İmplant Tedavisi

İmplant Tedavisi

İmplant Nedir?

Diş eksiklikleri kişinin hayatını hem sağlık hem estetik yönünden olumsuz etkileyen çok önemli bir problemdir. Bu eksikliklerle yaşayan kimselerde zaman içinde ciddi sindirim sistemi problemleri, gülümsemeden kaçınma, sosyal hayattan uzaklaşma gibi birçok sıkıntı baş gösterebilir. Halbuki diş eksikliklerinin doğru şekilde telafi edilmesiyle çok daha sağlıklı ve konforlu bir yaşam mümkün olur.

Uzun yıllar öncesinde diş eksikliklerinin giderilmesi için yalnızca geleneksel diş ve çene protezleri uygulanmaktaydı. Bu protezler diş eksikliğinin miktarına bağlı olarak sağlam dişlerin kesilerek küçültüldüğü sabit köprü protezler ya da hastanın yeterli konfora ulaşmasının çok zor olduğu takılıp çıkarılabilen hareketli protezlerdir.

Özellikle hareketli protez kullanan kişilerde zaman içinde çene kemiklerinin maruz kaldığı kuvvet yüzünden erimesi, kişinin sağlıklı bir çiğneme yapmasını imkansız hale getirebilir. Yeterli desteği bulamayan protezler her harekette ağız içinde oynayıp konuşuma esnasında da çeşitli sıkıntılara sebep olabilmektedir.  

Sabit protezlerde ise tek diş eksikliğinde dahi komşu iki dişten destek almak için sağlam dişlerin kesilmesi rahatsızlığa sebep olmaktadır. Biyouyumlu yani vücut dokularına uyumlu ve insan sağlığına zararsız diş implantlarının geliştirilmesiyle birlikte diş eksikliklerinin çok daha sağlıklı ve konforlu şekilde giderilmesi mümkün hale gelmiştir.

Temel olarak implant uygulamaları taşıdığı diş protezlerinin yükünü gerçek bir diş kökü gibi çene kemiğinden destek alarak karşılamakta, çok daha doğal ve sağlıklı bir çiğneme, konuşma ve görünüm oluşturmaktadır. Bu sebeple diş implantı eksik dişlerin yerine uygulanan en doğru tedavi şeklidir.

Dental Group Hospitadent tüm şubelerinde ve nitelikli uzman kadrosuyla, son teknolojinin ışığında, diş eksikliklerinizin en sağlıklı ve konforlu çözümü için sizlere hizmet vermektedir.

İmplantın avantajları nelerdir ve kimlere yapılabilir?

Kimi zaman bir ya da birkaç diş eksikliğinde kimi zaman ise bütün bir dişsiz ağız için diş implantları planlanır. İmplantlar tamamen sabit bir protez kullanımı için uygulanabildiği gibi hareketli protezlerin kullanımını kolaylaştırmak için de uygulanabilmektedir. 

İmplant planlamaları yapılırken hastanın genel sağlığı da önemli bir rol teşkil etmektedir. Her ne kadar sanıldığından daha basit bir cerrahi işlem olsa da implant işlemleri için hastanın genel sağlığının yerinde olması gerekir. Kalp, tansiyon, şeker ve bazı kan hastalıklarında ya da kemik oluşumu ve iyileşmesini etkileyen bazı ilaçların kullanımı durumlarında ancak konunun uzmanı doktorlardan yardım alarak ve özel önlemlerle implant cerrahileri gerçekleştirilebilir.

Bunun yanı sıra kemik gelişiminin halen devam ettiği genç yaştaki bireylerde diş implantı uygulamaları için kemik gelişiminin tamamlaması beklenir.

Baş ve boyun bölgesinden radyoterapi görmüş olan kişilerde ise kemik iyileşmesi zor olacağından implant tedavileri önerilmez. 

Aşırı sigara kullanımı da yine iyileşme üzerindeki olumsuz etkisinden dolayı implant tedavisine engel teşkil etmektedir. Başarılı bir tedavi sonucu için öncelikle hastanın sigarayı bırakması tavsiye edilir.

İmplant öncesi neler yapılması gerekir?

 1. İmplant tedavilerinde eksiksiz bir muayene ve planlama çok önemlidir. Doğru bir planlama için ağız içi muayenenin yanında radyografi yani röntgen görüntüleri ve kimi zaman da bilgisayarlı tomografilerden faydalanılır.
 2. Röntgen ve tomografilerde gerekli kemik ölçümleri yapıldıktan sonra hastanın ihtiyacına yönelik implant ve protezler planlanır.
 3. Hastanın iyi bir ağız hijyenine sahip olması gerekir. İmplant öncesinde diş temizliği, diş eti tedavileri, dolgu, kanal tedavisi gibi ihtiyaçlar mevcutsa bu tedaviler gerçekleştirilip ağız hijyeni implant uygulamalarına uygun hale getirilir.
 4. Eğer hastanın implant öncesi özel önlemler alınması gereken bir sağlık problemi varsa ilgili doktorların yönlendirmeleri doğrultusunda gerekli önlemler alınır ve hasta tümüyle implant girişimi için hazır hale getirilir.

