Zirkonyum Kaplama

Zirkonyum Diş Kaplama

Kimi zaman büyük çürükler kimi zaman da travma gibi nedenlerle dişlerde büyük ölçüde madde kayıpları olabilir ya da dişler kaybedilebilir. Uzun yıllar diş eksiklikleri ve dişte oluşan fazla madde kaybı olan dişlerin onarılmasında metal destekli porselen kaplamalar kullanılmıştır. Fakat bu tarz kaplamaların estetik yönden bazı eksiklikleri mevcuttu. Bu sebeple kaplamaların altyapısındaki gri görünümlü metallerin alternatifleri araştırılması yoluna gidilmiştir. Günümüzde özellikle estetiğin önemli olduğu olgularda geleneksel metal altyapıların yerini zirkonyum altyapılar almaktadır. Zirkonyum kaplama diş etine en uyumlu, doğal ve dayanıklı kaplama çeşididir.

Estetik görünümümüz kadar sağlığımız da önemli olduğu için zirkonyum dişler çok tercih edilen kaplama tedavileri arasında olmuştur. Bu blog yazımızda kafanızda oluşan zirkonyum kaplama fiyatları 2022 nedir, zirkonyum kaplama nedir, zirkonyum kaplama ömrü nedir gibi soruların cevaplarını detaylı bir şekilde okuyacaksınız.

 

Zirkonyum nedir?

Zirkonyum kaplama nedir sorusuna cevap vermek için öncelikle zirkonyum maddesini açıklamak gerekir. Zirkonyum ( zirkon, zirkonia ) 18.yy’da keşfedilmiş bir tür metaldir. Uzay sanayiinden, askeriyeye kadar birçok alanda kullanılır. En büyük özelliği korozyona uğramadığı için birçok alanda tercih edilen bir metal türüdür. Renginin beyaz olması ve ışığı geçirgen olması nedeni ile diş hekimliğinde, seramik kuronların altında altyapı malzemesi olarak kullanılır.

Zirkonyum aslında doğada bulunan bir tür metal elementidir. Estetik özellikleri yüksek olan bu element, beyaz renkli bir metal alaşımı olarak diş hekimliğinde kullanılmaktadır. Estetiğin önemli olduğu durumlarda diğer metal destekli porselen kaplamalara alternatif olarak zirkonyum kaplamalar kullanılmaktadır.

 

 

Zirkonyum Kaplama Nasıl Yapılır

Zirkonyum diş kaplamanın nasıl yapıldığını size maddeler halinde detaylı bir şekilde açıkladık:

