Diş İmplantları 2022

Diş İmplantları 2022

Diş Kayıpları Tedavisinde İmplant

Günden güne gelişen ve ilerleyen teknoloji, modern tıbbı da geliştirmekte. Ağız ve diş sağlığı sektörü de bu teknolojik gelişmeden etkilenmekte. Bu teknolojik gelişmelerden biri olan implant tedavisine değinmek istedik. Diş implantı nedir? sorusunu sizler için detaylı olarak açıkladık.

İmplant diş çeşitli nedenlerle kaybedilmiş dişlerin yerine çene kemiğine yerleştirilen yapay diş kökleridir. Bu yöntem ile hem dişleriniz eskisi gibi eksiksiz hem de estetik açıdan mükemmelleşir.

İmplant Nedir?

İmplant, diş eksikliklerinde çene kemiklerinin içerisine yerleştirilen titanyumdan yapılmış özel vidalardır. İki parçadan oluşurlar.

Birincisi cerrahi işlemle yerleştirilen çene kemiğinin içerisine yerleştirilen titanyum kısımdır. İmplant zaten “implante etmek” sözünden gelir.

İkinci kısım ise bunun üstünde, üst yapısını sağlayan protez kısım.

İmplantlar Hangi Durumlarda Uygulanır?

İmplantlar diş eksikliği olan bireylere uygulanır ancak uygulanamayacak durumlar da vardır.

İmplant Kimlere Uygulanır?

Çene ve yüz gelişiminin mutlaka tamamlanmış olması gerektiği için implant yapılacak kişinin mutlaka 18 yaşın üzerinde olması gerekiyor.

İmplant pahalı bir işlem midir?

İlk aşamada konvansiyonel kron-köprü tedavileri ile kıyaslandığında implant pahalı gibi dursa da uzun vadeli planlama yapıldığında, standart protez uygulamaları ile implant arasında fazla bir fiyat farkı yoktur.

İmplant üstü protez nedir, çeşitleri nelerdir?

Genel anlamda protezler ağızda kaybedilmiş dişlerin yerine uygulanan doğal dişlerin tüm fonksiyonel ve estetik özelliklerini taklit eden yapay aletlere denir. İmplant ile desteklenen protezler genel olarak sabit veya hareketli protezlerdir. İmplant destekli sabit protezler hastanın kendi dişi gibi fonksiyon gören ve hissetmen protezlerdir. İmplant destekli hareketli protezler ise protezin ağızda daha stabil kalabilmesi için yapılan protezlerdir.

İmplant Tedavisi Aşamaları:

İmplant ilerisi için olan bir yatırımdır. Köprü şansı olan bir bölgeye implant da yapılabilir. Kemik iyiyken implantı oraya yerleştirebilmek ileride ihtiyaç olduğunda o kemiği bulamama riskini ortadan kaldırır. Fonksiyon olmayan bölgede kemikte rezorbsiyon olur. İmplant için de iyi bir kemiğe ihtiyaç vardır. Doğru zamanda yerleştirilmiş olan implant asla pişman etmez. Ömür boyu da bir yatırım şeklinde faydası görülür.

“İmplant tedavisi ne kadar sürer?” sorusunun cevabıysa; 1 implantı cerrahi olarak uygulama süremiz, vakaya göre değişmekle beraber genelde 15 dakikadır.

Birçok vakada diş çekilir çekilmez çıkan diş boşluğuna implant yerleştirilebilir.

İmplant yaptırmak isteyenlerin en merak ettikleri durum ağrı hissedecek olmalıdır. İmplant diş lokal anestezi altında yerleştirilse bile hiçbir ağrı hissedilmez.

Çene kemiğinin yetersiz olması durumunda yapay kemik greftleri yerleştirilir. Özellikle implant tedavisinde çene kemiği yetersizliği çok önemli bir konudur.

Normal şartlarda implant uygulamasının 1.seansında cerrahi uygulama yani implantın yerleştirilmesi yapılır. 2.seansta implantın üst yapısının yapılması şeklinde 2 aşamadan oluşur. İlave cerrahi işlemler gerektiği taktirde bir seans daha uygulama gerekebilir.

