Şeffaf Plaklı Tedavi

Şeffaf Plaklı Tedavi

Gülümsemenizden memnun değilsiniz ve dişlerinizi düzelttirmek mi istiyorsunuz? Ama diş telleri ile dolaşmak da istemiyor musunuz? O zaman belki şeffaf plak kullanarak tedavi olmayı deneyebilirsiniz. Dental Group Hospitadent, diş tedavilerinde ileri teknolojiye uygun donanımıyla ve uzman kadrosuyla diş teli takmak istemeyen ve daha estetik tercihleri olan hastalar için tüm şubelerinde, şeffaf plak ile ortodontik tedavi uygulaması yapmaktadır.

Ortodonti; yanlış konumlanmış dişlerle çene kemiği uyum problemlerinin teşhis ve tedavisi ile ilgilenen diş hekimliği uzmanlık dalıdır. Ortodonti alanında uzmanlaşmış diş hekimine ise ortodontist adı verilir. Ortodontik tedaviler; uzman bir ortodontist tarafından, çeşitli ortodontik aygıtlarla dişlerin belli yönde ve hızda hareket etmesini sağlama esasına dayanır. Böylece zaman içinde dişler ideal konumuna getirilmekte ve dizilim bozuklukları giderilmektedir.

Şeffaf plak ya da invisalign tedavisi nedir? 

Estetik nedenlerden ötürü, geleneksel diş telleri kullanmak istemiyorsanız, ancak güzel bir gülümseme sahip olma arzunuz varsa şeffaf plak kullanmak, dişlerinizi kısa sürede istenilen pozisyona almak için iyi bir alternatiftir. Invisalign adı verilen bu ortodontik tedavi yönteminde laboratuvarda kişiye özel hazırlanan şeffaf plaklar yardımıyla diş teli kullanmadan dişlerdeki çapraşıklık, sıkışıklık, seyreklik ve konumlanma problemlerine yönelik düzeltme tedavisi yapılmaktadır.

Kullanılan plaklar tamamen şeffaf malzemeden yapılmıştır ve estetik olarak daha iyi bir görünüme sahiptir. Şeffaf plakların kişiler tarafından tercih edilmesindeki en önemli etken ortodontik tedavi gördüğünün başkaları tarafından fark edilmemesidir. Halk arasında şeffaf diş teli olarak bilinen bu yöntemde aslında tel kullanılmamaktadır.

Şeffaf plak tedavisinin avantajları nelerdir? 

Şeffaf plaklar ile ortodontik tedavi, braket adı verilen tellerle yapılan tedaviye göre daha konforludur. Çünkü diş tellerindeki gibi ağız içinde batma, ağrı ve yara gibi yan etkilere neden olmaz. Plaklar oldukça yumuşak bir malzemeden yapıldığı için kişiye rahatsızlık vermez.

Yemek yerken ya da dişlerin fırçalanması sırasında şeffaf plakların rahatlıkla çıkarılıp takılabilmesi esnek kullanım olanağı sunar. Bu sayede kişi istediği her şeyi yiyebilir, diş tellerine en büyük üstünlüklerinden biri de budur. Diğer büyük avantajı diş temizliğinin kolay olmasıdır. Tel kullanımında dişlere giren besinleri temizlemek zorken şeffaf plaklar çıkarılarak, dişler olağan şekilde fırçalanabilir. Bilindiği gibi diş telleri sabittir ve tedavi süreci boyunca dişinizde takılı kalmaktadır.

Konuşma ile ilgili olumsuz etkisi de yoktur ve sunum, toplantı gibi düzgün konuşma gerektiren durumlarda çıkarılması gerekmez. Bu nedenle özellikle ortodonti tedavisinin iş ve okul hayatını etkileyeceğini düşünen, sık sık insanlarla iletişim halinde olması gereken bireyler tarafından daha çok tercih edilmektedir.

Plakların şeffaf olması nedeniyle başkaları tarafından çoğunlukla fark edilmemesi kişiye estetik açıdan rahatlık sunar. Bu sebeplerle erişkinler tarafından daha sık tercih edilmektedir. Geleneksel tel tedavisine göre pahalı olmasına karşın tedavinin rahatlığı ve başarı oranının neredeyse %100 olması nedeniyle daha avantajlıdır. Ayrıca invisalign yönteminde, dişlerinizin nasıl bir pozisyona geleceğini tedaviye başlamadan önce, özel bir yazılım ile 3 boyutlu olarak görme olanağınız bulunur.

