha görünürdür ve estetik kaygılar da daha fazladır. Bu durumda implant fiyatları çok fark olmasa da küçük bir oranda daha yüksek rakamlara tekabül edebilir. Tedavi kapsamında hastaya greftleme kemik tozu uygulamasının yapılacak olması da tek diş için yapılacak bu tedavinin fiyatını etkiler.

SGK İmplant Fiyatlarını Karşılıyor Mu?

SGK tarafından implant fiyatları karşılanmıyor. Bu nedenle söz konusu tedaviden faydalanmak isteyen hastaların belirli bir bütçe ayırması gerekiyor. Kimi zaman yerli üretim olan implantların tercih edilmesi durumunda fiyat noktasında devlet desteğinin olup olmadığı da merak ediliyor. Böyle bir durumda da devlet desteği olmadığını belirtelim. Tedavi giderlerinin tamamen hasta tarafından karşılanması gerekiyor.

Bir Günde Kaç İmplant Yapılır?

Öncelikle implant fiyatları kadar merak edilen bir diğer hususun da bir günde yapılabilecek implant sayısı olduğunu belirtelim. Tek seans içerisinde sadece tek bir implantın yapılabildiği bilgisi doğru değildir. Sadece bir günde 12 hatta 14 implant yapılması da mümkün olabiliyor. Bu noktada küçük bir hatırlatma yapalım. Bu tedavinin yapılabilmesi için hastanın çene kemiğinin durumu da son derece önemlidir. Çene kemiğinin söz konusu tedavinin yapılabilmesine uygun bir yoğunluğa sahip olması gerekiyor.

Bununla birlikte aynı gün içerisinde hem alt hem de üst çene için implant tedavisinin uygulanabildiğini de belirtebiliriz. Diş hekiminiz ile görüşmeniz durumunda kaç adet implanta ihtiyacınızın olduğu ve çene kemiğinin yoğunluk düzeyi gibi konularda bilgi alabilirsiniz. Ayrıca implant fiyatları konusunda da tarafınıza bilgi iletilir ve sizin de uygun olduğunuz bir zaman diliminde tedavinin gerçekleştirilmesi sağlanır.