İmplant Tedavisi Sonrası

İmplant Tedavisi Sonrası

İmplant sonrası ve implant sonrası şişlik durumları son derece normal olmak ile birlikte, hastadan hastaya değişen oranlarda sık sık yaşanan bir durumdur. İmplant operasyonları son derece karmaşık ve zorlu geçebilirler. Bu operasyonlar doğuştan gelen diş bozuklukları, sonradan oluşan kırıklar, çatlaklar ya da çürük gibi durumlar sonucu oluşan diş eksikliklerinde uygulanan son derece etkili ve verimli operasyonlardır.

Bu operasyonlarda öncelikle hastaya önceden belirlenmiş olan düzeyde bölgesel anestezi uygulanır. Bölge uyuştuktan sonra implant vidası takılır ve implant vidası takıldıktan sonra diş takılması ile operasyon son evresini tamamlamış olur. Diş implant operasyonu sonrasında hastadan hastaya değişen bir iyileşme süreci yaşanır. Bu süreçte hasta yeni dişlerine adapte olur ve alışır. Bü süreçte implant sonrası ağrı ya da implant sonrası şişlik gibi şikayetler oluşabilir. Buna ek olarak diş hekimleri diş implant operasyonu sonrası en az 24 saat boyunca hastanın herhangi bir diş bakım ürünü kullanmaması, yani dişlerini fırçalamamasını tavsiye ederler.

Diş implant operasyonları hastanın ihtiyaç durumuna ya da spesifik istekleri doğrultusunda uygulanır. Operasyon sonrasında hastalar implant sonrası ağrı ya da implant sonrası şişlik gibi son derece normal olmak ile birlikte bu operasyonu geçiren çoğu kişide sık sık görünen bazı durumlara sahip olabilirler. Bunun için uygulanması gereken bazı işlemler vardır.

Bu noktada hastaların yapmaları gereken şey, onlara operasyonlarını gerçekleştirmiş olan uzman diş hekimi tarafından yazılmış olan ilaçları temin etmektir. Sonrasında bu ilaçları yine operasyonlarını gerçekleştirmiş olan uzman hekimin önerileri doğrultusunda belli zaman aralıklarında düzenli olarak kullanmaları gerekir. Bu ilaçlar genelde ağrı kesici ve olası iltihap ya da enfeksiyon durumlarına karşı antibiyotik ilaçlar olacaklardır. Hastanın bu ilaçları kesinlikle diş hekiminin belirtmiş olduğu aralıklar ile düzenli olarak kullanması şarttır.

İmplant sonrası ağrı ve implant sonrası şişlik gibi rahatsız edici durumlar kendilerini hastadan hastaya değişebilen şiddet oranları ile gösterebilirler. Bu hastanın genel anlamda acıya karşı olan direncine, yine genel anlamda, operasyon öncesi içerisinde bulunduğu sağlık durumuna göre değişim gösterebilir. İmplant sonrası şişme ya da implant sonrası ağrı gibi durumlar hastanın genel sağlık durumu gibi sebeplerin yanında operasyonun büyüklüğü ve kapsamı gibi faktörlere göre de daha şiddetli olabilirler.

Özellikle sigara kullanan hastalar için bu süreç daha ağrılı geçebilir. Sigara kullanmakta olan hastalara bu dönemde, yani implant sonrası sigara içmemeleri, ya da en az düzeyde sigara kullanmaları önerilir.

Günümüzde diş implantları halk arasında kaplama diş olarak da bilinir. Dünya çapında bir çok ünlü isim, hatta Tom Cruise gibi Hollywood aktörleri bile bu operasyonu geçirmişlerdir. Kaplama diş olarak da bilinen diş implant operasyonları son derece etkili ve verimli operasyonlar olabilirler.

Whatsapp
Telefon
Fiyat Sor