Şeffaf plak kimlere uygundur? 

Şeffaf plak ya da invisalign tedavisi  tedaviye uygun tüm çocuk ve yetişkinlere uygulanabilen bir tedavi yöntemidir. Sıklıkla orta ve hafif çapraşıklık sorunu olanlarda bu tedavi yöntemi uygundur. Diş ve çene yapılarındaki anormalliklerin makul seviyede olduğu bireylere rahatlıkla uygulanabilmektedir. Fakat dişlerin çok çapraşık olması tedavi uygulanamayacağı  anlamına da gelmemektedir. Ancak şeffaf plak tedavisinin yapamadığı bazı diş hareketleri vardır. Bunu anlamanın tek yolu ise alanında uzman bir ortodonti uzmanıyla görüşmekten geçer. Tedavinin yapılamayacağı muhtemel durumlardan bazıları:

  • Dişler arasında çok geniş boşlukların olması
  • Çene kemiklerinde gömülü dişlerin bulunması
  • Çene yapısında anormallik şeklinde sıralanabilir.

Şeffaf plaklar nasıl hazırlanır? 

Diş hekiminiz öncelikle şeffaf plak için uygun bir diş ve çene yapınız olup olmadığını değerlendirir.Tedavi için uygun bir aday olduğunuza karar verirse öncelikle dişlerinizin ölçüsünü alır. Ayrıca dişlerinizin fotoğrafları ve röntgen çekimi yapılır. Röntgen ile dişlerin kök açılarını uzunlukları ve konumları incelenir. Fotoğraflar ise tedavi sonrasında kıyaslama için kullanılır.

Diş ölçülerine ilişkin veriler CAD-CAM denilen özel optik okuyucular aracılığıyla üç boyutlu tarama tekniği kullanarak bilgisayara aktarılır. Bilgisayar ortamında dişler simülasyon yapılarak hareket ettirilir ve yapılan planlama ile tedavi rotası belirlenir. Sonra da üç boyutlu printer aracılığıyla tedavide kullanılacak bir seri diş kalıbı çıkarılır. Elde edilen 15-20 seri kalıp şeffaf plakların hazırlanmasında kullanılır.

Bu yolla hazırlanan her bir plak tedavi ilerledikçe sırasıyla kullanılır. Tüm bu süreç yaklaşık olarak 2 hafta sürmekte ve tedaviye de doğal olarak bu sürenin sonunda başlanabilmektedir. Plaklar, eskiden sadece yurt dışında hazırlanabildiğinden bu süreç 5-6 hafta gibi daha uzun bir süreyi kapsamaktaydı. Ama artık yerli üretim de yapılabildiğinden üretim süreci hızlanmıştır.

Şeffaf plaklar nasıl kullanılır? 

Şeffaf plaklar hasta tarafından rahatlıkla çıkarılıp takılabildiğinden kullanımı son derece pratiktir. Dişlerin üzerine oturtulur, plaklar dişleri kaplayarak onlara istenilen yönde güç uygular ve o yöne doğru yavaş yavaş milimetrik olarak hareket etmelerini sağlar.

Plağın kullanımı son derece basittir ve ağza yerleştirme ve yeme, içme, diş fırçalama, diş ipi kullanımı gibi durumlarda çıkarma işleminden ibarettir. Ancak bu noktada, hastanın tedaviye uyumu ve etkin katılımı önem kazanmaktadır. Çünkü plaklar hasta tarafından kolaylıkla çıkarılabildiğinden, kullanımın aksatılma ihtimali vardır. Bu durum tedavinin başarısını olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

Diş hekiminiz genellikle plakları günde en az 20 saat takmanızı önerecektir. Plaklar başlangıçta dişlere bir güç uygulayacağı için tedavinin ilk birkaç gününde diş ağrınız olabilir. Bunun için doktorunuz tarafından önerilen bir ağrı kesici kullanabilirsiniz. Yaklaşık 5-6 gün sonra ağrı azalarak tamamen kaybolur. Kullandığınız plaklar doktorunuz tarafından belli aralıklarla, genellikle 2 haftada bir, tedaviye verdiği cevaba göre değiştirilecektir.

Şeffaf plak tedavisi ne kadar sürer? 