Kemik grefti (kemik tozu) nedir ve hangi durumlarda kullanılır?

Kimi zaman çeşitli nedenlere bağlı olarak implantın uygulanacağı çene kemikleri yeterli yükseklik ve kalitede olmayabilir. Bu durumlarda implant cerrahisi öncesi ya da aynı seansta “greftleme” olarak adlandırılan çene kemiği yükseltme ve besleme uygulamalarına başvurulur. 

Özellikle üst çenede kimi zaman sinus sarkmalarının kemik kaybına eşlik etmesiyle implant yapılacak bölgede yeterli kemik bulunmaz. Bu durumda “sinus lifting” denilen özel bir greftleme operasyonu gerçekleştirilir ve halk arasında “kemik tozu” olarak bilinen kemik greftleri bölgeye uygulanır. 

Genelde kemik greftleri sığırdan elde edilmekle beraber toz şeklinde kullanılır. Fakat kemik kaybının çok fazla olduğu bazı durumlarda “otojen greft” olarak adlandırılan, kişinin kendi kemiklerinden alınan parçaların implant planlanan bölgelere nakli gerekir. Bu durum nadir olarak görülse de özellikle çok uzun yıllar hareketli tam protez kullanan hastalarda ve kaza ya da hastalık sonucu ciddi kemik kayıplarında otojen greftlerin kullanılmak durumda kalındığını belirtmek gerekir. 

Greft uygulamaları sonrasında kimi zaman implant hemen uygulanırken bazı durumlarda ise 3-6 ay arası kemik iyileşmesi beklenir ve daha sonra implantlar kemiğe yerleştirilir.

İmplant tedavisi Ne Kadar Sürer ve Nasıl Yapılır?

 1. Öncelikle boy ve ebat olarak işlem uygulanacak bölgeye uygun implant seçilir. Bölgedeki kemik miktarı ve boyuna bağlı olarak kimi zaman daha uzun implantlar tercih edilirken kimi zaman da daha kısa boylu mini implantlar tercih edilir.
 2. Kullanılan implantlar genellikle biyouyumluluğu yüksek olan titanyum ve alaşımlarından imal edilir. Fakat titanyum alerjisi gibi bir durum mevcut ise zirkonyum gibi yine biyouyumluluğu yüksek başka maddelerden üretilen implantlar da kullanılabilir.
 3. İmplant uygulamasına başlamadan önce, implant yapılacak bölge ya da bölgeler lokal olarak uyuşturulur. Bazı durumlarda genel anestezi de tercih edilebilmektedir.
 4. Diş eti dokuları cerrahi olarak kaldırılıp implantın yapılacağı kemik bölgesi görünür hale getirilir.
 5. Bazı durumlarda, özellikle kemiğe dair bir sorunun bulunmadığı tek diş implantlarında, ''kapalı implant tekniği'' olarak anılan bir yöntem de uygulanabilmektedir. Bu yöntemde diş etinin cerrahi olarak uzaklaştırılmasına gerek duyulmamakta ve yalnızca implantın yapılacağı bölümün üstü tıpkı bir kapak gibi açılmaktadır. 
 6. Kemik üzerine, özel bıçaklar içeren aletler yardımıyla, implantların yerleşeceği yuvalar açılır.
 7. Günümüzde kullanılan yeni nesil implantlar genellikle küçük birer vida şeklindedir. İmplantlar kemiğe açılan yuvalara, implant uygulaması için özel olarak tasarlanmış aletler aracılığıyla, vidalama şeklinde yerleştirilir. 
 8. Eğer herhangi bir sorun yoksa bir implant uygulaması yaklaşık 20-30 dakika sürmektedir. Uygulanacak implant sayısı arttıkça bu süre de uzamaktadır. Uygulama sonunda implantların yerleştirildiği bölge dikişlerle kapatılır.
 9. Dental Group Hospitadent Şubelerinde İmplant 1 günde yapılmaktadır.

İmplant Güvenli midir?

Dental Group Hospitadent olarak tüm şubelerimizde implantlarımıza ömür boyu garanti sertifikası veriyoruz.

İmplant sonrası iyileşme dönemi nasıldır?

İmplant sonrasında ağız hijyenine çok önem verilmelidir. Herhangi bir enfeksiyon gelişmemesi için var olan dişlerin fırçalanmasının yanı sıra hekiminizin önereceği ilaçlar ve gargaralar da eksiksiz olarak kullanılmalıdır.

Uygulamanın yapılmasından sonra hafif düzeyde kanamaların olması normal kabul edilir fakat ağzı çalkalamamak ve uygulama bölgesinde oluşan kan pıhtılarını uzaklaştırmamak gerekir.

İlk günlerde sıvı ve ılık gıdalar tüketilmelidir. İyileşme sürecini bozacağından, hastalarımıza bu süre zarfında kesinlikle sigara içilmemesi tavsiye edilmektedir.  

Eğer rezorbe olabilen yani kendi kendine yok olabilen bir dikiş materyali kullanılmadıysa dikişler 7-10 gün sonra alınır.