İmplant sonrası buz tedavisi ne kadar sürer? Operasyon bölgesine gün boyunca buz kompres uygulayınız. Cerrahi işlem sonrası olabilecek şişlik ve buna bağlı ağrıları azaltmak amacıyla operasyon bölgesinde hafif bir baskı uygulayacak şekilde (ağız dışından) 5 dakika temas halinde tutup 5 dakika hiçbir şey uygulamadan çekerek buz tatbik ediniz.

İmplant Yaptırmadan Önce Dikkat!

İmplantlar çene kemiği içine, canlı dokuya yerleştirilecek parçalardır. Kötü olduğunu düşünüp implantı çıkarma şansınız yoktur.

İmplant Yaptırırken Bunlara Dikkat Edin!

Kaliteli bir  implantın kemikle sorunsuzca birleşeceğini ve ileri dönemlerde sorun yaşama ihtimalinin düşük olacağını belirten Dr. Erişen, ”Dikkat edilmesi gereken unsurların başında implantı uygulayacak hekimin alanında tecrübeli bir uzman olmasına ve her şeyden önce hastaya güven vermesine dikkat edilmelidir. Uygulayacağı implant markasını paylaşmaktan çekinen kliniklere karşı dikkatli olunmalıdır. Kaliteli implant kullanan klinikler implantın markasını hastayla paylaşmaktan çekinmezler, üstelik herhangi bir aşamada implantla ilişkili olası sorunlar için ömür boyu garanti belgesi verirler.  Yaptıracağınız implantın ömür boyu garanti kapsamında olacağından emin olmalısınız.” diye konuştu.

Diş İmplantının Avantajları Saymakla Bitmiyor!

‘’Sağlıklı dişler varlıklarını sürdürdükleri müddetçe çene kemiğinde erime olmaz ancak diş kaybı sonrası ilgili bölgelerde çene kemiği hacminde azalma görülebilir. Eksik dişimizin yerine gelen implant, çene kemiğimizi destekleyerek kemik erimesine engel olur. Bu nedenle implantlar, doğal dişleri taklit eden protezler oldukları için diş eksikliğine bağlı kemik erimelerini önlemeleri açısından büyük öneme sahiptir.

İmplantların bir diğer avantajı da, sabit protez yapılamadığı, tamamen dişsiz ya da dişsiz sonlanan çenelerde sabit protez yapmayı mümkün kılmasıdır. Böylece bireyler sabit protezlere göre daha düşük konforlu olan hareketli (takılıp, çıkarılabilen) protez kullanmaya mecbur kalmamaktadırlar.

Köprü protezine göre en önemli avantajı ise implant yapılacak bölgedeki komşu dişlerin kesilmesine gerek olmamasıdır. Dolayısıyla implant yapılırken komşu dişlere müdahale edilmez.

Tam dişsiz çenelerde “damak” olarak bilinen tam protezlerin, çiğneme ve konuşma gibi fonksiyonlar esnasında hareketini önlemek için implantlardan faydalanılabilir. Böylece sabit implant protezine uygun olamayan çenelerde, az sayıda implanttan destek alınarak yapılacak implant üstü tam protezlerle de hastanın konforu arttırılarak başarılı sonuçlar elde etmek mümkündür.’’

İmplant Tedavisinin Avantajları Nelerdir? 

İmplant uygulaması sonrası yapılan protezler doğal dişe en yakın yapıyı oluştururlar.

 • Geleneksel protezlere oranla daha iyi çiğneme ve konuşma fonksiyonu sağlamaktadır.
 • Diğer protezlere oranla daha estetik görünüme sahiptir.
 • İmplantlar sayesinde diş eksikliği yanındaki sağlam dişlere dokunulmadan giderilebilmektedir.
 • Total protezlerde tutuculuğun artmasını sağlar. Şöyle ki,           özellikle alt çene total protezlerinin tutuculuğu çok azdır. Bu nedenle konukta yeterli kemik seviyesi olmasa bile, alt çeneye 2 implant yerleştirerek, tutuculuk artmaktadır.