Tedavi süresi diğer tüm diş tedavilerinde olduğu gibi kişiden kişiye farklılık gösterir ve problemin boyutu ile hastanın tedaviye uyumu bu süreyi etkiler. Plakları hekim tarafından önerilen şekilde günde en az 20 saat takılması koşuluyla vakaların yaklaşık %60’ında 8 ila 10 ayda tedavi tamamlanmaktadır. Kalan %40’ında ise 14 aylık bir süre gerekli olabilmektedir. Nadir durumlarda 16 aya kadar tedaviye devam edilmesi gerekebilir.

Şeffaf plakların sağlığa zararı var mı? 

Şeffaf plaklar modern laboratuvarlarda özel olarak üretilmektedir ve bu nedenle üretildiği malzemeler sağlığa zararlı herhangi bir bileşen içermez. 

Tedavi sonrası dişlerde tekrar bozulma olur mu? 

Diş teli ya da şeffaf plak ile uygulanan ortodontik tedavi sonrası, dişlerin konumunu sabitlemek iç kısımlarına koruyucu ince bir tel yerleştirilir. Ayrıca diş hekiminiz tedavi sonrası nasıl davranmanız gerektiğini size anlatır ve önerilerde bulunur. Önerilere uygun şekilde davrandığınız takdirde tedavi sonrası sorun yaşama olasılığınız çok düşük olacaktır.

Çocuklar kaç yaşında invisalign tedavisi görebilir? 

İnvisalign tedavisi görebilmek için öncelikle çocuğunuzun bütün süt dişlerinin düşmüş olması gerekmektedir. Ek olarak ise minimum ikinci büyük azı dişinin çıkmış olması istenir. Bunlar da yaklaşık 12-13 yaşlarına karşılık gelmektedir. Buna göre şeffaf plakla ortodontik tedavi yaş kısıtlaması olmaksızın, gerekli şartları taşıyan 12 - 80 yaş arasındaki her bireye uygulanabilir.

Tedavi Özeti

İşlem Sayısı Ayda 1
İşlem Süresi 1-2 Sene
Anestezi Yöntemi Yok
Hassasiyet Süreci Yok
İşe Dönme Süreci Hemen
Tam İyileşme Süreci 1-2 Sene
Sonuçların Kalıcılığı Ömür Boyu
Yeme - İçme Süreci Hemen

Not: *Bu sayfada yer alan bilgiler ve tavsiyeler sadece bilgilendirme amaçlıdır.Tanı ve tedavileri için mutlaka doktorunuza başvurun. Süreç ve tedaviler hakkında daha ayrıntılı bilgi, öncesi ve sonrası görselleri talep edebileceğiniz WhatsApp hattımıza ulaşın.

Sıkça Sorulan Sorular

Şeffaf Plaklı Tedavi nedir?

Diş teli kullanmadan dişlerdeki çapraşıklık, sıkışıklık, seyreklik ve konumlanma problemlerine yönelik düzeltme tedavisi şeffaf plaklı ortodonti tedavisi ile yapılmaktadır.

Şeffaf Plaklı Tedavi ilk muayenede ne yapılır?

Şeffaf plaklı ortodonti tedavisinde tedavi öncesi uzman hekim tarafından röntgen aracılığı ile ilk muayene gerçekleştirilir. Yapılan ilk muayene sonrası ağız içinde bulunan farklı problemler varsa öncelikle onların tedavisi gerçekleştirilir.

Şeffaf Plak tedavisi nasıl yapılır?

Şeffaf plak tedavisinde dişlerin ölçüsü alındıktan sonra diş ölçülerine ilişkin veriler CAD-CAM denilen özel optik okuyucular aracılığıyla üç boyutlu tarama tekniği kullanarak bilgisayara aktarılır. Bilgisayar ortamında dişler simülasyon yapılarak hareket ettirilir ve yapılan planlama ile tedavi rotası belirlenir. Sonra da üç boyutlu printer aracılığıyla tedavide kullanılacak bir seri diş kalıbı çıkarılır. Elde edilen 15-20 seri kalıp şeffaf plakların hazırlanmasında kullanılır. Bu yolla hazırlanan her bir plak tedavi ilerledikçe sırasıyla kullanılır.

Şeffaf Plak tedavisi kaç seanstır?

Diş teli ortodonti tedavisinde süreç ve seans her hastanın ağız içi durumuna göre değişmektedir.