İmplant sonrasında iyileşme süresi genellikle 4-6 aydır. Bu sürenin sonunda implant üstü protezler tamamlanarak hasta yeni dişlerine kavuşturulur. Bu zamana kadar ise özel geçici protezler yapılarak iyileşme döneminde hastanın dişsiz kalması engellenmektedir. Bu geçici protezler yapılırken özellikle kemiğe kuvvet uygulamamasına ve iyileşmeyi bozacak bir yapıda olmamasına dikkat edilir.

Nadir olarak bu sürenin beklenmesi gerekmeyip implant uygulaması ile aynı zamanda üzerine gelecek protez de yapılmaktadır. 

Periyodik kontrollerle yapılan implantların takibinin yapılması önem teşkil etmektedir.

Dental Group Hospitadent; tüm şubelerinde, implant tedavilerinde uzman kadrosu ve son teknolojiye uygun donanımıyla sizlere hizmet vermektedir.

Tedavi Özeti

İşlem Sayısı 2-3
İşlem Süresi 10 Gün
Anestezi Yöntemi Lokal Anestezi
Hassasiyet Süreci Yok
İşe Dönme Süreci Hemen
Tam İyileşme Süreci 1-2 Gün
Sonuçların Kalıcılığı Ömür Boyu
Yeme - İçme Süreci 2 Saat Sonra

Not: *Bu sayfada yer alan bilgiler ve tavsiyeler sadece bilgilendirme amaçlıdır.Tanı ve tedavileri için mutlaka doktorunuza başvurun. Süreç ve tedaviler hakkında daha ayrıntılı bilgi, öncesi ve sonrası görselleri talep edebileceğiniz WhatsApp hattımıza ulaşın.

Sıkça Sorulan Sorular

İmplant nedir? İmplant ne demek? Diş İmplant nedir?

İmplant diş eksiklerinin olduğu durumlarda kullanılan bir tedavi yöntemidir.

İmplant nasıl takılır? İmplant diş nasıl takılır? İmplant nasıl takılıyor?

İmplant tedavisi için öncelikle boy ve ebat olarak işlem uygulanacak bölgeye uygun implant seçilir. Sonrasında implantın yapılacağı bölge lokal anestezi ile uyuşturulmalı hastanın talebine göre genel anestezi de kullanılabilir. Kemik üzerine, özel bıçaklar içeren aletler yardımıyla, implantların yerleşeceği yuvalar açılır. Açılan yuvalara özel olarak tasarlanmış aletler aracılığıyla, vidalama şeklinde implant yerleştirilir.

İmplant nasıl yapılır? Dişe implant nasıl yapılır? İmplant Diş Nasıl yapılır? Diş implant nasıl yapılır?

İmplant tedavisi için öncelikle boy ve ebat olarak işlem uygulanacak bölgeye uygun implant seçilir. Sonrasında implantın yapılacağı bölge lokal anestezi ile uyuşturulmalı hastanın talebine göre genel anestezi de kullanılabilir. Kemik üzerine, özel bıçaklar içeren aletler yardımıyla, implantların yerleşeceği yuvalar açılır. Açılan yuvalara özel olarak tasarlanmış aletler aracılığıyla, vidalama şeklinde implant yerleştirilir.

İmplant nereye yapılır?

İmplant çene kemiğine yerleştirilmektedir.

İmplant ömrü ne kadardır?

İmplant tedavisinde vidanın kalıcılığı ömür boyudur. Üzerine gelen kaplama dişlerde bu süre değişmektedir.

Çekilen dişin yerine implant ne zaman yapılır?

Çekilen diş yerinin komplikasyonlardan arınıp implant için uygun hale gelmesi için 2 ile 3 ay beklenmesi yeterli bir süredir.

İmplant sonrası ne yenir?

İmplant işleminden sonra sıvı ve yumuşak yiyecekler tüketilmelidir.

İmplant sonrası yüz şişmesi nasıl geçer?

İmplant sonrası yüz şişmesinin geçmesi için buz torbalarını 5 dakika boyunca 10 dakika aralıkla yüzümüze tutmamız şişliği azaltacaktır.

İmplant sonrası şişlik ne kadar sürer?

İmplant sonrası yüz şişmesinin geçmesi için buz torbalarını 5 dakika boyunca 10 dakika aralıkla yüzümüze tutmamız şişliği azaltacaktır.

İmplant iltihabı nasıl geçer?

İmplant iltihabı oluştuğunda bölge cerrahi aletlerle ya da lazerle temizlenip, strelize edildikten sonra uygun antibiyotik tedavisi ile sorun ortadan kalkabilir.

İmplant tedavisi öncesi ilk muayenede ne yapılır?

İmplant tedavisi öncesinde hastanın ağız içi röntgeni çekilir. Sonrasında ağız içi durumunun implant için uygun olup olmadığı belirlenir.

İmplant tedavisi süreci nedir?

İmplant tedavisi için öncelikle boy ve ebat olarak işlem uygulanacak bölgeye uygun implant seçilir. Sonrasında implantın yapılacağı bbölge lokal anestezi ile uyuşturulmalı hastanın talebine göre genel anestezi de kullanılabilir. Kemik üzerine, özel bıçaklar içeren aletler yardımıyla, implantların yerleşeceği yuvalar açılır. Açılan yuvalara özel olarak tasarlanmış aletler aracılığıyla, vidalama şeklinde implant yerleştirilir.