 1. İlk olarak hastaya detaylı bir ağız içi muayene yapılır. Diş eksiklikleri, aşırı madde kaybına uğramış dişler, çürükler ve estetik ihtiyaçlar belirlenir.
 1. Zirkonyum kaplamalardan önce diş çekimi, diş eti tedavisi ve diş temizliği gibi ihtiyaçlar mevcutsa bu tedaviler gerçekleştirilir.
 1. Hasta ağzından geçici kaplamaların hazırlanması ve ağzın tedaviye başlanmadan önceki durumunu göstermesi için ölçüler alınır ve alçı modeller çıkarılır. Uygulama yapılacak dişler ve çevrelerindeki dokular lokal anestezi ile uyuşturulur. Dişler küçültülerek üzerine zirkonyum diş kaplamanın rahatlıkla oturabileceği bir şekle ve boyuta getirilir.
 1. Zirkonyum kaplamanın üretilmesi için gerekli modeli elde etmek amacıyla ölçüler alınır. Bu ölçüler alınırken büyük oranda silikon esaslı ölçü malzemeleri kullanılır. 
 1. Daha sonra diş hekimliğine özel mumlar yardımıyla hastanın çiğneme hareketleri ve dişlerinin kapanışı tespit edilir. Bazı durumlarda ağızda kapanış gösterecek bir diş teması bulunmadığında diğer yüz ölçülerinden ve açılarından faydalanılarak kapanış boyutu belirlenir.
 1. Hastanın kesilen ve küçültülen dişlerine uygun olarak akrilik malzemeden geçici kaplamalar elde edilir. Geçici kaplamalar hasta ağzında daha önce alınan ölçü yardımıyla yapılan direkt yöntem ve elde edilen model üzerinde hazırlanan indirekt yöntem olmak üzere 2 şekilde elde edilir. Daha sonra bu geçici protezler hasta ağzına kolaylıkla sökülebilen bir yapıştırma malzemesiyle yapıştırılır ve tedavinin ilk seansı tamamlanır.
 1. Bazı durumlarda zirkonyum altyapı dijital diş hekimliği uygulamalarıyla da oluşturulabilir. Fakat bu yöntem çok fazla üye içeren zirkonyum protezlerde kullanılamamaktadır. En fazla 3 üyeli zirkonyum kaplamalar cerec adı verilen cihazlarda, mikro kameralarla alınan dijital ölçülere göre üretilebilirler. Bu yöntemin avantajı hem zirkonyum altyapının hem de porselen kısımların üretiminin çok daha kısa bir sürede tamamlanmasıdır.
 1. Standart zirkonyum kaplamalarında ilk seanstan birkaç gün sonra yapılan 2. seansta kaplamaların altyapısını oluşturan zirkonyum kısımların provaları yapılır ve uyumlarına bakılır. Gerektiği noktalarda tekrar uyumlandırma yapılabilir. Eğer altyapının oturması ya da yüksekliği gibi bir problem mevcutsa tekrar ölçü alınarak zirkonyumun yeniden yapılmasına gerek duyulabilir. Bu seansta aynı zamanda diş renkleri belirlenir ve zirkonyumun üzerine gelecek porselenlerin rengi seçilir.
 1. Zirkonyum altyapıların uyumlarından emin olunduktan sonraki seansta kaplamalar porseleni işlenmiş şekilde prova edilirler. Bu provada var olan yükseklikler ve kapanış problemleri belirlenerek düzeltilir. Porselen kaplamaların son uyum ve estetik kontrolleri yapılır. Eğer bir aksaklık söz konusu ise porselenin tekrar işlenmesi ve bu aşamanın tekrarı gerekebilir.
 1. Porselen provası aşamasından sonra kaplamalar cila ve parlatma aşaması olan “glaze” için laboratuvara gönderilir ve hasta ağzına hazır hale getirilir. 
 1. Son seansta zirkonyum kaplamalar dişlere kalıcı olarak yapıştırılır ve tedavi böylelikle tamamlanmış olur.

 

Kafanızdaki “zirkonyum kaplama nasıl yapılır” sorusunu bu kısımda gidermiş olduk.

 

Zirkonyum kaplamaların avantajları nelerdir?

Aşırı madde kayıplarının olduğu ve diğer estetik kaplamaların uygulanamadığı dişlerde en çok başvurulan tedavi yöntemi zirkonyum kaplamalardır. Işık geçirgenliğinin yüksek olmasını sağlayan beyaz renkteki bir malzeme olması sebebiyle geleneksel metal destekli kaplamalara göre çok daha iyi estetik sonuçlar verirken çiğneme kuvvetlerine karşı tam porselen dişlere göre daha dayanıklı olmaları kullanım alanlarını arttırmaktadır. 

Bunların yanı sıra diş etiyle uyumunun metal destekli porselenlere göre çok daha iyi olması ve diş eti sınırlarında hoş olmayan renk farkları oluşturmaması da önemli avantajlarından biridir. 

Estetik zirkonyum kaplamalar ışık geçirgenliği doğal dişe en yakın kaplama çeşididir. Bu da yapılan zirkonyum kaplamaların renk ve şekil uyumunu çok başarılı bir şekilde sağlamaktadır. Bu şekilde dişlerinin görünümden ya da porselen kaplamanın görüntüsünden rahatsız olan kişiler estetik görüntünün yakalanması ile psikolojik olarak da kedilerini daha rahat hissetmektedirler. 

Bazı durumlarda geleneksel metal destekli porselen kaplamaların altyapılarında kullanılan krom alaşımları gibi malzemelere karşı alerjiler gelişebilir. Zirkonyum diş kaplamalar bu gibi durumlarda da avantajlıdır.

Zirkonyum Kaplamada 3 Aşama:

Uyumlu

Zirkonyum kaplama, diş etiyle porselen kaplamalardan daha fazla uyum göstermektedir.
Zirkonyum kaplamalar dişin hafif, şeffaf ve geçirgen yapısına daha yakın bir görüntü vermektedir. Zirkonyum ısı yalıtımına sahiptir. Dolayısıyla soğuk ve sıcak etkileşiminden doğan hassasiyetler oluşmaz.

Dayanıklı

Zirkonyum maddesi sert bir yapı olduğundan ağızdaki tüm bölgelerde rahatlıkla uygulanabilir. Arka dişlerde kullanımı dayanıklılık ve estetik açıdan başarılı sonuçlar vermektedir.