Diş İmplant Zararları Nedir?

İmplant yerleşimi sırasında iyi planlama yapılmazsa bölgedeki anatomik açıdan önemli dokulara yada komşu dişlere zarar verilebilir, sterilizasyonda sıkıntılar yaşanırsa enfeksiyonlar oluşabilir, kötü implant pozisyonu nedeniyle protez aşamasında sıkıntılar yaşanabilir, kemik-implant bağlantısı oluşmayabilir. Bu durumda bazı sorunlar çözülebilirken bazıları çözülemeyebilir ve kalıcı zararlar meydana gelebilir. O yüzden implant tedavisinin mutlaka bir uzman tarafından, iyi implant markaları tercih edilip ucuza kaçmayarak, implant tedavisi açısından uzmanlaşmış kliniklerde yapılması önerilmektedir.

Diş İmplant Yan Etkileri:

İmplantlar, doğal dişlerle aynı işleve sahiptir ve çeşitli durumlarda yan etkilere neden olan, kaybedilen veya kırılan dişlerin yerine konulmasında kullanılır. Bu nedenle konukların bu yan etkilerden önceden haberdar olmaları ve gerekirse bunlara neden olabilecek sorunları tedavi etmeleri gerekebilir.

blog icerik 14419959331 Diş İmplantları 2022

İmplant Markaları

İmplantların kemik ile kaynaşması titanyum bir implant olduktan sonra yada zirkonyum aynı şekilde implant yüzeyi olarak kullanılmasına yönelik çalışmalar var. Yaygın olarak kullanılan bir malzeme Titanium Bio’dur. Uyumluluk açısından ise kemiklerle doğal bir harmanlama özelliğine sahiptir. Yani implantın titanyum yüzeyinde yabancı bir isim olarak kabul edilmeden kemik hücreleri kolaylıkla büyüyebilir. En iyi implant markaları hangisidir? Sorusunun cevabını en doğru şekilde size doktorunuz verecektir. Alman implant markaları veya diğer menşeili markalar içinde kaybolup gitmektense doktorunuza başvurunuz.

Yerli ve Yabancı implant markalarını sizin için listeledik:

Yerli İmplant Markaları

 • DTI İmplant
 • Implance
 • Mode Dental
 • NUCLEOSS İmplant

Yabancı İmplant Markaları

 • Straumann İmplant
 • Nobel İmplant
 • Thommen İmplant
 • Biohorizons İmplant
 • Neoss İmplant
 • Bicon İmplant
 • Tekka İmplant
 • Zimmer İmplant
 • İmplance İmplant
 • Mis İmplant
 • Bego İmplant
 • Osstem İmplant

Yerli İmplant Fiyatları:

Tecrübeli hekimler tarafından, uygun şekilde uygulandığında ve konuğun da ağız ve diş temizliğine dikkat ettiği durumlarda ömür boyu kalıcı olabilecek bir işlemdir. Bu sebeple de implant fiyatlarını bu faktör dikkate alınarak düşünmek gerekir.

Travma, diş eti rahatsızlıkları, ilerlemiş çürükler gibi sebeplerle diş kayıpları yaygın olarak yaşanmaktadır.  Diş kaybı estetik problemlere yol açtığı gibi, çiğneme ve konuşma sorunlarına da yol açmaktadır.  Estetik, çiğneme ve konuşma fonkisyonlarının düzelmesi de implant tedavisi ile sağlanır.

 İmplant fiyatı ve fiyatları etkileyen faktörler:

 • Kaç tane implant diş yapılacağı,
 • İmplant markası,
 • Tedavinin yapılacağı klinik,
 • Hekimin tecrübesi,
 • Konuğun ağız ve diş yapısı,
 • Çene kemiğinin yeterli olup olmayacağı gibi farklı faktörler implant fiyatını etkilemektedir. Bu nedenle de standart fiyat verilmemektedir.