İmplant tedavisi hangi durumlarda uygulanır?

Diş eksiği oluşan durumlarda ya da hiç diş bulunmayan ağız içinde implant tedavisi tercih edilebilir.

İmplant diş yapımı kaç seanstır?

İmplat diş yapımı tek seansta gerçekleştirilebilir.

İmplant aşamaları nedir?

İmplant tedavisi 2 aşamada gerçekleşmektedir. Çene kemiğiniz işlem uygunsa implantın vidası çene kemiğine yerleştirilmektedir. İkinci seans için 3 -5 ay bir bekleme süreci bulunmaktadır. Sonrasında implant üstü dişler yerleştirilmektedir.

İmplant takıldıktan sonra diş ne zaman takılır?

3 -5 ay bir bekleme süreci bulunmaktadır. Sonrasında implant üstü dişler yerleştirilmektedir.

İmplant dikişleri ne zaman alınır?

İmplant tedavisinde kendiliğinden eriyen dikişler kullanılmaktadır.

İmplant dikişleri açılırsa ne olur?

İmplant dikişlerinin açılması enfeksiyona sebep olabilir bu durumda hekimine başvurmanız gerekmektedir.

İmplant tedavisi ne kadar sürer, işlem süresi nedir?

İmplant tedavisi 2 aşamada gerçekleşmektedir. Çene kemiğiniz işlem uygunsa implantın vidası çene kemiğine yerleştirilmektedir. İkinci seans için 3 -5 ay bir bekleme süreci bulunmaktadır. Sonrasında implant üstü dişler yerleştirilmektedir.

İmplant tedavisinde hangi tür anestezi kullanılmaktadır?

İmplant tedavisinde lokal-genel anestezi kullanılmaktadır.

İmplant tedavisinde hassasiyet süreci kaç gündür?

İmplant tedavisinde 7 gün bir hassasiyet süreci olabilmektedir.

İmplant yarası ne kadar zamanda iyileşir, tam iyileşme süreci kaç gündür?

İmplant tedavisinde tam iyileşme süreci 1 haftadır.

İmplant tedavisinde sonuçlar kalıcı mıdır, tekrar etme olasılığı var mı?

İmplant tedavisinde vidanın kalıcılığı ömür boyudur. Üzerine gelen kaplama dişlerde bu süre değişmektedir.

İmplant hangi maddeden yapılır?

İmplant titanyum ve alaşımlarından üretilmektedir.

İmplant hangi durumlarda yapılmaz?

İmplant tedavisi çene kemiğinin yetersiz kaldığı durumlarda uygulanmamaktadır.

İmplant tedavisi için uygun bir mevsim var mı?

İmplant tedavisi istenilen her mevsim uygulanabilir.

İmplant tedavisi sırasında ağrı hissedilir mi?

İmplant tedavisi sırasında anestezi uygulanacağı için herhangi bir ağrı hissedilmemektedir.

İmplant tedavisi sonrasında ağrı hissedilir mi?

İmplant tedavisinde anestezinin etkisi geçtikten sonra fazla hissedilmeyen ağrıların olması normaldir.

İmplant tedavisi sonrası ne zaman yemek yenilebilir?

İmplant tedavisinden 2 saat sonra yemek yenilebilir.

İmplant tedavisi sonrası ne zaman sıvı tüketilebilir?

İmplant tedavisinden 2 saat sonra sıvı tüketilebilir.

İmplant tedavisi sonrası ne zaman su içilebilir?

İmplant tedavisinden 2 saat sonra su tüketilebilir.

İmplant tedavisi sonrası asitli içecek tüketmeli miyiz?

Asitli içecekler dişlere ve diş etlerine zarar verdiğinden asitli içecek tüketimi önerilmemektedir.

İmplant sonrası nasıl beslenmeli?

İmplant sonrası çok sıcak ya da çok soğuk yiyecek içecek tüketilmemeli aynı zamanda katı besinlerden uzak durulması gerekmektedir.

İmplant tedavisi sonrası ne zaman dişimi fırçalayabilirim?

İmplant tedavisinden 2 saat sonra dişlerimizi fırçalayabiliriz.

İmplant tedavisi sonrası ne zaman fındık, fıstık vb kuruyemiş yenilebilir?

İmplant tedavisi sonrasında kabuklu ve sert gıda tüketimi önerilmemektedir.

İmplant tedavisi sonrası ne zaman iş hayatına / sosyal hayata dönülebilir?

İmplant tedavisinden 1 gün sonra iş hayatına / sosyal hayata dönüleblir.

İmplant tedavisi sonrası ağrım olursa ağrı kesici kullanabilir miyim?

İmplant tedavisi sonrasında ağrınızın durumuna göre hekiminize danışarak ağrı kesici kullanabilirsiniz.

İmplant tedavisi öncesi yapılması gerekenler nelerdir?

İmplant tedavisi öncesinde çene kemiği kontrol edilmeli ve kemiğin güçlendirilmesi gerekip gerekmediği kontrol edilmelidir.

