İmplant Tedavisi Aşamaları

İmplant Tedavisi Aşamaları

İmplant aşamaları, uzun süredir uygulanan ve son derece verimli, sağlam, rahat ve pratik bir tedavi olan implant tedavilerinin aşamalarını ifade eden bir durumdur. Uzun yıllardır uzman diş hekimleri tarafından uygulanan, uygulandığı yıllar içerisinde sürekli geliştirilen bir teknik olan diş implant tedavileri için yapılan operasyonların bazı aşamaları bulunmaktadır.

Bu tedavi, uzun yıllardır uygulanan ve son derece etkili, konforlu, nispeten kolay ve pratik bir tedavi olmasına karşın son derece ciddi ve karmaşık bir işlem de olabilir. İmplant tedavisine başlamadan önce kesinlikle uzman bir doktor aracılığı ile tedavi planlaması yapılmalı, hasta gereken kontrollerden geçirilmeli ve bu işlemler yapılmadan tedavi sürecine kesinlikle başlanmamalıdır. Aksi takdirde son derece önemli ve hassas işlemler olan diş implant tedavileri hastaları rahatsız edecek ya da daha büyük problemlere neden olacak durumlara sokabilirler. Bu nedenle planlama aşamasının çok iyi yapılması gerekmektedir.

Muayene ve Planlama Aşaması

Tedavi sırasında uygulanacak olan implant aşamaları arasında ilk sırada tahmin edebileceğimiz gibi muayene ve planlama aşaması gelir. Bu aşamada, yine kolaylıkla tahmin edebileceğimiz gibi hasta uzman bir diş hekimi tarafından muayene edilir ve tedaviye uygun olup olmadığı saptanır. Bu aşamada hastaya uygulanacak olan implant diş tedavisi, ya da başka bir tedavi uygulanacak ise o tedavinin türü ve boyutu belirlenir.

Muayene sırasında uzman bir diş hekimi tarafından hastanın diş etleri, dişlerinin genel durumu ve üst çene dişleri ile alt çene dişleri arasındaki ilişki gibi durumlar incelenir. Bu durumlar hastadan hastaya değişim gösterirler ve belli bir hasta için seçilecek tedavi yöntemi kesinlikle bu işlemler yapıldıktan sonra belirlenmelidir. İmplant aşamaları arasında ilk sırada gelen muayene ve tedavi aşamasında bir çene cerrahı ya da uzman bir diş hekimi tarafından hastanın ağzına takılacak olan implantların türü, sayısı ve büyüklükleri gibi son derece kritik ve önemli özellikleri belirlenir. Bu açıdan muayene ve planlama aşaması implant aşamaları arasında son derece hayati bir öneme sahiptir demek hiç de abartı bir ifade olmayacaktır.

Operasyon Aşaması

İmplant aşamaları arasında ikinci sırada gelen operasyon aşaması da aynen ilk aşama olan muayene ve planlama aşaması gibi ismi ile kendini son derece iyi tanımlayan bir aşamadır. İmplant aşamaları arasında muayene ve planlama aşamasından sonra gelen operasyon aşaması, isminden de kolaylıkla anlayabileceğimiz gibi diş üzerinde yapılan operasyonu ifade eden bir aşamadır.

Bu aşamada, gerekli muayene ve kontrollerden geçmiş ve planlaması sağlıklı bir biçimde tamamlanmış olan hasta operasyona alınır ve ağzının içine, gerekli bölgelere, önceden belirlenmiş ve planlanmış olan implant uygulamaları gerçekleştirilir. Bu aşama bazı hastalar, bazı ağız ve diş hastalıklarına sahip bireyler için diğerlerine nispeten daha zor, daha sancılı ya da daha ağrılı geçebilir. Ancak implant diş tedavileri genel anlamda son derece etkili, gelişmiş, rahat ve konforlu, pratik tedaviler olduğundan bu tedaviler sırasında çok nadiren ağrı ya da sancı gibi rahatsız durumlara rastlanır.

Peki ya implant tedavisi ne kadar sürer? Bu kişiden kişiye değişim gösterebilmektedir. Bunun nedeni ise basittir. İmplant tedavileri genel anlamda kişiye özel olarak uygulanan tedavilerdir ve burada implant tedavisi ne kadar sürer gibi bir sorunun cevabı hastanın durumu ve yapılan işlemin boyutları ile yanıtlanır.

İyileşme Aşaması

İmplant aşamaları sırasında üçücü sırada gelen ise iyileşme aşaması, ya da iyileşme sürecidir. Bu aşama da diğer implant aşamaları gibi son derece kendini açıklayan ve tanımlayan bir aşamadır. Bu aşamada genel anlamda operasyondan çıkmış olan hastalar iyileşme süreçlerine alınır ve burada hastadan hastaya değişiklik gösterebilmek ile birlikte kişilerin uygulamaları gereken bazı haraketler, ya da kesinlikle kaçınmaları gereken bazı durumlar olabilir.

İyileşme aşaması hastanın genel sağlık durumuna, ağız ve diş sağlığına, geçirmiş olduğu operasyonun boyutlarına ve işlevine göre değişim gösterebilir. Örneğin implant diş uygulamalarında hastalara iyileşme dönemlerine buz tedavisi uygulanabilir. Buz tedavisi hastanın şişmiş olan bölgelerine buz tutulması ile hastanın sancılarının rahatlatılmasına dayanır.

Peki ya implant sonrası buz tedavisi ne kadar sürer? Bu sorunun cevabı da önceki ile aynı şekilde yanıtlanabilir. Her hasta için uygulanan implant tedavisi ve yöntemi farklı olduğundan iyileşme süreçleri de farklı olacak ve bu iyileşme süreçlerinde bu hastalara uygulanan buz tedavisinin süresi de buna göre belirlenecektir.