İmplant Fiyat Listesi:

İmplant TedavisiKDV HariçKDV Dahil
İmplant Destekli Hareketli Protezler (Hassas Tutucu Ücreti Hariç – Tek Çene)4.462,96₺4.820,00₺
İmplant Üstü Veneer Kuron (Seramik) (Abutment Ücreti Hariç)1.597,22₺1.725,00₺
İmplant Rehberi (Yarım Çene)1.393,52₺1.505,00₺
İmplant Rehberi (Tam Çene)2.013,89₺2.175,00₺
Kemik İçi İmplant (Blade Tek İmplant Ücreti Hariç)3.819,44₺4.125,00₺
Kemik İçi İmplant (Tek Silindirik İmplant Ücreti Hariç)3.787,04₺4.090,00₺
İmplant Çıkartılması1.472,22₺1.590,00₺

*Türk Dişhekimleri Birliği’nin belirlediği fiyat listesidir.

Yerli İmplant Yorumları:

Eksik diş tedavisinde kullanılan bir yöntem olan implant yaptıranlar, tedavilerinin sonucunda uzun süreli bir memnuniyet yaşadıklarını ilettiler.

AYNI GÜN İÇERİSİNDE BİLE PROTEZ TAKILABİLİR!

Yurt Dışından Gelen Konuklar İmplant Tedavisi İçin Ne Kadar Süre Ayırmalı?

Gelişen teknolojiyle dental uygulamalar ileri boyutlara vardı. Gelen konuğun eğer ağız yapısı implant için uygunsa, aynı gün içerisinde protez takılabilir. Çünkü dijital teknolojiyle çalışan diş hekimliği altyapısı mevcut. Öncelikle dijital ortamda konuğun ağız içerisinden taramaları yapılır, protez planlaması yapılır ve buna uygun implant planlanır. Konuğun implantları yerleştirildikten sonra (bu yerleştirme aynı gün içerisinde, birkaç saat içerisinde) işlem rahatlıkla gerçekleşebilir. Bu süreç içerisinde protez de ilgili arkadaşlar tarafından hazırlanır ve işlem biter bitmez hemen hızlıca konuğun ağzına protezin yapıştırılması söz konusu olabilir. Elbette her konuğun durumu farklıdır. Her gün her konuğa her dakika olabilecek bir durum değil.

İMPLANT UYGULAMASINDA AĞRI HİSSEDİLMEZ

Diş İmplantı Uygulamasında Acı Hissedilir Mi?

Diş tedavisinde ağrı herkesin fobisi ama gelişen teknikler anesteziyi de etkiledi. Sadece implant değil, hangi uygulama olursa olsun hiçbir şekilde konuklar ağrı duymazlar. Diğer yandan ağrı duymaktan öteye, koltuğa oturmaktan yana tedirginliği olan bireylerde olabilir. Bunlar için de genel anestezi imkânı var. Bunun için uygun altyapı ve ekibi olan hastaneler bulunmakta. Uygulama sırasında yatmayı gerektiren bir durum söz konusu değil ama konuk çıktıktan sonra orada kalabileceği bir ortam sağlanmakta. Bir de sedasyon dediğimiz uykuyla uyanıklık arasında konuğu tam uyutmadan ama işlemi konuğa hiçbir şekilde hissettirmeden yapabilmek işlemin yapılabileceği imkânlar da var.

İmplant acıtır mı, implant sonrası geçmeyen ağrılar ise operasyon sonunda yara iyileşmesine bağlı sızlama şeklinde bir ağrı normaldir.
Doktorunuzun yazdığı reçeteyi düzenli olarak kullanınız. Geçmeyen bir durum ile karşı karşıyaysanız doktorunuza başvurun.

Dental İmplantlar Sigara Kullanan Kişiler İçin Önerilebilir Mi?