İmplant tedavisi sonrası yapılması gerekenler nelerdir?

İmplant tedavisinde cerrahi işlemin yapıldığı gün boyunca tükürmek ve sigara içmek yasaktır.

İmplant tedavisi her hastaya uygulanabilir mi?

İmplant tedavisi çene kemiğini uygun olan tüm kişilere uygulanabilir.

İmplant tedavisi için en uygun yaş hangisi? İmplant kaç yaşında yapılır?

İmplant tedavisi kemik gelişimini tamamlamış tüm kişilere uygulanabilir.

İmplant hangi durumlarda bu tedavi uygulanmaz?

İmplant tedavisi çene kemiğinin yetersiz olduğu durumlarda uygulanmamaktadır.

Diş Çekiminden ne kadar sonra implant yapılır?

Çekilen diş yerinin komplikasyonlardan arınıp implant için uygun hale gelmesi için 2 ile 3 ay beklenmesi yeterli bir süredir.

İmplant tedavisinin avantajları nelerdir?

İmplant tedavisi sonrası dişler kendi dişlerimiz gibi görünür ve doğal diş hissi yaratır.

İmplant tedavisinin zararı var mıdır?

İmplant tedavisi doğru uygulandığı takdirde herhangi bir zararı yoktur.

İmplant tedavisinin riski var mıdır?

İmplant tedavisi doğru uygulandığı takdirde herhangi bir riski yoktur.

İmplant tedavi hangi durumlarda uygulanır?

İmplant tedavisi diş eksikliği durumlarında uygulanmaktadır.

İmplant tedavisi sonrası ağız kokusu normal mi?

İmplant tedavisi doğru ve tekniklerine uygun olarak yapıldığında herhangi bir koku yapmamaktadır.

İmplant tedavisi için yurtdışından gelen hastalar kaç günlerini ayırmalıdırlar?

İmplant tedavisinde süreç her hastanın ağız içi durumuna göre değişmektedir. Web sitemiz üzerinden röntgen filminizi iletirseniz detaylı bilgi için sizlere dönüş sağlayabiliriz.

İmplant tedavisi için kaç gün ya da kaç saat ayırmalıyım?

İmplant tedavisinde süre uygulanacak olan implant sayısına göre değişmektedir. Bu nedenle ilk muayene sonrasında süreç bilgisi verilmektedir.

İmplant tedavisi sonrası dişlerimi nasıl fırçalamalıyım?

Dişlerinizin iç yüzeyini dikey ve dairesel hareketlerle temizleyin. Diş fırçasını ileri-geri hareket ettirerek dişlerin iç yüzeyini temizleyebilirsiniz.

İmplant tedavisi sonrası diş fırçası ve diş macunu öneriniz var mı?

Aşırı düzeyde aşındırıcı içeren diş macunlarından uzak durmakta fayda vardır. Bu tip diş macunları diş üzerinde çizikler oluşmasına neden olabilir.

İmplant tedavisi sonrası ne zaman gargara yapabilirim?

İmplant tedavisinden 2 saat sonra gargara yapılabilmektedir.

İmplant tedavisi sonrası kanama olursa ne yapmalıyım?

İmplant tedavisi sonrasında kanamanız fazla olursa steril gaz tamponu ile bölgeye 30 dakika baskı uygulayabilirsiniz. Kanamanızın durmadığı takdirde hekiminize başvurmanız gerekmektedir.

İmplant tedavisi sonrası ilk olarak ne zaman kontrole gitmeliyim?

İmplant tedavisinden 1 hafta sonra kontrole gelinmesi gerekir.

İmplant tedavisi sonrası hangi sıklıkla bakıma / kontrole gitmeliyim?

İmplant tedavisinden sonra 6 ayda bir kontrole gelinmesi gerekmektedir.

İmplant tedavisi sonrası dişlerime nasıl bakmalıyım?

İmplant tedavisinde dişin takılı olduğu bölgede diş ipi kullanımıyla diş eti ve diş arasına kaçan yemek parçacıklarını tamamen temizleyebilirsiniz. Tuzlu su karışımıyla gargara yapabilirsiniz. Bu şekilde dişlerinizde kalan asidi ve bakterileri tam anlamıyla temizleyebilirsiniz.

İmplant tedavisinde iyileştiğimi nasıl anlarım?

İmplant tedavisinde iyileşme süreci yaklaşık 7 gündür. Bu süreç hastaya göre değişkenlik gösterebilir.

İmplant tedavisinde başarı oranı nedir, yüksek midir?

Dental Group Hospitadent hem bütün ağız ve diş sağlığı tedavilerinizde hem de tedavi sonrası kontrollerinizde, uzman hekim kadrosuyla, uygulanan tedavilerde başarı oldukça yüksektir.

En ucuz implant nerede yapılıyor?

Sağlığın ucuzu olmamalı. İmplant kullanılan malzeme ve kaliteye göre değişkenlik gösteren bir tedavi yöntemidir. Doğru yerde işinin ehli kişiler tarafından doğru uygulandığı takdirde kullanılabilen bir tedavidir. Yanlış uygulandığında doku da yaralanmalar, çenede kırıklar, şişlikler ve ağrılar meydana gelmektedir. Bu nedenle "En ucuz implant nerede yapılır?"şeklinde bir arayış doğru değildir.