Hijyenik

Zirkonyum kaplama yapılan dişler ağız içi plaklarının dişlerin yüzeyinde daha az tutunmasını neden olduğundan ve diş eti birleşiminin çok başarılı olmasından dolayı diğer kaplamalara göre daha fazla ağız içi hijyen sağlamaktadır.

Zirkonyum kaplamanın diğer kaplamalara göre avantajları nelerdir?

Zirkon kuronların diğer metal destekli kuronlara göre üstünlüğü fazladır. Zirkonlar beyaz renkli ve yarı şeffaf oldukları için ışığı geçirirler. Işık geçirgenliği doğal dişe en yakın olduğundan doğal dişin estetiğine ulaşırlar. Metal destekli kuronlarda bu durum söz konusu değildir. Zirkonlar korozyona uğramazlar böylece ağızda renk değişikliği veya metalik tat bırakmazlar. Metal destekli kuronlar ağızda korozyona uğrarlar.

Zirkonyum kaplama ne için yapılır?

Geleneksel metal destekli porselen diş kaplamaların yeterli estetiği sağlayamadığı ön dişlerde zirkonyum diş kaplamalar yapılabilir.

 • Tamamen porselenden oluşan estetik kaplamaların yapılmasından kaçınılan, çiğneme kuvvetinin fazla olduğu dişlerde zirkonyum kaplamalar uygulanabilmektedir.
 • Dişlerdeki aşırı madde kayıpları zirkonyum kaplamalarla giderilebilmektedir. Bu madde kayıpları büyük çürükler sebebiyle ortaya çıkabildiği gibi kimi zaman da travmaya bağlı olarak görülen diş kırıkları seklinde oluşabilir.
 • Diş eksikliklerinin varlığında uygulanan ve “köprü” adı verilen diş protezleri de zirkonyum altyapılı olarak yapılabilmektedir.
 • Ortodontik tedaviyi tercih etmeyen hastalarda çapraşıklıkların ortadan kaldırılması amacıyla zirkonyum kaplamalar uygulanabilmektedir.
 • Zirkonyum kaplamalar implant üstü protezlerin yapımında kullanılabilirler.
 • Diş sıkma ve gıcırdatmaya bağlı oluşan aşınmalar sonucu diş kapanışı boyutlarının azaldığı durumlarda da zirkonyum kaplamalar yapılabilmektedir.
 • Estetik özellikleri yetersiz ve genetik gibi sebeplerle yapısal bozukluğu olan dişlerde yine zirkonyum kaplamalardan faydalanılabilir.

 

Zirkonyum kaplamalar kimlere yapılabilir?

Zirkon seramik kuronlar herkese uygulanabilir. Zirkon’un herhangi bir alerji özelliği bulunmadığı için kullanım alanı geniştir. Çene ve diş gelişiminin tamamlandığı herkeste, ihtiyaç duyulan durumlarda zirkonyum kaplamalar yapılabilmektedir.

Zirkonyum kaplama tedavisi ne kadar sürer?

Zirkonyum kaplama tedavi süresi ağız içi durumuna ve tedavi edilecek diş sayısına göre uzman hekimler tarafından belirlenir. Zirkonyum kaplama tedavi süresi 1 ile 5 gün arasında değişmektedir.

Zirkonyum kaplamalarda nelere dikkat etmek gerekir?

