Bakımsız ve Sağlıksız Dişler Hastalık Nedeni

Bakımsız ve Sağlıksız Dişler Hastalık Nedeni

Toplum olarak nedense diş hekimine mecbur kalmadıkça gitmeyi sevmiyoruz. Oysa uzmanlar, sadece dişlerimizin sağlığı için değil, vücut sağlığımız için de diş hekimine gitme alışkanlığını edinmemiz gerektiğini belirtiyor.

Sadece şiddetli bir diş ağrısı çekildiği zaman diş hekimine gidenlerin bu ihmalin nelere yol açacağını bilmediği açık. Tedavi edilmeyen diş ve diş eti iltihapları, diş çürükleri vücudun çeşitli bölgelerinde çeşitli rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden oluyor.

Sağlıksız dişler vücudu nasıl etkiliyor?

Diş eti hastalıklarıyla diyabet arasında ilginç bir bağlantı var. Diş eti iltihabı kan şekerini yükseltiyor, kan şekerinin yükselmesi de diş eti iltihaplarının artmasına neden oluyor. Diyabet hastalarında diş sağlığı çok büyük önem taşıyor. Diyabetin kontrol altında tutulabilmesi için öncelikle kişinin diş eti sağlığını kontrol altına alması gerekiyor.

Diş problemleri hazımsızlığa da neden oluyor. Yemekleri iyice çiğneyemeyen kişiler, yemekleri parçalayamadığından yumuşak yiyecekleri tercih ediyor ve hızlı yemek yediklerinden hazımsızlık çekiyor.

blog icerik 85604787905 1 Bakımsız ve Sağlıksız Dişler Hastalık Nedeni

Enfeksiyon riski çok fazla

Kronik diş enfeksiyonuna yol açan bakteriler, birtakım antikorların üremesine neden olarak böbreklerde nefrite yol açıyor. Kalp ve damar hastalıklarını da etkiliyor.
Diş iltihapları, kalp kapakçığında iltihaplanmalara ve kalbi besleyen damarlarda tıkanmaya yol açıyor. Bunların yanı sıra, bazı kulak – burun – boğaz hastalıkları da diş ve diş eti sorunlarının etkisiyle ortaya çıkıyor.

Şerifali Hospitadent
Başhekim Dt. Zekeriya Alp YILDIRAN