İmplant yerine ne yapılabilir? Alternatif tedavi yöntemleri var mı?

İmplant tedavisi yerine hasta ağız içi durumuna göre köprü yöntemide uygulanabilir.

Tedavi Özeti

İşlem Sayısı 2-3
İşlem Süresi 10 Gün
Anestezi Yöntemi Lokal Anestezi
Hassasiyet Süreci Yok
İşe Dönme Süreci Hemen
Tam İyileşme Süreci 1-2 Gün
Sonuçların Kalıcılığı Ömür Boyu
Yeme - İçme Süreci 2 Saat Sonra

Not: *Bu sayfada yer alan bilgiler ve tavsiyeler sadece bilgilendirme amaçlıdır.Tanı ve tedavileri için mutlaka doktorunuza başvurun. Süreç ve tedaviler hakkında daha ayrıntılı bilgi, öncesi ve sonrası görselleri talep edebileceğiniz WhatsApp hattımıza ulaşın.

Sıkça Sorulan Sorular

İmplant nedir? İmplant ne demek? Diş İmplant nedir?

İmplant diş eksiklerinin olduğu durumlarda kullanılan bir tedavi yöntemidir.

İmplant nasıl takılır? İmplant diş nasıl takılır? İmplant nasıl takılıyor?

İmplant tedavisi için öncelikle boy ve ebat olarak işlem uygulanacak bölgeye uygun implant seçilir. Sonrasında implantın yapılacağı bölge lokal anestezi ile uyuşturulmalı hastanın talebine göre genel anestezi de kullanılabilir. Kemik üzerine, özel bıçaklar içeren aletler yardımıyla, implantların yerleşeceği yuvalar açılır. Açılan yuvalara özel olarak tasarlanmış aletler aracılığıyla, vidalama şeklinde implant yerleştirilir.

İmplant nasıl yapılır? Dişe implant nasıl yapılır? İmplant Diş Nasıl yapılır? Diş implant nasıl yapılır?

İmplant tedavisi için öncelikle boy ve ebat olarak işlem uygulanacak bölgeye uygun implant seçilir. Sonrasında implantın yapılacağı bölge lokal anestezi ile uyuşturulmalı hastanın talebine göre genel anestezi de kullanılabilir. Kemik üzerine, özel bıçaklar içeren aletler yardımıyla, implantların yerleşeceği yuvalar açılır. Açılan yuvalara özel olarak tasarlanmış aletler aracılığıyla, vidalama şeklinde implant yerleştirilir.

İmplant nereye yapılır?

İmplant çene kemiğine yerleştirilmektedir.

İmplant ömrü ne kadardır?

İmplant tedavisinde vidanın kalıcılığı ömür boyudur. Üzerine gelen kaplama dişlerde bu süre değişmektedir.

Çekilen dişin yerine implant ne zaman yapılır?

Çekilen diş yerinin komplikasyonlardan arınıp implant için uygun hale gelmesi için 2 ile 3 ay beklenmesi yeterli bir süredir.

İmplant sonrası ne yenir?

İmplant işleminden sonra sıvı ve yumuşak yiyecekler tüketilmelidir.

İmplant sonrası yüz şişmesi nasıl geçer?

İmplant sonrası yüz şişmesinin geçmesi için buz torbalarını 5 dakika boyunca 10 dakika aralıkla yüzümüze tutmamız şişliği azaltacaktır.

İmplant sonrası şişlik ne kadar sürer?

İmplant sonrası yüz şişmesinin geçmesi için buz torbalarını 5 dakika boyunca 10 dakika aralıkla yüzümüze tutmamız şişliği azaltacaktır.

İmplant iltihabı nasıl geçer?

İmplant iltihabı oluştuğunda bölge cerrahi aletlerle ya da lazerle temizlenip, strelize edildikten sonra uygun antibiyotik tedavisi ile sorun ortadan kalkabilir.

İmplant tedavisi öncesi ilk muayenede ne yapılır?

İmplant tedavisi öncesinde hastanın ağız içi röntgeni çekilir. Sonrasında ağız içi durumunun implant için uygun olup olmadığı belirlenir.

İmplant tedavisi süreci nedir?

İmplant tedavisi için öncelikle boy ve ebat olarak işlem uygulanacak bölgeye uygun implant seçilir. Sonrasında implantın yapılacağı bbölge lokal anestezi ile uyuşturulmalı hastanın talebine göre genel anestezi de kullanılabilir. Kemik üzerine, özel bıçaklar içeren aletler yardımıyla, implantların yerleşeceği yuvalar açılır. Açılan yuvalara özel olarak tasarlanmış aletler aracılığıyla, vidalama şeklinde implant yerleştirilir.

İmplant tedavisi hangi durumlarda uygulanır?

Diş eksiği oluşan durumlarda ya da hiç diş bulunmayan ağız içinde implant tedavisi tercih edilebilir.

İmplant diş yapımı kaç seanstır?