 • Köprü şeklinde tasarlanan zirkonyum kaplamaların gövde olarak anılan ve diş eksikliklerini kapatan kısmının altında bazı durumlarda gıda artıkları birikebilir ve ağız kokusu gibi rahatsızlıklar oluşabilir. Bu nedenle gövde kısımlarının altı özel fırçalar ve iplerle temizlenmelidir. Yine diğer zirkonyum kaplamalarda da kaplamayla dişin birleştiği kısımda birikim olmaması önemlidir ve bu bölgelerin doğru bir biçimde temizlenmesi gerekir. Eğer temizlenemeyen gıda birikimleri oluşuyorsa hekim kontrolü tavsiye edilir.
 • Zirkonyum kaplamalara sahip kişilerin diş eti sağlığına özellikle dikkat etmesi gerekir. Diş eti hastalıkları zaman içinde diş etlerinin çekilmesine sebep olarak zirkonyum kaplamaların kullanım ömrünü azaltacaktır. Bu sebeple ağız ve diş temizliğine büyük ölçüde önem verilmesi gerekmektedir.
 • Diş sıkma ve gıcırdatma problemleri de diş eti çekilmelerine sebep olmaktadır. Bu alışkanlıklara sahip kişilerin gece plağı kullanımı gibi önlemleri almaları önerilmektedir.
 • Ağızda var olan dişlerde renklenmeler oluşmuşsa ve beyazlatma tedavileri planlanıyorsa, bu tedaviler zirkonyum kaplamalar yapılmadan önce gerçekleştirilmelidir. Çünkü dişlere etki eden beyazlatma malzemeleri kaplamalara etki etmemektedir.
 • Zirkonyum üzerindeki porselen yüzeylerde çok fazla renklenme oluşmaz. Fakat çay, kahve gibi renklendirici gıdalar az da olsa renklenme yaratabilmektedir. Bu sebeple fazla tüketilmemeleri önerilir.
 • Yılda 2 defa yapılacak hekim kontrolleri de zirkonyum kaplamaların sağlıklı ve uzun ömürlü olmaları açısından önemlidir.

Zirkonyum kaplamalar güvenli ve dayanıklı mıdır?

Zirkonyum kaplamalar doğru bir uygulamayla yapıldığı takdirde son derece dayanıklıdır. İyi bir ağız hijyeni ve dikkatli kullanımla çok uzun yıllar kullanılabilmektedirler. Dayanıklılık ve estetiğin bir arada olması zirkonyum kaplamaların en çok öne çıkan özelliğidir.

 

Zirkonyum Kaplamanın Ömrü

Zirkonyum kaplama yaklaşık 20 yıldır uygulanmaktadır. Kendi diş ve diş etlerimizde sistemik hastalıklar, hijyen eksikliği vb. sorunlar oluşmadığı sürece zirkonyumun yapısında herhangi bir bozulma rastlanmamıştır. 

 

Zirkonyum Kaplama Fiyatları 2022

Günümüzde özellikle estetiğin önemli olduğu olgularda geleneksel metal altyapıların yerini zirkonyum altyapılar almaktadır. Zirkonyum kaplama diş etine en uyumlu, doğal ve dayanıklı kaplama çeşididir.

Estetik görünümümüz kadar sağlığımız da önemli olduğu için zirkonyum dişler çok tercih edilen kaplama tedavileri arasında olmuştur. Zirkonyum kaplama fiyatları 2021 yılına göre farklılıklar gösterebilir. Zirkonyum kaplama fiyatları 2022 yılında daha farklı bir şekilde sunulabilir. Zirkonyum diş kaplama fiyatları tedavi olacağınız hekim ve hastaneye göre ya da full ağız zirkonyum kaplam ile tek diş zirkonyum kaplamalar arasında farklılıklar gösterebilmektedir. Bu yüzden zirkonyum kaplama yaptırmanız gerekiyorsa fiyat bilgisi için ilgili kliniği aramanız daha doğru olacaktır.

 

Dental Group Hospitadent olarak tüm şubelerimizde, son teknolojinin ışığında, uzman ve nitelikli hekim kadromuz ile sizlere daha güzel ve sağlıklı bir gülüş kazandırmak için hizmet vermekteyiz. Zirkonyum kaplamalar dahil tüm tedavilerinizin konforlu ve profesyonel bir ortamda gerçekleştirilebilmesi için Dental Group Hospitadent şubelerimize başvurabilirsiniz.

 

 

SIKÇA SORULAN SORULAR

Zirkonyum nedir

Zirkonyum ( zirkon, zirkonia ) 18.yy’da keşfedilmiş bir tür metaldir. Uzay sanayiinden, askeriyeye kadar birçok alanda kullanılır. En büyük özelliği korozyona uğramadığı için birçok alanda tercih edilen bir metal türüdür. Porselen kaplama dişlerin alt yapı malzemesi olarak metal yerine kullanılabilen, beyaz renkli sert bir malzemedir. Renginin beyaz olması ve ışığı geçirgen olması nedeni ile diş hekimliğinde, seramik kuronların altında altyapı malzemesi olarak kullanılır.

Zirkonyum Kaplamanın Avantajları

Estetik Zirkonyum kaplamalar ışık geçirgenliği doğal dişe en yakın kaplama çeşididir. Bu da yapılan zirkonyum kaplamaların renk ve şekil uyumunu çok başarılı bir şekilde sağlamaktadır. Bu şekilde dişlerinin görünümden ya da porselen kaplamanın görüntüsünden rahatsız olan kişiler estetik görüntünün yakalanması ile psikolojik olarak da kedilerini daha rahat hissetmektedirler. 

