Sonbaharda Diş Bakımı

Sonbaharda Diş Bakımı

Ağız ve diş sağlığının korunması hem genel beden sağlığı hem de estetik açıdan önemlidir. Altı ayda bir düzenli kontrolden geçmesi gereken diş ve diş etlerinin sağlıklı olmasının aynı zamanda öz güven üzerinde olumlu etkisi olduğunu biliyor muydunuz? Yazın sona ermesi ve sonbahar aylarına geçişte ihtiyaç duyulan kişisel bakım listenizin başına diş temizliğini eklemek kusursuz bir kışa hazırlık sürecinin başlangıcı olacaktır.

Yaz aylarında, serinlemek adına dondurma, meşrubat gibi bir dizi şekerli, soğuk ve asit oranı yüksek yiyecek, içecek tüketiriz. Bu gıdalar dış minesi üzerinde erozyona neden olurken aynı zamanda ağız sağlığı için de ciddi tehlike oluşturur. Şeker, kola, kahve gibi gıdalar ise diş üzerinde renk değişimlerine sebebiyet verir. Güven dolu bir gülümseme için diş beyazlatma uygulaması yaptırmayı düşünebilirsiniz. Sonbaharı estetik kaygılardan kurtulma mevsimi olarak tanımlarsak bembeyaz dişlere sizi kavuşturacak, tam da ihtiyacınız olan bir uygulama.

Diş Beyazlatma Uygulaması

Dişlerdeki renk değişimi çeşitli etkenlere bağlı olarak gelişir. Yaşlanma, travma, seçilen yiyecekler, genetik faktörler hatta ilaç kullanımı bile dişlerin doğal beyaz renginin zaman içinde bozulmasına sebebiyet verir. Bu estetik bir sorundur ve giderilebilir. Diş beyazlatma uygulaması diş renginden memnun olmayan kişiler için yapılan kozmetik bir çözümdür. İki çeşit diş beyazlatma uygulaması vardır.

1- Klinikte Diş Beyazlatma: Diş hekiminin kendi kliniğinde gerçekleştirdiği uygulamaya denilir. Bu işlem yaklaşık bir saat içinde tamamlanır ve hasta sorunsuz şekilde hayatına devam eder. Bu uygulamada beyaz bir jel ve ışın kullanılır. Bu işlem ile kişi hızlı bir şekilde bembeyaz dişlere kavuşur. Dişin beyazlık oranını dişin hali hazırdaki renk kalitesi belirler. İşlem diş rengini 6 ile 8 ton açar. Eğer hali hazırda çok da sarı, lekeli dişlere sahip değilseniz sonuç göz alıcı bir beyazlık olacaktır.

2- Evde Diş Beyazlatma: Adından da anlaşılacağı üzere uygulama evde yapılmaktadır. Kliniğe müracaat eden kişinin ağız ölçüsü alınarak kişiye özel plastik ağızlıklar hazırlanır. Ağızlığın içine “Carbamid Peroksit” esaslı jeller konulur ve kişi bu ağızlığı kullanarak istenilen beyaz dişlere sahip olur. Uygulamanın süresi klinikte yapılan uygulama kadar kısa değildir. Bu yöntemde ağızlık günde 4-8 saat takılır ve ortalama 5–7 gün içinde sonuç verir.

Ağız ve Diş sağlığı söz konusu olunca dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri düzenli diş taşı temizliğidir. 6 ayda bir rutin ağız ve diş sağlığı kontrolü yaptırmayı ve her gün düzenli olarak dişlerinizi fırçalamayı hayatınızın bir parçası haline getirmeyi unutmayın!

Bakırköy Hospitadent
Başhekim Dt. Selma KURTOĞLU