İmplat diş yapımı tek seansta gerçekleştirilebilir.

İmplant aşamaları nedir?

İmplant tedavisi 2 aşamada gerçekleşmektedir. Çene kemiğiniz işlem uygunsa implantın vidası çene kemiğine yerleştirilmektedir. İkinci seans için 3 -5 ay bir bekleme süreci bulunmaktadır. Sonrasında implant üstü dişler yerleştirilmektedir.

İmplant takıldıktan sonra diş ne zaman takılır?

3 -5 ay bir bekleme süreci bulunmaktadır. Sonrasında implant üstü dişler yerleştirilmektedir.

İmplant dikişleri ne zaman alınır?

İmplant tedavisinde kendiliğinden eriyen dikişler kullanılmaktadır.

İmplant dikişleri açılırsa ne olur?

İmplant dikişlerinin açılması enfeksiyona sebep olabilir bu durumda hekimine başvurmanız gerekmektedir.

İmplant tedavisi ne kadar sürer, işlem süresi nedir?

İmplant tedavisi 2 aşamada gerçekleşmektedir. Çene kemiğiniz işlem uygunsa implantın vidası çene kemiğine yerleştirilmektedir. İkinci seans için 3 -5 ay bir bekleme süreci bulunmaktadır. Sonrasında implant üstü dişler yerleştirilmektedir.

İmplant tedavisinde hangi tür anestezi kullanılmaktadır?

İmplant tedavisinde lokal-genel anestezi kullanılmaktadır.

İmplant tedavisinde hassasiyet süreci kaç gündür?

İmplant tedavisinde 7 gün bir hassasiyet süreci olabilmektedir.

İmplant yarası ne kadar zamanda iyileşir, tam iyileşme süreci kaç gündür?

İmplant tedavisinde tam iyileşme süreci 1 haftadır.

İmplant tedavisinde sonuçlar kalıcı mıdır, tekrar etme olasılığı var mı?

İmplant tedavisinde vidanın kalıcılığı ömür boyudur. Üzerine gelen kaplama dişlerde bu süre değişmektedir.

İmplant hangi maddeden yapılır?

İmplant titanyum ve alaşımlarından üretilmektedir.

İmplant hangi durumlarda yapılmaz?

İmplant tedavisi çene kemiğinin yetersiz kaldığı durumlarda uygulanmamaktadır.

İmplant tedavisi için uygun bir mevsim var mı?

İmplant tedavisi istenilen her mevsim uygulanabilir.

İmplant tedavisi sırasında ağrı hissedilir mi?

İmplant tedavisi sırasında anestezi uygulanacağı için herhangi bir ağrı hissedilmemektedir.

İmplant tedavisi sonrasında ağrı hissedilir mi?

İmplant tedavisinde anestezinin etkisi geçtikten sonra fazla hissedilmeyen ağrıların olması normaldir.

İmplant tedavisi sonrası ne zaman yemek yenilebilir?

İmplant tedavisinden 2 saat sonra yemek yenilebilir.

İmplant tedavisi sonrası ne zaman sıvı tüketilebilir?

İmplant tedavisinden 2 saat sonra sıvı tüketilebilir.

İmplant tedavisi sonrası ne zaman su içilebilir?

İmplant tedavisinden 2 saat sonra su tüketilebilir.

İmplant tedavisi sonrası asitli içecek tüketmeli miyiz?

Asitli içecekler dişlere ve diş etlerine zarar verdiğinden asitli içecek tüketimi önerilmemektedir.

İmplant sonrası nasıl beslenmeli?

İmplant sonrası çok sıcak ya da çok soğuk yiyecek içecek tüketilmemeli aynı zamanda katı besinlerden uzak durulması gerekmektedir.

İmplant tedavisi sonrası ne zaman dişimi fırçalayabilirim?

İmplant tedavisinden 2 saat sonra dişlerimizi fırçalayabiliriz.

İmplant tedavisi sonrası ne zaman fındık, fıstık vb kuruyemiş yenilebilir?

İmplant tedavisi sonrasında kabuklu ve sert gıda tüketimi önerilmemektedir.

İmplant tedavisi sonrası ne zaman iş hayatına / sosyal hayata dönülebilir?

İmplant tedavisinden 1 gün sonra iş hayatına / sosyal hayata dönüleblir.

İmplant tedavisi sonrası ağrım olursa ağrı kesici kullanabilir miyim?

İmplant tedavisi sonrasında ağrınızın durumuna göre hekiminize danışarak ağrı kesici kullanabilirsiniz.

İmplant tedavisi öncesi yapılması gerekenler nelerdir?

İmplant tedavisi öncesinde çene kemiği kontrol edilmeli ve kemiğin güçlendirilmesi gerekip gerekmediği kontrol edilmelidir.

İmplant tedavisi sonrası yapılması gerekenler nelerdir?

İmplant tedavisinde cerrahi işlemin yapıldığı gün boyunca tükürmek ve sigara içmek yasaktır.

İmplant tedavisi her hastaya uygulanabilir mi?

İmplant tedavisi çene kemiğini uygun olan tüm kişilere uygulanabilir.