Zirkonyum Diş Kaplama Nasıl Yapılır

Zirkonyum kaplamalar için öncelikle uzman hekiminize başvurmalısınız. Sonrasında dişlerinizde var olan rahatsızlıklar giderilir ve zirkonyum kaplama için diş ölçüleriniz alınır. Sonrasında size en uygun şekilde zirkonyum kaplama olacak dişleriniz hazırlanır ve dişlerinize takılır.

Zirkonyum Kaplama Kimlere Uygulanabilir?

Zirkonyum kaplamalar 15 yaş üstü herkese uygulanabilir. Herhangi bir alerjik reaksiyona rastlanmamıştır. Köprü protezi olarak da (eksik diş bölgelerine) rahatlıkla uygulanabilir. Başka protezlere beraber de yapılabilir, uyum problemi yoktur. (yarım damaklar)

Zirkonyum Kaplamanın Ömrü Ne Kadar

Yaklaşık 20 yıldır uygulanmaktadır. Kendi diş ve diş etlerimizde sistemik hastalıklar, hijyen eksikliği vb. sorunlar oluşmadığı sürece zirkonyumun yapısında herhangi bir bozulma rastlanmamıştır. 

Zirkonyum Kaplama Ne Kadar Dayanır

Gerekli bakımlar yapıldığı ve bir sorun çıkmadığı takdirde çok uzun yıllar dayanmaktadır.

Zirkonyum Diş Nasıl Yapıştırılır

Özel bir diş kaplama yapıştırıcısı ile zirkonyum diş yapıştırılarak daimi olarak sabitleştirilir.

Kaplama yapmadan önce dişlerde ne gibi hazırlıklar yapılır?

Diş kesimi öncesi destek dişten çürük, kırık ya da yapısal defektler mevcutsa öncelikle bunların gerekli tedavileri yapılmalıdır. Dişlerdeki mevcut eski tedaviler klinik ve radyolojik olarak değerlendirilmeli ve sonra tüm dolgu materyali çıkarılmalı, enfekte dokular uzaklaştırılmalı, gerek görüldüğü takdirde kanal tedavileri yapılmalıdır.

Dişler kesildikten sonra canlılığını yitirir mi?

Diş kesimi, dişin pulpasının ve çevre dokularının canlılığı korunarak yapılır. Diş kesiminden önce veya diş kesimi esnasında yapılan değerlendirmelerde (çürük varlığı, diş pulpasının genişliği, eski dolguların varlığı vs.) dişin kanal tedavisi gerekli ise yapılmalıdır. Diş kesimi dişin canlılığını yitirmesine sebep olmaz.

Diş kesimi nasıl bir işlemdir? Uzun ve ağrılı bir işlem midir?

Diş kesimi, pulpayı ve çevre dokuları koruyarak diş dokusunun anatomik yapısına uygun olarak küçültme işlemidir. Diş dokusunun kesim miktarı, en az üzerine yerleştirilecek kron protezinin kapsadığı suni materyalin miktarı kadar olmalıdır. Dişin kesimi lokal anestezi altında yapıldığından ağrılı değildir. Seanslar kısa tutulabilir, hastanın konforu önemlidir.

Hasta dişler kesildikten sonra ömür boyu kaplama mı kullanmak durumundandır?

Eksik dişlerin bulunduğu ağız bölgesine hasta her zaman eğer mümkünse implant yaptırabilir. Ama tabii destek dişlerin diş dokusunun kesimi yapıldığından destek dişlerin kaplama ile korunması şarttır. Uzun yıllar kullanılan protezlerin yeni protezlerle değiştirilmesi gerekir.

Kaplama yaptırmak için hastada hangi şartların oluşması gerekir?

Renklenmeler, restorasyonlar ve çürükler: Detaylı inceleme yapılır. Çürük ve restorasyonların boyutları çok fazla ise kron yapılabilir. Eksik dişlerin mevcudiyetinde kron-köprü protezi yapılabilir. Böylece normal yapıyı korumak, fonksiyon eksikliğini gidermek ve estetik görüntüyü sağlamak için kron protezleri yapılır.

Kaplama yapmadan önce dişlerde ne gibi hazırlıklar yapılır?