Şeffaf Plak tedavisi işlem süresi ne kadardır?

Tedavi süresi diğer tüm diş tedavilerinde olduğu gibi kişiden kişiye farklılık gösterir ve problemin boyutu ile hastanın tedaviye uyumu bu süreyi etkiler. Plakları hekim tarafından önerilen şekilde günde en az 20 saat takılması koşuluyla vakaların yaklaşık %60’ında 8 ila 10 ayda tedavi tamamlanmaktadır. Kalan %40’ında ise 14 aylık bir süre gerekli olabilmektedir. Nadir durumlarda 16 aya kadar tedaviye devam edilmesi gerekebilir.

Şeffaf Plak tedavisinde hangi tür anestezi kullanılmaktadır?

Şeffaf plak tedavisinde herhangi bir anestezi kullanılmamaktadır.

Şeffaf Plak tedavisinde hassasiyet süreci kaç gündür?

Şeffaf plak tedavisinde herhangi bir hassasiyet süreci bulunmamaktadır. Plaklara alışma süreci 1-2 gün sürmektedir.

Şeffaf Plak tedavisinde sonuçlar kalıcı mıdır, tekrar etme olasılığı var mı?

Şeffaf plak tedavisinde, tedavi gören kişilerin tedavi sırasında ve sonrasında hekimlerinin söylediği işlemleri doğru şekilde uygulamaya devam ettirmeleri ile sonuç kalıcılığı sağlanır.

Şeffaf Plak tedavisi için uygun bir mevsim var mı?

Şeffaf plak tedavisi istenilen her mevsim uygulanabilir.

Şeffaf Plak tedavisi sırasında ağrı hissedilir mi?

Şeffaf plak tedavisi sırasında herhangi bir ağrı hissedilmemektedir.

Şeffaf Plak tedavisi sonrasında ağrı hissedilir mi?

Şeffaf plak tedavisi sonrasında herhangi bir ağrı hissedilmemektedir. Dişlerin yavaş yavaş hareket etmesi ile birlikte çok şiddetli olmayan ağrılar hissedilebilir.

Şeffaf Plak tedavisi sonrası ne zaman yemek yenilebilir?

Şeffaf plak tedavisinde uygulamadan hemen sonra istenilen zaman yemek yenilebilir.

Şeffaf Plak tedavisi sonrası ne zaman sıvı tüketilebilir?

Şeffaf plak tedavisinde uygulamadan hemen sonra istenilen zaman sıvı tüketilebilir.

Şeffaf Plak tedavisi sonrası ne zaman su içilebilir?

Şeffaf plak tedavisinde uygulamadan hemen sonra istenilen zaman su içilebilir.

Şeffaf Plak tedavisi sonrası asitli içecek tüketmeli miyiz?

Asitli içecekler dişlere ve diş etlerine zarar verdiğinden asitli içecek tüketimi önerilmemektedir. Eğer içilecekse de pipet yardımı ile içilmelidir.

Şeffaf Plak tedavi sonrası beslenmem nasıl olmalı?

Şeffaf plak tedavisinde plaklarınızı çıkardıktan sonra istediğiniz yemeği yiyebilirsiniz.

Şeffaf Plak tedavisi sonrası ne zaman dişimi fırçalayabilirim?

Şeffaf plak tedavisinde plaklarınızı çıkarıp sonra dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.

Şeffaf Plak tedavisi sonrası ne zaman diş ipi kullanabilirim?

Şeffaf plak tedavisinde plaklarınızı çıkarıp sonra diş ipi kullanabilirsiniz.

Şeffaf Plak tedavisi sonrası ne zaman fındık, fıstık vb kuruyemiş yenilebilir?

Şeffaf plak tedavisi sonrasında plakları istediğiniz zaman takıp çıkarabiliyorsunuz. Plakları çıkardıktan sonra dilediğiniz besinleri tüketip sonrasında tekrar plakları takabilirsiniz.

Şeffaf Plak tedavisi sonrası ne zaman iş hayatına / sosyal hayata dönülebilir?

Şeffaf plak tedavisi sonrası kişi istediği zaman iş hayatına / sosyal hayata dönebilir.

Şeffaf Plak tedavisi sonrası ne zaman spor yapabilirim?

Şeffaf plak tedavisinde uygulama sonrası kişi istediği zaman spor yapabilir.

