İmplant Hakkında En Çok Merak Edilen 5 Soru

İmplant Hakkında En Çok Merak Edilen 5 Soru

İmplant için yaş sınırı var mıdır kimler implant yaptırabilir?

Dental implantlar; diş eksikliklerini tamamlamak için çene kemiği içerisine yerleştirilen titanyum vidalardır. İmplant yerleşimi için yeterli kemiği bulunan, implant işlemini etkileyecek herhangi bir sistemik rahatsızlığı olmayan ve kemik gelişimini tamamlamış her bireye implant uygulanabilir. İmplant yapımı için üst yaş sınırı olmamakla birlikte alt yaş sınırı kişinin kemik gelişimine göre değişmektedir ancak ortalama olarak 17-18 yaş civarıdır.

İmplant yapımı ne kadar sürer?

İmplant yapılması işlemi bir implant için ortalama 10 dakikadır. 10 dakika içerisinde hasta ağrısız bir şekilde bir implant yaptırıp koltuktan kalkabilmektedir. Ancak implant yapımı sonrası üstüne diş koyulması ayrı bir süreçtir. Çene kemiği içerisine yerleştirilmiş olan implantın üstüne diş koyulabilmesi ve implantın ömür boyu rahatlıkla kullanılabilmesi için, implantın kemikle bağlantı yapması beklenmelidir. Bu da ortalama 3-4 aydır. Ancak implant-kemik bağlantısı tamamlandıktan sonra, implantın üzerine protez uygulanarak çiğneme kuvvetlerini taşıması beklenebilir. Fazla çiğneme kuvveti olmayan ön bölgelerde ve tek diş eksikliklerinde implant-kemik bağlantısı beklenmeden implantın yapılmasıyla birlikte üzerine diş yapılabilir.

blog icerik 30333223799 İmplant Hakkında En Çok Merak Edilen 5 Soru

İmplant yerine köprü yapılabilir mi?

Boğaz köprüsünü düşünelim. Asya ve Avrupa yakalarında birer ayakla iki yakayı birbirine bağlamaktadır. Ağız içerisinde de köprü protezi yapılabilmesi için eksik dişin hem önünde hem de arkasında diş olmalıdır. Ancak eksik diş bölgesinin arkası veya önünde diş yoksa o bölgede köprü protezi yapılamaz ve bu bölgedeki diş eksikliğini kapatmak için implant yapmak zorunludur.

Eksik diş bölgesinin önünde ve arkasında sağlıklı dişler olsa bile yine de implant köprü protezine göre daha avantajlıdır. Çünkü implant tedavisi daha uzun ömürlüdür, sağlıklı dişlere müdahale edilmeden eksik dişin tamamlanması sağlanır, çene kemiğinin diş eksikliği sonucu erimesini önler, çiğneme gücü daha fazladır. Bu nedenlerle de implant tedavisi her zaman köprü protezine göre daha avantajlı ve ömür boyu kullanılabildiği düşünüldüğünde daha ucuz bir tedavi seçeneğidir.

En iyi implant markalarının ortak özellikleri nelerdir? İyi ya da kötü implantı nasıl ayırt ederiz?

Dental implant sektöründe farklı firmalar ve farklı kalitede implantlar bulunmaktadır. Bunların %99’u da aynı malzemeden yani titanyumdan yapılmaktadır. Peki aradaki fark nedir? İmplant sektöründe belli başlı, uzun yıllardır her komplikasyonu tecrübe ederek kendini geliştirmiş ve yaşanabilecek tüm sorunlara çözümler üretmiş firmalar bulunmaktadır. Diğer firmalar ise bu firmaların yaptıklarını taklit etmektedirler. İyi implantlarla kötü implantlar arasındaki en önemli fark kemikle birleşebilme kapasiteleridir. Hastalar arasında bu durum, kemiğin implantı kabul etmemesi olarak bilinmektedir. Bir implantın kemikle bağlantı oluşturabilme kapasitesi ne kadar fazlaysa kemiğe o kadar iyi tutunur ve komplikasyon riskini en aza çeker.

Ayrıca günümüzde birçok implant firması piyasadan çekilebilmekte ya da ülke pazarından ayrılabilmektedir. Yada çeşitli sebeplerle implantı uygulayan hekime ileri ki yıllarda ulaşabilmek zor olabilmektedir. Ancak implantlar çene kemiği içerisinde ömür boyu kaldıkları için 20-30 sene sonra bile implantla ilgili parçalara ihtiyaç duyulabilmektedir. Uygulanan implant hasta tarafından görülemediği için hastalar hangi marka implant kullanıldığını bilemezler. İmplant tedavisi sırasında hastalar mutlaka yapılan implantın marka, çap, boy belgesini talep etmelidirler.

Kötü uygulamalarda çıkabilecek sorunlar nelerdir?

İmplant yerleşimi sırasında iyi planlama yapılmazsa bölgedeki anatomik açıdan önemli dokulara yada komşu dişlere zarar verilebilir, sterilizasyonda sıkıntılar yaşanırsa enfeksiyonlar oluşabilir, kötü implant pozisyonu nedeniyle protez aşamasında sıkıntılar yaşanabilir, kemik-implant bağlantısı oluşmayabilir. Bu durumda bazı sorunlar çözülebilirken bazıları çözülemeyebilir ve kalıcı zararlar meydana gelebilir. O yüzden implant tedavisinin mutlaka bir uzman tarafından, iyi implant markaları tercih edilip ucuza kaçmayarak, implant tedavisi açısından uzmanlaşmış kliniklerde yapılması önerilmektedir.

Mecidiyeköy Hospitadent
Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı
Dr. Ümit SELÇUK