İmplant Sonrası Dikkat Edilecek Hususlar

İmplant Sonrası Dikkat Edilecek Hususlar

1.YARA BÖLGESİNE BASKI UYGULAMAYIN.

Yara bölgesine ağız içinden ya da parmağınızla dokunarak baskı uygulamayınız. İmplantın olduğu bölgenin üzerine yemek yemeyiniz, parmaklarınızla bastırarak kontrol etmeyiniz ve dilinizle baskı uygulamayınız.

2.BUZ TEDAVİSİ UYGULAYIN.

Operasyon bölgesine gün boyunca buz kompres uygulayınız. Cerrahi işlem sonrası olabilecek şişlik ve buna bağlı ağrıları azaltmak amacıyla operasyon bölgesinde hafif bir baskı uygulayacak şekilde (ağız dışından) 5 dakika temas halinde tutup 5 dakika hiçbir şey uygulamadan çekerek buz tatbik ediniz.

3.SICAK DUŞ İÇİN 1 GÜN BEKLEYİN.

Operasyon günü ve ertesi gün çok sıcak banyo, duş yapmayınız. Kanama riski yaratabilir ve ödem arttırıcı etkisi ile aşırı şişlik oluşturabilir.

4.ILIK ve SOĞUK YİYECEK – İÇEÇEK TERCİH EDİN.

Operasyon günü ve ertesi gün aşırı sıcak yiyecek ve içeceklerden kaçınınız. Aşırı sıcak, iyileşme bozukluğuna sebep olacaktır.

5.YUMUŞAK GIDALAR TERCİH EDİN.

sert gıdalardan kaçınınız. Dikişler 1 hafta ağzınızda kalacağından ötürü bu yiyecekler dikişlere zarar verebilir, canınızın yanmasına ve kanamaya da sebep olabilir.

6.YARANIZI GÖSTERMEYİN.

Operasyon sahasını bir başkasına göstermek için asla yanağınızı, ağzınızı çekiştirmeyiniz.
Dikişler atabilir ve kanama başlayabilir.

7.DİŞLERİNİZİ FIRÇALAYIN.

Operasyon günü de dahil olmak üzere dişlerinizi fırçalayınız. Operasyon bölgesini ilk iki gün sadece gargara yaparak 3 günden sonra gargaraya batırılmış pamuk veya yumuşak bir fırça
vb. ile silerek temizleyiniz.

8.GEÇİCİ PROTEZİ HEKİM ONAYIYLA KULLANIN.

Eğer implant bölgesinin üzerine gelen takılıp çıkarılabilir bir protez kullanıyorsanız hekiminizin onayını almadan bu protezi kesinlikle kullanmayınız. Operasyon bölgesine gelen aşırı basınç ve sürtünme kuvvetleri dikişlerin atması, kanamanın başlaması, iyileşmenin bozulması, implantın kemiğe kaynamaması gibi komplikasyonlara yol açabilir.

9.AĞRI – SIZI NORMALDİR.

Operasyon sonunda yara iyileşmesine bağlı sızlama şeklinde bir ağrı olması normaldir.
Doktorunuzun yazdığı reçeteyi düzenli olarak kullanınız.

10.KAN GELMESİ NORMALDİR.

Operasyon bölgesinden ara ara sızıntı şeklinde kan gelmesi normaldir. Fakat devam eden aşırı kanama durumunda lütfen hekiminizi arayınız.