Sigara ve alkol kullanımı, implant operasyonları sonrası iyileşme süresini uzatmakta ve süreci zorlaştırmaktadır. Bu nedenle en azından iyileşme sürecinde konuklarımızdan sigara ve alkolden uzak durmaları gerekmektedir.

Tek Diş İmplant Fiyatları 2021 Ne Kadar?

Çoğu zaman konukların sadece tek diş eksiği olmakta. Bu durumda tek diş implant fiyatları da merak konusu. Ancak fiyat bilgisi verilebilmesi için eksik dişin çene kemiğinin neresinde olduğunun da bilinmesi gerekir. Bunun için de basit bir muayeneden geçilmesine ihtiyaç olacaktır. Şayet çene kemiğinin arka kısmında yer alan bir diş için implant yapılacaksa estetik kaygılar da daha az olmaktadır. Fiyatlar biraz daha düşük olabilir. Ancak ön dişler daha görünürdür ve estetik kaygıları da daha fazladır. Bu durumda tek diş implant fiyatları çok fark olmasa da küçük bir oranda daha yüksek rakamlara tekabül edebilir. Tedavi kapsamında konuğa greftleme kemik tozu uygulamasının yapılacak olması da tek diş için yapılacak bu tedavinin fiyatını etkiler.

SGK İmplant Fiyatlarını Karşılıyor Mu?

SGK tarafından implant fiyatları karşılanmıyor. Bu nedenle söz konusu tedaviden faydalanmak isteyen konukların belirli bir bütçe ayırması gerekir. Kimi zaman yerli üretim olan implantların tercih edilmesi durumunda fiyat noktasında devlet desteğinin olup olmadığı da merak ediliyor. Böyle bir durumda da devlet desteği olmadığını belirtelim. Tedavi giderlerinin tamamen konuk tarafından karşılanması gerekiyor.

İmplant Fiyatları 2022

Kimi zaman hastaların sadece tek bir diş eksiği oluyor. Bu durumda tek diş implant fiyatları da merak edilebiliyor. Ancak fiyat bilgisi verilebilmesi için eksik dişin çene kemiğinin neresinde olduğunun da bilinmesi gerekir. Bunun için de basit bir muayeneden geçilmesine ihtiyaç olacaktır. Şayet çene kemiğinin arka kısmında yer alan bir diş için implant yapılacaksa estetik kaygılar da daha az oluyor. Fiyatlar biraz daha düşük olabilir. Ancak ön dişler daha görünürdür ve estetik kaygılar da daha fazladır. Bu durumda implant diş fiyatları çok fark olmasa da küçük bir oranda daha yüksek rakamlara tekabül edebilir. Tedavi kapsamında hastaya greftleme kemik tozu uygulamasının yapılacak olması da tek diş için yapılacak bu tedavinin fiyatını etkiler.

İmplant Sonrası Yapılacak İşlemler:

1. Yara bölgesine baskı uygulamayın.
2. Buz tedavisi uygulayın.
3. Sıcak duş için 1 gün bekleyin.
4. Ilık ve soğuk yiyecekler – içecekler tercih edin.
5. Yumuşak gıdalar tercih edin.
6. Yaranızı göstermeyin.
7. Dişlerinizi fırçalamayın.
8. Geçici protezi hekim onayıyla kullanın.
9. Ağrı – sızı normaldir.
10. Kan gelmesi normaldir.

İmplant üstü protezlerde kullanılan malzemelerin özellikleri nelerdir?

“Sabit protezlerde implant üzerinde kullanılabilen materyaller metal destekli üzeri porselen sistemlerdir. Bunun bir farklı versiyonu olan zirkonyum yine üzeri porselen kaplamalı sistemlerdir. İçinde herhangi bir zirkonyum veya metal içermeyen tam seramikler ise eskiden çok tercih edilmezdi ama artık teknolojinin ilerlemesiyle birlikte implant üstünde kullanılabilmektedir. Eğer hareketli protez yapılıyorsa klasik akrilikler kullanılır. Bunlarla da kendi ön bölge dişlerinde porselen illüzyonlar yapılabilir. All On Four tekniklerle de yine akrilik sistem veya porselen tarzında sabit protezler sunulabilir.’’