Diş kesimi öncesi destek dişten çürük, kırık ya da yapısal defektler mevcutsa öncelikle bunların gerekli tedavileri yapılmalıdır. Dişlerdeki mevcut eski tedaviler klinik ve radyolojik olarak değerlendirilmeli ve sonra tüm dolgu materyali çıkarılmalı, enfekte dokular uzaklaştırılmalı, gerek görüldüğü takdirde kanal tedavileri yapılmalıdır.

Dişler kesildikten sonra canlılığını yitirir mi?

Diş kesimi, dişin pulpasının ve çevre dokularının canlılığı korunarak yapılır. Diş kesiminden önce veya diş kesimi esnasında yapılan değerlendirmelerde (çürük varlığı, diş pulpasının genişliği, eski dolguların varlığı vs.) dişin kanal tedavisi gerekli ise yapılmalıdır. Diş kesimi dişin canlılığını yitirmesine sebep olmaz.

Diş kesimi nasıl bir işlemdir? Uzun ve ağrılı bir işlem midir?

Diş kesimi, pulpayı ve çevre dokuları koruyarak diş dokusunun anatomik yapısına uygun olarak küçültme işlemidir. Diş dokusunun kesim miktarı, en az üzerine yerleştirilecek kron protezinin kapsadığı suni materyalin miktarı kadar olmalıdır. Dişin kesimi lokal anestezi altında yapıldığından ağrılı değildir. Seanslar kısa tutulabilir, hastanın konforu önemlidir.

Hasta dişler kesildikten sonra ömür boyu kaplama mı kullanmak durumundandır?

Eksik dişlerin bulunduğu ağız bölgesine hasta her zaman eğer mümkünse implant yaptırabilir. Ama tabii destek dişlerin diş dokusunun kesimi yapıldığından destek dişlerin kaplama ile korunması şarttır. Uzun yıllar kullanılan protezlerin yeni protezlerle değiştirilmesi gerekir.

Kaplama yaptırmak için hastada hangi şartların oluşması gerekir?

Renklenmeler, restorasyonlar ve çürükler: Detaylı inceleme yapılır. Çürük ve restorasyonların boyutları çok fazla ise kron yapılabilir. Eksik dişlerin mevcudiyetinde kron-köprü protezi yapılabilir. Böylece normal yapıyı korumak, fonksiyon eksikliğini gidermek ve estetik görüntüyü sağlamak için kron protezleri yapılır.

Zirkonyum kaplamaların vücuda herhangi bir zararı var mıdır?

Zirkonların vücuda herhangi bir zararı yoktur. Doku dostu malzemelerdir.

Zirkonyum kaplama ile diş etlerine herhangi bir morarma olur mu?

Zirkon kuronların korozyona uğramadıkları için diş etinde herhangi bir enfeksiyona sebep olmazlar. Eğer hasta ağzı hijyenine dikkat ediyorsa diş etinde sıkıntı yaratmazlar. Bazen kanal tedavisi olmuş dişler ağızda renk değiştirirler. Zirkon doğallığını kaybetmeden bu renkleşmeyi gizler. Bu durumlarda renk değişikliği ince diş eti altında görülür. Bu durumda zirkon kuronlardan değil dişin kendi renk değişikliğinden kaynaklanır.

Zirkonyum kaplama çok pahalı bir kaplama mıdır?

Zirkon seramikler, metal destekli kuronlara göre daha pahalıdır. Bunun nedeni cad cam sistemi denilen bilgisayarlı ortamda 3 boyutlu hazırlanmasından ve teknisyenlik işçiliğinin zor olmasından kaynaklıdır. Ayrıca doğada bulunan zirkonun birçok işlemden geçirilip diş hekimliğinde kullanılmasından dolayı maddenin fiyatı artmaktadır. Aynı zamanda hekimin kuron uygulanacak olan dişin zirkona göre hazırlaması işçiliği arttırmaktadır.

İmplantların üzerine Zirkonyum kaplama yapılabilir mi?

İmplantların üzerine zirkon seramik kuronlar uygulanabilir. İmplantın maddesi olan titanyum ile herhangi bir etkileşim göstermezler.

Zirkonyum kaplama ile dişlerin ışık geçirgenliği kaybolur mu?

Zirkon seramik ile doğal dişin ışık geçirgenliği aynıdır. Özellikle estetik bir görünüm isteyen hastalarda rahatlıkla uygulanabilir.

Sosyal Medya Hesapları