İmplant tedavisi için en uygun yaş hangisi? İmplant kaç yaşında yapılır?

İmplant tedavisi kemik gelişimini tamamlamış tüm kişilere uygulanabilir.

İmplant hangi durumlarda bu tedavi uygulanmaz?

İmplant tedavisi çene kemiğinin yetersiz olduğu durumlarda uygulanmamaktadır.

Diş Çekiminden ne kadar sonra implant yapılır?

Çekilen diş yerinin komplikasyonlardan arınıp implant için uygun hale gelmesi için 2 ile 3 ay beklenmesi yeterli bir süredir.

İmplant tedavisinin avantajları nelerdir?

İmplant tedavisi sonrası dişler kendi dişlerimiz gibi görünür ve doğal diş hissi yaratır.

İmplant tedavisinin zararı var mıdır?

İmplant tedavisi doğru uygulandığı takdirde herhangi bir zararı yoktur.

İmplant tedavisinin riski var mıdır?

İmplant tedavisi doğru uygulandığı takdirde herhangi bir riski yoktur.

İmplant tedavi hangi durumlarda uygulanır?

İmplant tedavisi diş eksikliği durumlarında uygulanmaktadır.

İmplant tedavisi sonrası ağız kokusu normal mi?

İmplant tedavisi doğru ve tekniklerine uygun olarak yapıldığında herhangi bir koku yapmamaktadır.

İmplant tedavisi için yurtdışından gelen hastalar kaç günlerini ayırmalıdırlar?

İmplant tedavisinde süreç her hastanın ağız içi durumuna göre değişmektedir. Web sitemiz üzerinden röntgen filminizi iletirseniz detaylı bilgi için sizlere dönüş sağlayabiliriz.

İmplant tedavisi için kaç gün ya da kaç saat ayırmalıyım?

İmplant tedavisinde süre uygulanacak olan implant sayısına göre değişmektedir. Bu nedenle ilk muayene sonrasında süreç bilgisi verilmektedir.

İmplant tedavisi sonrası dişlerimi nasıl fırçalamalıyım?

Dişlerinizin iç yüzeyini dikey ve dairesel hareketlerle temizleyin. Diş fırçasını ileri-geri hareket ettirerek dişlerin iç yüzeyini temizleyebilirsiniz.

İmplant tedavisi sonrası diş fırçası ve diş macunu öneriniz var mı?

Aşırı düzeyde aşındırıcı içeren diş macunlarından uzak durmakta fayda vardır. Bu tip diş macunları diş üzerinde çizikler oluşmasına neden olabilir.

İmplant tedavisi sonrası ne zaman gargara yapabilirim?

İmplant tedavisinden 2 saat sonra gargara yapılabilmektedir.

İmplant tedavisi sonrası kanama olursa ne yapmalıyım?

İmplant tedavisi sonrasında kanamanız fazla olursa steril gaz tamponu ile bölgeye 30 dakika baskı uygulayabilirsiniz. Kanamanızın durmadığı takdirde hekiminize başvurmanız gerekmektedir.

İmplant tedavisi sonrası ilk olarak ne zaman kontrole gitmeliyim?

İmplant tedavisinden 1 hafta sonra kontrole gelinmesi gerekir.

İmplant tedavisi sonrası hangi sıklıkla bakıma / kontrole gitmeliyim?

İmplant tedavisinden sonra 6 ayda bir kontrole gelinmesi gerekmektedir.

İmplant tedavisi sonrası dişlerime nasıl bakmalıyım?

İmplant tedavisinde dişin takılı olduğu bölgede diş ipi kullanımıyla diş eti ve diş arasına kaçan yemek parçacıklarını tamamen temizleyebilirsiniz. Tuzlu su karışımıyla gargara yapabilirsiniz. Bu şekilde dişlerinizde kalan asidi ve bakterileri tam anlamıyla temizleyebilirsiniz.

İmplant tedavisinde iyileştiğimi nasıl anlarım?

İmplant tedavisinde iyileşme süreci yaklaşık 7 gündür. Bu süreç hastaya göre değişkenlik gösterebilir.

İmplant tedavisinde başarı oranı nedir, yüksek midir?

Dental Group Hospitadent hem bütün ağız ve diş sağlığı tedavilerinizde hem de tedavi sonrası kontrollerinizde, uzman hekim kadrosuyla, uygulanan tedavilerde başarı oldukça yüksektir.

En ucuz implant nerede yapılıyor?

Sağlığın ucuzu olmamalı. İmplant kullanılan malzeme ve kaliteye göre değişkenlik gösteren bir tedavi yöntemidir. Doğru yerde işinin ehli kişiler tarafından doğru uygulandığı takdirde kullanılabilen bir tedavidir. Yanlış uygulandığında doku da yaralanmalar, çenede kırıklar, şişlikler ve ağrılar meydana gelmektedir. Bu nedenle "En ucuz implant nerede yapılır?"şeklinde bir arayış doğru değildir.

İmplant yerine ne yapılabilir? Alternatif tedavi yöntemleri var mı?

İmplant tedavisi yerine hasta ağız içi durumuna göre köprü yöntemide uygulanabilir.

Sosyal Medya Hesapları