İmplant Çeşitleri Nelerdir?

Artık çokça implant çeşidi bulunmaktadır. Bu implant çeşitlerden en çok kullanılan implant çeşidi vida implanttır. Kullanılacak olan implant çeşidi hekim tarafından kişiye göre belirlenmektedir. 5 çeşit implant türü vardır; subperiostal implant, intramukozal insert, endodontik stabilizatörler, endostal implantlar, transmandibular implantlar.

Subperiostal İmplantlar: Kafes biçiminde ince bir metalalaşımdan elde edilir. Çene kemiği cerrahi bir müdahaleyle hekim tarafından yapılır. Açılan çene kemiğinden ölçü alınır ve implant diş hazırlanır. Subperiostal implant kemik üzerine yerleştirilir.

İntramukozal İnsert: Titanyum yapılı bir implant çeşididir. Genel olarak protezlerde retansiyon artması için tercih edilir.

Endodontik Stabilizatörler: Zayıf olan diş köklerini sabitlemek için yapılır.

Endostal (Endosseöz) İmplantlar: Bu çeşit implantlar, kemik içerisine yerleştirilir. Bu yöntem ile implant kemikle birleşir.

Transmandibular (Transosseöz) İmplantlar: Alt çene için kullanılan implant çeşididir. Sadece bir bölgeye uygulanabildiği için çok fazla tercih edilmez.

All On Four İmplant:

Ağız içinde meydana gelen diş eksikliğinin sonucunda uygulanan tedavi yöntemlerinden birisi all on 4’dur.

All On Six İmplant:

Ağız içinde meydana gelen diş eksikliğinin sonucunda uygulanan tedavi yöntemlerinden birisi all on 6’dur.

Sıkça Sorulan Sorular:

– SGK 2021 İmplant Fiyatları Nedir?

SGK tarafından implant fiyatları karşılanmıyor. Bu nedenle söz konusu tedaviden faydalanmak isteyen hastaların belirli bir bütçe ayırması gerekiyor.

Devlet hastanesi implant diş fiyatı, devlet implant yapıyor mu? sorularının cevabı ise: kimi zaman yerli üretim olan implantların tercih edilmesi durumunda fiyat noktasında devlet desteğinin olup olmadığı da merak ediliyor. Böyle bir durumda da devlet desteği olmadığını belirtelim. Tedavi giderlerinin tamamen hasta tarafından karşılanması gerekiyor.

SGK implant fiyatları 2022 ve 2021 fiyatları hakkında bilgilerimizi sizin ile paylaştık

-İmplant Sonrası Şişlik Ne Zaman Geçer?

Tedavi bölgesinde şişlik belirgindir ve göz altında görünebilir veya ağızda morarma olabilir ve 23 gün sürebilir. Şişliğin tamamen geçmesi 10 günü bulabilir.

-İmplant Ağrısı Kaç Gün Sürer?

Diş tedavisinde ağrı herkesin fobisi ama gelişen teknikler anesteziyi de etkiledi. Sadece implant değil, hangi uygulama olursa olsun hiçbir şekilde konuklar ağrı duymazlar. İmplant sonrası geçmeyen ağrılar ise operasyon sonunda yara iyileşmesine bağlı sızlama şeklinde bir ağrı normaldir.

-İmplant Sonrası Buz Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Operasyon bölgesine gün boyunca buz kompres uygulayınız. Cerrahi işlem sonrası olabilecek şişlik ve buna bağlı ağrıları azaltmak amacıyla operasyon bölgesinde hafif bir baskı uygulayacak şekilde (ağız dışından) 5 dakika temas halinde tutup 5 dakika hiçbir şey uygulamadan çekerek buz tatbik ediniz.

-İmplant Sonrası Yemek

Operasyon günü ve ertesi gün aşırı sıcak yiyecek ve içeceklerden kaçınınız. Aşırı sıcak, iyileşme bozukluğuna sebep olacaktır. Sert gıdalardan kaçınınız. Dikişler 1 hafta ağzınızda kalacağından ötürü bu yiyecekler dikişlere zarar verebilir, canınızın yanmasına ve kanamaya da sebep olabilir.