Şeffaf Plak tedavisi sonrası ağrım olursa ağrı kesici kullanabilir miyim?

Şeffaf plak uygulaması sonrasında dişlerin hareket etmeye başlamasıyla çok şiddetli olmayan ağrılar oluşabilir. Hekiminize danışarak ağrı kesici kullanabilirsiniz.

Şeffaf Plak tedavisi her hastaya uygulanabilir mi?

Şeffaf plak tedavisi her yaşta hastaya uygulanabilen bir tedavi yöntemidir.

Şeffaf Plak tedavisi için en uygun yaş hangisi?

Şeffaf plak tedavisi hekimin uygun gördüğü her hastaya uygulanabilir.

Şeffaf Plak hangi durumlarda bu tedavi uygulanmaz?

Şeffaf plak tedavisi görmek isteyen herkes hekim uygun gördüğü takdirde tedaviyi uygulayabilir.

Şeffaf Plak tedavisi fiyatları nedir, tedavi fiyatı neye göre değişir?

Şeffaf plak tedavisinde fiyat her hastanın ağız içi durumuna, kullanılacak malzeme göre değişmektedir.

Şeffaf Plak tedavisinin avantajları nelerdir?

Şeffaf plaklar ile ortodontik tedavi, braket adı verilen tellerle yapılan tedaviye göre daha konforludur. Çünkü diş tellerindeki gibi ağız içinde batma, ağrı ve yara gibi yan etkilere neden olmaz. Plaklar oldukça yumuşak bir malzemeden yapıldığı için kişiye rahatsızlık vermez. Yemek yerken ya da dişlerin fırçalanması sırasında şeffaf plakların rahatlıkla çıkarılıp takılabilmesi esnek kullanım olanağı sunar. Bu sayede kişi istediği her şeyi yiyebilir, diş tellerine en büyük üstünlüklerinden biri de budur. Diğer büyük avantajı diş temizliğinin kolay olmasıdır. Tel kullanımında dişlere giren besinleri temizlemek zorken şeffaf plaklar çıkarılarak, dişler olağan şekilde fırçalanabilir. Bilindiği gibi diş telleri sabittir ve tedavi süreci boyunca dişinizde takılı kalmaktadır.

Şeffaf Plak tedavisinin zararı var mıdır?

Şeffaf plaklar modern laboratuvarlarda özel olarak üretilmektedir ve bu nedenle üretildiği malzemeler sağlığa zararlı herhangi bir bileşen içermez.

Şeffaf Plak tedavisinin riski var mıdır?

Şeffaf plak tedavisi doğru yöntemlerle uygulandığı takdirde herhangi bir riski bulunmamaktadır.

Şeffaf Plak bu işlemin ömrü ne kadardır?

Tüm ortodontik tedaviler ömür boyu dişlerin düzgün olması için gerçekleştirilir. Tedavi gören kişilerin tedavi sırasında ve sonrasında hekimlerinin söylediği işlemleri doğru şekilde uygulamaya devam ettirmeleri ile sonuç kalıcılığı sağlanır.

Şeffaf Plak tedavisinin merdiven altı kliniklerde bilinçsiz yapılmasının ne tür riskleri vardır?

Şeffaf plak tedavisi merdiven altı kliniklerde bilinçsiz bir şekilde, yanlış yöntemlerle uygulandığı zaman çenenin yanlış gelişmesine sebep olabilir.

Şeffaf Plak tedavisi için yurtdışından gelen hastalar kaç günlerini ayırmalıdırlar?

Tedavi süresi diğer tüm diş tedavilerinde olduğu gibi kişiden kişiye farklılık gösterir ve problemin boyutu ile hastanın tedaviye uyumu bu süreyi etkiler. Plakları hekim tarafından önerilen şekilde günde en az 20 saat takılması koşuluyla vakaların yaklaşık %60’ında 8 ila 10 ayda tedavi tamamlanmaktadır. Kalan %40’ında ise 14 aylık bir süre gerekli olabilmektedir. Nadir durumlarda 16 aya kadar tedaviye devam edilmesi gerekebilir.

Şeffaf Plak tedavisi için kaç gün ya da kaç saat ayırmalıyım?

Şeffaf plak tedavisinde süre her hastanın ağız içi durumuna göre değişmektedir. İşlem süresi ile ilgili net bilgiler muayene sonrasında hekim tarafından belirtilmektedir.

