Zirkonyum Kaplama Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Zirkonyum Kaplama Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Zirkonyum nedir?

Zirkonyum(zirkon, zirkonia) 18.yy’da keşfedilmiş bir tür metaldir. Uzay sanayiinden, askeriyeye kadar birçok alanda kullanılır. En büyük özelliği korozyona uğramadığı için birçok alanda tercih edilen bir metal türüdür. Renginin beyaz olması ve ışığı geçirgen olması nedeni ile diş hekimliğinde, seramik kuronların altında altyapı malzemesi olarak kullanılır.

Zirkonyum kaplama kimlere uygulanabilir?

Zirkon seramik kuronlar herkese uygulanabilir. Zirkon’un herhangi bir alerji özelliği bulunmadığı için kullanım alanı geniştir. Herhangi bir yaş aralığı yoktur.

Zirkonyum kaplamanın diğer kaplamalara göre avantajları nelerdir?

Zirkon kuronların diğer metal destekli kuronlara göre üstünlüğü fazladır. Zirkonlar beyaz renkli ve yarı şeffaf oldukları için ışığı geçirirler. Işık geçirgenliği doğal dişe en yakın olduğundan doğal dişin estetiğine ulaşırlar. Metal destekli kuronlarda bu durum söz konusu değildir. Zirkonlar korozyona uğramazlar böylece ağızda renk değişikliği veya metalik tat bırakmazlar. Metal destekli kuronlar ağızda korozyona uğrarlar.

Zirkonyum kaplamaların vücuda herhangi bir zararı var mıdır?

Zirkonların vücuda herhangi bir zararı yoktur. Doku dostu malzemelerdir.

Zirkonyum kaplama ile diş etlerine herhangi bir morarma olur mu?

Zirkon kuronların korozyona uğramadıkları için diş etinde herhangi bir enfeksiyona sebep olmazlar. Eğer hasta ağzı hijyenine dikkat ediyorsa diş etinde sıkıntı yaratmazlar. Bazen kanal tedavisi olmuş dişler ağızda renk değiştirirler. Zirkon doğallığını kaybetmeden bu renkleşmeyi gizler.Bu durumlarda renk değişikliği ince diş eti altında görülür. Bu durumda zirkon kuronlardan değil dişin kendi renk değişikliğinden kaynaklanır.

Zirkonyum kaplama çok pahalı bir kaplama mıdır?

Zirkon seramikler, metal destekli kuronlara göre daha pahalıdır. Bunun nedeni cad cam sistemi denilen bilgisayarlı ortamda 3 boyutlu hazırlanmasından ve teknisyenlik işçiliğinin zor olmasından kaynaklıdır. Ayrıca doğada bulunan zirkonun birçok işlemden geçirilip diş hekimliğinde kullanılmasından dolayı maddenin fiyatı artmaktadır. Aynı zamanda hekimin kuron uygulanacak olan dişin zirkona göre hazırlaması işçiliği arttırmaktadır.

İmplantların üzerine Zirkonyum kaplama yapılabilir mi?

İmplantların üzerine zirkon seramik kuronlar uygulanabilir. İmplantın maddesi olan titanyum ile herhangi bir etkileşim göstermezler.

Zirkonyum kaplama ile dişlerin ışık geçirgenliği kaybolur mu?

Zirkon seramik ile doğal dişin ışık geçirgenliği aynıdır. Özellikle estetik bir görünüm isteyen hastalarda rahatlıkla uygulanabilir.

Zirkonyum kaplama tedavisi ne kadar sürer?

Zirkon seramik tedavisi 5 günde tamamlanabilir.

Fatih Hospitadent
Başhekim Dt. Ayça TENLİ KURT

Whatsapp
Telefon
Fiyat Sor