Ağız Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ağız Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Diş fırçalarken nelere dikkat etmeliyiz?

Dişlerimizi fırçalarken alt ve üst çene dişlerimizi ayrı ayrı fırçalamalıyız. Fırçanın tüm diş yüzeylerine temas ettiğinden emin olmalıyız. Önce dairesel hareketler ve daha sonrasında süpürme hareketi ile fırçalamayı tamamlamalıyız.

Düzenli diş fırçalamak diş çürümelerini engeller mi?

Tabi ki engeller çünkü diş çürükleri diş yüzeyinde kalan yiyecek artıkları üzerinde oluşan bakteri asitleri sonuncunda meydana gelir. Eğer düzenli fırçalama yapıp diş yüzeyimizdeki bu birikimlere izin vermez isek diş çürüğü oluşumuna da engel olmuş oluruz.

Düzenli diş fırçalamak diş taşı oluşumunu engeller mi?

Günde en az 3 öğün yemek yediğimiz için düzenli fırçalama yapar isek bu birikime engel olmuş olur ve böylece diş taşı oluşu engellenir.

Düzenli diş fırçalamak ağız kokusunu engeller mi?

Genel olarak diş yüzeylerinde yiyecek artıklarını ağız kokusuna sebep olabilir. Ayrıca diş çürükleri ve diş eti rahatsızlıklarında ağız kokusuna yol açmaktadır. Düzenli fırça diş çürümelerine engel olduğu için ağız kokusunu engellemiş olacaktır.

Beyazlatma etkili diş macunları dişlere zarar verir mi?

Diş macunları içerisinde bulunan beyazlatıcı etki sağlayan maddeler aşındırıcı özellikli maddelerdir. Eğer bu maddeler çok büyük maddeler ise diş minesi yüzeyinde çizikler ve aşındırmalar meydana getirmektedir. Bir hekim tavsiyesi dışında beyazlatıcı tozlar içerenler ürünler kullanılmamalıdır.

Diş fırçalama diş etlerine zarar verir mi?

Diş fırçalarken fırçayı dişin ve diş eti ile birleştiği bölgeden çiğneyici yüzeye doğru tutmalıyız. Yani fırçayı sadece diş yüzeyine temas ettirmeliyiz. Eğer temiz olsun düşüncesi ile diş etlerini de sert bir şekilde fırçalar isek bu diş etlerinin açılmasına sebep olur.

Diş ipi kullanmak ağız bakımı için önemli midir?

blog icerik 57473361061 Ağız Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Diş fırçalamak sadece dişin 3 yüzeyini temizler. Bu 3 yüzey; yan yüzeyler damak yüzeyi ve çiğneyici yüzeylerdir. Oysaki dişlerin 2 yüzeyi daha vardır. Bu yüzeyler dişlerin birbirine temas ettiği ara yüzeylerdir. Bu yüzeylere fırçanın ulaşamadığı noktalarda diş ipi kullanımı sayesinde ulaşılarak ağız bakımı tamamlanmış olur.

Ağız bakım ürünleri seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Bilinmeyen markalar ve kozmetik amaçlı ürünler yerine doktor tavsiyesi ürünler tercih edilmelidir.

Kayseri Hospitadent
Başhekim Dt. Zeynep ÇETİN