Şeffaf Plak tedavisi sonrası dişlerimi nasıl fırçalamalıyım?

Şeffaf plak tedavisi sonrasında plaklar istediğiniz zaman takıp çıkarıldığı için rutin ağız bakım hijyeninize devam edebilirsiniz.

Şeffaf Plak tedavisi sonrası ne zaman gargara yapabilirim?

Şeffaf plak uygulaması sonrasında istenilen zaman gargara yapılabilir.

Şeffaf Plak tedavisi sonrası ilk olarak ne zaman kontrole gitmeliyim?

Şeffaf plak tedavisi sonrası ayda bir kontrole gidilmesi gerekir.

Şeffaf Plak tedavisinde başarı oranı nedir, yüksek midir?

Dental Group Hospitadent hem bütün ağız ve diş sağlığı tedavilerinizde hem de tedavi sonrası kontrollerinizde, uzman hekim kadrosuyla, uygulanan tedavilerde başarı oldukça yüksektir.

Tedavi Özeti

İşlem Sayısı Ayda 1
İşlem Süresi 1-2 Sene
Anestezi Yöntemi Yok
Hassasiyet Süreci Yok
İşe Dönme Süreci Hemen
Tam İyileşme Süreci 1-2 Sene
Sonuçların Kalıcılığı Ömür Boyu
Yeme - İçme Süreci Hemen

Not: *Bu sayfada yer alan bilgiler ve tavsiyeler sadece bilgilendirme amaçlıdır.Tanı ve tedavileri için mutlaka doktorunuza başvurun. Süreç ve tedaviler hakkında daha ayrıntılı bilgi, öncesi ve sonrası görselleri talep edebileceğiniz WhatsApp hattımıza ulaşın.

Sıkça Sorulan Sorular

Şeffaf Plaklı Tedavi nedir?

Diş teli kullanmadan dişlerdeki çapraşıklık, sıkışıklık, seyreklik ve konumlanma problemlerine yönelik düzeltme tedavisi şeffaf plaklı ortodonti tedavisi ile yapılmaktadır.

Şeffaf Plaklı Tedavi ilk muayenede ne yapılır?

Şeffaf plaklı ortodonti tedavisinde tedavi öncesi uzman hekim tarafından röntgen aracılığı ile ilk muayene gerçekleştirilir. Yapılan ilk muayene sonrası ağız içinde bulunan farklı problemler varsa öncelikle onların tedavisi gerçekleştirilir.

Şeffaf Plak tedavisi nasıl yapılır?

Şeffaf plak tedavisinde dişlerin ölçüsü alındıktan sonra diş ölçülerine ilişkin veriler CAD-CAM denilen özel optik okuyucular aracılığıyla üç boyutlu tarama tekniği kullanarak bilgisayara aktarılır. Bilgisayar ortamında dişler simülasyon yapılarak hareket ettirilir ve yapılan planlama ile tedavi rotası belirlenir. Sonra da üç boyutlu printer aracılığıyla tedavide kullanılacak bir seri diş kalıbı çıkarılır. Elde edilen 15-20 seri kalıp şeffaf plakların hazırlanmasında kullanılır. Bu yolla hazırlanan her bir plak tedavi ilerledikçe sırasıyla kullanılır.

Şeffaf Plak tedavisi kaç seanstır?

Diş teli ortodonti tedavisinde süreç ve seans her hastanın ağız içi durumuna göre değişmektedir.

Şeffaf Plak tedavisi işlem süresi ne kadardır?

Tedavi süresi diğer tüm diş tedavilerinde olduğu gibi kişiden kişiye farklılık gösterir ve problemin boyutu ile hastanın tedaviye uyumu bu süreyi etkiler. Plakları hekim tarafından önerilen şekilde günde en az 20 saat takılması koşuluyla vakaların yaklaşık %60’ında 8 ila 10 ayda tedavi tamamlanmaktadır. Kalan %40’ında ise 14 aylık bir süre gerekli olabilmektedir. Nadir durumlarda 16 aya kadar tedaviye devam edilmesi gerekebilir.

Şeffaf Plak tedavisinde hangi tür anestezi kullanılmaktadır?

Şeffaf plak tedavisinde herhangi bir anestezi kullanılmamaktadır.

Şeffaf Plak tedavisinde hassasiyet süreci kaç gündür?