-Diş İmplant Yasaklanan Ülkeler?

Amerikada neden yasaklandı? sorusunun cevabı ise Amerika Birleşik Devletleri’nde, implantın kendisi değil de farklı ve düşük kaliteli malzemelerden yapılmış implantlar yasaklanmıştır. Bu kalitesiz ve farklı metaller insan vücuduna zarar verme potansiyeli nedeniyle böyle bir karar aldı. İmplant titanyumdan yapılmış ve kaliteli ise bu sağlıklı ve güvenli bir tedavidir.

-İmplant Kaç Günde Yapılır?

İmplant tedavisi 1 günde de yapılabilen bir tedavidir.

-İmplant Kaç Yaşında Yapılır?

Dental implantlar; diş eksikliklerini tamamlamak için çene kemiği içerisine yerleştirilen titanyum vidalardır. İmplant yerleşimi için yeterli kemiği bulunan, implant işlemini etkileyecek herhangi bir sistemik rahatsızlığı olmayan ve kemik gelişimini tamamlamış her bireye implant uygulanabilir. İmplant yapımı için üst yaş sınırı olmamakla birlikte alt yaş sınırı kişinin kemik gelişimine göre değişmektedir ancak ortalama olarak 17-18 yaş civarıdır.

-İmplant Sonrası Kahve İçilir Mi?

Operasyon günü ve ertesi gün aşırı sıcak yiyecek ve içeceklerden kaçınınız. Aşırı sıcak, iyileşme bozukluğuna sebep olacaktır.

-İmplant Sonrası Diş Fırçalama

Operasyondan 24 saat sonra dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Operasyon bölgesini ilk iki gün sadece gargara yaparak 3 günden sonra gargaraya batırılmış pamuk veya yumuşak bir fırça vb. ile silerek temizleyiniz.

-İmplant Kaç Yıl Dayanır?

İmplantların ömür boyu sorunsuz kaldığı gözlemlenmiştir. Ancak, implantların ömrünün uzunluğunu etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Bunların başında hastanın ağız hijyenine ne kadar önem verdiği gelir.

-İmplant Tutmazsa Belirtileri Nedir?

Tutmayan implant belirtilerini sizin için listeledik:

 • İmplantın Hareketlenmesi.
 • Rahatsızlık hissi ve şiddetli ağrı
 • Şişen diş etleri.
 • Ani Olarak Gelişen Alerjik Reaksiyonlar.
 • Isırmada ve Çiğnemede Zorluk.

-İmplantı Yan Etkileri?

Her cerrahi işlemde olduğu gibi implant uygulamasının da minör riskleri vardır. Ancak detaylı bir klinik / radyolojik değerlendirme ve titiz bir cerrahi uygulama ile bu riskler minimuma indirilmektedir ve güvenle implant tedavisi uygulanmaktadır.

-İmplant Vidası Düştü

Diş implantının düşmesi sıkça rastlanan bir durum değildir ancak, zaman zaman yerinden oynaması, çıkması ya da gevşemesi gibi sorunlar olabilmektedir. Bu durumun birden fazla sebebi olabilir.

-İmplant neden önerilir; ne gibi kolaylıklar getirir?

“İmplant biraz da ilerisi için bir yatırımdır. Şuanda köprü şansı olan bir bölgeye de implantı tavsiye ediyorum. Çünkü kemik iyiyken o implantı oraya yerleştirebilmek ileride ihtiyaç olduğunda o kemiği bulamama riskini ortadan kaldırır. Fonksiyon olmayan bölgede kemikte rezorbsiyon olur. İmplant için de iyi bir kemiğe ihtiyaç vardır. Dolayısıyla doğru zamanda yerleştirilmiş olan implant asla pişman etmez. Ömür boyu da bir yatırım şeklinde faydası görülür.”