20 Yaş Dişleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

20 Yaş Dişleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

20 yaş dişleri ne zaman çıkar?

20 yaş dişleri, adından da anlaşılabileceği gibi 18-20 yas civarında çıkmaya başlar. Eğer sürmesinde engel bulunmuyorsa, tam fonksiyonuna sürmeye başladıktan yaklaşık 1 yıl sonra ulaşır.

20 yaş dişlerinin ağız içi fonksiyonlarında ne gibi önemi vardır?

Eski zamanlarda, insanoğlunun daha sert, yarı pismiş gıdalarla beslendiği çağlarda, çiğneme kasları daha çok güç ürettiği için bu kaslara bağlı olan çene kemiği de daha geniş idi. Bu bireylerde çene kemiğinde 20 yaş dişleri de aynı diğer azı dişleri gibi çiğneme ve öğütme fonksiyonunu görüyorlardı. Ancak zaman içinde insanların pişmiş ve yumuşak gıdalarla beslenmeye başlaması sonucu, çiğneme kaslarının fonksiyonun azalmasına bağlı olarak çene kemiğinin evrimsel küçülmesi sonucu günümüzde genellikle 20 yaş dişleri kendilerine çenede yer bulamamakta ve fonksiyona katılamamaktadır.

Gömük 20 yaş dişlerine nasıl müdahale edilmelidir?

Gömük durumdaki 20 yaş dişine çekim Sendikasyonu koyulduysa, müdahale genellikle lokal anestezi altında, 30-60 dakika sürecek minör cerrahi işlem ile gerçekleştirilir.

20 yaş dişlerinin hangi durumlarda çekilmesi gerekir?

Bütün 20 yaş dişlerinin çekilmesine gerek yoktur. Dünya Sağlık Örgütü’nün son yayınları dikkate alınırsa; 6 ayda en az 2 kere antibiyotik kullanılmasını gerektirecek enfeksiyona neden olmadıysa, komşu dişlerde çürüğe neden olmuyorsa, kendi çevresinde kist, kemik hasarı oluşturmuyorsa, hastanın ağız hijyeni iyi düzeyde ve diş çürümemişse, 20 yas dişlerinin çekilmesine gerek yoktur. Yine yapılan son araştırmalar, 20 yaş dişlerinin dişlerde çapraşıklığa yol açtığına dair bir kanıt olmadığını göstermektedir. Eğer hasta diş teli tedavisi gördü ise ve tedavi sonunda ortodonti uzmanı 20 yas dişlerinin, uyguladığı tedaviyi bozacağını düşünüyorsa çekimleri düşünülebilir.

20 yaş dişlerinin çekilmesi zor bir işlem midir? Normal diş çekiminden farkı var mıdır?

Öncelikle yeterli anestezi sağlandıktan sonra ve uzmanı tarafından gerçekleştirildiğinde 20 yaş diş çekimleri zor müdahaleler değildir. Pozisyonuna göre çekim işleminin suresi değişebilir. Gömük durumdaki bir diş 30-60 dakikalık minör cerrahi girişim ile çekilirken, ağız ortamına sürmüş bir 20 yaş diş çekim işlemi 10 dakika sürebilmektedir.

20 yaş dişlerini her hekim çekebilir mi? Kime başvurulmalıdır?

Diş hekimliği mevzuatında 20 yas dişlerini mutlaka çene cerrahi çekmelidir diye bir kural yoktur. Ancak çene cerrahisi uzmanları, aldıkları eğitim ve yaptıkları operasyonlar nedeniyle daha deneyim sahibi olduklarından, 20 yaş çekimlerinde daha az efor sarf etmekte, hastalar da operasyondan daha mutlu çıkmaktadır. Ancak yeterli birikime, ekipmana ve deneyime sahip tüm diştekileri 20 yaş dişi çekimlerini gerçekleştirebilir.

What are teeth made of 20 Yaş Dişleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Woman’s Smile

20 yaş dişleri ağrıya sebep olduğunda ne yapmak gerekir?

Ağza süren tüm dişler, ilk kez çıkarken ağrı yapar. Bu son derece doğal bir durumdur. Bu yüzden 20 yaş dişleri çıkarken oluşacak ağrı kişiyi korkutmamalıdır. Bu ağrı diş hekiminiz tarafından size yazılacak ağrı kesici ve antiseptik gargaralar ile rahatlatılabilir. Enfeksiyon varlığında hekiminiz size antibiyotik ilaçlar da reçete edebilir. Ancak tekrarlayan ağrı, enfeksiyon ve şikayet durumunda diş hekiminiz size dişin çekimini önerebilir.

20 yaş diş çekiminden sonra nelere dikkat edilmelidir?

20 yaş çekiminden sonra en önemli şey hekiminizin tavsiyelerine uymaktır. Gömük diş çekiminden sonra bölgede sislik oluşması, yanakta az da olsa morarma görülmesi normaldir. Size reçete edilen ilaçları düzenle kullanmak şarttır. İlk 48 saat sert, sıcak gıda tüketmekten kaçınmak gerekir. Hekiminiz bölgede oluşabilecek ödemi azaltmak için size soğuk kompres önerebilir. Sıcak suyla duş yapmaktan, sigara içmekten, bölgeyi sıcak tutmaktan kaçınmanız önemlidir. Gömülü diş çekimlerinden sonra ilk 1-2 gün ağzınızda az da olsa kan tadı olması, sabah kalktığınızda tükürüğünüzde pembelik olması normaldir. Bunun dışında devamlı tükürmekten kaçınmak kanama oluşmasını engellemek için çok önemlidir. Dikiş atıldıysa genellikle 7-10 gün içinde dikişler alınır. Genellikle tüm şişlik ve diğer belirtiler dikişler alınırken geçmiş olur.

20 yaş diş çekimi ne kadar suren bir işlemdir?

Dişin konumuna, çevresindeki sinir, diş, kemik gibi anatomik durumların varlığına ve hekimin tecrübesine bağlı olarak gömük bir 20 yaş diş çekimi 30 dakika ile 60 dakika arasında sürebilir.

20 yaş diş çekimi pahalı bir işlem midir?

20 yaş dişinin konumuna, yapılacak operasyonun süresine ve boyutuna göre fiyatlandırma değişmektedir. Basit çekimler diş çekim ücreti fiyatına çekilirken, uzun sürecek zor operasyonlar için ücret daha yüksek olabilmektedir. Ancak genel olarak elde edilen yarar bakımından ve çevredeki dokularda yaratabileceği hasar düşünüldüğünde, çekilmesi gereken bir 20 yaş dişinin çekimi pahalı olarak değerlendirilemez.

Çamlıca Hospitadent
Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı
Dr. Gizem GÜLGEZEN