Şeffaf plak tedavisinde herhangi bir hassasiyet süreci bulunmamaktadır. Plaklara alışma süreci 1-2 gün sürmektedir.

Şeffaf Plak tedavisinde sonuçlar kalıcı mıdır, tekrar etme olasılığı var mı?

Şeffaf plak tedavisinde, tedavi gören kişilerin tedavi sırasında ve sonrasında hekimlerinin söylediği işlemleri doğru şekilde uygulamaya devam ettirmeleri ile sonuç kalıcılığı sağlanır.

Şeffaf Plak tedavisi için uygun bir mevsim var mı?

Şeffaf plak tedavisi istenilen her mevsim uygulanabilir.

Şeffaf Plak tedavisi sırasında ağrı hissedilir mi?

Şeffaf plak tedavisi sırasında herhangi bir ağrı hissedilmemektedir.

Şeffaf Plak tedavisi sonrasında ağrı hissedilir mi?

Şeffaf plak tedavisi sonrasında herhangi bir ağrı hissedilmemektedir. Dişlerin yavaş yavaş hareket etmesi ile birlikte çok şiddetli olmayan ağrılar hissedilebilir.

Şeffaf Plak tedavisi sonrası ne zaman yemek yenilebilir?

Şeffaf plak tedavisinde uygulamadan hemen sonra istenilen zaman yemek yenilebilir.

Şeffaf Plak tedavisi sonrası ne zaman sıvı tüketilebilir?

Şeffaf plak tedavisinde uygulamadan hemen sonra istenilen zaman sıvı tüketilebilir.

Şeffaf Plak tedavisi sonrası ne zaman su içilebilir?

Şeffaf plak tedavisinde uygulamadan hemen sonra istenilen zaman su içilebilir.

Şeffaf Plak tedavisi sonrası asitli içecek tüketmeli miyiz?

Asitli içecekler dişlere ve diş etlerine zarar verdiğinden asitli içecek tüketimi önerilmemektedir. Eğer içilecekse de pipet yardımı ile içilmelidir.

Şeffaf Plak tedavi sonrası beslenmem nasıl olmalı?

Şeffaf plak tedavisinde plaklarınızı çıkardıktan sonra istediğiniz yemeği yiyebilirsiniz.

Şeffaf Plak tedavisi sonrası ne zaman dişimi fırçalayabilirim?

Şeffaf plak tedavisinde plaklarınızı çıkarıp sonra dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.

Şeffaf Plak tedavisi sonrası ne zaman diş ipi kullanabilirim?

Şeffaf plak tedavisinde plaklarınızı çıkarıp sonra diş ipi kullanabilirsiniz.

Şeffaf Plak tedavisi sonrası ne zaman fındık, fıstık vb kuruyemiş yenilebilir?

Şeffaf plak tedavisi sonrasında plakları istediğiniz zaman takıp çıkarabiliyorsunuz. Plakları çıkardıktan sonra dilediğiniz besinleri tüketip sonrasında tekrar plakları takabilirsiniz.

Şeffaf Plak tedavisi sonrası ne zaman iş hayatına / sosyal hayata dönülebilir?

Şeffaf plak tedavisi sonrası kişi istediği zaman iş hayatına / sosyal hayata dönebilir.

Şeffaf Plak tedavisi sonrası ne zaman spor yapabilirim?

Şeffaf plak tedavisinde uygulama sonrası kişi istediği zaman spor yapabilir.

Şeffaf Plak tedavisi sonrası ağrım olursa ağrı kesici kullanabilir miyim?

Şeffaf plak uygulaması sonrasında dişlerin hareket etmeye başlamasıyla çok şiddetli olmayan ağrılar oluşabilir. Hekiminize danışarak ağrı kesici kullanabilirsiniz.

Şeffaf Plak tedavisi her hastaya uygulanabilir mi?

Şeffaf plak tedavisi her yaşta hastaya uygulanabilen bir tedavi yöntemidir.

Şeffaf Plak tedavisi için en uygun yaş hangisi?

Şeffaf plak tedavisi hekimin uygun gördüğü her hastaya uygulanabilir.

Şeffaf Plak hangi durumlarda bu tedavi uygulanmaz?

Şeffaf plak tedavisi görmek isteyen herkes hekim uygun gördüğü takdirde tedaviyi uygulayabilir.

Şeffaf Plak tedavisi fiyatları nedir, tedavi fiyatı neye göre değişir?

Şeffaf plak tedavisinde fiyat her hastanın ağız içi durumuna, kullanılacak malzeme göre değişmektedir.

Şeffaf Plak tedavisinin avantajları nelerdir?

Şeffaf plaklar ile ortodontik tedavi, braket adı verilen tellerle yapılan tedaviye göre daha konforludur. Çünkü diş tellerindeki gibi ağız içinde batma, ağrı ve yara gibi yan etkilere neden olmaz. Plaklar oldukça yumuşak bir malzemeden yapıldığı için kişiye rahatsızlık vermez. Yemek yerken ya da dişlerin fırçalanması sırasında şeffaf plakların rahatlıkla çıkarılıp takılabilmesi esnek kullanım olanağı sunar. Bu sayede kişi istediği her şeyi yiyebilir, diş tellerine en büyük üstünlüklerinden biri de budur. Diğer büyük avantajı diş temizliğinin kolay olmasıdır. Tel kullanımında dişlere giren besinleri temizlemek zorken şeffaf plaklar çıkarılarak, dişler olağan şekilde fırçalanabilir. Bilindiği gibi diş telleri sabittir ve tedavi süreci boyunca dişinizde takılı kalmaktadır.

Şeffaf Plak tedavisinin zararı var mıdır?

Şeffaf plaklar modern laboratuvarlarda özel olarak üretilmektedir ve bu nedenle üretildiği malzemeler sağlığa zararlı herhangi bir bileşen içermez.

Şeffaf Plak tedavisinin riski var mıdır?

Şeffaf plak tedavisi doğru yöntemlerle uygulandığı takdirde herhangi bir riski bulunmamaktadır.

Şeffaf Plak bu işlemin ömrü ne kadardır?

Tüm ortodontik tedaviler ömür boyu dişlerin düzgün olması için gerçekleştirilir. Tedavi gören kişilerin tedavi sırasında ve sonrasında hekimlerinin söylediği işlemleri doğru şekilde uygulamaya devam ettirmeleri ile sonuç kalıcılığı sağlanır.

Şeffaf Plak tedavisinin merdiven altı kliniklerde bilinçsiz yapılmasının ne tür riskleri vardır?

Şeffaf plak tedavisi merdiven altı kliniklerde bilinçsiz bir şekilde, yanlış yöntemlerle uygulandığı zaman çenenin yanlış gelişmesine sebep olabilir.

Şeffaf Plak tedavisi için yurtdışından gelen hastalar kaç günlerini ayırmalıdırlar?

Tedavi süresi diğer tüm diş tedavilerinde olduğu gibi kişiden kişiye farklılık gösterir ve problemin boyutu ile hastanın tedaviye uyumu bu süreyi etkiler. Plakları hekim tarafından önerilen şekilde günde en az 20 saat takılması koşuluyla vakaların yaklaşık %60’ında 8 ila 10 ayda tedavi tamamlanmaktadır. Kalan %40’ında ise 14 aylık bir süre gerekli olabilmektedir. Nadir durumlarda 16 aya kadar tedaviye devam edilmesi gerekebilir.

Şeffaf Plak tedavisi için kaç gün ya da kaç saat ayırmalıyım?

Şeffaf plak tedavisinde süre her hastanın ağız içi durumuna göre değişmektedir. İşlem süresi ile ilgili net bilgiler muayene sonrasında hekim tarafından belirtilmektedir.

Şeffaf Plak tedavisi sonrası dişlerimi nasıl fırçalamalıyım?

Şeffaf plak tedavisi sonrasında plaklar istediğiniz zaman takıp çıkarıldığı için rutin ağız bakım hijyeninize devam edebilirsiniz.

Şeffaf Plak tedavisi sonrası ne zaman gargara yapabilirim?

Şeffaf plak uygulaması sonrasında istenilen zaman gargara yapılabilir.

Şeffaf Plak tedavisi sonrası ilk olarak ne zaman kontrole gitmeliyim?

Şeffaf plak tedavisi sonrası ayda bir kontrole gidilmesi gerekir.

Şeffaf Plak tedavisinde başarı oranı nedir, yüksek midir?

Dental Group Hospitadent hem bütün ağız ve diş sağlığı tedavilerinizde hem de tedavi sonrası kontrollerinizde, uzman hekim kadrosuyla, uygulanan tedavilerde başarı oldukça yüksektir.

Sosyal Medya Hesapları